Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Jak napsat životopis?

Už od základní školy nám radí, jak napsat životopis. A stejně v momentě, kdy ho máme vytvořit, hledáme rady na internetu. Nezáleží na tom, zda měníte práci, nebo hledáte své první zaměstnání, jde vám o jediné – zaujmout. V tomto článku vám poradíme, jak má vypadat životopis a jaké jsou zásady pro jeho psaní. Článek si můžete uložit do záložek a vrátit se k němu vždy, když budete potřebovat životopis zaktualizovat nebo mu dodat trochu šmrnc.

Formát životopisu

Formát životopisu je první věc, které si personalista všimne. Psát ho pravděpodobně budete ve Wordu nebo jiném textovém dokumentu, ve kterém ho rovnou i pošlete. Elektronická forma (.doc/.pdf) je dnes již standardem, ale stále se najdou tací, kteří dávají přednost osobnímu setkání a životopis při obcházení firem raději donesou v tištěné formě.

Ne nadarmo se říká, že by se mělo jednat o strukturovaný životopis. Důležitá je přehlednost, kterou zajistí psaní v bodech. Díky tomu má personalista šanci se v něm rychle zorientovat a věnovat svoji pozornost tomu, co je pro něj při výběru kandidátů opravdu klíčové. V celém textu používejte jen jeden typ písma a pište srozumitelně.

Světaznalec radí
Pro životopis se používá také označení CV. Je zkratkou pro curriculum vitae, což latinsky znamená „běh života“.

Obsah životopisu

Pokud personalistu neodradilo chaotické a nepřehledné CV, začte se do něj. V úvodu by měly být kontaktní údaje uchazeče o práci – jméno, adresa, telefonní číslo. O přítomnosti fotografie nepanuje jasný názor, stále tedy záleží spíše na vás, zda ji tam chcete mít. Pokud ano, využijte reprezentativní fotografii svého obličeje.

Za úvodními informacemi obvykle následuje výčet vzdělání, přičemž na prvním místě je nejvýše dosažené vzdělání. Končí se obvykle střední školou/učilištěm a základní škola se neuvádí. Následují vaše pracovní zkušenosti a praxe. I zde platí, že budou seřazené od nejnovější po nejstarší. Dejte si záležet – tato část bude pro personalisty klíčová.

Pokud se jedná o životopis studenta, může uvést dosavadní brigády, které si vyzkoušel. Pod pracovními zkušenostmi může následovat výčet jazyků, kterými mluvíte, jaké skupiny řidičského průkazu vlastníte, jakými kurzy jste prošli, případně jaké další dovednosti máte. Na závěr můžete zmínit i své zájmy, abyste ucelili obrázek o vaší osobnosti.

Ptáte se, co vynechat? Informace o vašem zdravotním či rodinném stavu, počtu dětí a náboženském vyznání uvádět nemusíte. Jedná se o příliš osobní informace.

Obsah CV - životopis

Zásady pro správné psaní

  1. Text by neměl být delší než dvě strany, za obecně přijímanou je považována strana jedna. Měl by obsahovat vše důležité, ale zbytečně se nerozepisujte. Více o sobě můžete říci v motivačním dopisu.
  2. Pište v bodech nebo odrážkách, abyste dosáhli přehlednosti. Každá informace má v CV své místo, proto by mělo být rozdělené do několika částí.
  3. Rozhodně si nevymýšlejte. Nezapomeňte, že v dnešní době není problém si jakoukoliv informaci ověřit. I kdyby to nezjistil personalista, váš nadřízený pozná, že něco neumíte.
  4. Vyzdvihněte zkušenosti a dovednosti, které jsou pro danou pozici relevantní. Ukažte, proč jste pro ni nejlepším uchazečem zrovna vy.
  5. Dejte si pozor na pravopisné chyby. U některých pracovních pozic vás samozřejmě omluví, ale pokud dáte CV před odesláním někomu zkontrolovat, nic tím nezkazíte.
Světaznalec radí
Píšete-li životopis v angličtině nebo jiném cizím jazyce, držte se podobných zásad. V tomto případě může být kontrola od osoby, která bravurně ovládá daný jazyk, dokonce žádoucí. Praktické tipy pro životopis v angličtině naleznete zde. Na našem webu si můžete přečíst články o práci v zahraničí, které vám mohou být inspirací.

Kam uložit životopis?

Kde mít CV uložené, abyste ho měli vždy po ruce? Ideálně v počítači, se kterým pracujete, případně na nějakém virtuálním úložišti, kde na něj budete mít přístup odkudkoliv. Pokud ale máte oblíbené pracovní portály, kde hledáte nabídky, zjistěte si, zda není možnost nahrát životopis tam. Při reakci na inzerát ho jen přetáhnete přímo ze svého profilu na daném webu.

Některé pracovní portály mohou mít rovněž pro životopis vzory, kterými se můžete při jeho tvorbě inspirovat. Řada z nich slouží jako šablona, ve které jen vyplníte informace o sobě.

Velice oblíbenou možností, jak na sebe v pracovním prostředí upozornit, je v dnešní době LinkedIn. Zde se sdružují profesionálové z různých oborů a personalisté mnohdy mezi profily hledají ideálního uchazeče, kterému nabídnou pracovní pozici. Na LinkedInu si vytvoříte profil, který bude zároveň sloužit jako vaše CV a zvýší vaše šance na úspěch.

Struktura životopisu

  1. Obecné údaje – jméno, příjmení, adresa, telefonní číslo, e-mail
  2. Vzdělání – počinaje střední školou, případně jen nejvyšší dosažené
  3. Pracovní zkušenosti – co nejkonkrétnější informace o vyzkoušených pozicích
  4. Další dovednosti, znalosti a zájmy

Ukázka životopisu

Na internetu jsou pro životopis vzory, které napoví, jak má vypadat. Aby byl náš článek kompletní, jeden jsme pro vás také vytvořili.

Ukázka CV - životopis

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář