Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ostrov Hvar

Milujete teplo, tyrkysové moře, krásné pláže a rádi byste zažili kouzelnou atmosféru ostrova? Hvar je nejteplejším z chorvatských ostrovů, který najdete na Dalmatském pobřeží. Tohle místo je oblíbenou turistickou destinací nejen díky příjemnému středomořskému podnebí, ale i pro své skryté pláže, zátoky a nedotčenou přírodu. Nepřijdete ani o zajímavá historická města a jsou zde nepřeberné možnosti výletů po ostrově. Ukážeme vám nejkrásnější místa klenotu Dalmácie a poradíme vám, jak si tu užít vaši dovolenou na maximum.

Hvar

Ubytování s půjčovnou kol, v jehož blízkosti jsou restaurace i supermarket.

Stari Grad

Hotel v bezprostřední blízkosti pláže, která je volně přístupná a oblázková.

Jelsa

Hotel se dvěma venkovními bazény, ve kterém lze pobývat i s mazlíčkem.

1. O ostrově Hvar

Ostrov Hvar za sebou má velmi bohatou historii. První archeologické nálezy spadají až do doby okolo roku 6000 před naším letopočtem. O nadvládu nad ostrovem v minulosti místní Ilyrové bojovali s Řeky. Z tohoto období se zde zachovala spousta keramiky, kamenných zdí a pohřebišť. Ve 2 století př.n.l., po dobytí Římany, Hvar ztratil na svém významu. Vládcové se tu střídali velmi rychle, ale největší vliv na dnešní podobu ostrova měli Benátčané.

Největší katastrofou pro ostrov byly nájezdy Turků a také různé epidemie. Do konce první světové války ostrov patřil Rakousku a poté se jej pokusili obsadit Italové. Po pár letech byly ovšem nuceni Hvar opustit a od roku 1918 místo patří Chorvatsku (tehdy Jugoslávii).

Dnes je Hvar jedním z nejvýznamnějších chorvatských center cestovního ruchu a je dobře dostupný díky trajektovým spojením. Výborně se zde daří i zemědělství – na ostrově se pěstuje ve velkém vinná réva, olivy, levandule a rozmarýn. Chorvatská krajka, která se vyrábí z vláken místní agáve, patří na seznam UNESCO.

Hvar Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Ostrov Hvar se nachází v Jaderském moři a najdete tu příjemně teplé moře i krásné pláže. Většina pláží je kamenitých, pouze v severní části jsou i pláže písečné, případně s velmi drobnými kamínky. Pokud tedy máte menší děti, určitě se vydejte na severní část ostrova. Tak či tak nepřijdete o průzračně čisté moře a romantické pláže v zátokách. Ty jsou často obklopeny borovicovými háji a tak tu najdete příjemný stín a skrytá místa k odpočinku.

A jaké pláže a zátoky najdete na ostrově Hvar?

Mekicevica – zátoka, situovaná východně od centra Hvar. Kromě dvou oblázkových pláží zde najdete i dlouhý pás bílého kamenitého pobřeží Bilo punta. Toto pobřeží je ideální místo pro všechny, kteří si užívají dlouhý pobyt na slunci. V zátoce je i menší restaurace, která je dostupná jak lodí, tak po souši.

Milna – menší historická vesnička, ležící jen 10 minut autem z města Hvar. Nechybí kamenité pláže, které se skrývají mezi borovicovými lesy a poli agáve. Milna je lemována menšími, půvabnými zátokami. Jde o přístavní místo, takže tato část ostrova je dostupna lodí v rámci organizovaných výletů. Bez obtíží se sem ale dostanete i sami autem.

Dubovica – tato zátoka je oblíbenou destinací organizovaných výletů, takže je tu často rušno. Najdete tu dlouhou kamenitou pláž a voda je v této oblasti opravdu nádherná. Dubovica je místo, vhodné jak ke koupání, tak i k výpravám pod mořskou hladinu. Ani tady nechybí restaurace a z Hvaru je tato zátoka dobře dostupná.

Pláže Stari Grad – nachází se na severní části ostrova. Tyto písečné pláže jsou skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Vstup do vody je pozvolný a na některých místech velmi snadný díky malým schůdkům. Najdete zde i sprchy, sociální zařízení, šatny a také několik restaurací a barů.

Mezi další populární pláže a zátoky v okolí města Hvar patří pláž Lanterna, zátoka Maslinica, Jelsa a Soline.

Na ostrově je spousta hotelů a resortů, které mají vlastní venkovní bazén. V případě nepřízně počasí můžete využít i široké nabídky wellness služeb a krytých bazénů.

Hvar koupání a pláže

3. Příroda

Příroda na ostrově Hvar je krásná a rozmanitá. V celé oblasti je kopcovitá krajina s vinicemi a borovými háji. Slunné dny jsou tu velmi časté a ostrov je známý především svými krásnými zátokami s průzračnou vodou a čistými plážemi. Hvar je velmi oblíbený i díky pěstování levandule a zpracování oleje, který se tu z ní lisuje. Bylinek a květin tu uvidíte několik set druhů. Doporučíme vám, co si nenechat ujít z přírody tohoto chorvatského ostrova.

Pokud máte rádi celodenní výlety, určitě byste se měli vydat na Paklené ostrovy, které leží jen 30 km od města Hvar. Souostroví se skládá ze 17 ostrovů a je vhodné pro všechny milovníky nedotčené přírody a pláží. Nespočetné zátoky vybízí k plavání, šnorchlování, potápění a pokud budete mít štěstí, spatříte i delfíny nebo vodní želvy. Na všech ostrovech je zákaz provozu aut, ale můžete si půjčit kolo nebo si ostrov projít pěšky. Doporučujeme navštívit místní vesničky, které si zachovaly svou autentickou chorvatskou krásu.

Levandulová pole a festival Velo Grablje – pokud vyrazíte na Hvar v pozdním červnu, určitě si nenechte ujít kvetoucí levanduli. Polní cesty vedoucí ze Stari Grand až do centra Hvaru jsou plné vesniček, které obklopuje levandule. Každý rok na přelomu června a července se zde koná festival Velo Grablje. Tento festival probíhá v období sklizně levandule a návštěvníci si můžou vyzkoušet lisování čerstvého oleje. Oslavy trvají dva dny a součástí je i doprovodný program a také možnost si zakoupit výrobky z levandule.

Hvar příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Hvar

Historické centrum Hvaru

Město Hvar je plné historických památek z dob italské renesance, galerií, obchodů a útulných kaváren. Je také velmi moderním městem a v přístavu kotví ty nejluxusnější jachty a lodě. V centru Hvaru si prohlédněte kostel sv. Štěpána, který pochází z období italské renesance. Kostel stojí na náměstí Sv. Štěpána, které je největším náměstím v Dalmácii. Pokochejte se pohledem na zachovalou fontánu ze 16. století.

Stari Grad

Stari Grad je hlavní přístavní město ostrova Hvar, kde najdete i nejznámější chorvatskou pevnost. Přezdívá se jí kamenná kniha, protože na zdech pevnosti najdete vyrytá rčení v latinském, italském a chorvatském jazyce. Můžete zde navštívit i Starigradské pláně, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Stari Grad leží jen 2 km od Hvaru a je lehce dostupné vodním taxi.

Jelsa

Jelsa je menší rybářská vesnička na severním pobřeží ostrova. Ceny jsou tu mnohem nižší než v centrálním Hvaru, ale kvalita nabízených služeb je i tak dost vysoká. Jelsa je plná nočních barů, tradičních restaurací a je známá svým rušnějším společenským životem. Mimo jiné zde najdete tu nejlepší chorvatskou zmrzlinu a výborné místní víno. Poslední víkend v srpnu se zde každoročně konají slavnosti vína.

Další zajímavá místa

Přímo ve Hvaru:

Nenechte si ujít ani prohlídku divadla, které patří mezi jedno z nejstarších v Evropě. Bylo postaveno přímo nad přístavem Hvaru a najdete jej hned u hlavního náměstí. Divadlo se nachází v prvním patře historické budovy Arzenálu. Ten sám o sobě poutá  ročně spousty návštěvníků – jedná se o budovu ze 13. století, která sloužila k opravě a uskladnění lodí.

Ve městě Hvar nenajdete ale jen historické památky. Pokud máte rádi nevšední zážitky, místní cestovní kanceláře toho nabízí opravdu spoustu. Doporučujeme degustace chorvatských vín nebo prohlídku nočního města. V Hvar se nachází spousta barů a město je známé pro svůj bohatý noční život.

Výlety do okolí:

Ostrůvek Jerolim – leží přímo naproti ostrovu Hvar a lodním taxi se sem dostanete za 15 minut. Jerolim je neobydlený ostrov, plný malých pláží a borových lesů a je známý také pro své nudistické pláže. Na ostrůvku je pouze jeden bar a restaurace. Jerolim je vyhledáván zejména pro svou nedotčenou přírodu a je vhodný k procházkám po dlouhých kamenitých pobřežích.

Ostrov Brač – třetí z největších Dalmatských ostrovů, dostupný lodním taxi nebo v rámci organizovaného výletu. Ostrov má bohatou historii a je známý také těžbou vápence, z něhož je postavena spousta historických památek v Chorvatsku. Kromě toho na ostrově najdete spousty luxusních hotelů a restaurací. Kousek od ostrova navštivte také Dragonjiny jeskyně nebo využijte místní nabídky sportů, jako je paragliding či windsurfing.

Národní park Paklenica – krasový říční kaňon, který se nachází nad městem Stari grad. V kaňonu se nachází nejvyšší chorvatská skála a ostrov je vhodný na horolezecké výpravy. Národní park je od Hvaru trochu dál – můžete využít nabídek některé z místních cestovních kanceláři a vyrazit na celodenní výlet. Do Paklenice se dá dostat i trajektem. Cena lístku se odvíjí od turistické sezony.

Krasová jeskyně Grapčeva špilja a osada Humac – leží na jižní straně ostrova Hvar a vnitřek jeskyně zdobí stalagmity a stalaktity. Jeskyně představuje největší prehistorické naleziště z doby neolitu. Jeskyni najdete v osadě Humac, kde se můžete kochat také starobylými domy z kamene. Nachází se zde pouze jedna obydlená budova, kde připravují pokrmy z lokálních surovin. Cesta z centra Hvaru je lehce dostupná autem. Cesty jsou značené a do osady Humac se dostanete do 20 minut.

Zážitky na vodě i na souši organizuje platforma Get Your Guide.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Pěší turistika – vesnice Malo a Velo Grablje – pěšky se vydáte po stopách starých, opuštěných vesnic. Poznáte autentické archeologické stavby, ochutnáte lokální jídlo a součástí je i přednáška o místní levanduli a bylinách, které na ostrově rostou už po staletí. Vhodné i pro rodiny s dětmi.

Lezení po skalách –  hornaté a skalnaté Chorvatsko k lezení po skalách přímo vybízí. Stačí si domluvit instruktora, lekce začínají od 400 Kn na osobu. Skály s možností horolezeckých lekcí najdete po celém ostrově, ale nejznámějším místem pro tento sport je Národní park Paklenica.

Vodní sporty – mezi nejoblíbenější vodní sporty tu patří potápění, windsurfing, paragliding, kayaking a také sportovní rybolov a jachting. Ceny se liší dle zvolené aktivity a náročnosti.

Výlety na moře – pokud máte rádi výlety po ostrovech, můžete využít jedné z nabídek místních cestovních kanceláři. Například agentura Amazing Hvar nabízí klasické i netradiční exkurze. Můžete si u nich půjčit i člun.

Půjčení kola – na ostrově si můžete zapůjčit kolo a ostrov si sami projet. Výše zmíněná agentura organizuje i hromadné výlety na kolech.

Co byste na Hvaru určitě neměli vynechat jsou degustace místních vín. Vinice jsou na ostrově kam jen oko dohlédne. Využijte organizovaných degustací a ochutnejte ta nejznámější chorvatská vína spolu s místním občerstvením.

Výlet na vodním člunu – celodenní výlet na Paklené ostrovy, kde navštívíte známou Modrou jeskyni. Do jeskyně se doporučuje vstupovat, jen pokud je moře klidné, nejlépe mezi 10 a 12 hodinou. V tu dobu se láme sluneční světlo a jeskyně pak září modrou barvou.

Potápěčské centrum Viking zprostředkovává organizované ponory na ostrově Hvar. Jejich lekce jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Můžete s nimi zažít i noční potápění.

Velmi oblíbenou aktivitou na Hvaru je i jachtaření. Jedním z hlavních jachtařských přístavů je Nautički centar grada Hvara.

Hvar sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Na ostrově Hvar se bude líbit i vašim dětem. Historická městečka jsou plná míst k prozkoumávání. Děti budou mít radost i z krásných pláží a zátok. Jednou z nich je Mekicévica, kde se nevyskytují téměř žádní mořští ježci a jde o klidnější místo k odpočinku a dovádění v přírodně vytvořených bazéncích. Pokud máte raději písčité pláže, doporučujeme severní část ostrova. Místní cestovní kanceláře nabízí i spoustu výletů jak na souši, tak na vodě.

Výlet za delfíny – pro rodiny s dětmi se hodí tento celodenní výlet lodí. V ceně exkurze je oběd na palubě a nápoje po celý den. Kapitán vám ukáže ta nejkrásnější místa Paklených ostrovů. Budete mít možnost zaplavat si na otevřeném moři a pozorovat delfíny, vyskakující z vody. Obvykle se vyjíždí kolem 10 hodiny ráno z přístavu Hvar.

Kayaking – pokud máte větší děti, jízda na kajaku je skvělou možností k prozkoumání dalmatských vod a přírody. Využijte nabídky agentury Hiking Hvar, kde vám bude přidělen průvodce. Můžete si vybrat ze široké nabídky lokalit a výletů na kajaku či raftu.

Pevnost Španjola – jedna z hlavních dominant města Hvar. Je situovaná ve Starém městě a k jejímu dosažení je třeba vyšlapat několik schodů a menší kopec. Budete odměněni krásnými výhledy na město s přístavem, ležící přímo pod vámi. Součástí pevnosti je i muzeum výrobků z keramiky a stará věznice. Nechybí ani bar, kde si můžete dát kávu a vaše děti zmrzlinu.

Výlet ponorkou – dopřejte dětem nevšední zážitek z podmořského světa. Jaderské moře je plné různobarevných ryb, delfínů a mořských živočichů. Na ostrově se nachází spousta agentur, které zprostředkovávají výlety červenou ponorkou. Ponor trvá 30 minut.

Gariful Hvar Farm – organická farma se nachází kousek od města Stari Grad. Vstup je volný a děti mají možnost strávit celý den ve společnosti zvířat. Nechybí lamy, sovy, draví ptáci či krokodýli. Rodiče si mezitím můžou vychutnat oběd v místní restauraci, kde připravují čerstvé ryby a mořské plody.

7. Noční život

Na ostrově Hvar to opravdu žije. Zejména hlavní město je známé rušným nočním životem. Koná se tu nespočet párty a festivalů. V Hvaru najdete i mnoho barů, restaurací a tradičních taveren. Nejznámějším místem na párty je pláž Carpe Diem, kde se celý červenec a srpen konají večírky až do rána. Pokud jste fanoušky elektronické hudby, zamiřte do klubů Veneranda a Kiva.

Pokud dáváte přednost klidnější dovolené, doporučujeme vyhnout se centru Hvaru v červenci a srpnu. Vrcholí turistická sezona a mladí lidé z celého světa sem vyráží na párty a festivaly.

Pokud máte rádi spíše klidnější společenský život, navštivte menší města jako Jelsa, Stari Grad a Vrbovska. Můžete si dát příjemnou večeři v jedné z místních tratorií a nebo si vychutnat skleničku lokálního vína s pohledem na rozsvícené přístavy Dalmatského pobřeží.

Na ostrově Hvar najdete spoustu restaurací a dalších stravovacích zařízení. Mezi ty nejznámější s lokální kuchyní patří restaurace Ko Doma a oblíbená je i restaurace Bunar, kde se zaměřují na lokální bílá vína. Oba zmíněné podniky najdete v centru Starého města Hvar a v sezoně vám doporučujeme rezervaci.

8. Počasí na Hvaru

Ostrov Hvar je charakteristický mírnými zimami, teplými léty a vysokým počtem slunečných dnů. Koupání je zde možné od května až do listopadu. Teploty jsou i během zimních měsíců více než příjemné, ale dost často v tomto období fouká a prší. V létě teploty nepřekračují 37 stupňů a podzim je typicky teplejší než jaro.

Okolní vody patří k nejprůzračnějším vodám na Jadranu. Jelikož jsou zde teploty příjemné po celý rok, doporučujeme navštívit ostrov mimo hlavní turistickou sezonu. O koupání v moři ani další aktivity mimo sezonu nepřijdete a vyhnete se davům turistů.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Hvar

Ostrov Hvar je jedním z největších Dalmatských ostrovů a počet jeho obyvatel se pohybuje kolem 11 000. Je nazýván chorvatskou Madeirou pro své dlouhé slunné období a průměrnou teplotu 16 °C. Z České republiky je dostupný letecky i autem, jen musíte počítat s lodní dopravou na ostrov.

Tohle místo v Jaderském moři nabízí ubytování i stravování ve všech cenových kategoriích a nabídka aktivit je také velmi široká. Výlety na moře, outdoorové aktivity, bohatá historie, krásné pláže a zátoky nebo také degustace vín – každý si přijde na své. Není tedy divu, že Hvar byl zařazen časopisem National Geographic mezi 10 nejkrásnějších ostrovů světa.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou na Hvar

Hvar je nejslunnější místo v Chorvatsku s příjemným středomořským podnebím. Slunce tu svítí celých 2724 hodin za rok.

Toto místo je známé pro své krásné zátoky, nádherné pláže a tyrkysové moře.

Na ostrově leží památky, zapsané v seznamu UNESCO, a díky bohaté historii ostrova tu najdete i spousty dalších historických památek.

Hlavní stejnojmenné město Hvar je elegantním místem. Pokud máte rádi solidní restaurace, krásné hotely, neotřelé bary a luxusní jachty, ve Hvaru se vám bude líbit.

Ostrov má dobrou silniční infrastrukturu, takže se po něm můžete příjemně pohybovat. Na ostrov se potom bez problému dostanete trajektem ze Splitu nebo Drveniku.

Na tomhle kouzelném místě roste nespočet bylin jako je šalvěj, mateřídouška, oregano nebo levandule a vyrábí se tu levandulový a také olivový olej. Všechny tyto přírodní produkty můžete sami na místě vyzkoušet.

Na ostrově je také široká nabídka outdoorových aktivit a míst na výlety.

Podél jižní části ostrova se nachází několik malých ostrůvků, které také stojí za návštěvu.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou na Hvar

Ostrov nenabízí příliš mnoho aktivit pro děti, jako jsou zábavní parky a hřiště.

Hvar je ostrov, tudíž k jeho dosažení je nutné využít lodní dopravy z přístavních měst. Je výhodou mít tu auto, abyste se mohli lépe pohybovat po ostrově.

Cesta z České republiky na Hvar je delší i kvůli úseku na lodi. Do Splitu je to necelých 1100 km a poté musíte využít lodní dopravy na ostrov.

To samé platí, pokud se chcete podívat i někam jinam a dostat se na pevninu. Na Hvaru jste tak trochu v izolaci a je nutné opět využít trajektu.

Chorvatsko je velmi oblíbenou letní destinací, takže v hlavní sezóně tu může být přelidněno. S mnoha turisty počítejte zejména v hlavním městě Hvaru a okolí. Za klidnější dovolenou se sem musíte vydat mimo hlavní sezonu a spíše do menších měst, jako je Sučuraj nebo Stari Grad.

Kdo má raději písečné pláže, ve Hvaru nebude příliš nadšený. Pláže jsou tu z většiny oblázkové a vstup do moře může proto být obtížnější.

Ceny na ostrově jsou o něco vyšší, než jste zvyklí na pevnině. Pokud máte hluboko do peněženky, zvolte si raději jinou, cenově příznivější destinaci.

10. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Hvar

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Hvar na dovolenou. V destinaci jsou i další resorty a hotely, avšak tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Palace Elisabeth Hvar Heritage Hotel

Palace Elisabeth Hvar Heritage Hotel Hvar

Lokalita: Hvar
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

I na ostrově Hvar naleznete pětihvězdičková ubytování. Jako zástupce jsme vybrali Palace Elisabeth Hvar Herigate Hotel. Leží přímo v centru hlavního města Hvar, což znamená blízkost důležitého turistického vyžití. Ve vzdálenosti 200 m od hotelu se nachází supermarket. Během pár minut navštívíte restaurace i diskotéku. Hotel navíc leží jen 400 m od oblázkové pláže. Přepravu na letiště zajistí kyvadlová doprava.

Součástí venkovního vybavení je bazén, u kterého budete mít k dispozici lehátka i slunečníky zdarma. Přímo u hotelu se můžete také věnovat sportu, konkrétně fotbalu či tenisu. Zajít si můžete i do posilovny. Na pláži si můžete vyzkoušet vodní sporty. Na hotelu je rovněž půjčovna kol. Můžete tedy využít této nabídky a vydat se poznávat ostrov. Po výletu si můžete dopřát saunu či masáž.

Hvar Placeshotel by Valamar

Hvar Placeshotel by Valamar Hvar

Lokalita: Stari Grad
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Tříhvězdičkové ubytování Hvar Placeshotel by Valamar leží 50 m od volně přístupné oblázkové pláže. Na pláži si můžete za poplatek zapůjčit slunečníky i lehátka. Svou romantickou atmosférou láká zejména novomanžele na jejich svatební cestě. V bezprostřední blízkosti hotelu jsou různé nákupní možnosti a supermarket. Nedaleko hotelu je stanoviště taxi, které zajistí vaše přesuny po ostrově.

Ve venkovních prostorech hotelu se nachází bazén se sladkou vodou. Lehátka i slunečníky zde můžete používat zdarma. U bazénu je rovněž bar. Na hotelu se můžete věnovat různým sportům, např. minigolfu, volejbalu, józe, tenisu či aerobiku. Můžete si zde také zapůjčit kolo, případně se zúčastnit některého z organizovaných výletů. Zajít si zde můžete i na masáž. Hotel leží přibližně 800 m od centra.

Hotel Fontana Adriatiq Resort

Hotel Fontana Adriatiq Resort Hvar

Lokalita: Jelsa
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Jako dalšího zástupce ubytování na ostrově Hvar jsme vybrali dvouhvězdičkový hotel Fontana Adriatiq Resort. Jedná se o oblíbené ubytování, které si drží dobré hodnocení. Leží přibližně 150 m od moře, pro plážovou dovolenou je tak perfektní. Pláží je v blízkosti hotelu několik a jedná se o skalnaté i oblázkové. Jistě vás potěší, že v tomto hotelu můžete pobývat i s domácím mazlíčkem.

U hotelu budete mít k dispozici dva venkovní bazény a myslelo se i na děti, proto nechybí dětský bazén. Postaráno o ně bude i prostřednictvím animačních programů. Zajímavé animační programy jsou přichystány i pro dospělé. U hotelu můžete za poplatek parkovat, pokud přijedete vlastním nebo vypůjčeným vozem. Využít ale můžete také autobusové dopravy organizované cestovní kanceláří.

O dalších zajímavých destinacích si můžete přečíst v těchto článcích:

Trogir
Poreč
Biograd na Moru
Crikvenica