Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Thajsko

Thajsko bychom mohli popsat mnoha slovy: země s nejkrásnějšími plážemi světa, tisíci buddhistickými chrámy, tropický ráj, i světoznámé scenérie z filmů. Pokud vás oslovilo, vydáte se do země, která sice není asijským tygrem, avšak ekonomický úspěch jiných asijských zemí ji motivuje k tomu, aby pracovala na své ekonomice a růstu.

Město Bangkok

Město mnoha tváří, které jde naproti všem cestovatelům. Moderní město, které nikdy nespí.

Ostrov Phuket

Oblíbený thajský ostrov. Leží nedaleko ostrůvku Ko Phi Phi, kde se natáčel známý film Pláž.

Ostrov Koh Samui

Další z thajských ostrovů s buddhistickými chrámy, buddhou ze zlata a krásnými vodopády.

Historie

Pokud bychom se měli zaměřit na historii Thajska detailně, potřebovali bychom k tomu celý článek. A tak bychom rádi uvedli jen ty nejdůležitější postřehy. Území této země bylo trvale obydleno již před 40 000 tisíci lety. Poměrně významný byl stát Dváravatí, který byl silně ovlivňován Indií. Toto období datujeme zhruba do 3. století našeho letopočtu.

Z malých států, které se vyskytovaly na území Thajska mezi 7. a 13. stoletím, začala postupně vznikat království. Království Lan Na vzniklo roku 1281 sjednocením národu Thajů, kteří obývali severní oblasti. Velice mocným bylo království Ayutthaya, které vzniklo roku 1351. Dokázalo překročit hranice dnešního Thajska, aby vládlo například i Angkoru.

Jak se Thajsko stalo Thajskem? V roce 1899 bylo uznáno jako nezávislý stát. V roce 1939 získala země své současné jméno – Thajsko. Do té doby vystupovala jako Siam. V současné době se jedná o konstituční monarchii, ve které v roce 2010 došlo k protestu tzv. červených košil. Během protestu došlo ke střetu s vojskem, který si bohužel vyžádal své oběti.

Poloha

Thajsko, nebo chcete-li Thajské království, se nachází v jihovýchodní Asii. Sousedí s Myanmarem, Laosem, Kambodžou a Malajsií. S počtem obyvatel, který přesahuje 68 000 000, je 20. zemí na světě. Na 50. místě na světě je pak se svou rozlohou 513 115 km2. V rámci jihovýchodní Asie se ovšem jedná o třetí nejlidnatější zemi.

Jazyk

Z celkového počtu více než 68 000 000 obyvatel tvoří etničtí Thajci převážnou většinu z nich – zhruba 75 %. Nikoho tedy nepřekvapí přítomnost thajštiny jakožto úředního jazyka. Thajština má čtyři nářečí, která se používají v různých částech země. V Thajsku se dále můžete setkat také s čínštinou, malajštinou a angličtinou. Thajsko má rovněž zastoupení místních jazyků.

Thajsko a počasí

Thajsko je jednou z těch zemí, kam se vydat, když je u nás zima. Je typickou destinací vhodnou pro návštěvu v lednu, únoru, březnu, ale i v listopadu. Ačkoliv spadá do oblasti s monzunovým obdobím, přírodní katastrofy jsou zde spíše ojedinělé. Navíc i mimo běžnou zdejší turistickou sezónu máte možnost si užít pěkné a zejména slunečné počasí.

Thajsko má tropické podnebí a láká k návštěvě po celý rok. Konkrétní podmínky se mohou lišit v závislosti na daném regionu, obecně ale během horkého období (únor až květen) panují teploty, které se mohou vyšplhat i přes 35 °C. Chladnější období od listopadu do února zaznamenává teploty kolem 25 °C. Teplota moře se po celý rok pohybuje kolem 30 °C.

Doprava do Thajska

Nejjednodušším způsobem, jak navštívit Thajsko beze stresu, je využít nabídky cestovních kanceláří. Vybírat můžete například u cestovky Blue Style, EXIM Tours, Fischer, nebo také na webu TravelPortal či Slevomat. Ne každý ovšem vyhledává cestování tímto způsobem. Tak jak se dostat do Thajska na vlastní pěst? Nejlepší způsob je letecká doprava.

Pro hledání letenek můžete využívat například Kiwi nebo Skyscanner, případně konkrétního dopravce nebo jiný vyhledávač letenek. Jedno je jisté – cena za zpáteční letenku se obvykle pohybuje v rozmezí od 14 000 Kč do 20 000 Kč. V závislosti na specifičnosti konkrétní destinace to může být i o několik tisíc více. Je nutné počítat s přestupem.

Víza a formality

Nikoho nepřekvapí, že je pro cestu do Thajska vyžadován cestovní pas. Bez něj se zkrátka neobejdete. Tento pas by měl být platný minimálně 6 měsíců (počínaje dnem od vstupu do země). Budete také požádáni o vyplnění příletové a odletové karty.

Může se stát, že budete náhodně požádáni o předložení zpáteční letenky, případně budete muset prokázat, že disponujete dostatečnými finančními prostředky. Není to ale pravidlem a taková situace je spíše ojedinělá. Pokud délka vašeho pobytu na území země nepřekročí 45 dní, pak pro vás platí bezvízový vstup. Pro delší pobyty počítejte s nutností víz.

Peníze a ceny

V Thajsku platí za oficiálně používanou měnu thajský baht s mezinárodním kódem THB. Jeden baht se dále dělí na 100 satangů. Tato měna je v oběhu již od roku 1928. Kurz vůči koruně činí 1 THB = 0,7 CZK. S žádnou jinou měnou zde neuspějete. Ale žádné strachy – v Thajsku lze vybírat z bankomatů nebo využívat služeb směnáren. Hotovost bude potřeba.

Bankomaty se nacházejí na letištích, na nádraží i na ulici. Počítejte ovšem s poplatkem za výběry, který se obvykle pohybuje kolem 100 Kč. Na letištích, v bankách i na ulici můžete využívat také směnáren. Nejvhodnější je směna z amerického dolaru nebo eura.

Zájezdy do exotických destinací včetně Thajska bývají několikatisícovou záležitostí, nenechte se ale zmást. Na evropské poměry jsou zde ceny nižší. Třeba balenou vodu pořídíte za cenu do 15 Kč, jídlo ve stánku i za méně než 50 Kč. Typicky nejdražšími destinacemi v Thajsku jsou pochopitelně ostrovy, přímořská letoviska nebo hlavní město Bangkok.

Aktivity v Thajsku

Thajsko vám nabídne spoustu zajímavých míst k vidění. Ať už se jedná o stavby, vesničky, ostrovy nebo přírodní krásy. Je zde několik národních parků, ovšem zrak bude přecházet i na plážích. Spočinout na prostoru posetém jemným bílým pískem a nechat se obklopit palmami – to zní jako nebeský relax. Věnovat se můžete také vodním sportům, oblíbené je potápění.

S Thajskem jsou neodmyslitelně spjaty také thajské masáže, dopřejte si jednu. Zúčastněte se místních festivalů a oslav, ochutnejte místní jídlo a zajděte si na hodinu jógy. Absolvovat můžete přímo wellness pobyty, jejichž součástí bývají právě i lekce jógy a meditací.

Na co si dát pozor a co se nesmí v Thajsku?

Pro cestu do této destinace není vyžadováno žádné očkování. Doporučení se ovšem vztahují na žloutenku typu A a B a na břišní tyfus. Dodržujte taková bezpečnostní opatření, jaká byste dodržovali i jinde na světě – hlídejte si své věci a nepohybujte se o samotě v odlehlých místech. Kriminalita zde není o nic vyšší než ve zbytku navštěvovaných metropolí.

Před cestou do Thajska nepodceňte cestovní pojištění. Zdravotní péče je v zemi na dobré úrovni, za veškeré zdravotní služby se ale platí. Proto se určitě připojistěte. Ženy by se neměly opalovat bez horního dílu plavek. Při návštěvě buddhistického chrámu dbejte na zahalená ramena a kolena. Místní kulturu respektujte, buďte pokorní a slušní.

Národ Thajců je pyšný na svou zemi i královskou rodinu. Zajímavý je v tomto ohledu přístup k bankovkám, které zobrazují krále. Doporučuje se s nimi zacházet s respektem. Obezřetní buďte také při vývozu suvenýrů – zákaz platí například při vývozu předmětů s Buddhou.

Kam na dovolenou v Thajsku?

Thajsko je domovem pro několik destinací, které zná každý, kdo se o tuto zemi alespoň trochu zajímá. Pro každou z níže zmíněných jsme sepsali samostatného průvodce.

Bangkok

Bangkok úvodní obrázek Thajsko

Hlavní město Thajska má mnoho tváří. Je to místo, kde potkáte buddhistické mnichy, abyste rázem za rohem na nočním trhu ochutnali kobylky. Je to moderní město, které nikdy nespí, a kde zažijete turismus všeho druhu. Nezapomeňte na návštěvu Královského paláce.

Phuket

Phuket úvodní obrázek Thajsko

Phuket nejsou jen pláže (i když ty budou hlavním důvodem pro jeho návštěvu). Uvidíte a zažijete toho zde mnohem více – návštěvu Starého města, kanoistiku, buddhistické chrámy a zátoky. Phuket platí za jeden z nejkrásnějších thajských ostrovů, takže si ho nenechte ujít.

Koh Samui

Koh Samui úvodní obrázek Thajsko

Zelený ostrov Koh Samui je synonymem pro dlouhé pláže, na kterých můžete zažít ruch, ale i klid a romantiku. Ostrov nabízí přehlídku krásných vodopádů, můžete ale vyrazit i na sloní safari. Nachází se zde také 12 metrů vysoký Buddha, který je vyrobený ze zlata.

Krabi

Krabi úvodní obrázek Thajsko

Krabi je další proslulou thajskou destinací. Kromě zcela očekávaného odpočinku na pláži či prohlídky chrámů se vám zde dostane například možnosti vystoupat na místní vrcholky. Věnovat se zde můžete i jiným sportovním aktivitám, např. potápění a horolezectví.

Khao Lak

Khao Lak úvodní obrázek Thajsko

Přímořské letovisko Khao Lak možná není dokonale známé, ale i díky tomu na vás zapůsobí o to autentičtěji. Součástí ostrova je hustý prales, který patří k tamnímu národnímu parku. Při toulkách tímto ostrovem můžete narazit na jeskyně, vodopády i potůčky.

Ko Lanta

Ko Lanta úvodní obrázek Thajsko

Thajský ostrov Ko Lanta není turisty příliš vyhledáván, což je zřejmé i z nízkého počtu ubytovacích kapacit. Podobně nedotčených míst v okolí příliš mnoho není, proto si zde užijte tradiční atmosféru prosluněného místa, které je obýváno pouze pár tisíci obyvateli.

Pattaya

Pattaya úvodní obrázek Thajsko

Pattaya je letovisko, které se nachází na východním pobřeží Thajského zálivu. Oproti Khao Lak a Ko Lanta se jedná o značně rušnější místo, ve kterém můžete navštívit i noční kluby. Zajímavou podívanou nabídnou plovoucí trhy, chrámové komplexy, muzea i tropická zahrada.