Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Krk

Krk je s rozlohou 406 km² největším ostrovem v Jaderském moři. Už Římané ho kvůli vysokému počtu hodin slunečního svitu a úrodné půdě nazývali Zlatým ostrovem. Jeho snadná dostupnost, přírodní krásy a výborné podmínky pro koupání sem každoročně přitahují desítky tisíc turistů. Zjistěte, co Krk může nabídnout právě vám a třeba si rovnou vyberte místo pro svou příští dovolenou.

Malinska

Hotel v blízkosti restaurací, barů i centra města. Lehátka u bazénu nabízí zdarma.

Krk

Ubytování v hlavním městě ostrova. Půjčíte si zde kolo i zahrajete kulečník či tenis.

Baška

Hotel v jedné z nejoblíbenějších destinací. Letovisko bude pouze 300 m od hotelu.

Malinska

Luxusní vila nedaleko moře i národního parku. Může se zde ubytovat až osm hostů.

1. O ostrově Krk

Archeologické nálezy ukazují, že ostrov Krk je osídlen bez přerušení už od pravěku. Po původních obyvatelích z kmene Liburnů ostrov dobyli Římané a založili hlavní město s názvem Curicum.

Po pádu římské říše ostrov připadl Byzantské říši, toto období nám dnes připomínají četné stavby v prerománském či románském stylu. Od 11. století o vládu usilovala Benátská republika. Ta nejprve nadvládu nad ostrovem nechala v rukách mocného chorvatského rodu Frankopanů, později si Krk definitivně podmanila.

Po první světové válce i na začátku druhé světové války Krk krátkou chvíli okupovali Italové, později Němci. Protože ostrov neutrpěl žádné významnější škody, mohl se po konci války začít rychle rozvíjet turistický ruch. Největší chorvatský ostrov dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa v Chorvatsku.

Krk Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Jedete na dovolenou především kvůli čistému moři a krásným plážím? Krk vás v tomto ohledu určitě nezklame. Vybírat můžete z desítek přírodních i upravených plážích, z nichž některé jsou oceněné známým symbolem kvality: Modrou vlajkou.

Na jaké konkrétní pláže se na Krku můžete těšit?

Vela plaža Baška: Královská pláž ostrova. Svou délkou 1 800 metrů se řadí mezi nejdelší pláže na Jadranu. Pokrývá ji kombinace písku a oblázků, vybavená je toaletami, sprchami i převlékárnou. Kouzlu této pláže je mimořádně snadné propadnout, jen počítejte s tím, že v hlavní sezóně ji rozhodně nebudete mít jen pro sebe.

Oprna Bay: Poblíž Staré Bašky naleznete pláž Oprna Bay. Ještě nedávno šlo o divokou pláž, o které věděli jen místní, dnes už tam úplně sami nebudete. V porovnání s městskými plážemi se ale stále jedná o klidnější místo. Vůbec nejpohodlněji se sem dostanete lodí. Pokud pojedete autem, musíte zaparkovat nad pláží, přelézt plot a pak absolvovat poměrně náročnou cestu dolů. I tak to za to ale opravdu stojí!

Porporela: Pouhých pár kroků od centra města Krk najdete pláž 300 metrů dlouhou a 15 metrů širokou. K dispozici jsou slunečníky a lehátka, plážový bar i dětský koutek.

Portapisana: V docházkové vzdálenosti do centra města Krk se nachází menší pláž Portapisana, ze které budete mít opravdu nezapomenutelný výhled na celé město.

Aquapark Aqua-gun: Nedaleko města Baška se nachází menší, avšak pro nenáročné návštěvníky dostačující koupaliště Aqua-gun. Neužijete si zde jen bazény a tobogány, ale zahrát si můžete i stolní fotbálek či kulečník a vypůjčit šlapadla.

Krk koupání a pláže

3. Příroda

Krk si získá i srdce všech milovníků přírody. Pro oblast jsou typické krasové jevy, pobřeží je velmi členité s celou řadou zátok. Bohatou vegetaci si užijete zejména v severozápadní části ostrova.

Ostrov je doslova rájem pro pěší turistiku, aktuálně je označeno zhruba 300 kilometrů turistických stezek. Pokud vás lákají horské vrcholy, neměli byste si nechat ujít výstup na nejvyšší horu Obzova. Všechny významné turistické body pak spojuje stezka KRK’S BELTWAY. Využijte dostupných aplikací pro iOs a Android.

Krk příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Krk

Hlavní město Krk

Žádný milovník historie a městské elegance nesmí vynechat hlavní město ostrova. Zde si prohlédněte středověké městské hradby i hrad Frankopan, který je jejich součástí. Jednou z nejvýznamnějších památek je však mariánská katedrála, která se dochovala ve velmi dobrém stavu. Pokud v Krku nebudete přímo ubytováni, ale pojedete sem na výlet, vyhraďte si na to ideálně celý den.

Jeskyně Biserujka

Nedaleko vesnice Rudine naleznete jeskyni s nádhernými stalaktity a stalagmity. Dávná legenda praví, že v jeskyni svůj poklad plný perel skryli piráti. Návštěva jeskyně zabaví děti i dospělé, délka prohlídky je cca 20 minut. Zážitek z jeskyně umocní i její okolí, které vypadá zpustle a neobydleně. Přímo u jeskyně pak začíná naučná stezka, poznávání oblasti si tedy můžete prodloužit.

Město Baška

Baška proslula zejména díky své zdánlivě nekonečné pláži. Je dlouhá 1,8 km a díky své délce má obojí – písek i oblázky. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro děti. Až se jí dostatečně nabažíte, vydejte se do křivolakých uliček starého města. Procházku zakončete v některé z restaurací se sklenkou místního vína Žlahtina. Městečko s přístavem obklopují skály, které mu na atraktivitě ještě přidávají.

Další zajímavá místa

Město Omišalj: Jedno z nejstarších měst ostrova vám nabídne dechberoucí výhledy, romantické úzké uličky i řadu historických památek. Zastavte se tu minimálně na nekolik hodin, co dělat zde ale budete mít i při celodenním výletu.

Léčivé bahno Soline: Ať už vás trápí dna, svalová onemocnění, či bolesti zad a kloubů, zavítat byste měli na pláž Melina v zálivu Soline. Právě tam si můžete tělo natřít léčivým bahnem. To má sice opravdu výrazný sirovodíkový odér, za vyzkoušení to ale určitě stojí.

Pevnost Nehaj Fortress: Horská pevnost postavená v 16. století původně sloužila jako pozorovací stanoviště. Dnes zde najdete expozici věnovanou dějinám dané oblasti, těšit se můžete i na krásný výhled.

Ostrůvek Košljun: Z města Punat se na Košljun dostanete během pár minut výletním člunem. Hlavní dominantou ostrova je nádherný františkánský klášter.

Bašská stezka hlaholice: U města Baška byl nalezen nejstarší chorvatský dokument psaný hlaholicí. Právě hlaholici je věnována naučná stezka, která vás provede kolem 34 kamenných písmen z tohoto slovanského písma.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Krk je rájem pro všechny cyklisty! Na výběr máte hned 355 cyklotras, většina z nich má kopcovitý terén. Nejlepší podmínky zažijete od konce dubna do konce června. Cenově dostupné vypůjčení kol nabízí Cycling Union Krk.

Velkou tradici zde má plachtění. Sídlí tu hned 5 jachtařských klubů, všechny vám zprostředkují kurz plachtění.

Tenis si můžete zahrát u některých hotelů (například u oblíbeného hotelu Valamar), sportovní centra s kurty případně najdete ve všech velkých letoviscích jako Omišalj, Malinska, Krk, Punat, Baška a Njivice.

Zipline Edison: 8 zipline, celková délka přes 2 km, rychlost až 80 km/h, 2 hodiny a řada nezapomenutelných výhledů na Jaderské moře – to vás čeká, pokud se rozhodnete vyzkoušet zipline Edison. I za lehce vyšší cenu to stojí za to.

Adrenalin ride: Zvedněte si hladinu adrenalinu pořádně rychlou jízdou na člunu! Prohlédněte si pobřeží z úplně jiného úhlu – tedy jestli udržíte otevřené oči.

Wakeboarding Krk: Adrenalin na wakeboardu si na Krku užijí pokročilí, ale i naprostí začátečníci. Na místě vám půjčí také veškeré vybavení.

Potápět se díky čisté vodě můžete skoro kdekoliv včetně Punatu a Malinské. Nejlépe hodnocené služby se vám ale dostanou v Bašce u společnosti SQUATINA DIVING.

Pohlídejte si také nabídku aktivit na Manawa.com. Najdete zde třeba již zmiňovaný zipline.

Krk sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Krk nabízí spoustu zábavy i pro vaše potomky. V každém letovisku najdete dětská hřiště určená pro ty nejmenší, starší ratolesti obvykle velice zaujme návštěva jeskyně Biserujka. Na další odpoledne pak všechny zabaví koupaliště Aqua-gun. Co dalšího ještě s dětmi zažít?

Akvárium Baška: 21 akvárií, více než 100 druhů ryb a 400 druhů mušlí a hlemýžďů – na to všechno se můžete těšit, pokud navštívíte akvárium v centru letoviska Baška.

Poloponorka Krk: Dítka všech věkových kategorií potěší plavba poloponorkou. Prohlédnete si podvodní svět z bezprostřední blízkosti a až se pobytu pod vodou pořádně nabažíte, vychutnáte si relaxaci na palubě.

Výlet na lodi s proskleným dnem: Děti (ale i dospělí) si užijí dvouhodinovou plavbu lodí s proskleným dnem. Vyplouvat budete z přístavu v letovisku Malinska, během panoramatické plavby se můžete těšit na pozorování podmořské fauny i flóry.

7. Noční život na Krku

Noční život na Krku se sice ani zdaleka nemůže rovnat například tomu na Hvaru, zejména v hlavním městě si ale zábavu užijete i v pozdních hodinách. Vybírat můžete z několika klubů, barů a kaváren. Není jich sice nepřeberné množství, tady se ale spíš než na kvantitu hraje na kvalitu. Jaká jsou ta nejlepší místa, kam se jít na Krku pobavit?

Volsonis: Absolutní špička, kterou si nesmí nechat ujít žádný milovník nočního života. V tomto koktejlovém baru postaveném pod antickými ruinami to začíná žít už od rána, místo se ale kompletně zaplní až ve večerních hodinách. Zahradní posezení mezi stromy nabízí takovou atmosféru, kterou stojí za to zažít.

Club Boa: Klasická diskotéka v letovisku Malinska se pro návštěvníky otevřela už v roce 2006 a od té doby si pevně drží svou přední pozici mezi nejlepšími kluby na ostrově. Pokud máte náladu na elektronickou hudbu, tady byste neměli chybět.

Casa del Padrone: Chcete ochutnat údajně nejlepší koktejly na celém ostrově? Zamiřte do Casa del Padrone. Přes den cukrárna, večer skvělý bar. Často zde také pořádají tématické večírky s go-go tanečnicemi.

8. Počasí na Krku

Počasí na Krku je charakteristické teplým létem a poměrně deštivým zbytkem roku. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, kdy teplota nevystoupá nad 10 °C.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Krku? Na poznávací dovolenou plnou aktivit sem neváhejte vyrazit už v dubnu či květnu. Pro klasickou dovolenou u moře je nejvhodnější období od druhé poloviny června do začátku září. Pokud si dovolenou necháte až na září, můžete se těšit na příjemně vyhřáté moře, avšak také stále častější deště.

9. ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Krk

Obyvatelé Krku od pradávna věří, že je ostrov úzce spojený s číslem sedm. Tak například – chorvatský národ ostrov obývá od 7. století, piráti na něj zaútočili přesně 7× a nyní je rozdělen do 7 center. My vám nepřinášíme 7, ale rovnou dvojnásobný počet důvodů, proč (ne)jet na Krk.

DESET důvodů, proč jet na dovolenou na Krk

Krk je nejdostupnější ze všech chorvatských ostrovů. Ostrov s pevninou spojuje most, pohodlně se sem tedy dopravíte i autem. Dále také autobusem, lodí a letadlem.

Z Prahy vám cesta autem zabere necelých 9 hodin, z Brna ještě o hodinu méně.

Nabídka ubytování je opravdu široká. Chcete bydlet v rozlehlém hotelovém komplexu, menším hotelu s rodinnou atmosférou, soukromém apartmánu či v kempu? Na Krku si najdete to svoje.

Kilometry označených tras různých obtížností nadchnou všechny milovníky pěších túr i cyklistiky.

Na Krku si užijete až 2 500 hodin slunečního svitu ročně.

Vykoupat se zde můžete hned na několika plážích oceněných Modrou vlajkou.

Největší chorvatský ostrov nabídne celou řadu možností k výletům. Historie nebo příroda? Tady si každý přijde na své.

Pokud se rádi podíváte pod vodní hladinu, na Krku vás bohatost podmořského života uchvátí.

Krk je domovem známého bílého vína Vrbnička Žlahtina. Dejte si ho třeba ke Kaštradině, uzenému skopovému a specialitě ostrova.

Na ostrově si zábavu užijí také dobrodruzi toužící po troše adrenalinu. Zdejší wakeboarding je legendární!

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Krk

Pokud se na dovolenou nejraději dopravujete letecky a nemáte zrovna neomezený rozpočet, při hledání letenek nejspíš zapláčete. Přímo na ostrově se sice nachází letiště Rijeka, letenky ale většinou bývají hodně drahé.

Dovolená na ostrově Krk vám dost možná docela provětrá peněženku. Nejdražší jsou tradičně turistické restaurace a ubytování v těsné blízkosti moře.

Toto místo nejspíš nebude to pravé ořechové pro neúnavné pařmeny. Pár klubů tu sice najdete, pokud ale chcete každou noc obejít víc podniků, zase tak široký výběr podniků mít nebudete.

Kromě letních měsíců můžete očekávat, že při pobytu na Krku vás nejspíš minimálně jednou zastihne déšť.

10. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Krk

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Krk na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Malin

Hotel Malin ostrov Krk

Lokalita: Malinska
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Čtyřhvězdičkový hotel Malin se nachází v jedné z nejoblíbenějších destinací na ostrově Krk, v letovisku Malinska. Leží jen 50 m od pláže, kde budete mít k dispozici slunečníky i lehátka. Do centra městečka se dostanete po 500 metrech. Po cestě do města narazíte na několik restaurací i barů, kde se můžete občerstvit a pobavit. Na hotelu budete mít možnost ochutnat snídaně, zbytek stravy ale bude na vás.

Přímo u hotelu je parkoviště, na kterém můžete nechat za poplatek odpočívat svůj vůz. Vy sami si můžete kromě pláže odpočinout také u bazénu, kde budete mít jako hosté hotelu lehátka i slunečníka zdarma. Nechybí ani dětský bazének pro nejmenší. Součástí hotelu jsou prostory pro wellness. Ve večerních hodinách vás zabaví živá hudba, děti se naopak mohou vyřádit na dětském hřišti.

Villa Lovorka – Hotel Resort Drazica

Villa Lovorka ostrov Krk

Lokalita: Krk
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

Značná část ubytovacích kapacit ostrova Krk se nachází v jeho stejnojmenném hlavním městě. I my jsme zde jedno ubytování vybrali, konkrétně tříhvězdičkový hotel Villa Lovorka. Stojí jen 100 m od od veřejné oblázkové pláže, kde můžete za poplatek využívat lehátek i slunečníků. Přímo u hotelu je pak bazén i dětský bazének. K bazénu neodmyslitelně patří i bar se studenými nápoji.

Součástí hotelu je také kadeřnictví, obchůdky a parkoviště. Jak vidíte, dostane se vám zde skvělé péče. Zahrát si zde můžete kulečník nebo tenis. Můžete si zde ovšem zapůjčit i kolo a vyrazit za poznáváním ostrova. Do centra města Krk ovšem dojdete i pěšky, nachází se jen 800 m od hotelu. Ve večerních hodinách se můžete jako diváci zúčastnit některé ze zábavných show. Pro děti je připravené dětské hřiště.

Corinthia Baska Sunny Hotel by Valamar

Corinthia Baska Sunny Hotel ostrov Krk

Lokalita: Baška
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Další velice oblíbenou destinací na ostrově je Baška. Turisty láká zejména místní pláž. Bezpochyby vás proto potěší, že ji během svého pobytu na hotelu Corinthia Baska Sunny budete mít ve vzdálenosti jen 100 m. Na pláži bude dostatek lehátek i slunečníků pro všechny. Přijedete-li do destinace autem, můžete zaparkovat i hotelu. Parkování je za poplatek. Jako forma stravování je zde nabízeno i All inclusive Light.

Ve venkovní části hotelu pochopitelně nesmí chybět bazén, v tomto případě se sladkou vodou. Zvlášť se zde nachází také dětský bazének pro malé návštěvníky hotelu. O ně se postarají také animační programy. Přímo u bazénu je i bar, kde můžete dočerpat tekutiny. Na hotelu si můžete zapůjčit kolo pro objevování ostrova. Pro návštěvu města to ale nebude nutné. Nacházet se totiž bude jen 300 m od hotelu.

Villa Voco

Villa Voco - krk chorvatsko

Lokalita: Malinska
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Výhled na moře a uvítací balíček čekejte po příjezdu do luxusního ubytování Villa Voco. Tato vilka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Celkem se zde může ubytovat až 8 hostů. Ve vile jsou tři ložnice a stejný počet koupelen. Je postavená v jednoduchém moderním stylu, který klade důraz na vaše pohodlí. K dispozici budete mít plně vybavenou kuchyň i soukromé parkování.

K vile patří také soukromý hydromasážní bazén či terasa s prostory pro grilování. Za příplatek se můžete nechat rozmazlovat denními úklidy a donáškou jídla. Uvnitř vily najdete mimo jiné i deskové hry a herní konzoli. Vila se nachází jen 200 m od restaurace a obchodu. Pláž a kavárny pak leží trochu dále, zhruba 750 m od hotelu.

Inspiraci pro další dovolenou naleznete zde:

Ostrov Korčula
Ostrov Rab
Kapverdské ostrovy
Řecko