Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Santa Luzia

Mohlo by se zdát, že ostrov Santa Luzia nemá co nabídnout. Je vyprahlý, neobydlený a maličký. Opak je ale pravdou. Pro ty, kdo touží po naprostém klidu a ničím nerušených túrách, je rájem na Zemi. Teprve u něj začíná to pravé dobrodružství na Kapverdách.

Ostrov Sal

Ostrov Sal je turisticky nejvýznamnější destinací. Láká na bílé písčité pláže i zajímavé vyžití mimo hotel a pláž.

Ostrov Boa Vista

Třetí největší ostrov Kapverd. Spolu se Salem patří do skupiny trvale obydlených míst celého souostroví.

Ostrov São Vicente

Malý, ale krásný ostrov São Vicente patří k jednomu z mála trvale obydlených míst Kapverdských ostrovů.

1. O ostrově Santa Luzia

Tento ostrov se nachází mezi dalšími z Kapverdských ostrovů, konkrétně mezi São Vicente a São Nicolau. Jeho rozloha činí 35 km2 (pro srovnání – rozloha ČR činí téměř 79 000 km2). Vzhledem k rozloze i absenci pamětihodností je tak vhodný pro jednodenní výlety.

Ostrov Santa Luzia byl neobydlený až do 17 století. Poté se zde začala chovat hospodářská zvířata. Ještě v 60. letech minulého století žila na ostrově menší komunita osob. Opuštěným se stal opět v 90. letech 20. století. Ačkoliv není trvale obydlen (nebo možná právě proto), míří sem rybáři z ostrova São Vicente. Spolu s nimi na něj přijíždějí také menší počty turistů.

Jaká místa navštívit?

Pokud před návštěvou ostrova Santa Luzia zamíříte například na ostrovy Sal nebo Boa Vista, ucítíte znatelný rozdíl. Jako byste se ocitli v jiném světě. Absence resortů a hojně navštěvovaných míst vám dá možnost zažít jedinečnou atmosféru ostrova. Pozornost si ale bezpochyby zaslouží.

Přírodní rezervace

O tom, že je ostrov Santa Luzia ideálním místem pro milovníky netknuté přírody, svědčí místní přírodní rezervace, která zde byla zřízena. Stalo se tak v roce 1990 a její součástí jsou také ostrůvky Branco a Raso. Nenechte se tedy zmást názvem Přírodní rezervace Santa Luzia.

Cílem této rezervace je a vždy byla ochrana endemických druhů živočichů, kteří našli na ostrově své útočiště. Mezi tyto ohrožené druhy zvířat patří zejména plazi a ptáci. Součástí rezervace jsou ovšem i oceánské vody a její živočichové. Příkladem může být druh mořského šneka Conus santaluziensis, který je dravý a jedovatý. Pozor na jeho bodnutí.

Pláže a duny

Již zmíněná přírodní rezervace nejspíš zachránila více než živočichy. Umožnila ostrovu zachovat si svou neměnnou tvář. Celý ostrov je posetý nádhernými scenériemi, které si budete moci užívat v naprostém klidu. Touhu po vodních radovánkách uspokojí místní pláže.

Ostrov Santa Luzia má dvě velké pláže. Nachází se na severovýchodě ostrova v těsné blízkosti písečných dun. Pláže jsou poměrně rozlehlé, ale hlavně opuštěné. Po turisty nabitých plážích na Salu to může být příjemná změna. Můžete si zaplavat, můžete šnorchlovat, rybařit i se jen tak procházet. Při veškerých aktivitách se ale spoléháte sami na sebe.

Monte Grande/Topona

Monte Grande (nebo také Topona) je nejvyšším bodem na ostrově. Nepředstavujte si však žádnou majestátní horu, jedná se spíše o kopec s nadmořskou výškou 395 metrů. Nachází se v prostřední části ostrova, díky čemuž se vám z ní naskytne ten nejlepší možný výhled po okolí. Celý ostrov s veškerou jeho nádhernou přírodou budete mít jako na dlani.

Meteorologická stanice

Poslední tip je spíše takovou zajímavostí. Nepředpokládáme, že by meteorologická stanice byla místo, které byste se po cestě na ostrov vydali objevovat. To, že je na ostrově meteorologická stanice, se dozvíte téměř z každého průvodce, proto nesmí tato informace chybět ani u nás. Zřízena zde byla ve 20. století a zaznamenává zdejší suché a teplé počasí.

Jak se dostat na ostrov Santa Luzia?

Pravdou je, že místní přírodní rezervace zřízená k ochraně živočichů vstup na ostrov trochu ztížila. Může to zkomplikovat dopravu na ostrov a od lodí může být vyžadováno speciální povolení pro vplutí do přilehlých břehů. Není to však nemožné. Do budoucna se navíc plánuje vymyslet přístup, jak podpořit místní turismus ekologickou a udržitelnou cestou.

Ostrov Santa Luzia nemá vlastní letiště, a to pro mezinárodní ani pro vnitrostátní lety. Dostat se sem můžete ze sousedního ostrova São Vicente, přesněji z městečka Calhau na východním pobřeží. Odsud se na ostrov vydávají rybáři, ke kterým se můžete za poplatek přidat. Jedna cesta mezi ostrovy trvá přibližně dvě hodiny. Nezapomeňte se domluvit na cestě zpět.

2. Kde se ubytovat na ostrově Santa Luzia?

Možná pro vás nebude překvapením, že na ostrově Santa Luzia se v současné době žádná ubytovací zařízení nevyskytují. Možná, s rozvojem turismu, časem budou, necháme se překvapit. Vzhledem k tomu, že je ostrov vhodný spíše pro jednodenní turistiku, absenci hotelů či penzionů však nepovažujeme za zásadní problém. Stačí sem zajet tzv. na otočku.

V tomto případě nezbývá nic jiného, než hledat ubytování na jiných ostrovech. Jako první se pochopitelně nabízí ostrov São Vicente, odkud na Santa Luzia vyplouvají rybářské lodě. I tento ostrov si mimochodem zaslouží pozornost. Oproti Santa Luzia ovšem láká na život v ulicích, hudbu, karneval a festivaly.

Další z možností je plánovaná dovolená na ostrovech Sal nebo Boa Vista, kterou vám zprostředkují i cestovní kanceláře. Dobrý delegát vám poradí s tím, jak se odsud podívat na zbytek ostrovů. Všichni vám ale potvrdí, že bude nezbytné se nejdříve dostat na São Vicente.