Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Seychely

Seychely jsou synonymem pro dovolenou v nedotčené přírodě, kterou reprezentují nejen panensky čisté pláže obrostlé tropickými rostlinami. Souostroví je tvořeno 115 ostrovy, přičemž každý je jedinečný a má své kouzlo. Na většině z nich se vám ovšem dostane soukromí, klidu a harmonie s krajinou kolem vás. Zdejší pláže nemají konkurenci.

Mahé

Hotel, ve kterém se bude líbit i nejnáročnějším klientům. Stojí přímo na pláži.

Praslin

Resort obklopený písečnými plážemi. Je synonymem pro klidnou dovolenou.

La Digue

Hotel v kreolském stylu, který nabízí šnorchlování zdarma a hned několik pláží.

Historie

Historie Seychel nás vrací zpět do roku 1770, kdy na ostrov připluli jeho první stálí obyvatelé. Známý byl již dávno předtím, návštěvy ale byly pouze nárazové a žádný z arabských námořníků se ho nerozhodl trvale osídlit. Zmínku o ostrovech zanechal ve svých mapách v roce 1502 Vasco da Gama. Prvními Evropany zde byly Britové v roce 1609.

Zhruba v polovině 18. století vyjádřila Francie svůj zájem o ostrovy. Jejím cílem bylo najít rychlou cestu z Mauricia do Indie. V roce 1742 přistáli průzkumníci na jednom z ostrovů. Seychely se staly francouzskou a poté britskou kolonií. V tomto období se na ostrovy dostalo mnoho otroků z různých částí Afriky. Vznikl tak multikulturní a multietnický národ.

Díky dlouhé izolaci a pouze krátké lidské intervenci si mohla Seychelská republika zachovat svoji nedotčenou tvář. Zdejší ekosystém si zachránil mnoho rostlinných a živočišných druhů, jejichž rozmanitost by jim mohla jiná souostroví závidět. Panuje zde nefalšovaný klid.

Poloha

Nevíte, kde jsou Seychelské ostrovy? Jedná se o souostroví v Indickém oceánu, jehož území se rozkládá na 115 ostrovech. Z těchto ostrovů je 33 obydleno. Seychely leží na severovýchod od Madagaskaru. Největším ostrovem je Mahé, který je zároveň domovem hlavního města Victoria a většiny obyvatelstva. Rozloha Seychelských ostrovů činí 455 km2.

Jazyk

Seychely mají tři úřední jazyky – seychelskou kreolštinu, angličtinu a francouzštinu. Seychelská kreolština vychází z francouzštiny a je jazykem většiny obyvatelstva. Tato většina tvoří více než 85 % obyvatel a jedná se o potomky francouzských kolonistů a afrických otroků, tedy míšence. Na Seychelských ostrovech žije necelých 100 000 obyvatel.

Počasí

Ostrovy se vyznačují tropickým podnebím. Průměrné teploty se v průběhu celého roku pohybují mezi 24 a 30 °C. Během období zimy mohou teploty klesnout na 22 °C, naopak v letním období mohou vystoupat až k 34 °C. Můžeme říci, že se po celý rok drží poměrně stabilní počasí. Tropické bouře probíhající v Indickém oceánu se oblasti spíše vyhýbají.

Kdy je nejlepší jet na Seychely? Počasí zde rok rozděluje na dvě období – horké léto od listopadu do května a chladnější zima od května do listopadu. Nejteplejšími měsíci jsou březen a duben. Nejchladnějšími měsíci jsou červenec a srpen. Nejoblíbenějšími měsíci pro návštěvu ostrovů jsou duben a květen nebo říjen a listopad. Koupat se je možné celoročně.

Doprava na Seychely

Na Seychely se pravděpodobně vypravíte s cestovní kanceláří. Ty na ostrovy organizují pobytové i poznávací zájezdy, první typ ale převládá. Ceny zájezdů se různí, obvykle začínají na 40 000 Kč a končí na 100 000 Kč za osobu. U charterového letu vás čeká jeden přestup a v takovém případě činí na Seychely doba letu zhruba 15 hodin.

Pokud byste chtěli navštívit Seychely bez cestovky, dostanete se z Prahy na ostrovy Mahé či Praslin. V obou případech vás ale budou čekat dva přestupy. Na Mahé se pohybuje cena letenek mezi 14 000 a 18 000 Kč, v případě ostrova Praslin to může být až 32 000 Kč. I s přestupy do těchto destinací dorazíte zhruba za 14 – 24 hodin.

Víza a formality

Po vstupu na Seychely od vás bude vyžadovaný cestovní pas. K otázce platnosti pasu nad rámec pobytu se informace podle zdrojů různí. Dle MZV stačí, aby byl platný pouze po dobu pobytu a návrat domů. Pozor ale na tranzitní země, které delší platnost mohou vyžadovat.

Pokud se vám na Seychelách dovolená neprotáhne na více než 90 dnů, nebudete potřebovat vízum. Po příletu do destinace tedy dostanete razítko do pasu a je vyřešeno. Povinná a placená je ovšem online autorizace. Provádí se na tomto webu a vyplňovat budete informace o místě pobytu a osobní údaje. Budete také vyzváni k nahrání fotografie obličeje a pasu.

Peníze a ceny

Oficiální měnou na ostrovech je seychelská rupie (SCR). Dělí se dále na 100 centů. Kurz koruny vůči seychelské rupii je zhruba 1 SCR = 1,6 CZK. Doporučuje se přijet do destinace vybavený eury či dolary a tyto měny po příletu směnit. Můžete tak učinit na letišti, v bance či oficiální směnárně. Měnit mimo místa k tomu určená je na ostrovech trestné, vyhněte se tomu.

Pokud se rozhodnete pro výběr z bankomatu, je to možné ve velkých bankách nebo hned na letišti. Na placení kartou se nelze spoléhat. Obvykle jsou karty akceptovány jen ve větších podnicích, obchodech, restauracích či hotelech. Snažte se co nejvíce platit místní měnou.

Oproti České republice budou Seychely dovolená dražší. Nejlevněji vyjde nákup místních produktů v menších obchodech, občerstvení v pouličních stáncích a jízdenky na veřejnou dopravu (autobusy). Taxi se vzhledem k vysokým cenám nevyplácí. Na ostrovech se příliš nesmlouvá. Co se týče spropitného, bývá zahrnuté již v ceně služeb.

Aktivity na Seychelách

Co se dá dělat na Seychelách? Musí to být dovolená jen o koupání a opalování? Ačkoliv je právě pobyt na místních plážích tou nejdůležitější aktivitou, zabavit se během své cesty můžete i jinak. Například na webu Manawa si můžete prohlédnout pár možností, jak na ostrovech strávit svůj čas. V nabídce jsou plavby, výlety na kole i komentované prohlídky.

Další oblíbené aktivity se týkají vody, jedná se totiž o vodní sporty. Mezi nimi dominuje šnorchlování v místních lagunách a zátokách. Skvělé jsou rovněž podmínky pro potápění. Pod mořem uvidíte barevné korály, mušle i ryby. V rámci některých výletů se také můžete vydat rybařit. Řadu výletů si ale můžete zajistit i po příjezdu u své cestovní kanceláře.

Koupání – pláže a koupaliště

Pláže jsou na ostrovech tématem číslo jedna. Patří k těm nejkrásnějším na celém světě a nebudou se vám opouštět snadno. Ty nejlepší jsou rozesety na různých ostrovech, dobře vám ale bude kdekoliv. Písečné pláže Seychelských ostrovů vám vezmou dech. Navíc se o ně nebudete muset dělit s desítkami dalších turistů, jak tomu v jiných destinacích bývá.

Anse Source D’Argent – Tato pláž se pravidelně objevuje na seznamu nejkrásnějších pláží celého světa. Kromě toho, že patří i mezi nejfotografovanější, byla propůjčena jako kulisa do mnoha filmů. Nachází se na západním pobřeží ostrova La Digue.

Anse Intendance – Tato 1 km dlouhá pláž se line podél pobřeží v jižní části ostrova Mahé. Čistý bílý písek se ztrácí mezi zelenými palmami. Jediným vroubkem jsou velké vlny, které se zde občas vyskytují. Surfařům může ale naopak toto prostředí vyhovovat.

Anse Lazio – Na severozápadě ostrova Praslin se rozkládá dalších zástupce nejlepších pláží na souostroví. Je dlouhá půl kilometru a oblíbili si ji místní i turisté. Ve východní části narazíte na hojný výskyt korálů, pokud tedy hledáte lokalitu pro potápění, zkuste toto místo.

Mezi další nejkrásnější a nejnavštěvovanější pláže na ostrovech patří Beau Vallon, Anse Georgette, Anse Louis, Petite Anse či Anse Major. To jsou ovšem jen příklady.

Seychely koupání a pláže

Kam na výlet na Seychelském souostroví

Hlavní ostrov Mahé

Mahé je největší a nejlidnatější ostrov Seychel. Nachází se zde hlavní město celého souostroví, Victoria, které určitě stojí za vaši návštěvu. V jedné z částí ostrova se nachází čajové plantáže, kouzelné zátoky pak najdete na celém jižním pobřeží. Navštívit můžete také tržiště s exotickým ovocem, kořením a bylinkami. Vyzkoušejte i místní restaurace.

Národní park Vallée de Mai na ostrově Praslin

Národní park Vallée de Mai se nachází na ostrově Praslin, který patří k jednomu z nejčastějších cílů turistů. Součástí parku je stejnojmenné údolí, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Při návštěvě si budete moci prohlédnout exotickou faunu a flóru včetně endemických kokosových palem či černých papoušků.

Ostrov La Digue

Ostrov La Digue si zamilují zejména vášniví sportovci. Můžete si zde totiž pronajmout kolo a projet ho celý na tomto prostředku. V přírodním parku L’Union Estate rostou velké kokosové palmy. Zpracování jejích plodů si můžete prohlédnout ve zdejší staré fabrice. Park je také útočištěm želv obrovských. Při putování narazíte i na starý pirátský hřbitov.

Další zajímavá místa

Přilehlé ostrovy – Kromě výše zmíněných tří ostrovů, které jsou největší a nejnavštěvovanější, se můžete vydat i na menší ostrovy, kde bude o něco větší klid. Příkladem mohou být ostrovy Cousin, Curieuse, St. Pierre, Sainte Anne či Desroches.

Na co si dát pozor na Seychelách?

Při cestě na Seychely se nevyžadují žádná speciální očkování proti tropickým nemocem. Doporučuje se ovšem být ostražitý při pobytu ve vodě, proudy zde bývají velice silné. Můžete sledovat výstrahy, které vás na proudy upozorní. Ať už cestujete na Seychely bez cestovky nebo s ní, sjednejte si cestovní pojištění. Mělo by být alfou a omegou každé vaší cesty.

Seychelské ostrovy jsou bezpečnou zemí a kriminální zločiny jsou zde minimální. Dodržujte zde pravidla jako všude jinde – hlídejte si své věci, nenechávejte je bez dozoru a pohybujte se jen na bezpečných místech. Při cestě na ostrovy se vybavte opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Vzhledem k výskytu korálů se doporučují také boty do vody.

Na Seychelách se používají zásuvky britského typu, vybavte se proto adaptérem. V místě je časový posun +3 hodiny, během našeho letního času pak +2 hodiny. Seychelská kuchyně se skládá zejména z mořských tvorů. Používají se také chilli papričky a kokosové mléko.

Nejoblíbenější zájezdy na Seychely

Dovolenou na Seychelách můžete vybírat z nabídky několika cestovních kanceláří. Pobytové zájezdy nabízí cestovní kanceláře Čedok, Blue Style, Fischer a EXIM Tours.Seychely Světaznalec