Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Hanoj

Hanoj je v překladu nazývána městem ležícím na řece. Rozkládá se po obou březích Rudé řeky, která zde vytváří malebná zákoutí. Hlavní město Vietnamu si vás k sobě připoutá krásnými chrámy, trhy, zahradami a celkovou atmosférou. I při vícedenním pobytu budete mít v Hanoji stále co dělat. Pojďme si tuto vietnamskou metropoli v tomto článku představit.

EXIM Tours

Okruh Vietnamem, který vás mimo jiné zavede i do Hanoje nebo zátoky Ha Long.

Čedok

Poznávací zájezd do Vietnamu, během kterého navštívíte ta nejzajímavější místa.

Booking

Oblíbený čtyřhvězdičkový hotel umístěný pouze pár set metrů od centra Hanoje.

1. O Hanoji

Hlavní město Vietnamu je také jeho hospodářským a kulturním centrem. Na rozloze téměř 3 330 km2 žije více než 8 000 000 obyvatel. Za oficiálním vznikem stojí rok 1010, kdy se do města přestěhoval první král dynastie Ly jménem Ly Thai To, aby se stalo jeho sídlem.

Moderní dějiny Hanoje silně ovlivnily zejména dvě události. Tou první bylo období francouzské koloniální nadvlády, které trvalo od roku 1887 až do roku 1946. Tehdy bylo formováno centrum hlavního města. Druhou událostí byla válka v Indočíně trvající od roku 1964 do roku 1975. V tomto období byla bohužel podstatná část města zničena.

V posledních desetiletích je s Hanojí spojen hospodářský růst. Město je svědkem výstavby průmyslových zón, začíná ovšem vzkvétat i v oblasti obchodu a turismu. Některé stavby v Hanoji jsou ovlivněné koloniálním období a městu se občas přezdívá Paříž Východu.

O městě - hanoj

2. Pláže v Hanoji

Hanoj není přímořskou destinací, nachází se zhruba 100 km od zálivu. Jezdí se sem spíše za poznáváním vietnamské kultury a návštěvou místních pamětihodností. Budete-li se chtít během svého pobytu v hlavním městě Vietnamu vykoupat, budete se k plážím muset dopravit. Několik pláží se nachází v okruhu několika desítek kilometrů od Hanoje.

Thinh Long Beach – Tato pláž se nachází přibližně 80 km od Hanoje. Křišťálově čistá voda zde omývá zhruba 3 km dlouhé pobřeží. Má nejdůležitější plážové vybavení a vybírat si zde můžete i z nabídky vodních sportů. Spíše než turisty je navštěvována místními obyvateli.

Do Son Beach – Pláž u stejnojmenného letoviska vyniká svým francouzským stylem, který je zřejmý v každé z jeho tří částí. Naleznete zde dostatek příležitostí ke koupání, ale i k procházkám po kopcích a lesích. Od Hanoje se nachází zhruba 100 kilometrů.

Chay Beach – Ve vzdálenosti 100 km od Hanoje leží další z pláží. V tomto případě se jedná o umělou pláž dlouhou zhruba 0,5 km. Tato široká pláž je poseta bílým pískem a okouzlí vás výhledem na záliv Halong. Můžete se zde opalovat, koupat ale i projet na lodi.

Pláže a koupání - hanoj

3. Příroda města Hanoj

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že budete kousek přírody v Hanoji hledat marně, opak je pravdou. Jakmile se prokličkujete hlučnými ulicemi plnými skútrů a automobilů, dostanete se do oázy klidu, kterou zde představuje zejména protékající Rudá řeka. Po návštěvě parků a břehu s lavičkami se pak můžete vydat dál z města za dalšími krásami.

Z Hanoje je jednoduše dostupných několik rezervací, přírodních parků či zátok. Za zmínku ovšem stojí i nedaleké ostrůvky, například ostrov Cat Ba. Ostrov je zároveň přírodním parkem, který obývá spousta vzácných živočichů. Je zde také spousta příležitostí k pěší turistice. Těch je ovšem v dojezdové vzdálenosti od Hanoje mnohem více.

Zhruba 260 km od Hanoje se nachází Ba Be Lake, sladkovodní jezero uprostřed hor. Za zmínku stojí také majestátní přírodní úkaz Ha Long Bay, který se nachází o 100 km blíže. Jde o tisíce ostrůvků rozesetých po zátoce, které jsou uznávány jako světové přírodní bohatství.

4. Kam na výlet v Hanoji

Královské město Thang Long

Královské město Thang Long je v dnešní době zastoupeno už pouze svými pozůstatky. V roce 2010 byl opevněný areál královského města zapsaný na seznam UNESCO. Jeho vznik se datuje do roku 1110. Z původního komplexu zbylo jen několik staveb, které ovšem byly nalezištěm mnoha archeologických památek. Areál si můžete projít a obdivovat kus historie.

Chrám literatury Van Mieu

Chrám literatury je typická architektonická podívaná, kterou byste si v Hanoji neměli nechat ujít. Je bránou do udržovaných zahrad a sestává z mnoha pavilonů. Chrám je tak důležitý, že je dokonce vyobrazený na 100 000 bankovce vietnamského dongu. Postavený byl v roce 1070 a v letech 1076 až 1779 v něm dokonce sídlila první vietnamská národní univerzita.

Pagoda Chua Mot Cot

Pagoda na jednom sloupu je buddhistickým chrámem v hlavním městě Vietnamu. Původní pagoda, která zde stávala, byla bohužel v minulosti zničena, stále se však jedná o jednu z nejstarších památek tohoto typu ve Vietnamu. Má také patřičnou důležitost a je považována za jeden ze symbolů země. Nepředstavujte si ale nic velkolepého, je poměrně malinká.

Další zajímavá místa

Ho Či Minovo mauzoleum – Toto místo slouží jako hrobka vietnamského prezidenta Ho Či Mina. Byl považovaný za velkou osobnost dějin země, vůdce boje za národní osvobození.

Bai Da Song Hong – Tento název odkazuje na botanickou zahradu, ve které můžete spatřit řadu ptáčků i exotických rostlin. Není moc velká, uprostřed Hanoje ale zajistí klid.

Most Long Bien – Jedná se o historický most, který se svou délkou 1 800 m platil ve své době za nejdelší most v Asii. Navíc se jednalo o první ocelový most v celém Vietnamu.

5. Sportovní aktivity

Hanoj nabízí celou řadu nejzajímavějších aktivit. Ať už se jedná o již zmiňovanou turistiku v blízkých přírodních parcích nebo plavby po okolí, výběr je pestrý. Vyhledávanou aktivitou je jízda na kajaku a kánoích, které lze podniknout na řekách i v zátokách. Nesmíme zapomenout zmínit ani vyjížďky na skútrech, kterých je ve městě opravdu požehnaně.

Všechny výše zmíněné aktivity a mnoho dalších můžete vybírat na webu Get Your Guide. Otevře se vám celá škála aktivit a zážitků, které jsou přehledně rozdělené podle druhu či kategorie. Některé aktivity jsou celodenní, jiné vícedenní, a některé stihnete za pár hodin.

Hanoj ovšem zahání nudu spoustou dalších sportovních aktivit. K těm nejčastějším patří vyjížďky na kole, v džípech, paragliding a vodní sporty. Kromě toho se ve městě nachází množství muzeí či trhů. Zatímco je budete obrážet, ani si neuvědomíte, kolik jste toho za den nachodili. Odpočinek si pak můžete dopřát ve wellness centrech třeba při masáži.

Sportovní aktivity - hanoj

6. Aktivity pro děti

Při lodním výletu v zátokách budou děti žasnout nad přírodními úkazy také. Bude je bavit barevná městská architektura i hravá vystoupení, která se ve městě konají. Nepohrdnou ani návštěvou muzeí. S trochou opatrnosti s nimi můžete podniknout také „food tour“, konzumovat a porovnávat vietnamské speciality. Unikátní je i ulice s kolejemi mezi domy (obrázek výše).

7. Noční život v Hanoji

Přímo v hlavním městě Vietnamu můžete protancovat noc v některém z jeho barů. To ale není zdaleka jediná večerní aktivita, kterou zde můžete zažít. Velice oblíbená jsou také pouliční představení a tzv. Water Puppet Show, která představí vietnamskou historii. Projít se můžete po večerních ulicích, ochutnávat vietnamské jídlo a nebo si třeba zajít na operu.

8. Počasí ve městě Hanoj

Hanoj rozlišuje mezi obdobím sucha a obdobím dešťů. Období sucha vás zde čeká v měsících od října do dubna. Naopak zbytek roku patří do období dešťů. Během jarních měsíců má Hanoj počasí vlhké, léto je bohaté na srážky. Za nejvhodnější období pro vycestování do Hanoje se považují měsíce září až listopad. Tehdy se teploty pohybují kolem 25 °C.

9. Jak se dostat do Hanoje?

Do Hanoje se dostanete s cestovní kanceláří Fischer a EXIM Tours. Některé sezónní nabídky mívají také Rady na cestu a Čedok. Létá se z Prahy, ovšem oproti ostrovu Phu Quoc, kam se létá přímo, je zapotřebí zde počítat s přestupem. I s přestupem pak doba letu činí zhruba 16 hodin. Podobné je to s cestou na vlastní pěst. Cena zpáteční letenky činí cca 17 000 Kč.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Hanoj

Cesta do Vietnamu je považována za exotickou dovolenou. Protože se v případě Hanoje nejedná o přímořskou destinaci, většina pobytů v hlavním městě je spíše poznávacího rázu. Níže jsme vybrali zajímavé varianty zájezdů do Hanoje od různých cestovních kanceláří.

Grand Tour Vietnamem

Grand Tour Vietnamem - Vietnam

Lokalita: Hanoj, Ha Long Bay, Hoi An, Saigon a další
Kategorie hotelu: tří-/čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Na deset nocí můžete odcestovat s CK EXIM Tours do Vietnamu za poznáním nejznámějších krás této exotické země. Na seznamu míst je pochopitelně i Hanoj. Tím koneckonců začíná pobyt. Na prohlídku města budete mít celý den. Uvidíte místa, která jsou hlavními turistickými cíli – např. Chrám literatury, Ho Či Minhovo mauzoleum, Starou čtvrť, pagody i muzea.

Kromě vietnamského hlavního města navštívíte také zátoku Ha Long Bay, přístav Hoi An, historické město Saigon a další lákavá místa. Poplujete na lodi, uvidíte nedotčenou přírodu, navštívíte i deltu řeky Mekong a rušné vietnamské trhy. Pobyt uzavírá návštěva tunelů Cu Chi používaných během války ve Vietnamu. Poznávací zájezd se koná v první polovině května.

To nejlepší z Vietnamu s pobytem u moře

To nejlepší z Vietnamu s pobytem u moře - hanoj

Lokalita: Hanoj, Ha Long Bay, Hoi An, Ho Chi Minh City a další
Kategorie hotelu: tří-/čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Název tohoto poznávacího zájezdu o něm pravděpodobně prozradil to nejdůležitější. Během dvanáctidenního pobytu ve Vietnamu získáte příležitost vidět z této země to nejlepší, nejzajímavější, nejlákavější a nejexotičtější. Zkrátka to, kvůli čemu sem všichni jezdí. A neminete ani Hanoj. Tomuto městu jsou věnovány prohlídky v samostatných dnech. Uvidíte třeba chrámy nebo tržnice.

Kromě Hanoje se vydáte také do dalších měst. Na programu je například bývalé císařské město Hue nebo Ho Chi Minhovo město. Abyste poznávali to, co vás nejvíce zajímá, budete mít také možnost využívat individuálního volna. Navštívíte plovoucí trhy, lodí poplujete na blízké ostrůvky, uvidíte královskou hrobku i nejnavštěvovanější místo Vietnamu. Tím je zátoka Ha Long.

Hanoi Paradise Center Hotel & Spa

Hanoi Paradise Center Hotel & Spa - hanoj vietnam

Lokalita: Hanoj
Typ ubytování: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

Čtyřhvězdičkový hotel Hanoi Paradise Center Hotel & Spa můžeme právem považovat za jeden z nejoblíbenějších hotelů v celé Hanoji. Téměř 4 000 recenzí s výsledným hodnocením 9,1 z 10 vypovídá mnohé o jeho kvalitě a oblíbenosti. Nejvíce vyzdvihovaným parametrem je personál, který je klienty milován pro svoji přátelskou a ochotnou povahu.

Nadprůměrně kladné hodnocení si tento hotel vysloužil ve všech ohledech včetně lokality, čistoty a pohodlí. Nachází se v docházkové vzdálenosti od centra hlavního města Vietnamu. Ty nejdůležitější památky se nachází ve vzdálenosti do 3 km od hotelu. Na hotelu můžete využívat placených služeb wellness centra, případně se dotázat na některou z nabízených sportovních aktivit.