Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrovní státy v Indickém oceánu

Ostrovní státy v Indickém oceánu zahrnují několik turistických destinací, které jsou cestovatelským snem mnohých z nás. Tyto exotické ostrovy jsou rájem na Zemi díky svým korálovým útesům, národním parkům, bělostným plážím, ale také díky klidu, který nabízejí. Neméně zajímavá je na nich kultura, která se v mnohém liší od té, na kterou jsme zvyklí.

Ostrov koření

Zanzibar neláká jen na krásné pláže s průzračným mořem. Pěstuje se zde totiž například i exotické koření.

Líbánková destinace

Maledivy jsou známou luxusní destinací, kam se vyráží na líbánky. Zažijete zde ovšem i skvělé potápění.

Původní pralesy

Mauricius proslul svou krásnou přírodou, která vám umožní vidět kromě pláží například i děštné pralesy.

Geografie

Rozloha Indického oceánu přesahuje 70 milionů km2. Celkový objem vody činí téměř 300 milionů km3. V západní části se prolíná s Atlantským oceánem, v jižní s Jižním ledovým oceánem a ve východní části s Tichým oceánem. Suezským průplavem je Indický oceán propojený také se Středozemním mořem. Je nejteplejším oceánem na světě.

Ostrovy Indického oceánu jsou rozesety u pobřeží Asie, Afriky a Austrálie. Celková délka pobřeží je vyšší než 66 000 km. Co se týče cestování, tvoří ostrovní státy v Indickém oceánu samostatnou kapitolou. V samostatných článcích jsme se zaměřili na několik z nich.

Demografie a ekonomika

Indický oceán je domovem pro několik významných námořních tras, které vedou zejména podél Afriky, Asie a Arabského poloostrova. Po těchto trasách se přepravuje zboží mezi Asií a Evropou. Z oblasti Perského zálivu je po těchto cestách přepravována také významná část produkce ropy. Některá pobřeží a průlivy jsou bohužel známá výskytem pirátů.

Zatímco v oblasti námořních tras je Indický oceán významnou oblastí, pro lov ryb toto neplatí. Důvodem je, že zde nejsou studené proudy. Dochází zde proto pouze k minimálním výlovům, přičemž nejčastějšími úlovky jsou např. krevety či tuňák.

Cestování na ostrovní státy v Indickém oceánu

Drtivá většina ostrovních destinací je vnímána jako příležitost pro plážovou dovolenou. Ačkoliv je zde ostrovů mnohem více, vybrali jsme tyto destinace jako nejzajímavější:

Ostrovní státy Indický oceán - světaznalec