Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh, nebo chcete-li Šarm aš-Šajch, patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším přímořským letoviskům v Egyptě. Nachází se na Sinajském poloostrově a stahují se sem zejména milovníci potápění. Navštívit ho ale může kdokoliv. Ohromí vás nádhernou mešitou, výhledy na Rudé moře i svým hřejivým počasím.

Pětihvězdičkový hotel

Špičkový rezort s 11 bazény, diskotékou, kadeřnictvím i posilovnou a wellness.

Pětihvězdičkový hotel

Luxusní hotel vhodný pro náročnou klientelu. Zabaví vás i animační programy.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel vhodný pro rodiny s dětmi. Děti se zabaví v bazénech i během animací.

1. O Sharm El Sheikh

Nejjižnější cíp Sinajského poloostrova obývá jedno z nejvyhledávanějších egyptských letovisek – Sharm El Sheikh. Podobně jako mnoho jiných zdejších letovisek začínalo i toto město jako menší rybářská vesnička. Ve 20. století zde byla vybudována vojenská základna.

Vojenská základna narušila život beduínů, kteří zde pokojně žili. Město Sharm El Sheikh prošlo velkou proměnou a v současné době se dělí na dvě části, které bychom mohli nazvat staré a nové město. Staré město vás vrátí zpět do minulosti a umožní vám prohlídku tržiště či přístavu. Nové město je zcela jiné – pokryté luxusními resorty a plné turistů.

Břehy Sharm El Sheikh omývá Rudé moře. Hlavní ekonomické příjmy plynou v současné době zejména z rozvíjejícího se turismu. Od 80. let minulého století zde zažívá výstavba hotelů obrovský boom a oblast se novými stavbami přizpůsobuje turistům.

O Sharm El Sheikh

2. Pláže v Sharm El Sheikh

Pobyt u moře nebo přímo v něm bude s největší pravděpodobností během vaší dovolené v této destinaci vyplňovat většinu času. Pokud se vydáte objevovat pláže mimo svůj hotelový rezort, čeká na vás poměrně pestrá nabídka veřejných míst, kde se můžete koupat a opalovat. K plážím můžete dojít pěšky, případně využít taxíků, které vás k nim za poplatek dovezou.

Pláž Shark’s Bay – Navzdory svému děsivému jménu je tato pláž místem, kde nebyl výskyt žraloků potvrzen. Místo toho se zde můžete těšit na nádherné korálové útesy, což z místa činí ideální lokalitu pro šnorchlování a potápění. Bezpečný vstup do moře zajišťují bóje.

Pláž Naama Bay – Zlatavý písek a čistá voda na vás čekají u této zátoky. Zdejší pláž patří k jednomu z nejlepších míst v destinaci, kde strávit odpoledne. Nabízí totiž spolehlivou ochranu před větrem. Do vody se pláž svažuje pomalu a je tak ideální i pro děti.

Pláž Terrazzina – Nenechte se odradit placeným vstupem na tuto skvělou pláž. Odměnou vám budou kromě slunečníků a lehátek také pohovky přímo u moře. Korálové podloží zde chybí, proto se nemusíte bát vyslat k moři i děti. Vstup do moře je navíc pozvolný.

Pláž Fanar – Tato pláž se nachází v soukromém areálu, který se vyznačuje klidnou atmosférou, bezvětřím a přítomností korálového útesu. V ceně vstupu na pláž je kromě lehátek a slunečníků také pitná voda. Vstup do vody zde má dvě různé podoby.

Ras Um Sid – Jedná se o oblast s plážovým hotelem, plážemi, restauracemi a korálovými útesy. Např. pláž nazvaná jednoduše „Reef Beach“ je menší, ale útulná a klidná. Je zde půjčovna vybavení pro šnorchlování a potápění. Dále jsou zde i lehátka, slunečníky a bar.

Pláže a koupání Sharm El Sheikh

3. Příroda v destinaci Sharm El Sheikh

Důvod, proč potápěči milují destinace Marsa Alam, Sharm El Sheikh a částečně také Hurghadu je ten, že je zdejší mořský život tak nádherný. V tomto letovisku mohou ovšem najít barevné korálové útesy už u pobřeží. Jsou zde tisíce a tisíce zajímavých mořských živočichů, kteří spolu se vzácnými korály utvářejí podobu místního moře.

Převážná část Sinajského poloostrova, kde leží i naše letovisko, je pokrytá pouští. Kromě mořských vod tak budete moci poznat i jeho druhou tvář. Od mořského pobřeží můžete navíc v dálce vidět horské masívy, které se vypínají vysoko nad oblast. Řada hotelů a pláží je umístěna na útesech, které přidávají místní krajině celkovou dramatičnost.

4. Kam na výlet v Sharm El Sheikh

Národní park Ras Mohamed

Pokud se při své dovolené chcete věnovat zejména šnorchlování a potápění, je pro vás tento výlet jako stvořený. Tento národní park je totiž jednou z nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit v celém Egyptě. Tisíce barevných ryb a korálů jsou samozřejmostí. Do oblasti se pořádají organizované zájezdy, během kterých bývá možné si zapůjčit výbavu.

Objevování města

Nezapomeňte se během svého pobytu vydat také za poznáváním samotné destinace. Za vidění stojí místní mešita, památník Al Fanar i přístav. Během vašeho objevování bezpochyby narazíte na krásné pláže, u kterých se můžete zastavit a zkrátka jen tak existovat, než se vydáte dál. Ve městě budete mít také několik nákupních i stravovacích možností.

Klášter svaté Kateřiny

V tomto případě se jedná o trochu vzdálenější místo, které ale za návštěvu stojí. A právě Sharm El Sheikh je oblíbeným výchozím bodem pro výlety ke klášteru. Leží přibližně 270 km od města a jedná se o místo opředené legendami, které mu dodávají nádech tajemna. I zde je možnost vycestovat ke klášteru v rámci organizované skupiny s průvodcem.

Další zajímavá místa

Wadi Mandar – Jedná se o údolí vzdálené od letoviska zhruba 25 km. Nachází se v pouštní oblasti, kde se budete moci projet na velbloudovi i navštívit beduínský stan.

Ostrov Tiran – Na tento ostrov se podnikají organizované výlety. Je neobydlený, z místního přístavu ale můžete vyrazit na moře a zažít zde šnorchlování i potápění.

Přírodní rezervace Nabq – Nachází se 35 km od letoviska. Významná je zdejší mořská oblast, rezervace však pokračuje dále do vnitrozemí, kde spatříte hory a mangrovové lesy.

5. Sportovní aktivity

V této části článku musíme opět připomenout tolik milované a vyhledávané potápění a šnorchlování. Oblast je bohatá na řadu míst, kde se těmto vodním aktivitám můžete věnovat. Mnohdy se korály nacházejí už u pobřeží, šanci si je prohlédnout tedy dostanou i méně zdatní plavci. Vyrazit ale můžete i na již zmiňovaný ostrov Tiran, který taktéž má co nabídnout.

Vzhledem k hornatému charakteru krajiny se nabízí také možnost horské turistiky a túr. Hornatý je celý Sinajský poloostrov, proto můžete opustit pobřeží a navštívit i jeho další části. Oblíbenou aktivitou je výšlap na horu Sinaj, která je považována za posvátnou horu.

V rámci potápěčské akce nemusejí být vaším cílem jen vodní živočichové a korálové útesy. Potápět se můžete také k vrakům lodí. Aby se ale vše netočilo jen kolem potápění, nelze vynechat také zmínku o poušti a aktivitách v ní. K těm nejoblíbenějším patří sjíždění dun, adrenalinová jízda na čtyřkolkách nebo o poznání poklidnější jízda na velbloudech.

Více než 140 dalších aktivit si můžete prohlédnout na webu Get Your Guide.

Sportovní aktivity Sharm El Sheikh

6. Aktivity pro děti

Děti nepohrdnou žádnou z aktivit, která se týká vody – ať už se jedná o koupání a hraní si v písku na pláži nebo vyjížďkovou plavbu. Líbit by se jim mohl i výlet do pouště, kde se seznámí s netradičním způsobem bydlení i s velbloudy. V letovisku je také delfinárium, kde se pravidelně pořádají delfíní show. A něco takového děti zkrátka milují.

7. Noční život v destinaci Sharm El Sheikh

Nočního života si zde užijete podobně jako v Hurghadě. Můžete narazit na noční kluby s nejrůznějšími hudebními styly, plážové bary i kluby pod širým nebem. Buďte ale opatrní s alkoholem – objevit se na veřejnosti viditelně opilý by mohlo znamenat pokutu.

8. Počasí v Sharm El Sheikh

Podnebí je zde ze všech egyptských letovisek nejteplejší a nejstabilnější. Destinaci můžete navštívit v průběhu celého roku, příležitostí ke koupání a opalování bude dostatek. Během léta stoupají teploty ke 40 °C, přičemž teplota vody se často blíží k hranici 30 °C. Pokud se sem vypravíte mimo léto, například během zimy, čekat na vás budou teploty kolem 20 °C.

9. Jak se dostat do Sharm El Sheikh?

Nejrychlejší a nejlogičtější volbou z České republiky je letecká přeprava. V destinaci se nachází mezinárodní letiště, které je dokonce třetí největší v Egyptě. Svou rozlohou ale příliš velké není. Z ČR se sem v sezóně vypravují charterové lety organizované cestovními kancelářemi. Ostatní lety jsou přestupní a zpáteční letenka stojí cca 4 000 Kč.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Sharm El Sheikh

Stejně tak jako ostatní egyptská letoviska vám i Šarm aš-Šajch nabídne nespočet hotelů, které se pohybují v kategoriích pětihvězdičkových a čtyřhvězdičkových ubytování. Z nabídky CK Blue Style, Fischer a EXIM Tours jsme vybrali tři nejoblíbenější hotely.

Hotel Pickalbatros Royal Moderna Resort

Hotel Pickalbatros Royal Moderna Resort Sharm El Sheikh

Lokalita: Sharm El Sheikh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Jedním z nejoblíbenějších hotelů je Pickalbatros Royal Moderna Resort. Tento pětihvězdičkový rezort si zamilujete díky poloze přímo na pláži. Pláž je písčito-oblázková a doporučuje se používat boty do vody. Součástí areálu hotelu je pak 11 bazénů, přičemž některé z nich disponují oddělenými částmi pro děti. Vybavení je u bazénů i na pláži zdarma.

Hotel leží přibližně 20 km od Šarm aš-Šajch. Zhruba 13 km od něj je pak vzdálené centrum SOHO Square, které nabídne řadu nákupních a zábavních možností. Zabavit se ale můžete i na hotelu – je zde totiž diskotéka. Zkrášlení si můžete dopřát v kadeřnictví. Výčitky svědomí z přejídání vyřešíte v posilovně, za odměnu si pak můžete zajít na wellness.

Rixos Sharm El Sheikh

Rixos Sharm El Sheikh

Lokalita: Sharm El Sheikh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Rixos Sharm El Sheikh je pětihvězdičkový hotel určený pouze pro dospělé. Leží přímo u písečné pláže, osvěžit se ale můžete i v bazénech. Samozřejmostí je možnost využívání veškerého vybavení u bazénů i pláží zcela zdarma. Veškerým svým vybavením a prostředím je tento hotel vhodný zejména pro náročné klienty. Jedná se o luxusní hotel.

V hotelu vás nečeká nic jiného než přístup k těm nejšpičkovějším službám, nabídce sportovních aktivit a vstup do spa centra. V hotelu je hned 9 restaurací, ve kterých ochutnáte nejrůznější světové kuchyně. Je zde rovněž obchodní arkáda. Až vás hotel přestane bavit, vydejte se hotelovým autobusem do Naama Bay. Zabaví vás i animační programy.

Jaz Mirabel Beach

Jaz Mirabel Beach - sharm el sheikh egypt

Lokalita: Sharm El Sheikh
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Výběr hotelů uzavírá Jaz Mirabel Beach. Stejně jako v ostatních případech se jedná o pětihvězdičkové ubytování. Leží přímo na pláži a disponuje bazény, které jsou v zimě vyhřívané. Nechybí ani bazény pro děti. Jako hosté budete mít i u tohoto hotelu lehátka, slunečníky i osušky zdarma. Oproti předchozímu je ale tento zaměřený na rodiny s dětmi.

Centrum města se nachází zhruba 23 km od hotelu. Ten nabízí pestré možnosti vyžití během vašeho volného času. Na výběr je hned z několika bezplatných i placených sportovních aktivit. Hotel se nachází v lokalitě, která přímo vybízí ke šnorchlování a potápění. Nechybí zde ani obchodní arkáda a spa centrum. Wi-Fi připojení je zdarma v lobby.