Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Kos

Dalším z řeckých ostrovů, které se rozprostírají v Egejském moři, je Kos. Je důkazem, že aby se nějaká destinace stala oblíbenou, nemusí pro to být příliš velká. I na takto malém kousku si užijete dostatek pamětihodností, cyklistických výletů, písečných pláží, křišťálově čistého moře i okružních plaveb. A ještě něco – do Turecka je to odtud co by kamenem dohodil.

Lambi

Luxusní ubytování s 5 bary, které leží jen 75 m od písčito-oblázkové pláže.

Psalidi

Ubytování v těsné blízkosti oblázkové pláže se strmějším vstupem do moře.

Tigaki

Hotel ležící 100 m od centra menší vesnice, k vyhlášené pláži to je jen 200 m.

1. O ostrově Kos

Ostrov Kos se během své historie nejvíce proslavil jako působiště antického lékaře Hippokrata. Ten se zde narodil v roce 460 př. n. l. a zhruba kolem roku 400 př. n. l. zde založil lékařskou školu. Ačkoliv zde nezemřel, je jeho vliv na ostrov nepopiratelný.

Několik let po Hippokratově narození se lázeňským a náboženským centrem stalo město Asklépion. Hlavní město bylo založeno roku 366 př. n. l. na území dnešního města Kos. Během dalších let spadal ostrov Kos postupně pod makedonskou, egyptskou a římskou říši.

Pokud skočíme o mnoho století dál, do roku 1523, zjistíme, že byl Kos dobyt Turky. Ti byli z území vytlačeni až o 400 let později a Kos se nově stal součástí italského státu. Po druhé světové válce připadl ostrov do rukou Britů. Součástí Řecka se stal v roce 1948.

Ještě jedna perlička o ostrově Kos – víte, že podle správného skloňování by tvar ostrova Kos zněl v 6. pádě Kóu? Tedy např. Letošní dovolenou se chystáme strávit na Kóu. V prvním pádě jsou navíc přijatelné dvě varianty – Kos i Kós.

Kos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště na ostrově Kos

Že se na Kos jezdí za plážemi, to nikoho nepřekvapí. U řeckých ostrovů je to standard. Většinu pláží na ostrově Kos pokrývá písek, který je omýván vlnami průzračně čistého moře.

Na jaké konkrétní pláže se na ostrově Kos můžete těšit?

Paradise: Zhruba 30 km na jihozápad od města Kos se rozkládá jedna z nejoblíbenějších pláží. Jedná se o zátoku, která se těší vysoké návštěvnosti. Pravděpodobně to bude díky jejímu jemnému písku a čisté vodě. Zátoka je obklopená zelení a nabízí veškerou vybavenost. Posedět zde můžete v tavernách, občerstvit se ve stáncích nebo vyzkoušet vodní sporty.

Embros Therma: Nedaleko letoviska Agios Fokas, nacházejícím se ve východní části ostrova, se rozprostírá pláž Embros Therma. Vyznačuje se přítomností menšího jezírka, které zde vzniklo v důsledku nedalekého termálního pramenu. Dá se říci, že se jedná o takové přírodní lázně, toto teploučké jezírko má totiž pozitivní vliv na kožní onemocnění a pohybový aparát.

Lambi: Neméně důležitou pláží ostrova Kos je Lambi. Mezi městskými plážemi je na tomto ostrově považována za jednu z těch nejkrásnějších. Pláž je dlouhá přibližně 1 km a mísí se na ní písek s oblázky. Táhne se zhruba 3 km od hlavního města až k severní části ostrova.

Camel: Další krásnou pláží je Camel Beach. Je ukrytá ve skalnaté zátoce a nachází se přibližně 6 km od poloostrova Kefalos. Také zde si můžete vyzkoušet řadu vodních sportů, které se odehrávají v nebo na křišťálově čistém moři. K dispozici jsou i lehátka a slunečníky.

Kos koupání a pláže

3. Příroda ostrova Kos

Ostrov Kos je spíše rovinatého charakteru, to ale neznamená, že by zde nebyly vůbec žádné kopce. Nejvyšší vrchol Dikaio měří 843 m n. m., aktivní jedinci tak budou moci alespoň zčásti uspokojit svoji touhu po túrách. Za horkého počasí ale může být výstup náročný.

Kromě již několikrát zmiňovaných pláží se může ostrov Kos pochlubit také přítomností termálních pramenů. Teplota některých z nich dosahuje až 50°C. Vznikly v důsledku pohybu tektonických desek, jejichž aktivita má na svědomí například také vznik ostrůvku Nisyros.

Vzhledem k bohatým zdrojům spodních vod můžeme Kos považovat za jeden z nejúrodnějších a také nejzelenějších řeckých ostrovů. Flóra je rozmanitá, o zvířatech to ale říci nelze. Na ostrově je několik přírodních chráněných oblastí, z nichž některé se vztahují k místnímu ptactvu, jiné k nejvyššímu bodu ostrova, slaným jezerům či horkým pramenům.

Kos příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Kos

Město Kos

Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov sám. Pokud nebudete pobývat přímo v něm, můžete se sem vydat autobusem nebo zapůjčeným autem. Podobně jako téměř každé hlavní město, i Kos má na co nalákat. V tomto případě to může být např. amfiteátr, pozůstatky římských lázní či hrad. Samozřejmostí je řada obchodů, a to jak luxusních, tak menších.

Asklépion

Návštěva města Asklépion vás vrátí v čase zpět do starověkého Řecka. Ve městě je nespočet zachovalých památek, které vám přiblíží rozvoj lékařství v této oblasti. Součástí je posvátná léčebná oblast, která je zasvěcená bohu lékařství Asklépiovi. Areál je rozdělený do tří částí, z nichž každá sloužila pro jiné účely. Z místa se vám otevře výhled na město, moře i Turecko.

Zia

Pokud se zatoužíte vydat z ruchu měst do hor, mohou se vaším útočištěm stát malebné horské vesničky. Příkladem za všechny je jedna z těch nejkrásnějších, Zia. Od hlavního města je vzdálená 16 km a svou atmosférou se od něj značně liší. Po vesničce jsou rozeseté pro Řecko typické modro-bílé domky, leží zde však i vodní mlýn nebo třeba národní park.

Další zajímavá místa

Kefalos: Klidné letovisko Kefalos vítá své návštěvníky na stejnojmenném poloostrově. Umožní vám zažít typickou řeckou atmosféru i pláže s pozvolným vstupem do moře.

Odeon: Odeon je stavba, kterou byste si mohli snadno splést s amfiteátrem. Vypadá stejně a sloužila ke stejnému účelu, bývala však zastřešena. Jednu takovou naleznete i na ostrově Kos.

Hippokratův platan: Tento památný strom naleznete v centru hlavního města Kos. Váže se k němu legenda, podle které právě pod tímto stromem vyučoval Hippokratés své žáky.

Tržiště Agora: Nedaleko od platanu se nachází starověké tržiště, které pochází ze 3. až 4. století před naším letopočtem. Fungovala jako důležitý bod pro setkávání obyvatel.

Turecko: Kós, jak lze tento ostrov také nazvat, se nachází pouhé 4 km od tureckého Bodrumu. Pokud už tedy na ostrově nemáte co objevovat, vydejte se lodí do nedalekého Turecka.

Spoustu zajímavých aktivit a výletů můžete zažít také v rámci organizované akce. Atraktivní nabídky často i s doprovodem průvodce jsou k nalezení na webu Manawa.com.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Rovinatý terén na ostrově Kós dovoluje podnikat nenáročné pěší túry i těm osobám, které by jinak se svou fyzičkou na hornaté prostředí nestačily. Sportovní možnosti se zde ale shodují s těmi, které jsou běžně z letovisek po celém světě známé. Bez problému si zde tedy vyzkoušíte vodní sporty, plážový volejbal, jízdu na koních nebo na čtyřkolkách.

V letovisku Psalidi se bude líbit všem milovníkům vodních atrakcí, nachází se zde totiž akvapark. Co se týče potápění, platí v Řecku přísné zákony. Potápění jako takové zakázané není, to se však týká pouze potápění na nádech. Potápění s přístroji je velice omezené. Je tomu tak kvůli ochraně podmořského historického bohatství, kterého si zde velmi váží.

Pokud milujete vodní parky, nevynechejte návštěvu vodního parku Lido poblíž letoviska Mastichari. Zaujímá plochu 75 000 m2, čímž se na území ostrova Kós stal jedním z největších. A pokud by vám vaše dovolená na Kosu začala připadat málo aktivní, využijte husté sítě cyklostezek, které vám umožní poznávat Kós bez větší námahy.

Kos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Ostrov Kos je poset mnoha plážemi s pozvolným vstupem do moře. Díky tomu si mořské vody mohou dosyta užít i menší děti. Nezapomenutelné vodní radovánky, které budou s nadšením vyprávět svým vrstevníkům, ovšem zažijí ve zmiňovaném vodním parku Lido.

Po cestě mezi městem Kos a poloostrovem Kefalos se nachází les Plaka. V něm se volně pohybují pávi a kočky, v jezírku se pak skrývají krabi a želvy. Nezabavíte se tu na dlouho, místo se ale může stát krátkou zastávkou na cestě za jiným cílem. A děti ji ocení.

O horské vesničce Zia a jejím národním parku jsme se již zmiňovali. Ani sem bychom se s dětmi nebáli zavítat. I zde totiž můžete díky malé zoo narazit na řadu zvířátek, které dětem zpestří pobyt na ostrově. Roste zde i nádherná květena. Nechybí ani dětské hřiště.

7. Noční život

Ostrov Kós si na noční život rozhodně nemůže stěžovat. Mladí lidé si ho díky klubům a všudypřítomné zábavě oblíbili jako svoji dovolenkovou destinaci. Největší množství nočních barů se soustřeďuje kolem měst Kos, Kardamena, Tigaki či Kefalos. Naprostá většina je ovšem v prvním zmíněném, tedy v hlavním městě. Pulzující tepnou je oblast Bar Street.

Místní taneční kluby rozhodně nejsou na jedno brdo, naopak. Nabízejí širokou škálu hudebních žánrů, z nichž si ten svůj oblíbený vybere každý návštěvník. Živo bývá kolem přístavu v hlavním městě. Noční život je na ostrově ovšem spojený i s různými svátky a festivaly. K nejznámějším patří např. Hippokratův festival nebo Svátek sv. Marie.

Mezi nejnavštěvovanější bary na ostrově patří Chilli Peppers, Status Club, Starlight Club, Jam Bar nebo Zona Club. Před celovečerní zábavou se ale nezapomeňte pořádně najíst! Nabízí se ochutnávka řecké kuchyně, která využívá delikates, jako jsou olivový olej, kozí sýr či ryby.

8. Počasí na ostrově Kos

Ostrov Kos se vyznačuje naprostým minimem srážek, zato ale vysokými teplotami. V letních měsících může rtuť na teploměru vystoupat až ke 40°C. Únikem před horkem vám budou pláže, které nabídnou i nějaký ten vánek. Vydatné deště nečekejte, spíše slabé přeháňky.

Nabízí se tedy otázky, kdy jet na Kos? Hlavní sezóna probíhá od dubna do začátku listopadu. Zejména v letních měsících to pak na ostrově opravdu žije. Teploty se s blížícím se létem zvyšují, pro turistiku a poznávání ostrova tak bude vhodnější začátek nebo konec sezóny.

9. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Kos

Dovolená na Kosu je opravdu oblíbená napříč všemi věkovými skupinami. Místní vysoké teploty během léta nemusejí vyhovovat všem, ale i když jste milovníkem tropů, vybavte se kvalitním opalovacím krémem. Chránit by se pak měli především děti a starší osoby.

Níže uvedené hotely jsme vybrali na základě recenzí a zkušeností klientů. Díky nim jsme mohli sestavit seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se na ostrov Kós jezdí nejčastěji. V nabídce jsou ovšem i další zajímavé resorty a hotely, které se těší vysoké návštěvnosti.

Hotel Blue Lagoon Resort

Hotel Blue Lagoon Resort - kos

Lokalita: Lambi
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Dovolená na Kosu byla vaším snem už dlouhá léta, a teď, když se to konečně podařilo, si chcete dopřát to nejlepší? Pětihvězdičkový hotel Blue Lagoon Resort vás přesvědčí o tom, že se čekání vyplatilo. Má celkem 5 restaurací, 10 barů, posilovnu, wellness centrum, obchůdky… zkrátka vše, co potřebujete, abyste si dovolenou na Kosu užili na 100 %.

Hotel je umístěný na klidném místě, pro relaxaci tedy bude prostoru dostatek. Nejbližší restaurace, bary a nákupní možnosti od vás budou vzdálené jen 500 m. Do centra města Kos vás čeká 4 km vzdálenost. Pro pohyb po ostrově lze využívat autobus, zastávka je 1 km od hotelu. Písčito-oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře od vás bude jen 75 m.

Hotel Kipriotis Village

Hotel Kipriotis Village - kos

Lokalita: Psalidi
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: CK Blue Style

Sníte o hotelu, který bude na vysoké úrovni a zabaví se v něm i vaše děti? Čtyřhvězdičkový hotel Kipriotis Village bude v tomto případě splněný sen. Kromě posilovny, wellness centra a kadeřnictví má také 3 bazény. Nechybí ani dětský bazén. Právě pro děti je zde také atrakce v podobě pirátské lodi, ze které vedou do bazénu skluzavky. V hotelu jsou i menší obchody.

Přímo u hotelu, ve vzdálenosti přibližně 50 m, se nachází oblázková pláž. Vstup do moře je zde strmější, neplavci a děti by tedy měli být opatrnější. Pláž má veškeré vybavení – toalety, sprchy i bar. Nepřijeli jste se jen válet u bazénu nebo u moře? Vydejte se do 4 km vzdáleného hlavního města Kos, ve kterém se vám otevřou další možnosti, jak trávit svoji dovolenou.

Hotel Tropical Sol

Hotel Tropical Sol - kos

Lokalita: Tigaki
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Není pro vás počet hvězdiček rozhodujícím faktorem pro výběr hotelu? I kdyby byl, tříhvězdičkový hotel Tropical Sol vás svou vybaveností nezklame. Disponuje dvěma bary a restaurací, ve které si dáte výtečnou snídani. Přímo u hotelu je venkovní bazén i dětský bazén. Veškerá lehátka i slunečníky pochopitelně můžete využívat jako hosté zcela zdarma.

A lokalita? Hotel se nachází 100 m od centra menší vesnice nazvané Tigaki. Místní vyhlášená pláž, která patří k nejdelším na ostrově, od vás bude vzdálená jen 200 m. Jedná se o písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře. Do hlavního města Kos to bude 15 km, vydat se sem můžete například autobusem. Autobusová zastávka se nachází ve vzdálenosti 50 metrů.

Lákaly by vás i další řecké ostrovy? Věnovali jsme se jim v těchto článcích:

Ostrov Rhodos
Ostrov Korfu
Ostrov Skopelos
Ostrov Santorini