Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Řecko

Kykladské ostrovy

Jako Kykladské ostrovy označujeme souostroví, které náleží k Řecku a nachází se v Egejském moři. Říká se jim také zjednodušeně Kyklady a patří k nim např. Délos, Milos, Naxos, Mykonos či Santorini. Kyklady jsou považovány za jednu z nejnavštěvovanějších částí Řecka. Uchvátily tamní ostrovy na obrázkách i vás? Neváhejte a jeďte. Návštěvy nebudete litovat.

Ostrov Naxos

Tento ostrov proslul fascinující přírodou. Vnitrozemí je prorostlé vinicemi a fíkovníky.

Ostrov Santorini

Ostrov nabídne známé fotogenické modro-bílé domečky. Upoutá i barevnými plážemi.

Ostrov Mykonos

Na toto místo se obvykle vyráží za noční zábavou. Nabídne ale i pohled na větrné mlýny.

Historie Kykladských ostrovů

Starořecká mytologie tvrdí, že Kyklady byly Oceanidy, dcery Oceána a Tethys, které Poseidon proměnil ve skály, když se na ně rozzuřil. Za vznikem souostroví stojí geologické změny probíhající před miliony let. Ty měly vliv na podobu krajiny tak, jak ji známe i dnes.

Pro rozvoj řecké kultury byly Kykladské ostrovy svou polohou velice důležité. Své jméno získaly podle toho, že vytvářejí kruh kolem posvátného ostrova Délos. Prvním, kdo začal tyto ostrovy považovat za svůj domov, byli Féničané a Kareové. Důležitým obdobím byla doba bronzová od 3. tisíciletí př. n. l., ze které se zachovalo mnoho figurek a sošek.

Řada nádherných památek, fresek a kostelů vznikala během období Byzantské říše. Poloha Kyklad bohužel během jejich historie lákala i piráty, musely se tak vypořádat s četnými nájezdy. Ve 12. století byla oblast dobyta Benátčany, což přineslo velký rozkvět. Oblast byla velice důležitá pro šíření kultury a rozvoj obchodu. Zdejší poklady můžete objevovat i vy.

Poloha Kykladských ostrovů

Součástí Kykladského souostroví je 30 větších ostrovů a 190 menších ostrůvků. Ty jsou společně rozesety v Egejském moři. Leží mezi pevninským Řeckem a Tureckem. Během antického období utvářely kruh kolem posvátného ostrova Délos. Jak jsme již zmiňovali, poloha Kykladských ostrovů je strategická a právě díky ní mohly v historii sehrát důležitou roli.

Jaké ostrovy tvoří Kykladské ostrovy?

Naxos

Naxos je největším z Kykladských ostrovů. Známý je svou nádhernou přírodou, která se vyznačuje vysokými horami. Místní zlatavé pláže a průzračné moře láká milovníky šnorchlování. Na některých jeho plážích jsou dokonce bary, do kterých se vyráží za noční zábavou. Je zde i nudistická pláž. Vnitrozemí je plné olivovníků, vinic a fíkovníků.

Ostrov Naxos Světaznalec - naxos

Santorini

Santorini je ikonou Kykladského souostroví. Leží na jihu území a je sopečného původu, což je na něm pochopitelně do dnešních dob znatelné. Důvodem k návštěvě jsou ale zejména modro-bílé domečky, které jsou známé téměř ze všech fotografií. Vychutnat si zde ale můžete i barevné pláže nebo pozorování západů slunce, které mají kouzelnou atmosféru.

Ostrov Santorini Světaznalec - santorini

Mykonos

Turistický rozsah ostrova Mykonos je až neuvěřitelný. Když navštívíte některou z jeho poklidných pláží, těžko byste uvěřili tomu, že se v noci mění na vyhledávanou párty destinaci. Hlavní město je často navštěvováno známými osobnostmi ze zahraničí. O otevřenosti ostrova k oslavám a akcím svědčí i fakt, že zde byl v minulosti otevřen první gay klub v Řecku.

Ostrov Mykonos Světaznalec - mykonos

Milos

Krásné pláže jsou nejčastějším důvodem k návštěvě ostrova Milos. Je zde neuvěřitelných 70 pláží s rozmanitými barvami a pokrytím. Jsou zde pláže s jemným bílým pískem, pláže s oblázky, útesy i do zlatova zbarveným štěrkem. Je to také ráj pro turisty, kteří mají v oblibě tradiční řecké vesničky a taverny. A počty turistů? Menší, než byste čekali.

Milos Světaznalec Řecko

Délos

Kdybyste hledali centrum Kyklad, bude to ostrov Délos. Leží v jejich pomyslném středu a v antickém období byl dokonce skutečně náboženským a kulturním středem v oblasti Egejského moře. Podle pověstí bylo toto místo rodištěm Apollóna a Artemidy. Nachází se zde archeologická naleziště, která jsou díky své hodnotě připsána na seznam UNESCO.

Délos Světaznalec Řecko

Z dalších menších nebo méně navštěvovaných ostrovů stojí za zmínku např. ostrov Andros, Amorgos, Paros, Tinos, Syros, Koufonissi či Kea.