Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Pula

Pula je malebné přístavní město s krásnými výhledy, čistým mořem a přírodou, která vás uchvátí. Autem se sem od nás dostanete snadno a můžete si tu užívat mnoha různých výletů po Istrii. Jde o největší přístav Istrie, nacházející se na jihu poloostrova. Čeká tu na vás mnoho antických římských památek, z nichž nejznámější je místní amfiteátr, a také mnoho krásných pláží. Přečtěte si více o tomto oblíbeném turistickém letovisku plném historie, kultury a zábavy.

Luxusní vila

Luxusní vilka se čtyřmi ložnicemi a dvěma koupelnami. Až pro 8 osob.

Čtyřhvězdičkový hotel

Ubytování s dobíjecí stanicí pro elektromobily. Parkování je zde zdarma.

Tříhvězdičkový hotel

Apartmány až pro 7 osob. Venkovní bazén je napuštěný mořskou vodou.

Dvouhvězdičkový hotel

Ubytování s pestrým animačním programem. Nabízí přikoupení snídaní.

1. O Pule

Historie osídlení této oblasti sahá velmi hluboko do minulosti. Z archeologických nálezů lze soudit, že osídlení tu začalo vznikat nejméně 40000 let před naším letopočtem, ale možná i daleko dříve. Pula byla dlouhou dobu pod římskou nadvládou. Tento vliv jde vidět na mnoha městských stavbách a archeologických nálezech. I proto je kultura a kuchyně Puly, potažmo Istrie, silně ovlivněna Itálií.

Po římské nadvládě ze začátku našeho letopočtu byla Pula pod kontrolou mnoha různých národů – například Gótů nebo Byzatinců. Okolo 7. století našeho letopočtu začali oblast osidlovat Slované. Podobně jako zbytek Istrie se Pula dostává do područí Benátčanů, a to roku 1331. V tomto období Pula utrpěla mnoho epidemií a také útoků (např. od Habsburků). To vedlo k prudkému poklesu populace.

Z velkého úpadku se Pula začala dostávat až v průběhu 19. století, kdy byla pod rakousko-maďarskou nadvládou. Na konci 19. století v Pule žilo kromě Chorvatů také velké množství Němců a Italů. Když se po I. světové válce Istrie stává součástí Itálie, chorvatské obyvatelstvo bylo utlačováno a jeho práva nebyla respektována. Ke zlepšení situace došlo až po II. světové válce, kdy se Pula stává součástí Jugoslávie a později Chorvatska, které vyhlásilo v roce 1991 samostatnost.

Pula Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště v Pule

Pula se nachází přímo na pobřeží a nabídne vám mnoho různých pláží a dalších míst ke koupání. Kromě přístavní části se můžete koupat téměř všude – najdete tu jak písčité, tak i oblázkové pláže. Vyberete si z míst, která jsou ideální pro páry, seniory i rodiny s dětmi. Na některých se v létě konají koncerty a další akce.

A jaké pláže najdete v Pule a okolí?

Ambrela – jedna z nejhezčích pláží Puly, oceněných modrou vlajkou za čistotu. Pláž je oblázková, autem i autobusem dobře dostupná. Vstup do vody je pozvolný, takže je to ideální místo pro rodiny s menšími dětmi. Na pláži si můžete půjčit lehátka i slunečníky a kousek odtud je restaurace.

Hawai Beach – písčitá pláž s krásným okolím, od parkoviště vzdálená asi 400 m. Tato pláž s bílými oblázky a čistou vodou je velmi navštěvovaná. Je vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože moře je tu velmi klidné a vstup do vody pozvolný. Díky krásně čisté vodě je pláž Hawai vhodná i pro šnorchlování.

Stoja Pula Beach – oblázková pláž, vzdálená jen 3 km od centra Puly. Stoja Beach je oblázková pláž s vybetonovanou přístupovou cestou a je také jednou z prvních, historicky zpřístupněných pláží v oblasti. Jelikož je tato pláž součástí kempu, najdete blízko restaurace, bary i obchod.

Valkane – Pláž Valkane je velmi blízko k městskému centru a dostanete se na ni i autobusy. Je vybetonovaná a oblázková, vstup do vody je velmi pozvolný, takže perfektní pro malé děti. Půjčíte si tu i lehátka a slunečníky. Podél pláže jsou stromy, pod kterými si můžete odpočinout od letního vedra. V sezóně bývá tato pláž často velmi plná, navštívit ji můžete ale i mimo sezónu v rámci procházky. Tato pláž se nachází na jednom konci promenády Lungomare, která je jednou z nejpopulárnějších procházek Puly. Lungomare vede podél pobřeží a je dlouhá 4 km. Podél promenády je mnoho laviček, odpočinkových míst a krásných výhledů. Návštěvu pláže Valkane můžete tedy spojit s touto procházkou.

V Pule a okolí můžete prozkoumat i mnoho dalších pláží – například pláž Gortan’s Bay and Beach, Hidrobaza, Histria, Lighthouse nebo Verudela.

Pokud do Puly vyrážíte například mimo sezónu, a přesto byste se rádi koupali, navštivte bazén Pula Sport.

Pula koupání a pláže

3. Příroda v Pule

V Pule i na zbytku Istrie můžete objevovat krásnou přírodu a čisté moře. V blízkém okolí najdete skály, krásné pláže i přírodní rezervace. Do některé z nich se můžete vydat klidně i na celodenní výlet. Přímo v Pule na vás čeká 15 parků a zahrad. Jedním z těchto míst je už zmíněná stezka Lungomare.

Výlet na celý den si udělejte do blízkého národního parku Brijuni. Brijuni se rozkládá na 14 ostrůvcích a dostanete se sem například turistickou lodí. Pokud chcete, můžete se tu i ubytovat – je tu ale jen velmi málo ubytovacích kapacit. V tomto národním parku se můžete projet turistickým vláčkem, najdete tu také safari s divokými zvířaty, archeologická naleziště, muzeum, golfová i tenisová hřiště. Můžete se tu potápět a koupat nebo se jen tak vydat na procházku.

Další výlet do přírody si můžete udělat do přírodní rezervace Kamenjak. Ta je z Puly vzdálená jen 10 kilometrů a dostanete se sem autem, na kole nebo lodí. Za vjezd s autem nebo skútrem platíte, pro cyklisty a pěší je vstup zdarma. Tuto rezervaci si projeďte například na vypůjčeném kole. Okružní trasa měří 14 kilometrů, takže ji zvládnete i s dětmi.

Pula příroda

4. Kam na výlet v Pule

Římský amfiteátr

Římskému amfiteátru v Pule se také přezdívá Pula Arena. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších místních památek. Amfiteátr byl původně postavený pro cca 20 000 diváků a je jediným svého druhu na světě s kompletně zachovalou kruhovou zdí. Navíc se jedná o 6. největší a 3. nejvyšší římský amfiteátr na světě. Podzemní chodby dnes slouží jako výstavní prostory pro archeologické muzeum.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk v Pule je další důležitou památkou z antického období. Je vstupní bránou do ulice Sergijevaca, která je považovaná za jednu z hlavních tříd Starého města. Oblouk pochází zhruba z roku 29 př. n. l. a je památkou na rod Sergiovců. Nejčastěji je s ním spojováno jméno Lucia Sergia Lepida, který působil jako vojevůdce. V okolí památníku jsou restaurace a obchůdky, kam můžete zavítat.

Pevnost Kaštel

Obrannou pevnost, která nese v chorvatštině pojmenování Kaštel, postavili na začátku 17. století Benátčané. Zatímco dříve měla sloužit pro obranu města, dnes je hojně navštěvovaná jako jedna z nejzajímavějších památek města. Je tomu tak například díky výhledu, který se vám z jejího areálu naskytne. V pevnosti rovněž sídlí Námořní a historické muzeum. Do venkovních prostorů se vstupné neplatí.

Další zajímavá místa

Přímo v Pule:

Chrám sv. Augusta – chrám, starý přes 2000 let, který byl zničený při bombardování během 2. světové války, ale byl znovu obnoven.

Výlety do okolí:

Benátky – romantické město s gondolami, které určitě každý cestovatel zná. Pokud jste Benátky ještě nenavštívili a plánujete dovolenou v Pule, dostanete tam z Puly na trajektu asi za 3,5 hodiny.

Rovinj – malé, klidné město, kde můžete relaxovat a procházet se krásnými uličkami. Z Puly je to do Rovinje asi 50 minut cesty. Za návštěvu stojí především stará část města s domečky z 18. století. V městě Rovinj je příjemné klima i v zimě.

Mali Lošinj a Veli Lošinj – dvě městečka na ostrůvku Lošinj, na který se dostanete trajektem. Najdete tu krásnou přírodu, mnoho památek a několik kostelíků. Na ostrůvku je spousta vegetace, a proto je ideálním místem pro relaxaci a procházky. Vzduch je tu velmi čistý, což ocení hlavně lidé s respiračními onemocněními.

Hum – oficiálně nejmenší město na světě. Hum je starobylé městečko s asi 30 obyvateli. Z Puly je vzdálené přibližně 80 km. Hum má jen dvě ulice, je obehnané hradbami a působí velmi malebně.

Poreč – asi hodinu autem z Puly se nachází přístavní město Poreč. Toto město je turisticky oblíbené letovisko, protože žije kulturou a historií. Největší atrakcí města je Bazilika svatého Eufrazia, ale najdete tu i zbytky Neptunova chrámu, o kterém se říká, že je jedním z nejkrásnějších antických chrámů Istrie.

Motovun – asi 70 minut autem z Puly leží město Motovun. Jedná se o charakteristické městečko, posazené na malém kopečku, ze kterého vidíte do širokého okolí. Navštívit tu můžete městský palác nebo kostel sv. Štěpána. Tato oblast je také proslulá výborným vínem.

Řadu dalších aktivit a výletů týkajících se nejen vody naleznete na webu Manawa.com. V nabídce je třeba cyklovýlet, pozorování delfínů či plavba na kajaku.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Kayak tour, šnorchlování a objevování mořských jeskyní si můžete vyzkoušet s agenturou Puls events. Průvodci vaše dobrodružství zdokumentují a nafotí a budete tak mít krásnou vzpomínku. Můžete si ale i samostatně pronajmout kajak nebo mountain bike nebo se vydat na trek.

Potápění – v Pule a okolí funguje mnoho agentur, jako například Orca diving nebo Hippocampus. Potápění můžete vyzkoušet i jako naprostí začátečníci, vše vám vysvětlí. Pusťte se třeba i do potápěčského kurzu.

Z Puly se můžete vydat také na výlet lodí s piknikem a sledováním delfínů. Lodí se vydáte do blízkosti národního parku Brijuni. Je zajištěn celodenní program, oběd a večeře na lodi. Loď zastaví na jednom z okolních ostrůvků, kde si můžete zaplavat.

Metta Float – tato agentura vám nabízí možnost zapůjčení a projížděk na paddle boardech, noční lekce jógy na paddle boardu na pláži Ambrela a další aktivity.

Cyklisté si přímo v Pule půjčí kolo nebo zamluví exkurzi s průvodcem, například prostřednictvím agentury PulaBike.

Adventure Park Pula – adrenalinový park, kde zkusíte různé lezecké atrakce s jištěním. Park je vhodný pro dospělé a děti od 4 let. V tomto parku najdete také půjčovnu kol.

Rio boat Pula – výlet lodí se skleněným dnem. Koná se při rozbřesku i západu slunce, přes den i v noci. Pokud budete mít štěstí, potkáte i delfíny.

A pokud máte rádi klasické sporty, volejbal, tenis nebo squash si zahrajete na pláži Histria.

Pula sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

V Pule a okolí najdete mnoho možností vyžití pro vaše děti. Kromě pláží s dobrým vstupem do vody se s dětmi přímo v Pule vydejte do akvária nebo do muzea. Na celodenní výlet autem zase zajeďte do akvaparku nebo dinoparku.

Akvárium Pula – umístěno v bývalé pevnosti, návštěvníkům představuje přes 250 druhů ryb a dalších živočichů.

MEMO museum – poblíž pulské Arény. Muzeum vám představí každodenní život a vzpomínky Chorvatů z 50.-80. let minulého století. Dozvíte se tu zajímavosti o automobilech, filmu, hudbě, gastronomii, módě, vzdělávání, dětských hrách a hračkách a o bydlení v dobách minulých.

Návštěvu Aquaparku Aquacolors můžete spojit s návštěvou města Poreč. V tomto akvaparku najdete kromě jiného bazén s vlnobitím, línou řeku, kurty na různé sporty, velký dětský bazén, 13 skluzavek a 5 restaurací.

Dinopark Funtana leží také nedaleko města Poreč. Je plný robotických modelů dinosaurů a dalších atrakcí pro děti. Některé dinosaury si mohou vaše děti samy rozhýbat tlačítkem. Všechny atrakce jsou v ceně celodenního vstupného. Součástí programu v dinoparku jsou také animace nebo malá diskotéka.

7. Noční život v Pule

V sezóně se v Pule konají různé hudební festivaly. Tyto festivaly a koncerty se odehrávají v amfiteátru, ale také na některé z pláží.

V Pule můžete navštívit Rock Cafe, kde vám k vašemu drinku zahraje jukebox a spoustu večerů i živá hudba. Tento hudební klub najdete velmi blízko Arény v Pule a nabídne vám příjemnou rockovou atmosféru. Dáte si tu pivo, nealko i mnoho různých druhů alkoholických nápojů.

Art Café Cvajner je jedinečný bar a kavárna v jednom, umístěný na hlavním náměstí Puly (adresa je Forum 2). Toto místo je velmi útulně zařízené, s krásným výhledem přímo na Chrám sv. Augusta. Dáte si tu koktejly, kávu a na čepu je mnoho druhů piv z Belgie, Německa i odjinud.

Z dalších podniků vám můžeme doporučit například Pietas Julia (koktejlový bar s elektronickou hudbou), Uliks bar a pokud máte rádi diskotéku, můžete jít do populárního místního klubu Ulijanik Disco.

8. Počasí v Pule

V Pule panuje typické středomořské podnebí – velmi horká léta a mírné, ale vlhké zimy. V zimě málokdy teplota klesne pod nulu a sníh je v Pule opravdovou raritou. Letní dny bývají velmi suché a plné slunce. V červenci a srpnu denní teploty stoupají i vysoko nad 30 °C. Pokud vám nevadí vysoké teploty a rádi se koupete, vydejte se do Puly v červenci nebo srpnu. Jestliže se chcete vedrům vyhnout nebo dáváte přednost památkám, doporučíme vám dovolenou v červnu nebo v září. Podzim v Pule bývá poměrně deštivý, nejdeštivějším měsícem je statisticky prosinec.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Puly

Pula je se svými 65 000 obyvateli největším městem Istrie. Byla a stále je více přístavem než turistickým městem; i díky tomu patří mezi levnější letoviska oblasti. Oproti Splitu je Pula daleko klidnější, ale i zde si v létě užijete zábavu například na tradičních hudebních festivalech. Pěkná příroda, krásné pláže a dlouhé pobřeží z Puly dělají ideální destinaci pro milovníky koupání a vodních sportů.

V Pule můžete objevovat historické památky, navštívit mnoho muzeí nebo se vydat do blízkého i vzdálenějšího okolí – autobusem, autem i na kole. Můžete se ale třeba jen tak toulat krásnými uličkami, zavítat do některé z taveren na výborné místní víno a užívat si atmosféry historického města.

DEVĚT důvodů, proč jet na dovolenou do Puly

V Pule uvidíte nejlépe dochované starodávné románské ruiny nacházející se mimo Itálii.

Toto město a jeho okolí vám nabídne nádhernou přírodu a spoustu příležitostí ke krásným výletům do okolí.

Kuchyně Puly je velmi bohatá, chutná a podobná té italské. Tato oblast je také vyhlášeným vinařským regionem.

V Pule se dostanete na pláž velmi snadno – moře je z libovolné části města vzdálené do 15 minut pěšky. Pobřeží samotné Puly měří pěkných 30 km.

Moře v okolí Puly je velmi čisté a pláže jsou vesměs velmi pěkné a čisté. Moře je tu klidné a mnoho pláží má pozvolný vstup do vody, takže se tu bez obav mohou koupat i vaše děti.

Pula je romantické městečko pro zamilované. Můžete se tu těšit na nádherné západy slunce na moři.

Pula se nachází v údolí a okolo ní se tyčí kopečky. Proto vám nabídne krásné scenérie.

Toto město je ideální na procházky. Najdete tu spoustu městských parků, malebných zákoutí a také známý římský amfiteátr.

Z Česka je Pula dobře dostupná autem. Patří mezi bližší chorvatská letoviska.

ŠEST důvodů, proč nejet na dovolenou do Puly

Pula je menší městečko. Pokud rádi trávíte dovolenou ve velkých, živých městech, vydejte se raději do Splitu.

Pula není tak turisticky orientovaná jako jiná chorvatská letoviska, takže vám nenabídne takové množství služeb pro turisty.

Pokud nejste velkými milovníky historie a archeologických zbytků a nalezišť, Pula vás nejspíš příliš nezaujme. Pozůstatky staveb jsou její hlavní atrakcí.

Jestliže se sem plánujete vydat za památkami, vyhněte se nejen horkému létu, ale dejte také pozor na podzim – v Pule a okolí bývá poměrně deštivý.

Pokud byste chtěli delší dovolenou, v Pule se dost možná budete nudit. Jestliže se vám nechce příliš cestovat po okolí, zvolte si raději nějaké větší, více turistické město.

Pokud byste chtěli procestovat celou Istrii, Pula kvůli své poloze nebude tím nejlepším výchozím bodem – některá zajímavá místa od ní jsou na jednodenní výlety příliš vzdálená.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Puly

Dle zkušeností a recenzí klientů nejoblíbenějších cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejnavštěvovanějších míst, kam se jezdí do Puly na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa Family

Villa Family - pula chorvatsko

Lokalita: Pula, Kavran
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Chystáte se cestovat ve velkém počtu osob a rádi byste si dopřáli nebo trochu lepšího, než jsou chorvatské kempy? V tom případě se nenabízí nic jiného než luxusní vila. Konkrétně máme na mysli třeba Villa Family, kde se může ubytovat až 8 osob. K dispozici vám budou čtyři ložnice a dvě koupelny. Pláž je vzdálena jen kilometr od vily. Obchody a restaurace se nacházejí zhruba 3 km od vily.

Čím si vás tato luxusní vila v Chorvatsku získá? Hned na první pohled to bude její krásný středomořský design. Uchvátí vás ale i svou vybaveností, a to nejen uvnitř, ale i venku. Těšit se totiž můžete například na hydromasážní bazén, prostory pro grilování, slunečníky, terasu, soukromé parkování či venkovní sprchu. Nechybí plně vybavená kuchyň, prádelna, stolní fotbálek či šest kol.

Resort Park Plaza Verudela

Resort Park Plaza Verudela Pula

Lokalita: Pula, Punta Verudela
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Vlastní, případně organizovanou dopravou se dostanete do čtyřhvězdičkového ubytování Resort Park Plaza Verudela. Pokud se rozhodnete pro první možnost, nebojte se využít přilehlého parkoviště, které budete mít jako hosté hotelu zdarma. Máte elektromobil? Není problém. Přímo u hotelu je dobíjecí stanice. Přijedete s domácím mazlíčkem? Také žádný problém. Za poplatek zde může pobývat s vámi.

Díky zábavným animačním programům je toto ubytování jako stvořené pro rodiny s dětmi. Přímo u hotelu jsou bazény, které jsou rovněž vhodné i pro děti – mají pro ně totiž oddělenou část. Vydat se pochopitelně můžete i k pláži. Skalnaté pláže se nacházejí zhruba 100 m od hotelu. V okolí jsou však i skryté zátoky, které možná budou pro děti vhodnější. Resort leží přibližně 4 km od centra Puly.

Apartmány Splendid

Apartmány Splendid Pula

Lokalita: Pula, Punta Verudela
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Jako zástupce tříhvězdičkového ubytování jsme pro vás vybrali apartmány Splendid. Apartmány jsou dostatečně velké a v některých z nich se může ubytovat až 7 osob. Pokud se vám nechce stále nakupovat nebo vařit, můžete si v ubytování přikoupit snídaně. Apartmány leží jen 100 m od pláže, mořskou vodou je ale napuštěný i zdejší venkovní bazén. Ubytování je vhodné i pro rodiny s dětmi.

Vás i vaše děti zabaví animační programy. Pokud zvolíte vlastní dopravu autem, můžete zdarma zaparkovat na parkovišti, které náleží k resortu. V areálu resortu je supermarket i obchod se suvenýry. Vzhledem k tomu, že se nachází 4 km od centra Puly, je jejich přítomnost velkou výhodou. Je zde také minigolf a tenisové kurty, během své dovolené se tedy můžete věnovat i sportovním aktivitám.

Apartmány Horizont

Apartmány Horizont Pula

Lokalita: Pula, Punta Verudela
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Poslední vybrané ubytování se nachází ve stejném letovisku jako předchozí dvě, v rámci kategorií se ale jedná o dvouhvězdičkové ubytování. Apartmány Horizont leží také 4 km od centra Puly, ale jen 100 m od pláže. V okolí hotelu je pláží více, a dokonce můžete narazit i na opuštěné zátoky. Koupání ale zajistí i bazén přímo u hotelu. Napuštěný je mořskou vodou, lehátka a slunečníky je potřeba zaplatit.

Apartmány jsou vhodné pro 2 – 6 osob, můžete tedy přijet s celou rodinou a vhodné jsou i pro pobyt s dětmi. Ubytování umožňuje přikoupení snídaní. Probíhají zde animační programy pro děti i dospělé. Mohou mít podobu tance, sportovních her, diskotéky nebo třeba cirkusu. I v tomto případě můžete využít bezplatného parkoviště, pokud do destinace přijedete vlastním autem.

Navštivte i tato místa:

Ostrov Mykonos
Ostrov Santiago
Město Bodrum
Ostrov Rab