Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Řecko

Poloostrov Chalkidiki

Už jste si někdy na mapě všimli kousku země, který nápadně připomíná tři prsty nebo také trojzubec? V tu chvíli jste se dívali na poloostrov Chalkidiki. Právě v této části Řecka můžete strávit svou příští dovolenou. Do paměti se vám nesmazatelně vryjí zdejší písečné pláže, perfektně čisté moře, svěží příroda, vysoké hory ve vnitrozemí i výborné jídlo. Přinášíme vám vše důležité, co o Chalkidiki potřebujete vědět.

Possidi

Špičkový resort v zahradě s olivovníky. Rozprostírá se přímo u pláže.

Sani

Oblíbený hotel obklopený samou zelení. Nachází se hned u písčité pláže.

Metamorfosi

Klidný hotel 90 metrů od písečné pláže. Je umístěný v malé vesničce.

1. O poloostrově Chalkidiki

Chalkidiki zatím není tolik zasažené turismem jako některé z řeckých ostrovů. Díky tomu se můžete těšit na autentickou atmosféru, panenskou přírodu i divoké pláže. Na své si ale přijdou i jedinci vyhledávající moderní infrastrukturu a rušná letoviska. Pokud se smíříte s tím, že na cestách po poloostrově strávíte delší dobu, Chalkidiki tu má něco doslova pro každého.

Dříve bylo Chalkidiki známé pod jménem Flegra, což v překladu znamená Ohnivá země. Daný název souvisí s mnohými bitvami, které se v oblasti odehrály. Své dnešní jméno oblast odvozuje od obyvatel městského státu Chalkida, kteří poloostrov osídlili v 8. století př.n.l.

V 5. století př.n.l zde vznikl Svaz měst Chalkidiki, který se později ve snaze zabránit obsazení území Makedonií spojil s Athénami. Nebylo mu to ale nic platné, chvíli zde tedy vládla Makedonie, později Římská a Byzantská říše i Benátky.

V roce 1430 Chalkidiki obsadili Turkové, kteří nad ním pevnou ruku drželi až do balkánských válek v roce 1912. Dnes je Chalkidiki turisticky hojně navštěvovanou oblastí, bohatou historii zde připomíná celá řada památek.

Chalkidiki Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště na Chalkidiki

Chalkidiki bude rájem pro všechny milovníky nádherných pláží. Bez přehánění se dá říct, že právě na Chalkidiki naleznete řadu těch nejlepších pláží z celého Řecku. Více než 70 se jich dokonce pyšní oceněním Modrá vlajka. Většinu zdejších pláží pokrývá písek či drobné kamínky. Na Kassandře vás čekají plně vybavené pláže, na Sithonii si zase užijete poklidné koupání v mnohdy téměř opuštěných zátokách.

Na jaké konkrétní pláže se na Chalkidiki můžete těšit?

Possidi: Tato pláž proslula především svým netypickým špičatým tvarem, to ale rozhodně není to jediné, kvůli čemu byste ji měli navštívit. Čeká vás tu i velice čistá voda, značný prostor (pláž má na délku 3,5 km) a nádherné výhledy. Raritou je také povrch pláže. Z jedné strany totiž najdete písek, z druhé kamínky.

Kallithea: U oblíbeného letoviska Kallithea se nachází stejnojmenná pláž, na které vám nebude nic chybět. Můžete si zde půjčit lehátka, koupit občerstvení nebo vyzkoušet některý z vodních sportů.

Karidi: Tato pláž na Sithonii je oblíbená zejména mezi rodinami s dětmi. Vstup do vody je totiž velice pozvolný, okolní skály navíc pláž chrání před vlnami. Přímo na pláži nenaleznete žádný servis, v blízkém okolí jsou postaveny 2 restaurace.

Agios Ioannis: U letoviska Nikiti na Sithonii naleznete menší pláž Agios Ioannis. Budete tu mít plný komfort, k dispozici jsou lehátka, plavčík, menší bar i hřiště na plážový volejbal.

Kavourotripes: Žádný romantik by si neměl nechat ujít návštěvu pláže Kavourotripes. I když někteří průvodci tímto názvem označují pouze jednu hlavní pláž, ve skutečnosti se jedná spíše o několik menších pláží a zátok. Nachází se nedaleko letoviska Sarti, ani v létě nebývají nepříjemně zaplněné.

Pokud se najde den, kdy se vám nebude chtít do moře, zchladit se můžete ve sladké vodě v aquaparku Waterland Waterpark. Bazény samozřejmě naleznete také u celé řady hotelů.

Chalkidiki koupání a pláže

3. Přírodní krásy poloostrova Chalkidiki

Region je známý rozmanitostí svých přírodních scenérií. Pobřeží poloostrova Chalkidiki tvoří pláže táhnoucí se v délce více než 550 km. Vnitrozemí je naopak hornaté, přes celý poloostrov se vine hřbet Cholomontas. Kopce lákají k horským túrám a procházkám. Milovníkům přírody učaruje zejména poloostrov Sithonia, který v mnohém působí až exoticky.

Tak jako téměř v celém Řecku se i zde nejvíc daří olivovníkům, ve vnitrozemí najdete také borovicové a piniové lesy. Nechybí ani cypřiše či eukalypty. Ze živočichů zde potkáte zejména stáda koz a ovcí.

Chalkidiki příroda ostrova

4. Kam na výlet na poloostrově Chalkidiki

Město Thessaloniki

Druhé největší město Řecka je nepřebernou studnicí památek. Nazývá se též Soluň a je bohatá na antické i byzantské památky. Naprostou povinností je zastávka u Bílé věže. Pokud na Chalkidiki cestujete na vlastní pěst a přiletíte na zdejší letiště, ideální variantou může být se tu na den či dva zastavit hned po příletu. Stejně jako ve zbytku Řecka se i zde skvěle najíte. Čerstvé suroviny jsou samozřejmostí!

Poloostrov Athos

Na posvátné hoře Athos se nachází oblast obývaná mnichy, ve které stojí více než 20 klášterů. Nazývá se Agion Oros a do většiny z klášterů mají dodnes přístup jen muži. Ani ženy ale o pohled na monumentální kláštery nepřijdou, cestovní agentury sem pořádají lodní výlety. Vstup na horu ženám údajně zakázala Panna Marie, která ji rovněž prohlásila za svatou. Název Athos pochází z řecké mytologie.

Diův chrám

V letovisku Kalithea se nachází jedna z nejznámějších historických památek na Chalkidiki. Diův chrám sloužil k uctívání bohů, později k němu byly přistavěny i na svou dobu velmi pokrokové lázně. Dnes se jedná spíš o ruiny, jejich historický význam je ale neocenitelný. Areál Diova chrámu se navíc rozkládá jen pár metrů od pláže, cestu za historií tedy můžete zakončit sluněním.

Další zajímavá místa

Město Polygyros: Hlavní město Chalkidiki rozhodně stojí za minimálně jednodenní návštěvu. Navštivte zdejší archeologické muzeum s nejvzácnějšími vykopávkami z celého regionu nebo lidové muzeum s národními kroji a dalšími předměty.

Komplex Meteora: Klášterní komplex se sice nachází na řecké pevnině, jde ale o velmi oblíbený cíl výletů z Chalkidiki. Kláštery postavené v byzantském stylu pochází ze 14. století a dnes patří na seznam UNESCO.

Archeologické naleziště Olynthos: Nálezy z neolitického období si můžete prohlédnout v archeologickém muzeu Olynthos. Najdete zde také půdorysy původních domů a mozaiky.

Věž sv. Pavla: Na pobřeží u města Nea Fokea (Kassandra) si můžete vyfotit ikonickou byzantskou věž z 15. století. Vystavěna byla z obranných důvodů, dnes ji sem jezdí obdivovat turisté.

Jeskyně Petralona: V blízkosti města Nea Moudania (Kassandra) můžete navštívit úžasnou přírodní památku. Jeskyně Petralona je plná stalaktitů a stalagmitů uspořádaných do nevídaných tvarů. Nalezeny zde také byly pravěké artefakty, ty si dnes můžete prohlédnout v nedalekém muzeu.

Hora Mount Cholomon: Máte rádi turistiku, hory a dechberoucí výhledy? Podnikněte výlet na Mount Cholomon. Nejvyšší bod měří 1 165 metrů, výstup na něj je jen středně náročný, zvládne ho tak i běžný turista.

Ostrov Kavkanas: Pokud byste si rádi odpočinuli od ruchu turistických letovisek, ostrov Kavkanas je ideální cíl. Strávit tu můžete i několik nocí. Míří sem především páry, i proto místo získalo přezdívku „ostrov zamilovaných“. Dostanete se sem lodí, výlet vám zajistí některá z místních agentur.

Spoustu míst můžete navštívit v rámci organizovaných výletů.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Waterland Waterpark: Všichni milovníci tobogánů včetně pořádně adrenalinových klouzaček si na své přijdou v aquaparku Waterland. Kromě řady tobogánů si tu užijete třeba i dlouhou divokou řeku nebo bazén s vlnami.

Vyzkoušejte flyboarding, při kterém vám adrenalin žilami bude doslova tryskat! Čím dál populárnější aktivitu vám zkušení instruktoři z Wild Wave Riders představí v letovisku Polychrono.

Nejrůznější vodní sporty včetně oblíbené jízdy na banánu máte možnost vyzkoušet hned na několik plážích, například v letoviscích Nea Potidea, Sani, Possidi a Polychrono.

Na moře můžete vyrazit také na kajaku. Se společností Sea Kayak Halkidiki je možné podniknout dokonce i celodenní výlet.

Vody kolem Chalkidiki nabízejí bohatý život. Pod mořskou hladinu se tu mohou potopit začátečníci i zkušení potápěči, stačí využít služby některého z potápěčských center.

Chalkidiki si zamilují všichni turisté. Trasy různých obtížností vás provedou zdejší nedotčenou přírodou a poskytnou vám desítky nezapomenutelných výhledů.

Region si můžete prohlédnout i ze sedla jízdního kola. Cyklisti, kteří nemají rádi náročný a kopcovitý terén, si nejvíc užijí vyjížďku po poloostrově Kassandra. Existuje dokonce propracovaný průvodce pro cyklisty.

Chalkidiki sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Chalkidiki je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Moře zde bývá klidné a vstup do vody velmi pozvolný, i ty nejmenší dítka si proto pobyt na zdejších plážích maximálně užijí. Nejvíc rodin s dětmi každoročně míří do letovisek Polychrono a Skala Fourkas.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Určitě navštivte hlavní město Polygyros, projděte si ho a případně navštivte i některé z muzeí. Velmi oblíbeným výletem je plavba k hoře Athos či návštěva jeskyně Petralona. A co dál?

Waterland Waterpark: Tento aquapark není určený pouze pro adrenalinové šílence. Líbit se tu bude i dětem, pro které je připravený dětský bazén, pirátský ostrov nebo pro koupaliště poměrně netypická zoo s lamami, ovcemi a dalšími zvířaty.

Plavba na ostrov Ammouliani: Na malý ostrůvek Ammouliani se dostanete lodí z města Tripiti. Dětem se určitě bude líbit už samotná plavba, na místě pak budou nadšeni krásnými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do vody. Jedná se tak o ideální místo pro jednodenní rodinný výlet.

Aristotelův park: Na severovýchodě Chalkidiki se nachází rodiště Aristotela (Stagira). Poblíž něj dnes můžete navštívit park zasvěcený právě tomuto slavnému filosofovi. Tematický park je hodně interaktivní, děti si tu budou moct osahat řadu vědeckých nástrojů.

7. Noční život

Na Chalkidiki nebudete ochuzeni ani o rušný noční život. Chce to pouze vybrat správné letovisko. Největší koncentrací barů a klubů proslul poloostrov Kassnadra, konkrétně pak letoviska Kalithea, Polychrono a Pefkochori. Zábavu trvající od večera do rána si ale užijete i v letovisku Neos Marmaras na Sithonii.

Jaká konkrétní místa vás zabaví (skoro) na celou noc?

Spinaki Coctail Bar: Výborné koktejly, příjemná atmosféra a dobrá hudba – Spinaki Coctail Bar nabídne ideální kombinaci pro nezapomenutelný večer. Najdete ho ve městě Kallithea. Je tak oblíbený, že se začíná plnit už nezvykle brzy. Kolem 23 hodiny je tady v létě často pěkný nával.

Orca Bar Club: Atmosféra s romantickým nádechem je tím, co činí Orca Bar Club v letovisku Pefkochori tak unikátním. Zahrají vám tu světovou i řeckou hudbu, k tomu si můžete objednat velmi dobrý koktejl. Stavte se tu už na západ slunce, je to zážitek.

Pearl Club: V tomto klubu ve městě Kallithea zažijete hodně lidí, hlasitou hudbu a divokou párty trvající až do ranních hodin. Vstup obvykle bývá dražší, podle mnohých ale stojí za to.

8. Počasí Chalkidiki

Na Chalkidiki panuje typické středomořské klima. Teploty začínají stoupat v květnu a příjemně vysoké zůstávají až do října. V zimě teploměry průměrně ukazují 9 °C, častěji ale prší.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Chalkidiki? Ideální podmínky pro klasickou dovolenou u moře si tu užijete od začátku června až do konce října. Pokud je vaším cílem prozkoumat přírodní a historické krásy poloostrova, zamiřte sem na jaře či na podzim. Protože se zimní teploty pohybují nad evropským průměrem, může být příjemná i návštěva v tomto období. Doporučujeme se ale vyhnout prosinci, kdy spadne nejvíc srážek.

9. ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Chalkidiki

Oblast hrála významnou úlohu už v mytologii. Údajně ji obývali obři, kterými se olympští bohové cítili ohrožováni. Bůh moře Poseidon po nich proto vrhl svůj bájný trojzubec. Tak vznikl poloostrov se 3 prsty, které nesou názvy Kassandra, Sithonia a Athos. Turistická letoviska najdete jen na prvních dvou jmenovaných, jsou ale tak rozmanitá, že dovolenou si zde užije úplně každý.

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Chalkidiki

Hlavním lákadlem jsou písečné pláže z jedné strany obklopené tyrkysovou vodou, z druhé svěží zelení. Asi proto nebude překvapením, že tady najdete mimořádně vysoký počet pláží oceněných Modrou vlajkou kvality.

Romantika, tradiční atmosféra nebo divoký noční život? Ať už vyhledáváte jakoukoliv atmosféru, na Chalkidiki snadno vyberete to pravé letovisko.

Na Chalkidiki zatím stále nemíří takové davy cestovatelů jako na některé z řeckých ostrovů typu Zakynthos či Kréta. Máte tak možnost poznat autentičtější Řecko v celé jeho kráse.

Ať už dáváte přednost hotelovému komplexu s bazénem, rodinnému penzionu, či kempu, z široké nabídky ubytování nebudete mít problém si vybrat.

V létě se můžete těšit na minimum srážek a maximum slunce.

Pokud máte rádi aktivní poznávání, tady budete mít řadu příležitostí k výletům.

Chalkidiki je výbornou volbou pro sportovní nadšence. Například cyklisté budou nadšeni z propracovaného průvodce i rozmanitosti tras.

Máte rádi divokou přírodu, kempování a autentickou atmosféru? Na Sithonii se vám bude líbit.

Koná se zde velké množství kulturních akcí. Na Sani Gourmet festivalu vám své umění představí kuchařské špičky, na Polygyros festivalu si pak poslechnete pravou řeckou muziku.

Chalkidiki nemusíte nutně navštívit pouze v létě, turisté sem rádi jezdí v průběhu celého roku.

Nachází se zde jediný mnišský stát v Evropě. Vstup je povolen pouze mužům, na tajemné kláštery ale i pohled z dálky rozhodně stojí za to.

Na Chalkidiki najdete skvělý aquapark. Pokud vás omrzí koupání v moři, koupaliště zabaví malé i velké.

DVA důvody, proč nejet na dovolenou na Chalkidiki

Region obsluhuje letiště v Thessaloniki (Soluni). To od některých letovisek leží docela daleko, transferem na hotel tak strávíte delší dobu. Namátkou – Kallithea je vzdálená 80 km, Polychrono 90 km a Sarti dokonce 130 km.

Vzhledem k tvaru Chalkidiki může být docela náročné dojet z jednoho konce prstu na druhý. Počítejte s tím, že pokud chcete region opravdu poznat, najedete dost kilometrů.

10. Nejoblíbenější zájezdy na Chalkidiki

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Chalkidiki na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Anastasia Resort & SPA

Anastasia Resort & SPA - chalkidiki

Lokalita: Possidi
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

V letovisku Possidi se rozkládá pětihvězdičkový hotel Anastasia Resort & SPA. Během vaší dovolené vám nabídne mimořádné vyžití. V areálu se totiž nachází tenisový kurt, posilovna, kulečník i spa centrum. Jeho velká výhoda tkví rovněž v umístění přímo na pláži. Kolem hotelu se rozprostírá zahrada plná olivovníků a dalších rostlin, které z něj činí hotovou oázu klidu. Pro děti je připravený bazének a miniklub.

Hotelový resort je vzdálený 3 km od centra města Nea Skioni, což znamená i stejnou vzdálenost k nákupním možnostem. Pokud ale zvolíte all inclusive stravování, nebudete obchody potřebovat. I tak se ale do města vydejte, abyste měli možnost si prohlédnout jeho přístav. Zapůjčeným autem se pak můžete vydat také do Soluně, která se od vás bude nacházet ve vzdálenosti 115 km.

Simantro Beach

Simantro Beach - chalkidiki

Lokalita: Sani
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Simantro Beach je čtyřhvězdičkový hotel obklopený nádhernou zelení. Pokud se rozhodnete dovolenou strávit sami, bude pro vás přichystaný jednolůžkový pokoj. K dispozici jsou ovšem i rodinné pokoje se dvěma místnostmi. Děti i dospělé pobaví animační programy. Přijeli jste s dětmi, ale chcete strávit alespoň jedno odpoledne o samotě? Využijte služby hlídání dětí, která se o vaše děti postará.

Písečná pláž s pozvolným vstupem do moře se nachází hned u hotelu. V rozjímání vás podpoří plážový bar se svěžími drinky. Hotel se nachází v klidné oblasti a poskytne částečnou izolaci před okolním světem. Autobusová zastávka od vás totiž bude vzdálená 10 km, stejně jako centrum městečka Nea Fokea. Objevování poloostrova tak bude trochu výzvou, i v samotném areálu hotelu ale strávíte skvělou dovolenou.

Simeon Hotel

Simeon Hotel - chalkidiki

Lokalita: Metamorfosi
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking.com

Tříhvězdičkové ubytování Simeon Hotel nabídne kompromis mezi poklidným letoviskem a vzdáleností od rušnějšího města. Nachází se totiž v menší vesnici Meramorfosi, ovšem pouze 7 km od většího města. Do něj se pohodlně dopravíte autobusem. Zastávka je od hotelu vzdálená 300 metrů. Nejdůležitější pro vás pravděpodobně bude vzdálenost k pláži, která v tomto případě činí jen 90 metrů. Jedná se o písečnou pláž.

Okolí hotelu vám nabídne bary, taverny i restaurace. Díky svému vybavení je hotel vhodný i pro pobyt rodin s dětmi. Nachází se zde dětské hřiště a hned dva dětské bazény. Bazén pro dospělé pak doplňuje bar. Pokud se vám zasteskne po sportovních aktivitách, nezoufejte. U hotelu si můžete zahrát fotbal a možná trochu překvapivě i basketbal. Umožní vám tedy rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami.

Kam vyrazit dál? Inspirujte se zde:

Kapverdy
Ostrov Karpathos
Ostrov Samos
Ostrov Lesbos