Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Split

Chcete se vydat na klidnou dovolenou sami, ve dvou nebo s celou rodinou? A co takhle navštívit Split? Ať už jste v této oblíbené dovolenkové destinaci byli nebo se sem chystáte poprvé, Split i celé Chorvatsko vám rozhodně budou mít co nabídnout. Pojďte si přečíst něco o krásném přístavním městě. Třeba se vám toto typické středozemní město zalíbí a stane se vaší příští destinací na dovolenou.

Luxusní vila

Luxusní vila až pro 12 osob. Má 5 ložnic, 6 koupelen a leží kilometr od pláže.

Apartmány

Ubytování nedaleko Splitu, kde budete mít k dispozici gril i velkou terasu.

Pětihvězdičkový hotel

Ubytování se dvěma bazény, wellness centrem a kosmetickým salónem.

Apartmány

Ubytování nedaleko historického centra města Split, kaváren a obchodů.

1. O Splitu

Split byl založen okolo 3. století našeho letopočtu římským císařem Diokleciánem, ale už předtím se v těchto místech nacházela řecká osada. Dioklecián si tu postavil mohutný palác, jehož zbytky dodnes tvoří historické centrum města. Po pádu římského impéria byl palác na nějakou dobu opuštěn. Okolo paláce se později postupně stavělo městečko. Ve středověku bylo město postupně součástí Byzance a také Benátské republiky, Maďarského království a Chorvatského království. Dodnes (nejen) na architektuře místních staveb rozpoznáte vlivy mnoha různých kultur.

V průběhu 2. světové války tento přístav obsadila Itálie. Po vyhlášení Chorvatské nezávislosti v roce 1991 přišla ekonomická krize, ale i z té se Split postupem času dostal. Od té doby začal budovat svou infrastrukturu, pečovat o historické centrum a památky a také podporovat a rozvíjet turismus. Z původního přestupního uzlu výletníků, mířících do jiných částí Chorvatska, se tato destinace postupně stala turisticky oblíbeným letoviskem v dnešní podobě.

Split Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Koupání ve Splitu si opravdu užijete – v této oblasti Chorvatska se vám nabízí mnoho krásných pláží s pískem i s kamínky. Do moře navíc můžete vstoupit přímo ve Splitu, a to prakticky kdekoliv mimo přístav. Toto město vám i přes svou rozlehlost nabídne velké množství krásných míst ke koupání a mnohá z nich mají překvapivě čistou vodu. Zkuste se vydat na výlet po pobřeží, a vyberte si to své místo… nebo se inspirujte dalšími tipy.

A na jaké pláže se můžete ve Splitu a okolí vydat?

Trstenik – jedna z nejlépe udržovaných pláží ve Splitu s velmi čistou vodou. Tato oblázková pláž je vybavena lehátky i deštníky, ale můžete si vzít i vlastní ručník. Má i VIP část, patřící k přilehlému hotelu, zbytek je ale otevřený pro všechny. Poblíž najdete i mnoho barů.

Bačvice – tato písčitá pláž je součástí Splitu a proto bývá v sezóně velmi plná. Od centra je vzdálená pouze 5 minut pěšky. Pokud vám nevadí davy lidí, můžete si na této pláži užívat koupání i mnoha okolních barů a klubů.

Žnjan – tato pláž se nachází na východní části Splitu a je vhodná pro rodiny s dětmi. Najdete tu minipark pro děti s trampolínami a nafukovacími atrakcemi i kavárny pro dospělé.

Kašjuni – tuto písčito-oblázkovou pláž najdete o něco dále od centra, ale dostanete se k ní pěšky, autem i autobusem. Pláž Kašjuni nabízí výhled na kopeček Marjan, zmíněný níže. Vstup do vody je velmi pozvolný, takže děti tu mají zelenou. Hned za rohem se nachází také nudistická pláž.

A pokud se rádi koupete v bazénu, můžete se ubytovat v jednom z hotelů vybavených bazény. Ve Splitu jich máte na výběr spoustu. Pokud byste chtěli navštívit veřejně přístupný bazén a spa, můžete zamířit například do Wellness and Spa Camping Stobreč Split.

Split koupání a pláže

3. Příroda

Ve Splitu a okolí můžete očekávat velmi čisté moře, krásné pláže a také velké množství zeleně. Přímo ve Splitu najdete několik menších městských parků a pokud se vydáte směrem k přístavu, projdete si také zelený kopeček Marjan. V okolí Splitu je mnoho krásných míst, kde si přírodu užijete naplno.

Pokud se chcete vydat do přírody, ze Splitu se snadno dostanete například k Plitvickým jezerům. Tato jezera jsou součástí národního parku, který patří do dědictví UNESCO. Jedná se o systém jezírek s vodopády a krásnými scenériemi. Vstupenku si můžete koupit i online a nemusíte tak nic řešit na místě.

Pokud jste ve Splitu autem, můžete se vydat také k dalším blízkým národním parkům – například parky Krka nebo Biokovo.

Split příroda

4. Kam na výlet ve Splitu

Diokleciánův palác

Diokleciánův palác tvoří jádro městského centra. Od roku 1979 patří na seznam dědictví UNESCO. Byl postaven římským císařem Diokleciánem ve 4. století našeho letopočtu. Dobře zachované jsou podzemní prostory. Abyste palác navštívili, nemusíte platit žádné vstupné – palác tvoří přirozenou součást města. Součástí paláce je rovněž římskokatolická katedrála, která je nejstarší funkční katedrálou na světě.

Kopeček Marjan

Kopeček Marjan se nachází velmi blízko historického centra a dovede vás až k přístavu. Tento kopeček vám nabídne krásnou přírodu, spoustu vyhlídek s panoramaty a řadu míst k odpočinku. Je to krásné místo na poklidnou odpolední procházku. Marjanu se právem říká “Plíce splitu” a každý den tu potkáte mnoho pejskařů, rodin s dětmi, cyklistů, místních i turistů.

Pevnost Klis

Pevnost Klis se nachází zhruba 15 km od Splitu. Jedná se o ruiny starobylé pevnosti, ve které sídlili chorvatští králové. Pevnost hrála důležitou roli při bránění celé této oblasti. Hradby se zde začaly budovat již od 3. století př. n. l. a svému účelu sloužily po neuvěřitelně dlouhou dobu až do roku 1867. Tato pevnost je must-visit pro milovníky Hry o trůny, protože je jednou z filmových lokalit.

Další zajímavá místa

Přímo ve Splitu:

Galerie moderního umění (Gallery of fine arts) – jedna z nejvýznamnějších galerií v celém Chorvatsku. Představí vám mistrovská díla mnoha významných chorvatských umělců.

Výlety do okolí:

Národní park Krka – cca hodinu autem od Splitu, s vodopády a krásnými scenériemi

Šibenik – cca hodinu autem ze Splitu, nedaleko NP Krka.  Malebné městečko, známé především díky Katedrále Sv. Pavla, zařazené do dědictví UNESCO.

Hvar – jeden z nejvíce navštěvovaných ostrovů, na který se dostanete lodí ze Splitu. Hvar je vhodný na jednodenní výlet; městečko Hvar je obklopeno středověkým opevněním, projděte si jej celé.

Brač – největší z blízkých ostrovů, v okolí tohoto ostrova můžete šnorchlovat a koupat se a ostrov je pěkný i na procházky.

Šolta – velmi blízký ostrov s mnoha nádhernými, starobylými vesničkami, které lákají k návštěvě.

Jeskyně Vranjaca – cca 0,5 hodiny autem ze Splitu, příjemně se tu ochladíte v letním horku. Průměrná teplota v jeskyni je okolo 15 °C.

Zadar – cca 2 hodiny autem ze Splitu. Zadar je krásné, historické město. Uvidíte zde mnoho historických budov a muzeí; známou atrakcí je Pozdrav slunci (památník, který navštivte při západu či východu slunce) a také Mořské varhany (zvláštně tvarované schodiště s trubkami, které vede až do moře; je to experimentální hudební nástroj, na který moře hraje).

Salona – 5 km od Splitu, ruiny starobylého římského města.

Řadu dalších zajímavých akcí a výletů si můžete zarezervovat na Manawa.com.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Venkovní aktivity – Agentura Pelican tours vám nabídne rafting, zipline, potápění, canyoning i kajaky. Ideální varianta pro všechny milovníky dobrodružství a adrenalinu.

Split Adventure – agentura, pořádající kromě výše uvedeného také výlety na kole, paintball, rafting a mnoho dalších aktivit.

Pokud byste si chtěli půjčit skútr nebo užít další vodní aktivity, zkuste Watersports Split.

Ve Splitu si můžete půjčit kola a projet se po okolí.

Pokud rádi lezete na skály, můžete se vydat například na 4hodinový výlet s průvodcem.

Další možností pro milovníky sportu a adrenalinu je výlet na jachtě, při kterém si užijete i plavání a šnorchlování.

Ve Splitu a okolí si můžete užít také skok s padákem.

Split sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Split má co nabídnout i vašim dětem. Můžete se s nimi vydat například na už zmíněnou pláž Žnjan s dětskými atrakcemi, do pevnosti Klis a na kopeček Marjan, nebo zkuste naše další tipy:

Aquapark Dalmatia – hodinu a čtvrt od Splitu, nabídne vám spoustu různých vodních atrakcí. Vy i vaše děti se tu zabavíte celý den.

S dětmi si můžete půjčit kola (třeba i elektrická) a projet se po Splitu a blízkém okolí.

Projížďky na segwayi – můžete si zaplatit i projížďky s průvodcem a poznat tak Split z jiného pohledu.

Modrá jeskyně (Blue cave) – dostupná lodí v rámci výletu. Jeskyně je přístupná malým otvorem ve skále a lom světla uvnitř vytváří jedinečné barevné efekty. Mnoho místních agentur pořádá výlety k této jeskyni, lístky si koupíte snadno na místě i přes internet.

Akvárium Split je jediné mořské akvárium v Dalmácii. Představí vám přes 80 druhů mořských a 20 druhů sladkovodních ryb v 22 různých akváriích.

7. Noční život ve Splitu

Split je velmi živé město a noční život si tu můžete užívat dosyta. Toto město je centrem zábavy, do kterého míří mladí lidé z celé Evropy a užívají si večery a noci v klubech, barech a na diskotékách. Ve Splitu se opravdu připravte na to, že nebudete chodit spát “se slepicemi”. Obzvlášť v teplém létě, kdy budete večer venku v tričku s krátkým rukávem, si posedíte třeba na schodech Diokleciánova paláce s koktejlem nebo sklenkou dobrého vína v ruce.

Pokud si chcete dát něco dobrého k pití, navštivte Lvxor Café and Restaurant. Tento podnik se nachází přímo v centru Splitu a je součástí staré zástavby. Usaďte se uvnitř, kde na vás dýchne historie, nebo si dejte kávu nebo drink venku na schody a večer si užijte třeba i hudební vystoupení.

Zamířit můžete také do Figa Food Bar, který je kavárnou a barem současně. Nachází se prakticky uvnitř Diokleciánova paláce a má jedinečnou atmosféru. V ranních hodinách si tu můžete dát kávu, později odpoledne zase výborná vína a večer různé koktejly. Už jen kvůli své lokalitě tento bar stojí za návštěvu.

8. Počasí ve Splitu

Počasí zde během celého roku odpovídá teplotami zbytku Chorvatska. Nejvhodnějším obdobím ke koupání je druhá polovina června až konec srpna. Pokud se chcete vyhnout hlavní sezóně, koupat se můžete i začátkem června a v září. V tomto období také nebude takové horko. Od října do května se do Splitu můžete také podívat, počítejte ale spíše s výlety. V zimních měsících se teplota většinou drží nad nulou a sněží tu opravdu jen výjimečně, takže velké zimy se tu nemusíte bát ani v prosinci a lednu.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Splitu

Split je druhé největší chorvatské město, nacházející se ve střední Dalmácii. Se svými 180 tisíci obyvateli se řadí mezi velmi živá středomořská letoviska s typickým charakterem. Po celý den si tu můžete užívat středomořské atmosféry.

Ve Splitu se nebudete nudit v žádnou denní dobu – od rána do noci máte neustále co dělat. Je to ideální destinace pro ty, které zajímá kultura, umění, historie, ale také skvělé koupání. Na své si tu přijdou i milovníci potápění a adrenalinu. Split žije nočním životem a jako významný přístav vám nabídne i nespočet výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Splitu

Nabídne vám pohodlí a život města, ale i mnoho blízkých pláží s průzračnou vodou.

Je to skvělý výchozí bod pro mnoho výletů, například na blízké ostrůvky. Pokud chcete poznávat okolí a ne se jen držet vašeho ubytování, je výbornou volbou.

V tomto městě můžete očekávat dobré počasí téměř celoročně. Léta jsou tu teplá a suchá a zimy mírné.

Město opravdu žije: najdete tu spoustu restaurací, barů, kaváren, obchodů i obchůdků a možností zábavy.

Split a okolí se stále řadí mezi cenově dostupnější části Chorvatska.

V tomto městě se setkává historie se současností. Stačí si jen projít historické centrum a budete žasnout. Centrum je plné památek, muzeí i galerií.

Ve Splitu si užijete také výbornou dalmatskou kuchyni. Ochutnáte tu výborná vína, lokální olivový olej i pokrmy z ryb nebo těstoviny.

Ve Splitu sídlí jeden z nejvýznamnějších chorvatských rybích trhů, čerstvost ryb je tu tedy naprostou samozřejmostí.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Splitu

Cesta z Brna do Splitu vám zabere 9 hodin čistého času, z Prahy pak asi 11,5 hodiny. Pokud cestujete s malými dětmi, může pro ně být cesta příliš náročná.

Jelikož se jedná o poměrně velké a živé město, nemusí vyhovovat cestovatelům, kteří dávají přednost klidné a tiché dovolené.

Pokud chcete ležet celý týden na pláži, zvolte jinou destinaci. Ve Splitu by to byla škoda – je totiž výborným výchozím bodem pro cestovatele a výletníky. Je tedy vhodný spíše pro aktivnější turisty.

Jestliže se chcete v noci vyspat, raději se ubytujte mimo město. Split žije i v noci a sjíždí se sem lidé, kteří mají rádi párty.

Léta jsou zde velmi horká. V hlavní sezoně očekávejte teploty i přes 35 °C. Pokud špatně snášíte horka, vyberte si jinou, o něco chladnější letní destinaci.

Městskou dopravu tu obstarávají autobusy, takže zapomeňte na metro nebo jiné moderní vymoženosti. Pokud nemáte vlastní auto, další možností je už jen taxi nebo vaše vlastní nohy.

Historické centrum je tvořeno především Diokleciánovým palácem. Ten si ale moc v klidu neprohlednéte – neustále tu všude možně posedávají a korzují davy lidí.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Splitu

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Splitu na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa Tomi

Villa Tomi - split chorvatsko

Lokalita: Split
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Luxusní ubytování Villa Tomi se nachází přibližně 11 km od města Split a přibližně 14 km od města Omiš. K nejbližším obchodům, restauracím, kavárnám i pláži to bude pouhý kilometr. Ve vile se může ubytovat až 12 osob, které budou mít k dispozici 5 ložnic a 6 koupelen. Vila je více než moderní, nabízí nesmírné pohodlí a kompletní vybavenost, kterou budete během pobytu potřebovat.

Z ložnic se vám naskytne krásný výhled na moře. Pokoje jsou vybavené klimatizací. Ve venkovních prostorách můžete relaxovat na terase, pod slunečníky, i ve vyhřívaném bazénu. Vilka je připravená na to, že do přijedou třeba i rodiny s dětmi. Pro děti je zde připravena například jídelní židlička či příbor. A také dětské hřiště. Vy se pak můžete zabavit u deskových her nebo na posilovacích strojích.

Hotel Silvija

Hotel Silvija Split

Lokalita: Split, Podstrana
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: Invia

Apartmány Silvija naleznete v letovisku Podstrana. To se nachází přibližně 8 km od Splitu, což z něj činí oblíbenou víkendovou destinaci pro místní. Celých 5 km tohoto městečka se line podél pobřeží. Je tedy naprosto logické, že je podél pobřeží rozeseto i několik ubytovacích zařízení. A právě to je případ těchto aparmánů, které se nacházejí opravdu přímo na pláži. Jedná se o soukromého pronajímatele.

Klimatizaci i přístup k Wi-Fi budete mít v tomto ubytování zdarma. Ve venkovních prostorech budete moci využívat grilu a připravit si tak chutné večeře během letních večerů. Ubytování je vhodné jak pro rodinnou dovolenou, tak pro skupiny přátel. Přijedete-li autem, můžete parkovat přímo u domu. Mazlíčky ale nechte doma, ti zde bohužel nemají povoleno pobývat. Domluvíte se anglicky, německy i chorvatsky.

Hotel Atrium

Hotel Atrium Split

Lokalita: Split
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Dovolená.cz od Student Agency

Zástupcem pětihvězdičkového ubytování ve Splitu se stal hotel Atrium. Jedná se o ubytování, které se mezi Čechy těší velké oblibě. Hotel je zasazený do příjemné zahrady, ve které můžete relaxovat. Velkou výhodou je jeho poloha nedaleko historického centra Splitu – jen 1,3 km. Oblázková pláž je od hotelu v podobné vzdálenosti. Pokud by to pro vás bylo kamkoliv daleko, využijte přilehlé autobusové zastávky.

Součástí vybavení hotelu jsou dva bazény, jeden krytý a druhý venkovní. Využívat můžete také vířivky, která je u bazénu. Ubytování slibuje širokou nabídku volnočasových aktivit. Můžete si zacvičit v posilovně a poté se se nechat rozmazlovat v lázeňském centru. Můžete si dopřát parní lázeň i masáže. Před odjezdem se můžete nechat zkrášlit v kosmetickém salónu. Pro odvážné je připravené casino.

Hotel Leona

Hotel Leona Split

Lokalita: Split
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: Invia

Apartmány Leona se nacházejí přímo ve Splitu, zhruba jen 350 m od jeho historického centra a tudíž i památek. Na pláž to bude poměrně daleko, leží totiž 1,7 km od hotelu. Klimatizaci i Wi-Fi připojení budete moci během svého pobytu využívat zcela zdarma. Jedná se o ubytování od soukromého provozovatele, ten ale v domě nebývá přítomen. Hodí se jako ubytování během líbánek i pro aktivní jedince.

Přijedete-li svým autem, můžete parkovat na veřejném parkovišti za poplatek. Samotné ubytování parkoviště nemá. Pobyt s domácími mazlíčky zde bohužel není povolen. Na již zmiňované pláži si můžete vyzkoušet vodní sporty. Nedaleko ubytování jsou kavárny i diskotéky. V bezprostřední blízkosti apartmánů je rovněž obchod či směnárna. Domluvíte se zde anglicky nebo chorvatsky.

Další inspiraci na dovolenou naleznete zde:

Ostrov Kréta
Ostrov Fogo
Alanya
Ostrov Krk