Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Evropa

Evropa je možná malý, ale rozhodně ne bezvýznamný kontinent. Spojit si s ní můžeme mnohonárodnostní pestrost, kterou zajistilo jejích 50 států. Víte ale, že k ní patří také 6 částečně uznaných států a 8 závislých území? Pojďme si krátce představit kontinent, který je sice naším domovem, ale ve kterém při každé cestě objevíme nové nám dosud neznámé místo.

Země bohů a bohyň

Jedna z nejnavštěvovanějších destinací na celém světě. Pohromadě nabídne památky, pláže i dobré jídlo.

Pálenky a sýry

Dlouhodobě jedna z nejoblíbenějších destinací mezi Čechy. Láká na moře, cenovou i dopravní dostupnost.

Evropské vlivy

Turecko sice leží z větší části v Asii, má ale mnoho evropských rysů. Svědčí o tom i kandidatura do EU.

Geografie

Na rozloze přesahující 10 000 000 km2, která z něj mimochodem činí druhý nejmenší světadíl na světě, se rozkládá již zmíněných 50 států. Některé celé, některé jen z části. A co ty ostatní? Mezi 6 částečně uznaných států patří například Kosovo nebo Severní Kypr. Představiteli 8 závislých území jsou pak třeba Faerské ostrovy nebo Gibraltar.

Evropská rozmanitost se projevuje i v její fauně a flóře. Má hory, lesy, moře, divoká zvířata i endemické druhy. Vyznačuje se četnými vodními toky a její břehy omývají vlny Baltského, Severního, Tyrhénského a Středozemního moře a Atlantského oceánu.

Demografie a ekonomika

S demografickým vývojem značně zamávaly historické události. Dnes se jedná o kontinent s více než 700 miliony obyvateli. Do počtu obyvatel je Evropa druhým nejhustěji zalidněným kontinentem. Evropa však dlouhodobě prosperuje, několik států patří k zemím s nejsilnější ekonomikou na světě a díky tomu může patřit k nejvyspělejším oblastem na Zemi.

Evropský pohled na náboženství možná není ukotvený do takové míry jako na jiných světadílech, jedno náboženství má ovšem silnou převahu. Je jím křesťanství, které nejvíce vyznávají například obyvatelé Polska, Litvy, Malty či Vatikánu.

Cestování po Evropě

Toulky po Evropě značně usnadňuje velikost kontinentu a jeho propojenost. Letecká spojení jsou cenově dostupná a rychlá. Nabízí se také autobusová nebo vlaková přeprava. Na řadu míst se navíc dá za rozumnou dobu dojet. A co víc, díky Schengenu většinou stačí občanka.

Každý z evropských států je jiný a do každého se cestuje za něčím trochu jiným. Například Chorvatsko láká Čechy už dlouhé roky, do Turecka se cestuje za odlišnou kulturou a do Řecka za historií i ostrovy. Za gastronomickými zážitky se jezdí zase do Itálie.

Eiffelova věž v Paříži - evropa