Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa

Kypr

Není náhodou, že vám bude Kypr připomínat hned dvě země. Na jižní část Kypru bývá odkazováno jako na řeckou, přičemž na severní část ostrova jako na tureckou. Jednotlivé části ostrova se od sebe mírně liší, během pár dnů ale zvládnete objet jeho podstatnou část. A to i přesto, že se jedná o třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Pojďme se podívat, na co si dát pozor na Kypru.

Severokyperská turecká republika

Severní část ostrova označovaná také jako Severokyperská turecká republika. Obvykle bývá méně vytížená.

Kyperská republika

Jižní část ostrova známá také jako Kyperská republika. Láká na rušný noční život, ale také na půvabnou přírodu.

Historie

Pro samotný začátek, ve kterém se začala psát historie tohoto území, musíme zpět do období 10 000 let př. n. l. Právě tehdy se v oblasti usídlili lovci. Důkazem osídlení jsou i nalezené studny, které mohou být údajně staré i více než 10 000 let. Následoval starověk, kdy se Kypr stal součástí říše Alexandra Velikého. V roce 45 se sem poprvé dostalo křesťanství.

V dalších staletích byl ostrov střídavě pod nadvládou Byzantské říše, Osmanské říše a nakonec i Britů. Nezávislosti se dočkal v roce 1960.

Důvody, proč je Kypr rozdělený, jsou historické. Je tomu tak od roku 1983, kdy Turecko uznalo severní část ostrova jako samostatný separatistický stát. Od této chvíle mluvíme o Kyperské republice (Kypru) a Severokyperské turecké republice (Severním Kypru). Pravdou ovšem zůstává, že jakožto stát zůstává Severní Kypr uznán pouze Tureckem.

Bohatá historie ostrova má vliv na přítomnost historických památek, antických měst i archeologických nalezišť.

Poloha

Třetí největší ostrov Středozemního moře – to je ostrov Kypr. Se svou rozlohou 9 251 km² je pak 81. největším ostrovem na světě a 174. největší zemí světa. Kypr je vzdálen přibližně 75 kilometrů od tureckých hranic. Od pevninské části Řecka ho pak dělí přibližně 800 kilometrů. Nejvyšším vrcholem je hora Olympos, která měří 1 952 m n. m.

Geograficky patří Kypr k Asii, geopoliticky a kulturně ovšem k Evropě. Jeho území je rozděleno dokonce na čtyři části. Kyperskou republiku, Severokyperskou tureckou republiku, nárazníkovou zónu OSN a vojenské základny Akrotiri a Dekelia, které spravuje Británie.

Jazyk

Vzhledem k rozdělení ostrova jsou využívány dva úřední jazyky, a sice řečtina a turečtina. Rozšířená je ovšem také angličtina. Drtivou většinu obyvatelska tvoří Řekové, naopak Turci tvoří přibližně jen 18 %. Nejrozšířenější náboženství rovněž odpovídají rozložení obyvatelstva. Zdaleka nejrozšířenější je křesťanství, po němž v menší míře následuje islám.

Počasí

V průběhu téměř celého roku máte na ostrově šanci narazit na příjemné počasí. Léto bez deště a mírné zimy přejí objevování ostrova a v období od května do začátku listopadu se zde můžete koupat. Přeháňky jsou nejčastější na začátku roku (leden, únor) a také na konci roku (listopad, prosinec). Moře je nejchladnější na začátku roku, kdy se jeho teplota pohybuje kolem 17°C.

Kdy je nejlepší jet na Kypr? Navštívit ho můžete opravdu téměř po celý rok. Pokud je cílem vaší dovolené pobyt na pláži a koupání a snesete vysoké teploty během července a srpna, které mohou šplhat ke 40°C, vyrazte v hlavní sezóně. Naopak jaro a podzim využijte k cestování po ostrově, objevování památek a pěší turistice. Ještě v říjnu zde totiž bývá nad 25°C.

Kypr - obrázek k počasí SVZ

Doprava na Kypr

Pravidelné trajektové spojení z ostrova na pevninu v současné době neexistuje. Jedinou možností, jak se na ostrov vydat, je proto letadlo. Mezinárodní lety spravují na ostrově dvě letiště: Larnaka (LCA) a Paphos (PFO). Letiště se nachází také v severní části ostrova u města Ercan (ECN), to ovšem není uznáváno jako mezinárodní letiště. Přímé lety odtud míří pouze do Turecka.

Cena za zpáteční letenku se obvykle pohybuje v rozmezí od 5 000 Kč do 12 000 Kč. Na letiště Pafos se můžete z Prahy dostat s Ryanairem a létá se standardně s přestupem. I s ním pak cesta zabere zhruba 6 a více hodin. Larnaka je dostupná přímými lety z Prahy a let pak zabere zhruba 3,5 hodiny. Letenky bývají pochopitelně nejdražší v sezóně.

Jako u všech destinací je i v tomto případě nejpohodlnější volbou zvolit návštěvu ostrova s cestovní kanceláří. Létají sem i nejznámější cestovky. Vydejte se na ostrov s CK Blue Style, Fischer, EXIM Tours, TUI nebo Čedok.

Víza a formality

Otázka podmínek přicestování na Kypr je trochu složitější. Zpravidla platí, že pokud přicestujete na území uznávané Kyperské republiky (jižní část ostrova) s využitím legálních hraničních přechodů (v našem případě mezinárodních letišť), můžete bez problému cestovat i do oblasti na severu ostrova, která je pod správou Turecka.

Pokud ovšem přicestujete nejdříve do turecké části a rozhodnete se pro návštěvu řecké části na jihu a také pro odcestování zpět do Evropy z jižní části, mohou nastat komplikace. V krajním případě se vystavujete riziku, že do této části vůbec nebudete vpuštěni. Je to tím, že úřady v řecké části svého severního souseda neuznávají.

Jaké doklady na Kypr potřebujete? Občanům Evropské unie stačí pro vstup na jižní část ostrova platný občanský průkaz. Cestovní pas tedy není nutností, možná se ale bude hodit při přechodu na severní část území. Oficiální stanovisko MZV sice tvrdí, že si i v tomto případě vystačíte s občankou, nemusí to ale být pravidlem.

Kypr - obrázek k víza a formality SVZ

Peníze a ceny

Od roku 2008 je ostrov členem eurozóny a od té doby se zde tedy platí eurem. Předchozí měnou byla kyperská libra, která byla v poměru k euru zhruba 0,585 CYP za 1 EUR. Ovšem pozor – v Severokyperské turecké republice je používanou měnou turecká lira. V turisticky nejvyhledávanějších letoviscích na severu zaplatíte eury, směnou na tureckou liru ale nic nezkazíte.

Ačkoliv je možné na většině míst platit kartou, některé služby je možné platit pouze v hotovosti. Vždy u sebe proto nějakou mějte. Hodit se vám bude třeba v menších obchodech, menších městech, na vesnicích nebo v hromadné dopravě.

Ceny na Kypru se odvíjejí od toho, kde na ostrově se pohybujete. Severní část je zpravidla o něco levnější, v posledních letech se ale cenami přibližuje jižní, tedy dražší části. S vyššími cenami také počítejte u pobřeží a v turisticky vytíženějších oblastech.

Aktivity na Kypru

Ostrov má krásné a čisté pláže, ale dovolenou zde můžete strávit i aktivně. Pokud se vodních aktivit nehodláte vzdát, přesuňte se alespoň pod vodu a vyzkoušejte potápění nebo šnorchlování. Nezapomeňte ale, že je zde krásně i na souši. Dlouhá a pestrá historie ostrova dala vzniknout hodnotným památkám. Navštívit můžete archeologická naleziště i historická muzea.

S objevováním ostrova se pojí také procházky místní přírodou. Místa se stále netknutou přírodou přímo vybízejí k pěší turistice. Ostrov ale nabízí i něco dalšího, a tím je poměrně rušný noční život. Přítomnost taveren, plážových barů a klubů by vás neměla překvapit. Za tímto typem turistiky vyrazte do Ayia Napa nebo Limassolu.

Téměř 50 aktivit si můžete zarezervovat na webu Manawa.com. Společně s průvodcem pak můžete absolvovat třeba potápění u městečka Protaras, jízdu na čtyřkolkách v Larnace, šnorchlování u Coral Bay či jízdu na kajaku kolem Ayia Napa.

Plánujete ostrov navštívit mimo sezónu a zajímá vás, co dělat na Kypru v zimě? Jak jsme si řekli, v období naší zimy je na ostrově stále snesitelné počasí. Proto možná bude překvapením, že zde můžete lyžovat. V pohoří Troodos se totiž nachází nejjižněji položené lyžařské vleky v Evropě. Zimu na ostrově ale můžete strávit i obrážením kulturních akcí nebo návštěvou četných muzeí.

Co je typické pro Kypr?

Pokud chcete zažít Kypr v celé jeho kráse, je několik věcí, které byste neměli minout. Na prvním místě by určitě byly pláže omývané tyrkysovým mořem a v jejich těsném závěsu by se držela krásná příroda. Můžeme zde mluvit i o památkách, ale to, co byste si na ostrově rozhodně neměli nechat ujít, jsou středomořské speciality.

Pro kyperskou kuchyni jsou typické mořské plody, ryby, olivy, cizrna či hummus. Místní kuchyně v sobě mísí to nejlepší z řeckých a tureckých vlivů. Místními specialitami jsou proto souvlaki, tzatziki, halloumi sýr či dokonce turecký kebab.

Nejnavštěvovanější destinace na Kypru

Severní Kypr

Severní Kypr - kypr úvodní obrázek

Severní část ostrova je domovem pro letoviska Bafra, Famagusta a Kyrenia. Na hranici s jižní částí navíc leží hlavní město Nikósie (Lefkosa). Severokyperská turecká republika okouzlí návštěvníky svou přírodou, jejíž dominantou jsou hřebeny hor a písčité pláže. Masový turismus zde nečekejte, výborné jídlo a přítomnost historických památek ale ano.

Jižní Kypr

Jižní Kypr - kypr úvodní obrázek

Řecká oblast zabírá větší část ostrova než ta turecká. K nejznámějším letoviskům patří Protaras či Ayia Napa. I do této části zasahuje Nikósie, která je oficiálním hlavním městem Kyperské republiky. Letoviska jižní oblasti mají skvěle vybavené hotely i krásné pláže a lákají mimo jiné také na vodní sporty či jiné aktivity.