Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Fujairah

Fujairah se nachází nedaleko hranic s Ománem a představuje pravděpodobně to nejhornatější území, které ve Spojených arabských emirátech najdete. Pohoří Hajar zde vytváří majestátní panoramata i spoustu příležitostí k objevování místních přírodních krás. Proslul také jako ideální destinace pro nadšence do potápění. Pojďme si tento emirát představit.

Pětihvězdičkové ubytování

Plážový 5* hotel s posilovnou, wellness i bezplatným sejfem a Wi-Fi.

Pětihvězdičkové ubytování

Hotel obklopený horskými vrcholky v těsné blízkosti pláže s jemným pískem.

Pětihvězdičkové ubytování

Hotel s vodním parkem a wellness, který je vhodný pro rodiny s dětmi.

1. O destinaci Fujairah

Jak už je u Arabských emirátů zvykem, název Fujairah odkazuje na emirát i jeho hlavní město. Oproti ostatním je zde ale jeden velký rozdíl – tento emirát jako jediný ze všech sedmi částí nevlastní žádné ropné zásoby. Je proto ekonomicky závislý na ostatních regionech.

Počet obyvatel tohoto emirátu se pohybuje kolem 200 000, přičemž zhruba polovina z nich obývá stejnojmenné hlavní město. Ke Spojeným arabským emirátům se připojil v roce 1971. Do místní ekonomiky přispívá turismus, stavebnictví, rybolov a zemědělství. Stejně jako zbytek emirátů je i Fujairah obýván Araby a vyznává se zde islám.

Hlavní město Fujairah je co do počtu obyvatel sedmým největším městem v SAE. Je zde námořní přístav, který slouží pro odbavení zaoceánských lodí převážejících zboží. Kotví zde ovšem i výletní lodě. Nachází se zde několik historických památek, které stojí za pozornost.

Fujairah o destinaci

2. Pláže ve Fujairah

Pláže jsou v oblasti Arabských emirátů velkým lákadlem a ani v případě této destinace tomu není jinak. Tento pátý největší emirát je domovem pro bělostné pláže, které dokonale zapadají do místní exotické a téměř nedotčené přírody. Nachází se zde veřejné pláže, jako hosté některého z hotelů ale pravděpodobně budete mít přístup k pláži soukromé.

Umbrella Beach – Tzv. “pláž deštníků“ patří k jedné z nejrušnějších pláží na území emirátu. Jedná se o oblíbenou pláž s velkým vyžitím, která nabídne např. grily, místa vyhrazená na piknik či občerstvení. Samozřejmostí je i nabídka vodních sportů a nechybí ani toalety a šatny.

Fujairah Public Beach – Tato veřejná pláž je poměrně klidným místem pro odpočinek místních i turistů. Je vybavená obchody i nabídkou vodních sportů. Narazit zde můžete i na obyvatele emirátu Sharjah, kteří na ni mají blízko. Leží v severní části emirátu.

Snoopy Island – Tento ostrov se nachází nedaleko severního pobřeží emirátu Fujairah. Jedná se o krásnou oblast s plážemi, která je vyhledávaná zejména pro vodní aktivity. Mezi ty nejoblíbenější patří šnorchlování a potápění. Podmořský život je zde opravdu pestrý.

Fujairah pláže a koupání

3. Příroda destinace Fujairah

Emirát Fujairah leží u Indického oceánu a je obehnán pohořím Hajar, které zde vytváří monumentální skaliska. Z hlediska přírodních krás je považován za ten nejnádhernější ze všech emirátů. A řeč není jen o útesech nebo plážích. Fujairah nabídne také horské vodopády a úrodné oázy. Charakter přírody je dán horských prostředím a množstvím srážek v něm.

Zdejší nedotčená příroda se od ostatních emirátů liší například také tím, že se zde nenachází poušť. Neméně krásný je také podmořský svět, který láká množství potápěčů.

4. Kam na výlet ve Fujairah

Pevnost Fujairah

Pevnost v emirátu Fujairah je považovaná za jednu z nejstarších pevností na území Arabských emirátů. Kromě obranných účelů kdysi sloužila také jako sídlo tehdy vládnoucí rodiny. Jedná se o cihlovou stavbu, která má tři části. Je připomínkou dob dávno minulých a nasát historickou atmosféru zde může každý host – vstup je totiž volný.

Mešita Al Bidyah

Mešita Al Bidya(h) je další stavbou v emirátu, která si vysloužila označení „nejstarší“. Tentokrát se jedná o nejstarší mešitu v Emirátech. Pojmenovaná je po městě, které ji kdysi obklopovalo. V jejím okolí je dokonce několik archeologických nalezišť. Celé toto místo je považované za historický klenot, je zde i několik strážních věží a základů jiných budov.

Mešita šejka Zayeda

Po mešitě v Abú Dhabí je právě tato tou druhou největší v celých Emirátech. Dovnitř se nemuslimové bohužel nedostanou, i zvenčí vás ale čeká velkolepá podívaná. Její minarety jsou vysoké neuvěřitelných 600 metrů a střechu zdobí 64 kopulí. Dovnitř se vejde až 28 000 věřících. Z architektonického pohledu souvisí její styl s mešitou sultána Ahmeda v Istanbulu.

Další zajímavá místa

Pevnost Bithnah – Tato historická pevnost se nachází nedaleko města Fujairah. Postavená byla na začátku 18. století a nabídne pohled na klikaté cesty pohoří Hajar.

Hrad Al Hayl – Další historickou památkou je hrad postavený zhruba před 250 lety. Místo sloužilo jako sídlo rodiny vládnoucí této oblasti a mělo také klíčový význam při jeho obraně.

Muzeum – Toto muzeum se nachází jižně od pevnosti Fujairah. Je domovem pro sbírku archeologických nálezů, které vyprávějí o historii Spojených arabských emirátů.

Friday Market – Zajet do Arabských emirátů a nezažít místní trhy by byla škoda. Na tomto místě navíc budete mít přidanou hodnotu krásného horského údolí a dávné atmosféry.

Lulu Mall – Emiráty prosluly okázalými nákupními centry a ani Fujairah není výjimkou. Zde na vás kromě obchodů a stravovacích zařízení čekají např. bowlingové a horské dráhy.

5. Sportovní aktivity

Rozkliknete-li web Get Your Guide, zjistíte, jaká sportovní aktivita je v této destinaci ta nejvyhledávanější. Ano, už jsme ji několikrát zmínili i v tomto článku a opravdu se jedná o potápění a šnorchlování. S tím souvisí i nabídka dalších vodních sportů, ať už na této platformě nebo na plážích. Za nimi se vyráží i na již zmiňovaný Snoopy Island.

Za potápěním se nemusíte vydávat jen přes den. Na některých místech se dokonce můžete potápět i přes noc. Doporučujeme se za tímto zážitkem vydat s některých z potápěčských center, kterých je v této lokalitě opravdu mnoho a mívají i webové stránky.

Mezi oblíbené sporty na území tohoto emirátu patří kromě vodních sportů a potápění také fotbal či horská turistika. Konkrétně horská turistika by se mohla stát tím, čemu se během své dovolené budete věnovat – oblast je totiž poměrně hornatá. Každoročně se zde také koná mezinárodní půlmaraton, ve kterém si mohou zaběhat všichni od děti až po dospělé.

Fujairah sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Děti se s vámi mohou podílet na návštěvě památek i na sportovních aktivitách. Vyřádit se mohou také v nákupních centrech, která bývají plná všelijakých zábavních zařízení. Oblast je rovněž poseta parky, přičemž v některých z nich bývají také dětská hřiště.

7. Noční život ve Fujairah

Destinace je domovem řady nočních klubů i barů, které bývají otevřené po celou noc. Ve většině z nich můžete kromě nealkoholických nápojů ochutnat i ty alkoholické. Mezi nejznámější bary patří např. Ratsky, Manila Beats či Tropicana Bar.

8. Počasí v destinaci Fujairah

Ať už se rozhodnete navštívit Dubaj, Ras Al Khaimah nebo právě Fujairah, budou teploty vesměs všude stejné. Nejlepším obdobím pro návštěvu i tohoto regionu proto zůstávají měsíce od října do března, kdy teplota spadne na příjemných 25 °C. Během letních měsíců nezřídka přesahuje i hranici 45 °C. Teplo vás zde tedy čeká opravdu po celý rok.

9. Jak se dostat do Fujairah?

Ve Fujairah se nachází mezinárodní letiště, které obsluhuje převážně nízkonákladové aerolinie. Letět z Prahy by ovšem kvůli přestupům mohlo být časově nevýhodné, proto doporučujeme zvolit letecké spojení do Dubaje a odtud pokračovat veřejnou dopravou. Destinace jsou od sebe vzdálené přibližně 120 km. Stejnou variantu volí i cestovky.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Fujairah

V řádcích níže navrhujeme tři ubytovací možnosti od různých cestovních kanceláří. Jedná se o pobytové zájezdy nabízené CK Blue Style a Fischer. Pokud byste chtěli vyrazit na vlastní pěst, můžete si své letenky zarezervovat např. na vyhledávači letenek Kiwi.

Hotel Radisson Blu Fujairah

Hotel Radisson Blu Fujairah

Lokalita: Fujairah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Hotel Radisson Blu Fujairah je pětihvězdičkové ubytování umístěné přímo na pláži. Lehátka, plážové osušky i slunečníky zde budete mít zdarma a za poplatek můžete vyzkoušet nabízené vodní sporty. Pláž je písčitá a dlouhá přibližně 500 m, buďte ale ostražití při vstupu do vody, je totiž strmější. Přímo v hotelu můžete navštívit obchůdky i bary.

Areál hotelu je vybavený několika bazény pro dospělé a myslelo se i na děti, které zde mají bazén svůj. I u bazénů můžete odpočívat na lehátkách. Pokud vás vodní radovánky omrzí, neváhejte využít posilovny nebo wellness služeb. Velkou výhodou je bezpečnostní schránka, která je na hotelu zdarma. Bezplatně můžete využívat také Wi-Fi připojení.

Hotel Miramar Al Aqah Beach Resort

Hotel Miramar Al Aqah Beach Resort - fujairah

Lokalita: Fujairah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Dalším tipem na pětihvězdičkové ubytování je Hotel Miramar Al Aqah. Tento resort se rozprostírá přímo na pláži. Pláž je písčitá a vstup do moře je v tomto případě pozvolný. Na pláži je veškerá vybavenost. Lehátka i slunečníky jsou zde k dispozici zdarma, stejně jako u bazénu. Resort disponuje bazénem pro děti i pro dospělé a nechybí ani vnitřní bazén.

Pokud se vám bude chtít nakupovat, můžete využít obchůdky nacházející se přímo v hotelu. Další možností je vydat se do 45 km vzdáleného centra města Fujairah. Součástí hotelu je také wellness a kadeřnictví. Nechybí ani fitness. Děti i dospělé zabaví animační programy a zahrát si můžete třeba plážový volejbal nebo basketbal. Okolí hotelu je hornaté.

Fairmont Fujairah

Fairmont Fujairah

Lokalita: Fujairah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Jedním z nejoblíbenějších pobytů do destinace Fujairah, které nabízí cestovní kancelář Fischer, je ubytování v pětihvězdičkovém hotelu Fairmont Fujairah. Jelikož se nachází přímo u písečné pláže, je vhodný pro plážovou dovolenou. Je oblíbeným hotelem i pro rodiny s dětmi. Součástí venkovního vybavení je také bazén s lehátky a slunečníky.

Hotel se nachází u městečka Dibba, asi 45 km od hlavního města Fujairah. Na hotelu můžete zdarma využívat vstupu do fitness centra, zahrát si stolní tenis i plážový volejbal. Na poplatek jsou na pláži k dispozici vodní sporty. Pro děti je kromě bazénu připravený také dětský klub a plovoucí vodní park. Součástí wellness je hammam, sauna a pára. Wi-Fi je zdarma.