Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Thajsko

Ko Lanta

Podobně jako Khao Lak je i ostrůvek Ko Lanta místem, ve kterém se vám dostane klidu, což je ve zbytku thajských destinací téměř nemožné. Nachází se v Andamanském moři a administrativně patří do provincie Krabi. Co zde zažijete, kde se ubytovat a jak se sem dostat? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď zde. Pojďme si spolu vychutnat autentické Thajsko.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel vhodný pro rodinnou dovolenou. Má posilovnu, lázně i mini klub pro děti.

Pětihvězdičkový hotel

Luxusní hotel, ve kterém můžete absolvovat kurzy vaření ale i thajského boxu.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel u pláže s pozvolným vstupem do moře. Je zde vířivka, posilovna i lázně.

1. O ostrově Ko Lanta

Ostrov Ko Lanta má populaci, která čítá na zhruba 10 000 obyvatel. Všichni obyvatelé dohromady pro sebe mají rozlohu o velikosti cca 81 km2. Ko Lanta ovšem může označovat celou oblast, jejíž počet obyvatel by se tak zvýšil na zhruba 31 000 osob.

Destinace Ko Lanta proslula krásou podmořského života, četností kulturních akcí, dostupností obchůdků a hlavně již zmiňovaným nízkým počtem turistů. Díky tomu může tato oblast stále nabídnout mnohé ze své autenticity, kterou si zachovává. Je však zapotřebí počítat s tím, že vzhledem k této skutečnosti bude například i menší výběr ubytovacích kapacit.

Stejně jako Khao Lak byl tento ostrov v roce 2004 zasažený ničivou vlnou tsunami. Ještě dodnes je na některých místech tato událost patrná. I přes nižší počty turistů a vysokou míru tradiční atmosféry se tato oblast neustále rozvíjí, a tak se nemusíte bát, že byste zde nenašli žádné bankomaty nebo restaurace. Hlavní turistická vybavenost je zde zajištěna.

O destinaci - ko lanta

2. Pláže v destinaci Ko Lanta

Pláže destinace Ko Lanta (nebo také Koh Lanta) jsou posety zlatavým pískem a obklopeny krásnými scenériemi, které mají například podobu palem a lesů. Oblast má dobré podmínky pro plavání, voda je zde obecně klidná a čistá. Pláže jsou na tomto místě považovány za ideální prostory pro relaxaci a odpočinek. Navíc nabídnou více klidu než zbytek Thajska.

Klong Dao – Jedná se pravděpodobně o hlavní a nejnavštěvovanější pláž celé oblasti. Je dlouhá 3 km a kromě koupání nabídne také krásné výhledy na západy slunce.

Phra Ae – O kilometr menší pláž je poseta bílým pískem a obklopena kokosovými palmami. Nachází se u ní několik malých barů a můžete si zde vychutnat thajská jídla.

Klong Nin – Další z pláží má několik barů, je poseta bílým pískem a některými cestovateli je považována za tu nejlepší na celém ostrově. Je dobrým výchozím bodem pro objevování.

Ao Mai Pai – Na této pláži zažijete ničím nerušený klid. Je skryta mezi kopci pokrytými bujnou vegetací a nabídne křišťálově čistou vodu. Na bary zde spíše nespoléhejte.

Klong Khong – I poslední z pláží vás ohromí svým klidem, vzhledem ke kamenitému podloží a strmějšímu vstupu do moře ale není příliš vhodná pro děti. Směrem na jih je tišší a tišší.

Pláže v destinaci Ko Lanta - thajsko náhrada

3. Příroda destinace Koh Lanta

Příroda v této destinaci je krásná a naštěstí ani není (prozatím) příliš poznamenána výstavbou hotelů. Stále zde narazíte na husté lesy, čisté pláže a křišťálově čistou vodu. Samozřejmostí jsou kokosové palmy, v některých místech je pak pobřeží zdobeno malými nebo většími útesy. Pláže se nacházejí zejména na západní straně tohoto ostrova.

Zatímco západní strana má pláže, ta východní je prorostlá mangrovníky. Ve střední části ostrova můžete obdivovat pohoří, které je důležitou součástí národního parku. Ten zahrnuje ještě dalších několik ostrůvků. V národním parku Mu Koh Lanta se můžete věnovat procházkám uprostřed thajského pralesa či výstupům na vyhlídky.

4. Kam na výlet na Koh Lanta

Staré město Koh Lanta

Východní pobřeží ostrova je domovem nejen pro lesy s mangrovy, ale také pro Staré město. Můžete si zde projít řadu obchůdků nebo navštívit některou z restaurací a představovat si, jaké to bylo, když bylo toto místo hlavním přístavem celé oblasti. Staré město stojí na tzv. pilotech, které ho drží nad vodou. Je to opravdu působivá podívaná.

Národní park Mu Koh Lanta

Již zmiňovaný národní park Mu Koh Lanta si vás získá přítomností bohaté zeleně, ale možná také svou velikostí – jedná se totiž celkem o 16 ostrovů v čele s Koh Lanta. Park vznikl v roce 1990 a je významný například díky přítomnosti 130 druhů ptáků. Z dalších živočichů zde můžete narazit na zajímavé druhy opic, prase divoké, outloně nebo dugonga.

Vesnice Chao Ley

Vesnici Chao Ley se přezdívá také vesnice mořských cikánů. Jedná se o oblast, kde žijí obyvatelé tradičním vesnickým životem. Ctí svou kulturu a všechny zvyky, které z ní vzešly. Obvykle se živí rybolovem a svoji domovinu obohacují o své úlovky. Tuto oblast můžete v rámci organizovaného výletu navštívit a zjistit, jak zde lidé žijí.

Další zajímavá místa

Koh Ngai – Jedná se o maličký ostrůvek, který leží nedaleko Ko Lanta. Je považovaný za místo s jedněmi z nejkrásnějších pláží v celém Thajsku. Jsou zde i ubytovací kapacity.

Zvířecí útulek Animal Welfare – Jedná se o místo, které můžete navštívit s dobrovolným finančním příspěvkem. Tento útulek už se postaral o více než 15 000 zvířat.

Saladan – Městečko Saladan je vstupním přístavem na tento ostrov. Je prvním místem pro každého návštěvníka. Je zde mnoho restaurací, které se nacházejí v domcích nad vodou.

5. Sportovní aktivity

Když je Ko Lanta tak klidným místem, existuje vůbec šance věnovat se zde nějakým sportovním aktivitám? Nemusíte se bát, možnosti tu jsou. Tak jako v každé přímořské destinaci frčí i zde vodní sporty všeho druhu. Nejvyhledávanější je např. šnorchlování, potápění, jízda na kánoích atd. Na plážích se také provozují lekce jógy.

Pokud si pronajmete skútr nebo automobil, můžete ostrov objevovat zcela svobodně a rychle. Díky této možnosti objedete za pár dnů to nejdůležitější, co by vám rozhodně při pobytu na tomto místě nemělo uniknout. A zbyde čas třeba i na další sportovní i nesportovní aktivity.

Nejen ve vodě a na vodě, ale také na souši se můžete věnovat aktivní dovolené. Nabízí se například horolezectví, túry, jízda na kolech, na slonech nebo na koních. K oblíbeným aktivitám patří také thajský box. Tak co třeba zkusit nějaký z kurzů thajského boxu?

Sportovní aktivity - ko lanta

6. Aktivity pro děti

Pokud se vydáte na tento ostrov s dětmi, pamatujte na vhodný výběr pláže. Již jsme zmiňovali, že některé pláže mají kamenitý vstup do moře a nejsou tedy vhodné pro pobyt s menšími dětmi. Jinak ale cestě s dětmi nic nebrání. Naleznete zde mnoho hotelů, které jsou vhodné pro celé rodiny. A naleznete zde i pláže s klidnou vodou a pomalým vstupem.

Děti ocení vše – pobyt na pláži, u bazénu, návštěvu zvířecího útulku, plavby lodí na další z ostrovů, ale i vodní aktivity. Výhodou navíc je absence divokého nočního života.

7. Noční život na ostrově Ko Lanta

Navážeme na předchozí řádky a zopakujeme, že divoký noční život není nic, co byste v této destinaci měli hledat. I přes přítomnost několika barů a restaurací se jedná o místo, kde se v noci v klidu vyspíte. Pokud se zde ale ocitnete na oslavy Nového roku, můžete na pláži být svědkem poměrně velkých oslav. Při nich zažijete například ohnivou show.

8. Počasí

Thajsko má po celý rok teploty kolem 30 °C a Ko Lanta není výjimkou. I zde se celoročně drží zhruba 28 °C. Bohužel se však nemůžete spoléhat jen na teplotu vzduchu. Je potřeba dát pozor na období dešťů, při kterém může být moře rozbouřené. Za nejoblíbenější měsíce pro návštěvu této destinace jsou považovány prosinec až únor. Ve zbytku roku může pršet.

9. Jak se dostat na Ko Lanta?

Ko Lanta nemá své vlastní letiště. Mohlo by se zdát, že to tím pádem dopravu do této destinace trochu komplikuje, ale podívejte se na to z jiné stránky – o to dobrodružnější dovolená to bude. Přicestovat sem můžete autobusem či lodí z Krabi. Lodí se sem můžete dopravit také ze známých ostrovů Phi Phi. Cesta busem trvá 3 hodiny, lodí zhruba 5 hodin.

Pro nalezení nejlepšího spojení do Thajska si přečtěte náš článek o vyhledávačích letů. Další možností je využít služeb cestovní kanceláře. Ta pro vás obstará vše důležité.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Ko Lanta

Pokud byste se rozhodli odcestovat na ostrov Ko Lanta s cestovní kanceláří, možná by vás zajímal výběr těch nejoblíbenějších hotelů. Zástup hotelů není tak pestrý jako v případě jiných thajských destinací, u cestovky Čedok a u agentury Invia se nám ale něco podařilo najít.

Hotel Avani+ Koh Lanta Krabi Resort

Hotel Avani+ Koh Lanta Krabi Resort - ko lanta

Lokalita: Koh Lanta
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

Pětihvězdičkový hotel Avani+ Koh Lanta Krabi Resort je ubytování, které má na Bookingu hodnocení i od českých cestovatelů. Hodnocení je jen pár desítek, ale i tak zjistíte, že na tom není vůbec špatně. Blízko hotelu se nachází obchůdky a další nákupní možnosti. Letiště je vzdálené cca 80 km.

Tento hotel je dobrým místem pro rodinnou dovolenou, přítomnost rodin s dětmi tedy není výjimkou. Nachází se přímo u soukromé písčité pláže. Disponuje také bazénem, kterému nechybí ani bar. Malé děti zabaví mini club, dospělí se mohou zapotit v posilovně nebo se nechat hýčkat v lázních. Zamilujete si čistotu hotelu i výhledy do krásného okolí.

Pimalai Resort & Spa Hotel

Pimalai Resort & Spa Hotel - ko lanta

Lokalita: Koh Lanta
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Dalším oblíbeným hotelem v této oblasti je pětihvězdičkový Pimalai Resort & Spa Hotel. Už z fotografií je zřejmé, že se jedná o luxusní dovolenou. Zasazení hotelu v přírodě nad mořem je jasným důkazem, že se zde budete mít královsky. Z pokojového balkonu si můžete vychutnat ničím nerušený výhled na všechnu tu krásu, která kolem vás bude.

Hotel leží přímo u pláže, kde se můžete věnovat vodním sportům. Přímo na hotelu je také posilovna, absolvovat ale můžete také kurzy vaření nebo thajského boxu. Je zde také půjčovna kol a aut. Nákupní možnosti jsou ve vzdálenosti cca 10 km, se zapůjčeným vozem nebo kolem to ale nebude problém. Hotel je vybavený bazény, saunou, vířivkou i lázněmi.

Hotel Chada Beach Resort & Spa

Hotel Chada Beach Resort & Spa - ko lanta

Lokalita: Koh Lanta
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Další z vybraných hotelů je zástupcem čtyřhvězdičkové kategorie hotelů. Jedná se o hotel Chada Beach Resort & Spa v Koh Lanta. Nachází se na severozápadním pobřeží tohoto ostrova, kde leží také pláž Klong Dao. Právě tuto pláž budete moci při svém pobytu objevovat. Nachází se přímo u hotelu, má pozvolný vstup do moře a vybavení na ní máte zdarma.

Tento čtyřhvězdičkový hotel má pro vás přichystány thajské masáže, na pláži se pak můžete věnovat vodním sportům. V hotelu nechybí ani vířivka, posilovna nebo spa. Děti se prozatím mohou vyřádit v dětské herně. Hotel má celkem dva bazény, navštívit zde můžete také knihovnu nebo kavárnu. Z letiště z provincie Krabi vás bude čekat transport v délce 77 km.