Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Makarska

Slunečné počasí a pěkné pláže nabízí řada míst. Letovisko Makarska k tomu ale přidává něco navíc! Město lemují vysoké hory, které kontrastují s dokonale modrou mořskou hladinou. Každý den dovolené vám tenhle pohled bude brát dech. Okolí slibuje i řadu příležitostí pro výlety. Makarska je zkrátka pojem a už dlouho patří mezi nejpopulárnější turistické cíle v Chorvatsku. Zjistěte, proč byste se sem měli vydat i vy.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel jen 100 m od centra Makarske. Uvítá vás zde přátelský personál.

Tříhvězdičkový hotel

Ubytování 800 m od centra města Makarska. Má svojí půjčovnu kol.

Luxusní vila

Luxusní vila až pro šest osob. Má soukromé parkování, bazén i jacuzzi.

Tříhvězdičkový penzion

Zrekonstruovaný tříhvězdičkový penzion na dosah od krásné přírody.

1. O destinaci Makarska

Přemýšlíte nad tím, kde Makarska získala své jméno? Dnešní město stojí na základech antické osady Mucurum. Od té bylo bylo později odvozeno jméno blízké vesnice Makar. A odtud už byl jen krůček k pojmenování Makarske.

Pro historii města je typické střídání vládců. 150 let drželi nadvládu nad městem Turci, přesto zde po jejich kultuře dnes nenajdete ani stopu. Kromě nich městu vládli i Benátčané, Rakušané a Francouzi.

Na začátku 19. století Makarska patřila Napoleonovi, který zde významně podpořil rozvoj kultury. V hospodářském rozmachu a podpoře cestovní ruchu pokračovali Rakušané. V roce 1962 Makarskou sice zasáhlo ničivé zemětřesení, dnes už jsou ale všechny poničené budovy opraveny a město každoročně vítá tisíce turistů.

Makarska Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Prioritou jsou pro vás pláže a čistá voda? V Makarské se vám v tomto ohledu bude určitě líbit. Odpočinete si na upravených oblázkových plážích, v okolí města můžete navštívit i méně přeplněné divoké pláže. Den můžete strávit buď na hřejivém slunci, nebo v chladivém stínu borovic.

Na jaké konkrétní pláže se v Makarské a jejím okolí můžete těšit?

Donja Luka: V samotném centru Makarské najdete několik kilometrů dlouhou pláž obklopenou borovicemi. Extrémně bohatá nabídka zábavy včetně šlapadel, tobogánu či parasailingu na celý den zabaví všechny věkové kategorie. Jediným negativem tak může být velmi vysoká popularita této oblázkové pláže, návštěvníci sem proudí od brzkých ranních hodin.

Nugal: 2,5 km na jih od Makarske najdete nádhernou pláž Nugal ukrytou mezi útesy a borovým lesem. Pohodlněji se sem dostanete lodí, dobrodružněji procházkou lesem Osejava. Pozor, pláž je nudistická.

Punta Rata: Podle některých ta nejkrásnější chorvatská pláž vůbec. Pokrývají ji oblázky, vstup do moře je ale písečný. Kolem rostou pinie, které poskytují v létě tolik kýžený stín. Na pláži je možnost sportovního vyžití i posezení v baru.

Cvitačka: Na severozápadním konci města se nachází pláž Cvitačka. Tato pláž je klidnější než například centrální pláž Donja Luka, přesto zde najdete bohatou nabídku vodních sportu i restaurace.

Žádný velký aquapark v Makarske nenajdete, zaplavat si ale můžete v městském sportovním centru.

Makarska koupání a pláže

3. Příroda

Makarska je naprosto unikátní svým okolím. Z jedné strany ji lemuje průzračné moře, z druhé ji obepíná druhé největší pohoří Chorvatska Biokovo.

V chráněné krajinné oblasti Biokovo uvidíte mnohdy unikátní faunu i flóru. Roste zde na 1 000 druhů rostlin a pozor, mimořádně se zde daří hadům. Ti se navíc nepohybují pouze po zemi, ale i v korunách stromů. Oblast i přesto určitě stojí za návštěvu, stačí být opatrný.

Makarska příroda

4. Kam na výlet v destinaci Makarska

Procházka městem

Během procházky touto destinací uvidíte např. barokní kostel sv. Marka pocházející ze 17. století. V roce 1962 ho ale výrazně poničilo zemětřesení a současný interiér bohužel plně neodpovídá tomu původnímu. Díky výborné akustice zde za návštěvu stojí zejména různé koncerty. Odtud můžete pokračovat po promenádě podél pobřeží až k přístavu. Zastavte se v některé z restaurací.

Malakologické muzeum

Rozsáhlou sbírku mušlí nejen z Jaderského moře, ale i z daleké Oceánie, si prohlédnete v Malakologickém muzeu. Prohlídka je krátká a za dobrou cenu, pouze osoby nižšího vzrůstu nejspíš příliš nenadchne umístění některých exponátů – jsou dané poměrně vysoko. Muzeum disponuje nejslavnější sbírkou mušlí v celém Chorvatsku. V Makarske jsou ovšem i další muzea, např. muzeum ryb či městské.

Park Biokovo

Návštěvu jednoho z nejkrásnějších přírodních parků na území Chorvatska nemůžete při své dovolené v Makarske vynechat. V tomto přírodním parku se rozprostírá bohatá flora, která čítá na 1000 druhů rostlin. Jak budete stoupat výš, můžete se všimnout, že se s přibývajícími metry nad mořem mění i květena. Bohatá je rovněž fauna. Jejími zástupci jsou zde např. hadi nebo vlci.

Další zajímavá místa

Památky v Makarske:

Palác rodiny Ivanišovů: Palác zámožné rodiny Ivanišovů postavený v barokním stylu dnes můžete obdivovat pouze zvenku, kvůli vyfotografování bohatě zdobeného exteriéru se tu ale určitě zastavte.

Památník turistů: Obyvatelé Makarske si turistů náležitě považují. V připomínce stoleté tradice cestovního ruchu proto nechali vystavět tzv. Památník turistů. Ten zobrazuje pár turistů s kufrem v ruce.

Poloostrov sv. Petra: Zde najdete malý kostelík, ale především se můžete těšit na příjemnou procházku a pěkný výhled na město.

Výlety do okolí:

Vrchol Sveti Jure: S výškou 1 726 metrů je to nejvyšší hora pohoří Biokovo a druhá nejvyšší hora Chorvatska. Můžete na ní vystoupat pěšky, případně po úzké asfaltové silničce vyjet autem. Jen pozor na rozmary počasí. Nízko u moře bývá v létě krásně, na horách vás ale může zastihnout silný vítr.

Botanická zahrada Kotišina: V přírodním parku Biokovo zhruba 3 km nad Makarskou najdete i poměrně netypickou botanickou zahradu Kotišina. Jedná se o oplocenou část parku, kde rostou původní rostliny. Celkem zde můžete vidět kolem 300 druhů rostlin.

Červené a Modré jezero: Necelých 40 km od Makarské se nachází dvě jezera krasového původu. Obě jsou velice fotogenická, v tom Modrém se navíc můžete i vykoupat. Jen pozor, voda i uprostřed horkého léta zůstává poměrně studená.

Ostrov Brač: Stačí zhruba hodina plavby a ocitnete se na ostrově Brač. Právě zde najdete tu nejkrásnější a nejproslulejší chorvatskou pláž Zlatni Rat. Žádný milovník pláží by si ji neměl nechat ujít!

Město Split: Pokud budete mít půjčené auto, udělejte si výlet do 85 km vzdáleného města Split. To je kulturním i hospodářským centrem Dalmácie a turisty okouzluje zejména počtem památek. Jako malou ochutnávku jmenujeme Diokleciánův palác zapsaný na seznamu UNESCO. Počítejte s tím, že tento výlet vám zabere celý den.

Nejrůznější aktivity a organizované výlety naleznete na Manawa.com.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Fotbal, basketbal, házenou i bowling si můžete zahrát ve městském sportovním centru u lesoparku Osejava. Na místě najdete několik hřišť, halu i bazén.

Zaplavat si můžete ve dvou městských bazénech: větší má 33 × 25 metrů, menší 25 × 5,5 metrů. Větší bazén nabízí několik plaveckých drah, celková kapacita je až 460 míst.

Tenis má v Makarske dlouhou tradici, dříve se zde hrávaly i turnaje ITF. Tenisové kurty dnes nabízí několik hotelů, ty vůbec nejoblíbenější Tenis Centar Makarska najdete zhruba 15 minut od centra města.

V Makarske a jejím okolí si na své přijdou i zanícení cyklisté! Vybírat můžete z několika tras různých obtížností. Po městě najdete řadu míst, kde si kola vypůjčit, za nás doporučujeme spolehlivou společnost Meteor Makarska, která vám nabídne i elektrokola.

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí v okolí je rafting na řece Cetina. Vydat se na něj můžete přímo z Makarske se společností Makarska Adventure.

Láká vás parasailing (let na padáku taženém za člunem)? V Makarske máte jedinečnou příležitost to vyzkoušet. Svěřte se do rukou ověřené společnosti Makarska Parasailing. Na tom stejném místě is můžete domluvit i jízdu na kluzáku či vodní lyžování.

Pobřeží kolem Makarske nabízí hned několik skvělých lokalit pro potápění. Svůj ponor si můžete domluvit u Butterfly Diving i jako naprostý začátečník.

Makarska sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Čisté pláže a kolem promenády množství restaurací i obchodů – to jsou některé z důvodů, proč se v Makarské bude líbit i rodinám s dětmi.

Kam konkrétně s dětmi vyrazit? Dítka každého věku nadchne hlavní pláž Donja Luka, kde je pro ně připravena půjčovna šlapadel i tobogán. Líbit se jim může i prohlídka Malakologického muzea s cennou sbírkou mušlí. Pod mořskou hladinu pak mohou nahlédnout na palubě poloponorky.

7. Noční život v Makarske

Makarska je jednoznačně jednou z nejlepších destinací pro noční život v Dalmácii. Protože skoro všechny nejlepší kluby, diskotéky a bary najdete v centru města, stačí vyrazit tam. Hledáním ideálního místa, kde strávit večer (či celou noc), tak nezabijete spoustu času. Mezi milovníky nočního života je proslulá zejména ulice Lištun.

Na své si v Makarske přijdou všechny generace. Těšit se můžete i na rozmanitou nabídku hudebních žánrů. Jaká jsou ta nejlepší místa, kam se jít v Makarske pobavit?

Plážový bar Buba: Ty nejbláznivější večírky si užijete v baru Bubba. Najdete ho přímo u pobřeží, o zábavu se zde starají vyhlášení DJ’s. Stavte se sem už při západu slunce, výhled je nezapomenutelný!

Klub Deep: Pokud přemýšlíte nad tím, kde tento klub získal své jméno, vše vám osvětlí, když prozradíme, že je postavený v jeskyni z druhé světové války. Rozdělený je do dvou různých úrovní – neskutečnou párty až do pozdních hodin zažijete v již zmíněné jeskyni, nabrat dech pak můžete venku na skalních terasách.

Klub Petar Pan: Do jednoho z největších a nejpopulárnějších klubů v Makarske se dostanete až po zaplacení lehce vyššího vstupu, zdejší atmosféra vás ale tak pohltí, že nebudete litovat jediné utracené koruny.

Pivnice Pivac: Jako správný Češi máte rádi pivo? Pak si minimálně jeden večer vyhraďte na návštěvu pivnice Pivac, kde si užijete příjemnou atmosféru s velkým výběrem piv.

8. Počasí v Makarske

Pro Makarskou jsou typické deštivé zimy a horká, suchá léta s průměrnou teplotou kolem 25 °C. S 2 750 hodinami slunečního svitu ročně a příjemným vánkem od moře Makarska představuje ideální prázdninovou destinací.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou v Makarske? Nejlepší podmínky vás zde čekají od konce června do začátku září. Pokud nepotřebujete to největší teplo, příjemné počasí vhodné například pro výlety do okolí si užijete v květnu a říjnu.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Makarske

Chorvatské přístavní město Makarska najdete ve střední Dalmácii. Považováno je za středisko sportu a zábavy, každoročně sem míří cestovatelé všech věkových kategorií. Přitahuje je sem nádherná příroda, průzračná voda, upravené pláže i adrenalinové výlety.

Jak může vypadat váš dovolenkový den v Makarske? Ráno vyrazíte do slavného parku Biokovo, odpoledne zrelaxujete na pláži a večer se vrhnete do víru zábavy.

DESET důvodů, proč jet na dovolenou do Makarske

Makarska leží ve střední Dalmácii poblíž Splitu. Má tak ideální polohu pro poznávání celé oblasti.

Z jedné strany město obklopuje pohoří Biokovo, z druhé křišťálově čisté Jadranské moře. Hezčí scenérie uvidíte jen málokde!

Luxusní hotely, malé penziony i soukromé apartmány – nabídka ubytování je tady opravdu široká.

Milujete dobrodružství a sport? V tom případě se vám Makarskou vůbec nebude chtít opouštět.

Moře je tu nádherně průzračné. Ať už rádi šnorchlujete, nebo se potápíte, tady pro své aktivity budete mít ideální podmínky.

Makarska je skvělým výchozím bodem pro pěší i cyklistické výlety.

Večer nechcete sedět v hotelu? V Makarske se můžete vesele vyrazit bavit do ulic. Na výběr budete mít z celé řady oblíbených klubů, kaváren a pivnic.

Procházky kolem moře tady mají zelenou! Městem vede příjemná promenáda lemovaná celou řadou kaváren a obchůdků.

Návštěvu Makarske by si neměl nechat uniknout žádný milovník přírody. Park Biokovo neleží daleko, výhled z nejvyšší hory Sveti Jure stoprocentně omráčí každého.

V okolí města naleznete několik plážích, které jsou pravidelně zařazovány na čelo žebříčku nejkrásnějších pláží Chorvatska.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Makarske

V autě při cestě z Brna strávíte cca 9 hodin a 30 minut, z Prahy ještě o hodinu a půl víc.

Nejbližší letiště se nachází v 85 km vzdáleném Splitu, cena letenek z Prahy navíc bývá poměrně vysoká.

Makarska je jedním z nejoblíbenějších letovisek v Chorvatsku. Zejména v červenci a srpnu tak v ulicích i na plážích můžete čekat davy.

Město není až tak bohaté na významné historické památky jako například Split.

K moři všichni jezdíme za mořem, přesto by v Makarske někomu mohl chybět velký aquapark.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Makarske

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Makarske na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Osejava

Hotel Osejava Makarska

Lokalita: Makarska
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Jakožto zástupce čtyřhvězdičkového ubytování jsme vybrali hotel Osejava. Jeho oblíbenost zajišťuje celkový vzhled hotelu, čistota pokojů i velký výběr výborného jídla při snídani. Hotel stojí jen 100 m od centra Makarske, k zajímavým muzeím a památkám to tedy opravdu nebude daleko. S možnostmi výletu vám bezpochyby rád poradí ochotný a přátelský personál. Zmínit musíme také výhled na město a moře.

Blízko to nebude jen do města, ale také k pláži. Ta se nachází pouze 50 m od hotelu. Součástí venkovních prostorů hotelu je pochopitelně také bazén, v tomto případě se sladkou vodou. Samozřejmostí jsou lehátka zcela zdarma. Na hotelu jsou za poplatek nabízené masáže či sauna. Je zde také půjčovna kol, čímž se otevírá možnost objevovat okolí hotelu. Zúčastnit se můžete i organizovaných cyklovýletů.

Dalmacija Places Hotel by Valamar

Dalmacija Sunny Hotel by Valamar Makarska

Lokalita: Makarska
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Přímo u pláže (jen 30 m od ní) leží tříhvězdičkový hotel Dalmacija Sunny. Z některých pokojů se tak naskytne výhled na širé moře. Centrum města Makarska od vás bude vzdálené 800 m. Je to tedy o něco dál než k pláži, ale procházce se nebraňte. Cestou narazíte např. na supermarket, kde si můžete zakoupit nějaké dobroty. Budete-li mít k dispozici kola, vydejte se do 5 km vzdáleného parku Biokovo.

U hotelu by se ještě slušilo zmínit, že k jeho venkovní části patří bazén. U něj se nachází bar se studenými nápoji. Pokud byste chtěli svůj pobyt pojmout trochu aktivně, můžete si přímo u hotelu zahrát tenis. Nebo si půjčit již zmiňovaná kola a vydat se do nejkrásnějších míst oblasti. I kolo si můžete zapůjčit na hotelu. Domluvíte se zde anglicky, německy i italsky. Za poplatek můžete využívat parkoviště.

Villa Afrodita 2

Villa Afrodita 2 - makarska chorvatsko SVZ

Lokalita: Makarska
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Luxusních vil je v destinaci Makarska hned několik. Ty nejhezčí se ale nacházejí v kopci nad městem, odkud máte výhled na celé letovisko. To je i případ ubytování Villa Afrodita 2. Zde se může ubytovat až 6 osob, kterým bude poskytnuto přespání ve třech ložnicích. K dispozici budou také tři koupelny, soukromé parkování, garáž, plně vybavená kuchyň i koupelna.

Ačkoliv se vila nachází v klidné části mimo ten největší hluk letoviska, stále budete jen 800 m od nejbližší pláže. Do centra města to bude také pouze 750 m, kavárny a restaurace jsou pak ve vzdálenosti zhruba 600 m. Takže všechno bude blízko. Od národního parku Biokovo budete vzdáleni jen 8 km. Vila je přizpůsobená pobytu s dětmi. Ubytovat se můžete dokonce i s domácími mazlíčky.

Pension Mara

Pension Mara - makarska chorvatsko

Lokalita: Makarska
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový penzion
Cestovní kancelář: České kormidlo

Pension Mara byl zrekonstruovaný v roce 2017 a od té doby láká své klienty nejen na nové vybavení, ale také krásné okolí. Penzion leží přibližně 450 m od nejbližší pláže, která je v tomto případě oblázková. Z pokojů se vám naskytne opojný výhled od okolních hor, jejichž návštěvě zkrátka neodoláte. Krásné scenérie budou všude kolem vás.

Přítomnost pohoří není náhoda. Kolem letoviska Makarska a vůbec v celé této oblasti se rozprostírá pohoří Biokovo a stejnojmenný národní park, který je velkým lákadlem pro každého cestovatele. Na pláži nedaleko penzionu si budete moci vyzkoušet nabízené vodní sporty. V blízkosti penzionu jsou rovněž tenisové kurty. Pokud se sem dopravíte autem, můžete za poplatek parkovat u penzionu.

Kam příště? Třeba sem:

Řecko
Turecko
Kapverdské ostrovy
Město Omiš