Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Boa Vista

Třetí největší ostrov Kapverd se nazývá Boa Vista. Spolu se Salem patří do skupiny trvale obydlených míst celého souostroví. V každém průvodci se dozvíte, že nejkrásnější pláže Kapverd naleznete právě zde. My vám ale povíme i o dalších místech, která zde navštívit.

Rabil

Pětihvězdičkový resort zastupující známý řetězec hotelů. Součástí je nově vytvořený aquapark.

Cabeçadas

Resort na západním pobřeží nedaleko města Sal Rei. Nechte se pohltit přilehlou pláží s palmami a pozůstatky věže.

Curral Velho

Oblíbený resort nacházející se daleko od civilizace v opuštěné části ostrova. Na pláži se nachází obchůdky se suvenýry.

Obsah článku

1. O ostrově Boa Vista

Ostrov Boa Vista patří do skupiny Návětrných ostrovů (Barlavento). V podstatě to znamená, že ho naleznete v severní části souostroví. Jeho název byl údajně přejat od zvolání „Que boa vista!“, tedy „Jaký krásný výhled!“. Ten vyšel z úst portugalských mořeplavců.

Oproti hlavní turistické destinaci Kapverd, ostrovu Sal, se Boa Vista v mnohém liší. Například už jen tím, že není tolik zasažen cestovním ruchem. Také je o něco méně zelený. Většinu ostrova tvoří pouště, kvůli kterým se většina obyvatelstva soustřeďuje pouze ve zlomku oblasti. Zbytek ostrova by pro ně byl neobyvatelný. Neznamená to však, že by ostrov neměl co nabídnout. Jako „perla Kapverd“ se označuje z dobrého důvodu.

Na ostrově Boa Vista polahodí vašemu oku písečné duny a nekonečné pláže. Prý ty nejhezčí z celého souostroví. A za tu nejkrásnější je považována pláž Santa Monica.

Santa Monica

Panensky čistá příroda je tím, co turisty na ostrov Boa Vista láká. Výlet za poznáváním ostrova dovrší návštěva pláže Santa Monica. Pokud je vám název povědomý, tak ano, hádáte správně. Opravdu je pojmenovaná po pláži v Los Angeles. Ta na Boa Vista je ovšem známá také pod názvem Curranlinho a oproti té americké na ní téměř nikoho nepotkáte.

Pláž Santa Monica měří více než 11 kilometrů. Místní hotelový resort se prozatím neotevřel. Právě to vám zajistí nerušené okamžiky, které na ní můžete prožít. Návštěvníci se rozprostřou po celé její délce a každý z nich bude obklopen úchvatnou přírodou.

Zmiňovaný klid ale nemusí trvat věčně. U pláže se plánuje výstavba velkého hotelového resortu, který místní genius loci nenechá bez úhony. Výstavba může narušit i pozorování ptáčků či velryb, které je zde oblíbené. Poloha v jižní (větrnější) části ostrova by vám mohla znepříjemnit koupání v moři, proto dbejte zvýšené opatrnosti.

Jaká místa navštívit?

Na ostrově je několik míst, která byste při jeho návštěvě neměli vynechat. Památky zde ale nečekejte. O nezapomenutelnou podívanou se vám postarají písečné duny, pouště, rozlehlé pláže či hlavní město, jehož budovy hrají všemi barvami. Pojďme se na ně podívat blíže.

Sal Rei

Hlavní město ostrova Boa Vista je Sal Rei. Nachází se zhruba 10 minut jízdy od letiště. Bylo založené Portugalci teprve v 19. století. Stalo se důležitým místem pro těžbu soli. Odtud ostatně i jeho název. Sal totiž znamená sůl a slovo Rei znamená v portugalštině král. Odkazovalo na fakt, že ostrov díky těžbě pozitivně přispíval k ekonomice regionu.

Městečko Sal Rei stojí za procházku. Pomocí několika barevně malovaných domečků rozbíjí šeď plynoucí ze všudypřítomných pouští. Svůj domov zde nalezlo kolem 6000 obyvatel, kteří rádi navštěvují místní katolický kostel Sao Isabel. Příjemné odpoledne strávíte na pláži Praia de Cruz, která proslula vysokými vlnami. Narazíte zde jen na minimum turistů.

Varandinha

Pláž s nezapomenutelnou atmosférou naleznete na jihozápadě ostrova a jmenuje se Varandinha. Dominantou pláže jsou nepřehlédnutelné skály, které rozdělují tuto písečnou pláž do menších částí. Pokud vás lákají vodní sporty, například surfing nebo windsurfing, je to právě zde, kam byste se na tomto ostrově měli vydat. Odmění se vám skvělými podmínkami.

Zážitkem však bude i jen vidět toto místo. Svůj podíl na jeho atraktivitě má bezpochyby také jeskynní útvar, kterému se říká Bracona. Kromě své krásy vám nabídne také úkryt před sluncem. Tato pláž je od zbytku ostrova (podobně jako i další místa) vcelku izolovaná, příroda zde tak má vše ve svých rukách. Na místo se vypravují organizované zájezdy.

Praia de Chaves

Další z nekonečných pláží s jemným světlounkým pískem je Praia de Chaves. Rozkládá se na západním pobřeží ostrova a i zde na vás čeká pouze a jen klid a mír. Být na takovém místě je balzám na duši. Šířka pláže dosahuje až půl kilometru. Veškeré osazenstvo lačnící po ulehnutí v horkém písku má tedy dost místa. Pravdou ale je, že ani zde moc lidí nepotkáte.

Tuto pláž si zapamatujete zejména díky výskytu písečných dun, které jí na pohodě ještě přidají. Se svou polohou v zálivu se stala ideálním místem pro koupání, rybolov, pozorování želv či velryb. Také zde se můžete vydat na moře a vyzkoušet si některý z vodních sportů. Nabízí se například kitesurfing, pro který zde vznikla také škola, kde vám vše ukáží.

Pozorování želv

Jedním z nejlákavějších zážitků na Boa Vista je pozorování ohroženého druhu želv. Konkrétně se jedná o karetu obecnou, jejíž populace je zde třetí největší na celém světě. Kareta obecná může dorůstat do velikosti až 90 cm a pláže na pobřeží ostrova jsou pro ni skvělým útočištěm během hnízdění. Jsou díky tomu totiž dostatečně daleko od města.

Želvy se staly symbolem Kapverd. Místní si jich váží natolik, že zde pro jejich ochranu vznikla jakási želví rezervace, na kterou se však můžete při dodržení přesně stanovených podmínek podívat. Želvy můžete sledovat při hnízdění, ale vyžaduje se dodržet určitý distanc. Dotýkání se vajec je zapovězenou činností. Kladení vajec probíhá během léta.

Poušť Viana

Silné oceánské větry zanesly na území ostrova Boa Vista ohromné množství písku. Doputovalo sem až ze Sahary, což ale vzhledem k poloze Kapverd není takovým překvapením. Světlý písek se zde smíchal se zrnky černozemě a vytvořil pouštní duny. Poušť se nachází na severozápadě ostrova a je volně přístupná všem, kdo se ji odváží navštívit.

Při návštěvě se vám naskytne pohled na přírodou tvarované vrcholky dun či kamenitá jezírka. Poušť Viana je dlouhá 5 km a široká zhruba 1 km. A i když víte, že civilizace není daleko, i přesto na vás dýchne atmosféra skutečné pouště. Je vhodným místem pro túru, na které vás nečeká žádné nebezpečí v podobně jedovatých živočichů či pohyblivých písků.

Cabo Santa Maria

Zážitek, ze kterého budete mít husí kůži, se vám naskytne při návštěvě pláže Atalanta. U jejích břehů čeká již více než 50 let na záchranu ztroskotaná loď. Španělské nákladní lodi Cabo Santa Maria se do přístavu doplout nepodařilo. Nepomohla jí zkušená posádka ani pokročilá elektronická navigace. Osudnou se jí stalo září roku 1968.

Vrak lodi Cabo Santa Maria se stal symbolem ostrova Boa Vista. Je vyobrazená v knihách i na pohlednicích. Známky času se na ní ale neúprosně podepisují a postupující koroze ji postupně kousek po kousku rozebírá. Nezapomeňte samým úžasem, který ve vás vrak lodi vyvolá, ocenit také jemný bílý písek a průzračné moře. Vstup do moře je zde pozvolný.

Vrcholy St. Anthony a Monte Estância

Se svojí výškou 379 metrů má do naší Sněžky daleko, ale i tak se vám odtud naskytne úchvatný výhled do krajiny ostrova. Vrchol sopečného původu s názvem St. Anthony je druhým nejvyšším vrcholem ostrova Boa Vista. Je vnímán jako přírodní památka, což z něj učinilo součást chráněné přírodní oblasti. Je tomu tak díky výskytu endemických rostlin.

Hora Monte Estância měří jen o pár metrů více, 387 metrů. Tento nejvyšší vrchol ostrova Boa Vista vám sice kvůli své nepříliš zelené krajině nemůže nabídnout úchvatnou přírodu, ale zato z něj při dobré viditelnosti můžete vidět další z Kapverdských ostrovů. Také tato hora je součástí chráněné oblasti. Důvodem jsou důležité geomorfologické prvky.

Jak se dostat na ostrov Boa Vista?

Mezinárodní letiště na ostrově Boa Vista se nachází u městečka Rabil (BVC). Nečekejte ale velké rušné letiště, na které jsme jako Evropané zvyklí. Pro zdejší potřeby postačuje menší letiště, na které se od nás dostanete v průměru za 6 hodin. Nejčastěji sem létají charterové lety z Evropy. Samozřejmostí je letecká přeprava mezi jednotlivými ostrovy.

Co se týče dopravy na ostrov Boa Vista, je nejvýhodnější využít zájezdu zprostředkovaného cestovní kanceláří. Jedině tak se sem můžete z Prahy/Brna dostat přímým letem. V opačném případě byste za přestupní letenku zaplatili téměř tolik, kolik za samotný zájezd. Jejich cena totiž může přesahovat i 20 000 Kč. Létá se nejčastěji se společností TAP.

Kde se ubytovat na ostrově Boa Vista?

Pokud se rozhodnete pro individuálně plánovanou cestu a nevyužijete zájezdů od cestovních kanceláří, budou vás nabídky nejčastěji odklánět do města Sal Rei, případně Rabil či čtvrť Cabeçadas. Drtivá většina ubytovacích kapacit je situována v blízkosti Sal Rei. To platí i v případě, že budete vybírat zájezd přes cestovní kancelář. To bychom vám vřele doporučili.

Cestovní kancelář se vám postará o všechny formality a cena zájezdu je oproti cestě na vlastní pěst mnohem výhodnější. U last minute zájezdu se totiž můžete dostat na cenu kolem 25 000 Kč, která se u druhé varianty může rovnat ceně pouhé letenky. V běžném termínu se může cena za zájezd pro dvě osoby vyšplhat zhruba na 80 000 Kč. Létá se obvykle z Brna.

Nabídka hotelů od cestovních kanceláří není příliš široká, ale naprosto stačí. My jsme vám z této nabídky vybrali tři nejzajímavější hotely, ve kterých ze svého pobytu získáte maximum.

Nejoblíbenější hotely na Boa Vista

Riu Palace Boa Vista

Hotel Riu Palace Boa Vista - Boa Vista

Lokalita: Rabil
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: EXIM tours

Top hotelem na ostrově Boa Vista je resort Riu Palace Boa Vista. Řadí se k nejluxusnějším resortům na celých Kapverdských ostrovech. Síť hotelů Riu se dnes nachází téměř ve stovce různých destinací, které spadají pod 19 států. Mimo Kapverdy si jejich luxus můžete dopřát také ve Španělsku, v Maroku, na Maledivách či v Dominikánské republice.

Na ostrově je více zástupců spadajících do tohoto řetězce hotelů, avšak právě Riu Palace lze považovat za jeden z nejlepších. Komplex disponuje třemi bazény a zahradou. Některé z pokojů mají svoji vlastní terasu a přímý vstup do bazénu. Součástí resortu je nově vystavěný aquapark Splash Water World. Děti se zabaví v dětském bazénu se skluzavkami.

Vodním radovánkám tento resort přeje a důkazem je i jeho umístění v těsné blízkosti pláže. Z hotelové restaurace vám stačí udělat jen pár kroků na to, abyste si osvěžili nohy v moři. O zábavu ale máte postaráno i v prostředí resortu. V ceně je totiž vstup do nočního klubu, fitness či parní lázně. Potápěčské centrum vás navíc obdaruje jednou lekcí potápění zdarma.

Byla by ovšem škoda se omezovat pouze na hotel. Resort se totiž nachází na stejném pobřeží jako pláž Varandinha či želví zátoka. Od centra Sal Rei je vzdálené pouze 8 km.

Iberostar Club Boa Vista

Hotel Iberostar Club Boa Vista - Boa Vista

Lokalita: Cabeçadas
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: Fischer

Dalším zástupcem pětihvězdičkového hotelu na Boa Vista je Iberostar Club Boa Vista. Hotel, který leží přímo na písečné pláži Chaves, láká na svoji polohu i bohatou sportovní nabídku. Od května roku 2023 naleznete tento hotel pod názvem VOI Praia De Chaves. Již z názvu tak bude zřejmé, kde se nachází. Jedná se o rozlehlou pláž s palmami a ruinami staré věže, o které jsme se zmiňovali výše.

Ve vzdálenosti 10 km od resortu je vzdáleno centrum významného letoviska Sal Rei. Zde máte možnost obdivovat nejen pobřežní městečko, ale také zajít do malebných obchůdků, barů či restaurací. Ty však díky bohatému vybavení resortu ani nebudete potřebovat. Dlouhý není ani transport na letiště, které je také nedaleko – přibližně 5 km od hotelu.

Bungalovy v pastelových barvách jsou rozesety po hotelové zahradě. Kromě nich vám pobyt zpříjemní animační programy a sportovní aktivity. Na pláži si pak můžete vybrat z pestré nabídky vodních sportů, ke kterým patří například windsurfing, vodní lyžování, čluny či šnorchlování. Naplno si tak můžete užít místní křišťálově čisté vody.

Různé aktivity a výlety se vyplatí vyzkoušet také v okolí. K nejoblíbenějším patří vyjížďka na čtyřkolkách nebo organizovaný výlet na nedaleký vrak lodi na pláži Atalanta.

Riu Touareg

Hotel Riu Touareg - Boa Vista

Lokalita: Curral Velho
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: EXIM tours

V izolované části ostrova Boa Vista se nachází další hotel, který spadá pod řetězec Riu. Tento dostal název Riu Touareg a jeho izolovanost může přinášet výhody i nevýhody. Nevýhodou je například absence delegáta, kterého zde máte k dispozici pouze na telefonu. Značí to ale o jedinečnosti tohoto hotelu, který je vhodný zejména pro ty, kteří unikají před civilizací.

Ačkoliv je hotel se svým umístěním na jižním pobřeží vzdálený, vzhledem k malé velikosti ostrova je letiště stále vzdálené pouhých 25 km. Za větším městem Sal Rei vás čeká cesta dlouhá 32 km. My bychom tím ale čas možná neztráceli a při kratším pobytu bychom se soustředili na klid a mír, které poskytují zdejší pláže. A že je na co se těšit!

Cestou na západ se v dosahu několika km rozkládá známá pláž Santa Monica. Pláž se také nachází u malé opuštěné vesničky Curral Velho, u které budete pobývat. Můžete však využívat i té, kterou máte přímo před hotelem. Právě tam můžete navštívit malé obchůdky se suvenýry nebo zažít dobrodružství při vodních sportech a šnorchlování.

Hotel Riu Touareg je zajímavý také v tom, že se skládá ze dvou částí. Do hlavní budovy jsou směřovány rodiny s dětmi, ovšem druhá část je věnovaná pouze dospělým.

Co dělat na Boa Vista?

Na ostrově Boa Vista můžete navštívit krásné pláže Praia de Chaves nebo Praia de Santa Monica a vyzkoušet různé vodní sporty. Můžete také navštívit poušť Viana nebo se vydat na výlet do hlavního města Sal Rei a prohlédnout si historické památky. Nejzajímavější je kaple Panny Marie Fatimské, černobílý maják a katolický kostel Sao Isabel. Pro milovníky zvířat je zajímavým místem rezervace Cabo Santa Maria s mnoha druhy ptáků a mořských živočichů. Večer se můžete vydat do jedné z restaurací a ochutnat místní speciality.