Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Muscat

Muscat, někdy také zvaný jako Maskat, je hlavní město Ománu. Umožní vám zažít, jaké to opravdu je, když se vydáte do orientální země. Má nádhernou architekturu, od které je to jen krůček k tržišti s exotickým zbožím. I milovníci přírody si ale přijdou na své. Můžete zde pozorovat delfíny nebo se vydat do pouště. Nechybí ale ani zajímavá muzea.

Pětihvězdičkový hotel

Oblíbený pětihvězdičkový hotel nedaleko centra. Zdarma si můžete užít saunu.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel obklopený zahradou s několika bazény. Můžete si zde zacvičit třeba jógu.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel v blízkosti nákupních možností. Leží na útesu a nabídne krásný výhled.

1. O destinaci Muscat

Hlavní město Ománu, Muscat, je také jeho největším městem. Počet obyvatel se odhaduje na více než 1 milion osob. V souvislosti s ním se můžete setkat také s pojmenováním Maskat. Je místem v Ománu, kde mohou letní teploty stoupat až k 50 °C. Počítejte i s vysokou vlhkostí.

Historie města sahá až do 1. st. n. l. Už tehdy bylo považováno za důležitý přístav. Stejně tak jako celá země se i Muscat během své existence ocitl pod nadvládou Peršanů a Portugalců. Poté se ovšem stalo významným obchodním uzlem, jehož sláva přesahovala hranice kontinentu. Název města byl po dlouhou dobu uvedený také v názvu samotného státu.

Zahraniční vlivy různých časových období jsou viditelné i na architektuře. Nejvýznamnější jsou vlivy arabské, portugalské, perské, indické a africké. Architektura se ovšem vyvíjela i po vzoru západního světa. Hlavním městem Ománu se město stalo v roce 1793.

Muscat Omán o destinaci

2. Pláže v destinaci Muscat

Jakožto pobřežní město má Maskat jedny z nejkrásnějších pláží Ománu. Zlatavý písek je zde omýván poklidnými vlnami. Z pláží je to blízko ke skalnatým útesům, které vám nabídnou úchvatný výhled do okolí. Pobřeží je zde dlouhé, nabídne tak několik pláží, na kterých se můžete věnovat různým aktivitám. Níže přinášíme přehled nejznámějších pláží.

Pláž Qurum – Qurum je jedna z nejvyhledávanějších pláží. Jedná se o dlouhou a širokou pláž, na které si můžete užívat zlatavý písek, čisté moře i okolí lemované útesy. Na pláži si dosyta užijete koupání, opalování i další aktivity, které ocení všechny věkové kategorie.

Pláž Al Bustan – Tato nádherná pláž se nachází v samotném srdci města. Obklopují ji útesy a moře je zde křišťálově čisté. Je považována za jednu z nejmalebnějších pláží v této oblasti. Na jejím písčitém podkladu se můžete opalovat a relaxovat. Nechybí ani kavárny a restaurace.

Pláž Bandar Jissah – Nachází se na okraji Muscatu a má tvar půlměsíce. Nazývána je také jako Shangri-La, což je rovněž název resortu, jehož je součástí. Je ovšem volně přístupná. Moře zde má tyrkysovou barvu a písek je zbarvený do bílé.

Z dalších pláží města Muscat můžeme jmenovat např. Yiti Beach nebo Kalbuh Beach.

Muscat Omán pláže

3. Příroda destinace Maskat

Pouště, bohatý podmořský život a hory – tak bychom mohli charakterizovat přírodu, která vás bude v Maskatu obklopovat. Svahy pohoří Al-Hadžar jsou přirozenými štíty města a oddělují přímořskou oblast od pouští. Místní extrémně vysoké teploty bohužel nedávají příliš mnoho života květinám a lesům, zeleň zde tedy nečekejte. V moři žijí tuňáci, krevety i delfíni.

Pokud budete chtít navštívit poušť, vydat se můžete do nedalekých písečných dun Bawshar Sands. Zde se pořádají např. jízdy na čtyřkolkách nebo v terénních autech.

4. Kam na výlet v Muscatu

Mešita sultána Kábúse

Tato překrásná mešita je tou nejdůležitější v celém Ománu. Návštěvu rozhodně nevynechejte. Otevřena byla teprve v roce 2001 a hrdě reprezentuje islámskou architekturu. Dovnitř se vejde až 20 000 věřících a do místní knihovny i stejný počet knih. Interiér je zdobený mramorem, na stropě visí křišťálový lustr o váze 25 tun a je zde také jeden z největších koberců na světě. Stejnojmenná mešita je i v Salalah.

Palác Al Alam

Al Alam je královským palácem, ve kterém žije ománský sultán. Veřejnosti sice otevřený není, ale vystačíte si i s pohledem zvenčí. Jeho zlato-modrá fasáda vás uchvátí. Postavený byl v roce 1972 na žádost sultána Kábús bin Saíd a od té doby je jeho oficiální rezidencí. Stojí nedaleko pevností, svými barvami tak trochu rozbíjí všudypřítomnou šeď.

Pevnosti Al Jalali a Al Mirani

V těsné blízkosti paláce leží tyto dvě pevnosti z 16. století. Stojí po boku paláce a v Ománu patří k nejznámějším opevněním. Tak jako každá pevnost, i tyto dvě měly za úkol bránit město. Stejně jako palác bohužel první zmíněná není otevřená pro veřejnost, budete si tedy muset vystačit s pohledem zvenčí. Al Mirani nabízí výhled na přístav a staré město.

Další zajímavá místa

Operní dům – jedná se o první operní dům v celé zemi. Pořádají se zde koncerty a další vystoupení.

Muzeum Bait Al Zubair – sbírky tohoto muzea jsou věnované ománské kultuře, historii a umění.

Mutrah Souq – pokud chcete zavítat na arabský trh plný smlouvavých obchodníků, vyrazte na toto místo.

Ostrovy Daymaniyat – tato přírodní rezervace je 40 km od Muscatu. Je rájem potápění a šnorchlování.

Vesnice A’Thowrah – jde o malou vesničku, ve které můžete relaxovat v blízkosti horkých pramenů.

5. Sportovní aktivity

Nejvyhledávanější sportovní aktivitou v hlavním městě Muscat a jeho okolí je potápění. Jezdí se za ním i na nedaleké ostrovy Daymaniyat, jejichž podmořský svět je bohatý na korálové útesy. Potápět se můžete s potápěčskými společnostmi, u kterých si vypůjčíte veškeré potápěčské vybavení. Pod vodu se můžete vydat i v rámci netradičních zážitků.

Stejně jako potápění je zde oblíbené i šnorchlování, které vám rovněž umožní pozorovat svět pod vodní hladinou. Vzhledem k hornaté okolní krajině ale nemusíte trávit čas jen ve vodě nebo u ní. Navštivte pohoří Al-Hadžar, kde vám budou oporou turistické stezky.

V podvečerních hodinách je oblíbenou činností také pádlování podél pobřeží. Na plážích si můžete zajistit zážitek v podobě parasailingu či paddleboardingu. Do hor se můžete vydat také na kolech, ne všechny cesty ale budou sjízdné. Další dobrodružnou aktivitou v horách jsou ferraty. V pouštích pak můžete zažít sjíždění písečných dun na speciálních prknech.

Muscat sportovní aktivity SVZ Omán

6. Aktivity pro děti

Omán je bezpečnou zemí i pro rodiny s dětmi. Užít si spolu můžete některou ze sportovních aktivit i pobyt na pláži. V Muscatu je Muzeum iluzí a vědecké dětské muzeum, kde si užije zábavu celá rodina. Přímo v Muscatu si také můžete zahrát únikovou hru.

7. Noční život v Muscatu

Při pobytu v muslimské zemi Omán počítejte s tím, že vás zde divoký noční život nečeká. Samotný Muscat má několik barů, drtivá většina z nich se však nachází v hotelových resortech. Některé kluby se nacházejí v blízkosti zmiňovaných pláží.

8. Počasí v destinaci Maskat

Pokud vás zajímá, které měsíce jsou nejlepší pro návštěvu destinace Muscat, pak lze doporučit období od října do března. V té době jsou teploty snesitelnější a prohlídka města se nepromění v únik před extrémními teplotami. Období od dubna do září se nese v duchu vysokých teplot a vlhkého vzduchu, který činí počasí pocitově ještě horším.

9. Jak se dostat do destinace Maskat?

Hlavní město Ománu má mezinárodní letiště, odkud se můžete přímými lety dostat i z České republiky. Do centra města pak můžete dojet pronajatým automobilem, taxíkem nebo autobusem. Taxíkem se do centra města dostanete zhruba za 600 Kč. Autobusy jsou nejlevnější variantou, jezdí zhruba každých 20 minut a cesta trvá půl hodiny.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Muscat

Do letoviska Muscat se můžete vydat i s českými cestovními kancelářemi. Většina organizovaných zájezdů je pobytového typu, do Muscatu se ale můžete vydat i za poznáváním. Určitě nebudete litovat, patří totiž k nejkrásnějším místům v Ománu.

The Chedi Muscat

The Chedi Muscat

Lokalita: Muscat
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Pětihvězdičkový hotel The Chedi Muscat leží nedaleko centra města. Autem se tam dostanete jen během 15 minut. Jízda o délce taktéž jen 15 minut vás dělí od letiště. Jedná se o luxusní resort, který leží přímo na pláži. Pláž je písečná a dlouhá 370 m. Kromě moře se můžete vykoupat také v jednom ze tří bazénů. Lehátka a slunečníky jsou na pláži i u bazénu zdarma.

Až se budete cítit dostatečně odpočatí, můžete si vyzkoušet některou z nabízených sportovních aktivit. Na výběr je například z fitness, tenisu či potápění. Ve vzdálenosti do 3 km se nachází golfové hřiště. Unavenému tělu můžete ulevit v sauně. Sauna je zdarma, připlatit si ale můžete také masáže, zkrášlovací procedury nebo bylinné terapie.

Kempinski Hotel Muscat

Kempinski Hotel Muscat

Lokalita: Muscat
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Dalším pětihvězdičkovým hotelem, který jsme vybrali v této destinaci, je Kempinski Hotel Muscat. Nachází se přímo na pláži, vybavený je však i bazény. Včetně dětského. Jeho venkovní část je obklopena zahradou, ve které můžete relaxovat. Lehátka a slunečníky budete mít zdarma na pláži i u bazénu. Hotel je vhodný i pro rodiny s dětmi.

O vaše děti se postará dětský klub. Ten je vhodný pro děti od 4 do 12 let. Vy se můžete zabavit v posilovně nebo během jógy. Zahrát si také můžete bowling nebo tenis. Ve vzdálenosti do 3 km se nachází golfové hřiště. Součástí hotelu je také wellness centrum, kam si můžete zajít na masáž nebo do sauny. Wi-Fi je zdarma v celém areálu hotelu.

Crowne Plaza Muscat

Crowne Plaza Muscat

Lokalita: Muscat
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Čtyřhvězdičkový hotel Crowne Plaza se nachází 10 km od centra města Muscat. Ve vzdálenosti do 500 m můžete zajít na nákupy. Hotel se nachází přímo u pláže, která je písečná a vstup k ní je po schodech. Lehátka, slunečníky i osušky budete mít na pláži k dispozici zdarma. Golfové hřiště je od hotelu vzdálené 15 km. K letišti to bude jen 20 km.

Kromě moře se můžete koupat také v bazénu u hotelu. Pro děti je zde samostatný bazén. Resort je umístěný na útesu a nabízí krásný výhled na záliv. Během večerů se můžete zúčastnit animačních programů. Vyhýbat se nemusíte ani sportovním aktivitám, v nabídce je např. fitness, squash, tenis nebo vodní sporty. Rozmazlit se můžete v sauně či během masáží.

Bonusové tipy:

Poznávací okruh Ománem

Poznávací okruh Ománem - muscat blue style

Lokalita: Muscat a další
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Pláže Ománu si zamilujete, pokud ho ale chcete poznat trochu lépe, je právě poznávací zájezd tím, co byste měli absolvovat. Na dobu několika dnů získáte možnost obrážet nejrůznější kouty této krásné země. Ubytovaní budete sice pokaždé ve městě Salalah, na programu zájezdu je ovšem i poznávání Muscatu. Odcestovat můžete na 8/11/12/15 dní a termíny se různí.

Co vás tedy při této poznávací dovolené čeká? Hned zpočátku zájezdu navštívíte Muscat se všemi jeho krásami a nejzajímavějšími místy. Většinu míst navštívíte s průvodcem, čekat vás bude ale i osobní volno. Na programu zájezdu je také město Súr, město Nazvá a opět Muscat. Ve zbytku dnů se můžete věnovat tomu, co uznáte za vhodné, případně využít některého z doporučovaných výletů.

Nejkrásnější místa Ománu

Nejkrásnější místa Ománu Muscat

Lokalita: Muscat a další
Kategorie hotelu: tří-/čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Poznávací zájezd do Ománu, během kterého uvidíte i Muscat, si můžete zarezervovat u cestovní kanceláře EXIM Tours. V současné chvíli jsou volné termíny pro konec září. Zájezd je rozdělený do devíti dnů a zahrnuje leteckou přepravu, přespání v hotelu, snídaně a večeře i služby česky mluvícího průvodce. Čeká vás přestupní let v délce zhruba 10 hodin.

Během prvních dvou dnů budete objevovat město Muscat, jeho starou i novou část. V dalších dnech se vydáte objevovat přírodní krásy v okolí a později opustíte pobřeží a pojedete dále do vnitrozemí. Navštívíte malá městečka, poušť i památky UNESCO. Sedmý den je v plánu historické město Nizwa. Poslední den před odletem bude individuální volno.