Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Asie

Asie je největším, nejlidnatějším a nejhustěji osídleným světadílem na planetě. Evropan si na ní najde mnoho exotického z oblasti kultury, etnik, náboženství i přírodních úkazů. Svůj název získala podle akkadského slova „asu“, což znamená „jasný“ a má odkazovat na země vycházejícího slunce. V tomto rozmanitém kontinentu spolu navštívíme několik zemí.

Kuriozity a rekordy

Emiráty jsou až neuvěřitelným místem, kde zažijete věci, o kterých jste ani nesnili. Navštivte každý z nich.

Rýžová pole

Vietnam je země s krvavou minulostí, ve které dnes ale uvidíte dechberoucí přírodu a ochutnáte skvělá jídla.

Země draků

Pestrobarevné Thajsko plné draků láká na překrásné buddhistické chrámy, známé pláže a přírodní divy.

Geografie

Rozloha Asie přesahuje 44 600 000 km2, což je číslo, které jí vyneslo první příčku mezi ostatními kontinenty. Se svou rozlohou zabírá necelou třetinu celkové pevniny. Její břehy omývá Severní ledový oceán, Tichý oceán a Indický oceán. Zasahuje do všech podnebných pásů, což znamená, že jsou zde rozdíly v podnebí velice výrazné.

Největší stát Asie, Rusko, a nejvyšší hora světa, Mount Everest, se oba nacházejí na území Asie. Je zde také nejlidnatější stát reprezentovaný Čínou, nejhlubší jezero Bajkal a největší jezero Kaspické moře. Ty zastupují svá nej v Asii a zároveň v celém světě.

Demografie a ekonomika

Asie je domovem pro dvě třetiny obyvatelstva celého světa. V Číně, která je nejlidnatější státem, žije přibližně 1,4 mld. osob. V Asii jsou to pak více než 4 mld. Tak nepředstavitelné počty zcela logicky zastupují různé národnosti, etnika i zástupci různých náboženství. Velké jsou pochopitelně i rozdíly ve vyspělosti jednotlivých asijských států.

Za nejvyspělejší stát v Asii je považováno Japonsko, za kterým následují zástupci států bohatých na ropu. Jmenovitě se jedná např. o Katar či SAE. Naopak Nepál nebo Jemen jsou představiteli států, které stojí na opačné straně žebříčku.

Cestování po Asii

Cestování po Asii pro vás bude v mnoha ohledech obohacující. Doporučujeme si však o dané zemi dopředu něco zjistit. U nás si můžete přečíst o těchto destinacích:

Asie obecný článek Světaznalec