Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Ostrovní státy v Indickém oceánu

Zanzibar

Ostrov koření – i tak by se dal Zanzibar nazvat. Tento tropický ostrov v Indickém oceánu láká na mnohem více než jen své malebné pobřeží. Naleznete zde spoustu koloniálních staveb a dokonce i ostrůvek, na kterém leží ruiny vězení z dob otrokářství. Můžete se tu také setkat s endemickými živočichy, svůj volný čas pak můžete vyplnit například šnorchlováním.

Pingwe

Hotel s pestrou nabídkou pokojů, animačních programů i sportovních aktivit.

Nungwi

Hotel umístěný u jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově. Má 4 bazény a vířivku.

Kiwengwa

Menší stylový hotel s vilami, kavárnou, knihovnou i bazénem s terasou a lehátky.

Historie

Dějiny Zanzibaru se začaly psát už v 8. století n. l. Tehdy jeho kráse neodolali arabští a perští obchodníci. Byli to také oni, kdo na ostrov přivedl islám. Právě toto náboženství na ostrově převažuje dodnes. V 10. století zde Arabové nechali vzniknout svoji kolonii. V 16. století obchodování místních muslimů ustoupilo Portugalcům, kteří zde založili obchodní stanici.

Od 17. do 19. století vládl Zanzibaru ománský sultán. Ve stejné době se začalo na ostrově rozmáhat obchodování s otroky. Obchodovalo se ovšem také se slonovinou a kořením. Už v této době tedy začal Zanzibar získávat věhlas jako ostrov koření. Obchod s otroky byl ukončen na popud Britů v roce 1897, ačkoliv jeho ukončení žádali už o několik let dříve.

Moderní dějiny Zanzibaru se nesly ve znamení boje o nezávislost na Británii, které dosáhl v roce 1963. Na krátkou dobu zde opět vládl sultán, brzy byl ale sesazen a Zanzibar se mohl stát lidovou republikou. Roku 1964 se spojil s Tanganikou a vznikla Tanzanie.

Poloha

Zanzibar je ostrov v Indickém oceánu. Skládá se ze dvou větších (Unguja a Pemba) a několika menších ostrovů. Unguja je větším ze dvou ostrovů a bývá označován jako ostrov Zanzibar). Oblast leží přibližně 40 km od východního pobřeží Afriky. Zanzibar je dlouhý 85 km a široký 30 km. Rozloha obou ostrovů dohromady činí zhruba 2 500 km2.

Jazyk

Nejpoužívanějšími jazyky na ostrově jsou svahilština a angličtina. Setkat se můžete také s arabštinou, jejíž přítomnost je na ostrově vzhledem k jeho historii zcela logická. Svahilština a angličtina jsou ovšem úředními jazyky. Svahilština vznikla kvůli potřebě domluvy mezi Araby a domorodci na ostrově. Nese prvky arabštiny, perštiny a angličtiny.

Počasí

Jaké má Zanzibar počasí? Jelikož se nachází v blízkosti rovníku, je zdejší klima tropické a teplotní výkyvy jsou minimální. Zatímco ve vnitrozemí přetrvává suché a teplé podnebí, s blížícím se pobřežím nabývá na vlhkosti. Leden až březen jsou obdobím sucha, duben až listopad jsou pak obdobím dešťů. Propad teploty vzduchu ale není nijak drastický.

V období sucha se teploty pohybují kolem 30 °C, v období dešťů pak zhruba kolem 26 °C. Tak kdy je nejlepší počasí na Zanzibaru? Pokud se budete chtít vyhnout období dešťů, které nabírá na síle v dubnu a květnu, vydejte se sem v období od června do října, případně od ledna do března. Právě během naší zimy se tato destinace stává vyhledávanou.

Zanzibar - počasí - svz

Doprava na Zanzibar

Přímé lety mezi Prahou a Zanzibarem v současné době neexistují. I cestovní kanceláře vypravují lety s jedním přestupem. Obvykle má na Zanzibaru dovolená pobytový charakter, najít můžete i zájezdy s all inclusive stravováním. Cena zájezdů je standardní pro exotické destinace, obvykle se pohybuje kolem hranice 30 000 Kč, záleží na kategorii hotelu.

Budete-li cestu na Zanzibar podnikat na vlastní pěst, dle vyhledaných letů je zapotřebí počítat se dvěma přestupy. Délka letu se pak protáhne, obvykle tedy činí kolem 16 – 17 hodin. Přestupuje se nejčastěji v Amsterdamu a v Nairobi. Ceny letenek se pohybují v rozmezí od 16 000 do 18 000 Kč. Přímé lety na Zanzibar se vypracují z německého Frankfurtu.

Víza a formality

Co je potřeba ke vstupu na Zanzibar? Potřebovat budete cestovní pas, jehož platnost trvá ještě po dobu 6 měsíců od data vstupu na území ostrova. Potřebovat budete také vízum, které vám udělí po příletu na letišti. Poplatek za toto vízum činí 50 USD. Platí se hotově nebo kartou.

Pro získání víza je nutné předem vyplnit prohlášení. To obdržíte v letadle nebo na letišti, je ovšem možné si o něj požádat i online. Na Zanzibaru není vyžadováno žádné povinné očkování, některá jsou nicméně doporučená. Jedná se o očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a choleře. Nezapomeňte si před cestou zřídit také cestovní pojištění.

Zanzibar - víza a formality - svz

Peníze a ceny

Oficiální měnou na Zanzibaru je tanzanský šilink se zkratkou TZS. Měna se dále dělí na 100 senti. Přibližný kurz tanzanského šilinku vůči české koruně je 1 CZK = 100 TZS. Kromě této oficiální měny ale budete na ostrově úspěšní i s americkým dolarem. Na šilinky si můžete směnit v bankách, v turistických centrech nebo také v některých hotelech a směnárnách.

S bankomaty může být na území ostrova problém. Najdete je jen na letišti, případně v některých turistických centrech, na jejich provoz se ale nelze spoléhat. Je proto nutné myslet na to, že je potřeba mít s sebou dostatek hotovosti. Spoléhat nelze ani na platební kartu.

Pokud se vydáte na ostrov Zanzibar a navštívíte některé z místních tržišť, může se vám zde podařit usmlouvat nižší cenu. V některých případech lze smlouvat i o ceně služeb. Se smlouváním nepochodíte v supermarketech a obchodech se značkovým oblečením, kde platí pevné ceny. Spropitné je na ostrově běžnou záležitostí a očekává se od vás.

Aktivity na Zanzibaru

Pokud budete chtít, nemusí být Zanzibar dovolená jen o odpočinku na pláži. Ačkoliv to pravděpodobně bude vyplňovat váš volný čas na ostrově z největší části. Až vás ale ostrov omrzí, můžete se vydat na některý z okolních menších ostrůvků. Oblíbenou aktivitou je také šnorchlování a potápění u korálových útesů. Výbavu vám zapůjčí v letoviscích.

K dalším z nejrozšířenějších vodních sportů patří kitesurfing, windsurfing, paddleboarding či jachting a rybaření. Delfíny ve svém přirozeném prostředí jsou jednou z věcí, co vidět na Zanzibaru. Můžete se za nimi vydat v rámci plavby. Letoviska Nungwi a Kendwa jsou místy, kde můžete ve večerních hodinách zažít živější párty a zábavu.

Zanzibar - aktivity na zanzibaru - svz

Koupání – pláže a koupaliště

Kdybyste se někoho zeptali, proč jet na Zanzibar, jedním z jeho důvodů by byly pláže. Jsou známé svým bělostným pískem a azurovou vodou. Voda je po většinu roku příjemně vyhřátá. Nudismus ani opalování bez vrchního dílu plavek se na ostrově netoleruje. Vstup do moře bývá většinou pozvolný a vlny nebývají nijak vysoké. Oproti tomu slunce je velmi silné.

Pláž Nungwi – Tato pláž se nachází v nejoblíbenějším letovisku Zanzibaru. Jedná se o pláž s bílým pískem, na které si můžete kromě koupání užít také šnorchlování a potápění.

Pláž Kendwa – Také tato písečná pláž patří k jedné z nejkrásnějších na ostrově, na čemž se shodují cestovatelé z celého světa. Oproti předchozí pláži se zde dočkáte o něco většího klidu.

Pláž Kiwengwa – Tato pláž je, stejně jako ostatní, lemována kokosovými palmami. Vyplatí se zde ovšem dávat pozor na přílivy a odlivy, které bývají silné. Pláž je krásně udržovaná.

Kam na výlet na ostrově Zanzibar

Stone Town

Název Stone Town odkazuje na jednu ze starých čtvrtí zanzibarského hlavního města Zanzibar Town. Nacházejí se zde stavby z období koloniálního Zanzibaru a projít se můžete úzkými uličkami. Mísí se zde arabská a evropská architektura. Je zde palác, pevnost i pomník afrických otroků. Město Stone Town je součástí kulturního dědictví.

Prison Island

Na Prison Island se dostanete člunem ze zanzibarského pobřeží. Svůj název získal podle vězení, které zde stálo, aby separovalo otroky od obyvatelstva. Tito otroci „byli určeni“ k transportu do Ameriky. Dnes je ostrov místem, kde na vás dýchne historie, můžete se zde ovšem setkat s populací chráněných želv sloních. Ty sem byly dovezeny ze Seychel.

Jozani Forest

Jozani Forest se nachází v nepříliš rozvinuté oblasti ostrova, která je ovšem ideálním místem pro pozorování zvířat. Jedná se v podstatě o národní rezervaci, jejíž součástí je mimochodem také největší původní les ostrova Zanzibar. Národní rezervací byl vyhlášen v roce 1960. Ke kácení stromů pro dřevo a k lovu zvěře zde ale bohužel stále dochází.

Další zajímavá místa

Zahrady s exotickým kořením – Ostrov Zanzibar proslul jako ostrov koření, to už ale víte. Zda to bude důvod, proč jet na Zanzibar, necháme na vás, ale když už tady budete, nevynechejte návštěvu zahrad s kořením. Můžete zde zažít Spice Tour a vidět proces pěstování koření.

Kizimkazi – Jedná se o vesničku, která leží v jihozápadní části ostrova. Nachází se zde nejstarší mešita ve východní Africe. Zcela největší atrakcí je ovšem pozorování delfínů, kteří zde žijí a které můžete během lodního výletu na oceán spatřit. Šance bývá až 80%.

Ostrov Mnemba – Tento ostrov se nachází nedaleko severního pobřeží naší destinace. Ostrůvek lemuje bílý písek a mělký korálový útes. Je častým cílem milovníků šnorchlování a potápění a pořádají se sem jednodenní výlety. Je také místem hnízdění ohrožené želvy.

Na co si dát pozor na Zanzibaru?

Bezpečností situace na Zanzibaru se příliš obávat nemusíte, dochází zde k běžným kriminálním činům. Převažující islám vyvolává otázku, jak se oblékat na Zanzibaru. Vyplatí se následovat běžná pravidla tohoto náboženství, ženy by neměly chodit odhalené či oblečené provokativně. Mešitu si prohlédnete jen zvenčí, vstup dovnitř není nemuslimům povolen.

Před odjezdem také doporučujeme se informovat o tom, co se nesmí vyvážet ze Zanzibaru. Obecně se jedná o vývoz (i dovoz) předmětů vyrobených z divoké zvěře, o vývoz živé zvěře či rostlinných druhů. Vyvážet se nesmějí ani mušle, korály či lastury. Odvést si naopak můžete koření nebo třeba ručně vyráběné kosmetické výrobky. Jezdí se zde vlevo.

Co si naopak vzít s sebou na Zanzibar? Zásuvky na ostrově jsou britského typu, budete tedy potřebovat adaptér. Nezapomeňte ani na opalovací krém (slunce je na ostrově opravdu silné) a repelent. Vodu konzumujte balenou, a pokud to není možné, měla by být alespoň převařená.

Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Zanzibar

Myslíte si, že je Zanzibar dovolená vašich snů a rádi byste se tam během naší chladné zimy vydali? Zájezdy nabízí každá z našich větších cestovních kanceláříBlue Style, Fischer i EXIM Tours. Poznávací a zážitkové zájezdy nabízí Radynacestu.

Zanzibar Světaznalec