Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ostrov Korfu

Průzračné moře a dlouhé písečné pláže obklopené piniemi a cypřiši, ve vnitrozemí pak typické řecké vesničky a zdánlivě nekonečné lány olivovníků – tak nějak mohou vypadat kulisy vaší dovolené, když se vydáte do Řecka na Korfu. V našem článku zjistíte, co všechno vám oblíbený řecký ostrov Korfu může nabídnout, a třeba si rovnou naplánujete svou příští dovolenou.

Limni

Luxusní ubytování s nádhernými výhledy na Jónské moře, širokou nabídkou služeb, včetně wellness a gastronomických zážitků.

Benitses

Příjemný pobyt v hotelu jen 150 m od oblázkové pláže. Disponuje fitness centrem i bazénem pro děti.

Barbati

Krásné ubytování s úchvatnými výhledy na moře a krajinu, výhodná poloha blízko pláže a místních obchodů a restaurací.

Korfu ostrov Řecko svetaznalec

 

1. O ostrově Korfu

Zmínky o ostrově Korfu (Kerkyře) můžete najít už v řecké mytologii. Název Kerkyra je  odvozený od jména nymfy, dcery boha řek Ásópa. Do této krásné nymfy se zamiloval bůh moře Poseidon, přivedl ji na tento ostrov a pojmenoval ho po ní. Název ostrova ale údajně může být spojený i s démonickým božstvem Gorgyra nebo Gorgo, jehož obraz archeologové nalezli na podstavci chrámu Artemis. A co známější název Korfu? Ten pochází ze slova „koryphai“, v překladu „kopce“.

První kolonie zde byla založena už v 8. století př.n.l. Dlouho byl ostrov nezávislým spojencem Athén, poté si jej podmanili piráti ze Syrakus. Později se zde vystřídalo hned několik vládců: Římané, Normané i Benátčané. Právě poslední jmenovaní zde zanechali nejvíc stop a dnes můžeme obdivovat několik staveb ovlivněných benátským stylem.

Ke konci 18. století ostrov Korfu připadl Francii, po Vídeňském kongresu patřil Anglii. Britové vybudovali hustou síť silnic i pokročilý kanalizační systém. 2. světová válka však měla na Korfu drtivý dopad. Díky rychle se rozvíjejícímu cestovnímu ruchu a pomoci sousedních zemí se ale ostrov ze všech škod poměrně brzy vzpamatoval a dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa Řecka.

Korfu má co nabídnout snad každému typu turistů. Najdete zde krásné pláže, zajímavé střípky z historie, po celý rok zelenou přírodu i řadu sportovních a zábavních možností. Tento ostrov by tak mohl vypadat jako prázdninová destinace bez chybičky, kdyby tu nebyla jedna věc – v červenci a srpnu si sem zdejší krásy jezdí užívat velký počet turistů, zejména Britů.

V letoviscích tak musíte počítat s přeplněnými plážemi i vyššími cenami. Pokud vám toto nevadí nebo se vyhnete hlavní sezóně, s výběrem Korfu jako destinace pro svou příští dovolenou neuděláte chybu.

2. Koupání – pláže a koupaliště na Korfu

Issos Beach Corfu Greece svetaznalec

Korfu má tolik pláží, že snad ani místní neznají všechny. Ať už máte rádi pláže pokryté pískem nebo kamínky, hlučné s veškerým komfortem nebo odlehlé a těžko přístupné, na Korfu si jistě vyberete.

Na jaké konkrétní pláže se na Korfu můžete těšit?

Sidari: Jedna z nejoblíbenějších pláží ostrova leží nedaleko proslulého Kanálu lásky (viz Tipy na výlety). Zhruba v její polovině se do moře vlévá řeka Tyflos. Pláž je plně organizovaná, půjčit si můžete třeba šlapadla nebo kánoe. Pozornost věnujte jen tomu, že voda je tu trochu studenější než v jiných částech ostrova.

Ipsos: Úzkou, ale velmi dlouhou pláž Ipos najdete u stejnojmenného letoviska na severní straně Korfu. Pláž pokrývají oblázky, do vody se svažuje velice pozvolna. Půjčit si můžete lehátka i slunečníky nebo vyzkoušet některý z vodních sportů. Jediným mínusem může být velký počet turistů v hlavní sezóně.

Glyfada: Na západním pobřeží ostrova najdete pěknou pláž pokrytou zlatavým pískem. Do vody se svažuje pozvolna, je proto ideální i pro malé děti a neplavce. Pláž je plně vybavená, můžete tam tak strávit celý den bez toho, aniž by vám něco chybělo.

Porto Timoni: Tato pláž není mezi turisty až tolik známá, díky tomu si stále zachovává poklidnou atmosféru. Jedná se o netypickou dvojitou pláž, jedna je písečná, druhá oblázková. Je zcela přírodní a neorganizovaná, mějte s sebou proto dostatek tekutin, tady je opravdu neseženete.

Paleokastritsa: Toto malebné letovisko na severozápadním pobřeží ostrova je známé pro své krásné pláže a zátoky. Oblázky a písek se střídají na pobřeží, které obklopuje tyrkysově modré moře. Je zde také řada vodních sportů a možností k pronájmu lehátek a slunečníků.

Korfu palaiokastritsa beach řecko

Agios Gordios: Tato písečná pláž se nachází na západním pobřeží Korfu a je obklopena zelenými kopci. Je ideální pro rodiny, protože má pozvolný vstup do moře a nabízí řadu vodních sportů, restaurací a barů.

Kassiopi: Na severovýchodním pobřeží ostrova najdete malebné letovisko Kassiopi s několika menšími plážemi. Oblázkové pláže jsou obklopeny zalesněnými kopcemi a nabízí čistou vodu a možnost šnorchlování.

Pelekas: Pláž Kontogialos v Pelekasu je jednou z nejkrásnějších na ostrově. Tato široká písečná pláž je obklopena zelenými kopci a nabízí skvělé podmínky pro plavání a relaxaci.

Issos: Rozlehlá písečná pláž na jižním pobřeží Korfu se může pochlubit krásnými dunami a výhledem na lagunu Korission. Je oblíbená mezi windsurfery a kiteboardery díky ideálním větrným podmínkám.

Pokud se raději než v moři vykoupete v bazénu, na Korfu nebudete strádat. V hlavním městě můžete navštívit plavecký bazén, v letovisku Sidari vodní park Fun park a ve vnitrozemí ostrova pak Aqualand Corfu Water Park.

3. Přírodní krásy ostrova Korfu

Korfu se někdy přezdívá Smaragdový ostrov či také Zelená perla. Takové označení si ostrov vysloužil díky hustým porostům cypřišů a borovic, naprosto dominantní jsou ale ve zdejší krajině olivové háje. Všichni milovníci orchidejí a kvetoucích rostlin obecně by na Korfu měli zavítat na jaře.

Při pohledu z ptačí perspektivy ostrov vypadá jako jedna velká zelená skvrna obklopená modrým mořem. V této zelené oáze žijí četné druhy zvířat, obzvlášť se zde daří plazům.

4. Kam na výlet na Korfu

Až vás omrzí chytání bronzu na plážích, vydejte se na průzkum ostrova. Prohlédnout si můžete mnohé historické i přírodní památky. Poradíme vám, co zajímavého vidět v hlavním městě ostrova a kam se vydat dál.

Staré město Korfu (Kerkyra) a benátská pevnost

Na místě, kde původně stálo město Korfu, postavili Benátčané pevnost. Tu od zbytku města oddělily vodním kanálem. Chvíli byla využívána jako vězení, dnes se zde pořádají různé kulturní akce. Těšit se můžete i na krásný výhled, když budete mít štěstí, zahlédnete přistávající letadlo.

Stará pevnost (Palaio Frourio) je impozantní pevnost postavená během benátské nadvlády a sloužila jako obranná stavba proti nájezdům. Pevnost nabízí krásné výhledy na město a moře v jejím areálu se navíc nachází i malé muzeum. Nová pevnost (Neo Frourio) je další důležitou pevností ve městě, byla také postavena za benátské éry. Prohlídka pevnosti vám poskytne zajímavý pohled na vojenskou architekturu a samotnou historii ostrova Korfu.

Esplanade (Spianada) je největší náměstí v Korfu a jedno z největších v celém Řecku. Náměstí je obklopeno kavárnami, restauracemi a obchody, a je tak ideálním místem pro odpočinek a pozorování místního života. Uniknout by vám neměl kostel svatého Spyridona. Ten je zasvěcen patronovi ostrova, svatému Spyridonovi. Kostel je známý svou bohatou výzdobou a stříbrnou rakví, ve které jsou uloženy ostatky světce. Kostel byl postaven na konci 16. století je rozhodně nejslavnější církevní stavbou na ostrově.

Sidari a Kanál lásky

Sidari a Kanál lásky jsou skvělým místem pro výlet na ostrově Korfu. Sidari je oblíbené turistické letovisko se zlatými písečnými plážemi, množstvím restaurací, barů a obchodů. V blízkosti Sidari najdete Kanál lásky, což je malebný skalní útvar s úzkým průlivem, který dává pláži romantický vzhled.

Kanál lásky je ideální místo pro plavání a opalování. Legenda praví, že pokud milenci proplují společně tunelem, zůstanou spolu navždy. Vzhledem k tomu, že je to populární atrakce, může být v hlavní sezóně místo přeplněné turisty, ale i přesto stojí za návštěvu.

Ostrovy Paxos a Antipaxos

Až budete chtít trochu soukromí, vyrazte na ostrov Paxos či Antipaxos. Paxos je menší než Korfu, ale stejně tak krásný. Zde si můžete užít klidné pláže, krásné zátoky a malebné přístavy. Ostrov je ideální pro potápění a šnorchlováni díky bohatému podmořskému životu. Nezapomeňte ochutnat místní olivový olej, který je známý svou vysokou kvalitou.

Antipaxos je ještě menší a klidnější než Paxos. S pouze několika obyvateli, žádnými obchody a silnicemi. Na Antipaxosu můžete navštívit některé z nejkrásnějších pláží v oblasti, jako jsou Voutoumi a Vrika, známé svým jemným pískem a křišťálově čistou vodou.

Další místa co stojí za návštěvu:

Hora Pantokrator: Pokud máte rádi pěší turistiku a pěkné výhledy, vydejte se na nejvyšší horu ostrova. Ta měří 906 metrů a za příznivého počasí z ní uvidíte celý ostrov i Albánii.

Hrad Angelokastro: V blízkosti letoviska Paleokastritsa najdete byzantský hrad z 13. století. Dnes už je stavba spíše ruinou, skýtá ale krásný výhled do okolí.

Palác Achilleion: Tato stavba ležící 11 km od hlavního města vám svým stylem možná připomene velkolepé rakouské zámky. Není se čemu divit, zámek Achillion si jako letní sídlo nechala vystavět císařovna Sissi. Obklopuje ho krásný park se sochami.

Ostrov Pontikonisi: Na významnou přírodní památku se dostanete lodí. Na ostrůvku uvidíte byzantskou kapličku.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Aqualand Corfu Water Park: Máte rádi rychlou jízdu na tobogánu? V rozlehlém aquaparku si jí užijete dostatek. Park nabízí celkem 47 atrakcí, řada z nich vám pořádně zvedne hladinu adrenalinu v krvi.

Fun Park Sidari: Ve městě Sidari najdete hotel s aquaparkem. Ten bezplatně mohou navštívit hosté hotelu, ostatní za vstup zaplatí 5 €. Toto koupaliště je sice menší než výše jmenované, pár tobogánů ale nabídne a je znatelně levnější. Může tak být zajímavou alternativou.

Potápěčům přeje zejména západní pobřeží Korfu. Top místem je ostrůvek Colovri, kde se můžete potopit až do hloubky 40 metrů. Zdejší podmořský život je opravdu úchvatný, chvílemi nebudete věřit vlastním očím a tomu, že jste stále v Evropě.

Windsurfing i kitesurfing můžete na Korfu vesele provozovat díky nabídce několika společností. Začátečníkům doporučujeme zkušené odborníky ze Surt Center Corfu.

Paragliding je jednou z nejvíc vzrušujících aktivit, kterou na Korfu můžete zažít.

Golf si tu můžete zahrát na údajně jednom z nejlepších hřišť ve Středomoří. Čeká na vás 18 jamek a velmi příjemné prostředí.

Kolo nebo motorku si půjčíte v každém větším letovisku, na něm se pak můžete vydat po některé z pobřežních silnic anebo zajet do méně turistického vnitrozemí ostrova.

Máte rádi výzvy a pěší turistiku? Projděte si trasu Corfu trail, která vede z jednoho konce ostrova na druhý. Celkem 220 km obvykle zabere 10 dní.

Nevybrali jste? Mrkněte na další aktivity na Manawa.com.

6. Aktivity pro děti

Na Korfu každoročně míří desítky rodin s dětmi. Vyhovuje jim zdejší podnebí i široká nabídka kvalitních služeb. Mezi letoviska nejvhodnější pro rodinnou dovolenou patří Agios Georgios, Paleokastritsa a Kassiopi.

Co konkrétně s dětmi podniknout? Projděte si hlavní město a vydejte se na plavbu na některý z blízkých ostrůvků. Děti všeho věku potěší také návštěva aqualandu Corfu Water Park, kde najdete zónu pro děti do 8 let i adrenalinovější atrakce pro ty starší. Kam dál?

Akvárium Korfu: Ve městě Paleokastritsa navštivte akvárium. Uvidíte nejrůznější druhy ryb, žab a plazů včetně obřího humra či leguána. Některé živočichy si navíc můžete vzít přímo do ruky. Vstupné je vzhledem ke kvalitě velmi příznivé (6 € za dospělého, 4 € za dítě).

Loď s proskleným dnem Kalypso Star: Rádi byste se s dětmi podívali na skutečný podmořský život, potápění ale není nic pro vás? Svezte se na lodi s proskleným dnem. Zkušený potápěč vám ukáže, jaké druhy ryb sledovat. Děti jsou z plavby obvykle opravdu nadšené.

Korfu Aquarium Paleokastritsa

7. Noční život na Korfu

Všem milovníkům nočního života Korfu přiroste k srdci. Musíte jen vědět, kam zamířit. Na ostrově totiž naleznete hned několik rušných center s divokým nočním životem, také ale řadu poklidných letovisek. Správný výběr je tak klíčový.

Ten nejlepší noční život vám nabídnou města Ipsos, Kavos, Kerkyra, Glyfada a Dassia. Obzvlášť v prvních dvou jmenovaných si užijete jednu velkou nekončící párty. Jaké konkrétní kluby by neměly uniknout vaší pozornosti?

Klub 54 Dreamy Nights: Jeden z největších a také nejluxusnějších klubů najdete v hlavním městě Kerkyra. Čeká vás tu přesně vyvážený poměr řecké a anglické hudby i netypická střecha, která se v případě velkého dusna otevře.

Klub Montecristo Ipsos: Legendární diskotéka postavená na nábřeží v letovisku Ipsos. Těšit se můžete na tématické večery včetně oblíbených pěnových párty i různorodou hudbu s převládajícím zaměřením na house. V ceně vstupu máte zahrnutý drink.

Plážový klub Edem: Večer je toto místo ideální na posezení u koktejlu, v noci zase na pořádnou párty. Povedený interiér a skvělé hudební sety sem přitahují davy lidí, většinou se tak jedná o jedno z nejrušnějších míst na ostrově.

Bar Mojitos Ipsos:  Až dostanete chuť na opravdu výborný koktejl, stavte se v baru Mojitos. Přes den poměrně klidná atmosféra se v pozdních hodinách mnohdy změní na pořádně rušnou, když se do baru nahrnou party mladých lidí.

8. Počasí na Korfu

Teploty jsou na Korfu příjemné po celý rok. V létě teploměry měří zhruba 25 °C, v zimě pak 10 °C. Pobyt v zimním období by vám však mohl znepříjemnit častý déšť i málo hodin slunečního svitu.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Korfu? Hlavní koupací sezóna trvá od začátku června až do konce září. Pokud vám nevadí lehce studenější moře, na dovolenou sem můžete vyrazit také v květnu či říjnu. Pro aktivní turistiku jsou nejvhodnější měsíce březen až květen a také říjen. Příroda je zejména v jarních měsících nádherná, teploty příjemné a turistů minimum. Doporučujeme vyhnout se listopadu a prosinci, kdy spadne nejvíc srážek.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Korfu

Korfu nebo-li Kerkyra je druhým největším ostrovem v Jónském moři. Mnozí ho považují za skutečnou perlu Řecka. Nad ostatními vyniká sytou zelení olivovníků, cypřišů a pinií. I to je důvod, proč sem každoročně míří tisíce turistů a jejich počet se stále zvyšuje. V červenci 2018 na Korfu například zavítalo více než 330 tisíc cestovatelů. (zdroj) Kvůli jakým důvodům byste se na tento řecký ostrov (ne)měli vypravit i vy?

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Korfu

Ostrov je díky vlastnímu letišti dobře dostupný. Poměrně často navíc můžete natrefit na akční cenu letenek.

Korfu se od dalších řeckých ostrovů odlišuje svou bujnou vegetací. Už z letadla dost možná poznáte, proč se mu přezdívá Smaragdový ostrov.

Nabídka ubytování je tak různorodá, že spokojený bude úplně každý, kdo se sem vydá.

Korfu má poměrně hustou síť autobusů. Výlety tak mohou podnikat i neřidiči nebo ti, kteří si nechtějí půjčovat automobil.

Příznivci létání budou nadšeni ze zdejšího letiště. K přistávací dráze se tu totiž můžete dostat opravdu blízko, perfektní fotky jsou tedy zaručeny!

Na své si přijdou i milovníci historie. Historické centrum hlavního města má své nezapomenutelné kouzlo a jeho návštěva je zkrátka povinností.

Nechybí hned několik letovisek jako stvořených pro divokou party trvající klidně až do rána.

Pobřeží o délce zhruba 200 km nabízí nepřeberné množství pláží. Řada z nich je navíc oceněna Modrou vlajkou kvality.

Jen na Korfu ochutnáte lahodné numbulo (speciální druh salámu s panenkou) a burduni (párek z vepřové krve, cibule a koření).

U ostrova najdete hned několik lokalit vhodných pro potápění, mimo jiné vyhlášený ostrůvek Colovri.

Navštívit zde můžete rozlehlý aquapark, považovaný za jeden z nejlepších v Řecku, i komornější koupaliště.

Korfu má vynikající lodní spojení s Itálií a okolními ostrovy (například Kefalonií či Ithakou).

TŘI důvodů, proč nejet na dovolenou na Korfu

Korfu je jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů Řecka. V hlavní sezóně to znamená davy lidí, ať se hnete (skoro) kamkoliv.

Někdo říká, že ostrov začíná být až příliš turistický a ztrácí na autentičnosti.

Během sezóny se zvyšují ceny za ubytování, jídlo i nejrůznější turistické atrakce. Stále se to dá pojmout low cost, jde to ale obtížněji než mimo sezónu.

10. Nejoblíbenější hotely na ostrově Korfu

Hotel Grecotel Eva Palace

Hotel Grecotel Eva Palace Korfu řecko

Lokalita: Limni
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue-style

Hotel Grecotel Eva Palace se nachází v městečku Kommeno. Jeho poloha nabízí úchvatné panoramatické výhledy na Jónské moře a město Korfu. I když je hotel v klidném prostředí, není příliš vzdálen od zajímavých památek. Město Korfu je vzdálené přibližně 13 km a je snadno dostupné díky hotelovému autobusu, který je k dispozici zdarma (je však nutná rezervace předem).

Grecotel Eva Palace je oblíbený hotel díky širokému spektru poskytovaných služeb a vysoce kvalitnímu ubytování. V hotelu najdete čtyři restaurace a tři bary, kde si můžete vychutnat různé gastronomické zážitky. Hotel také nabízí wellness centrum s možností masáží, sauny a posilovny, což umožňuje hostům relaxovat a pečovat o své tělo. Pro zábavu jsou k dispozici animační programy a sportovní aktivity. Pláž přímo u hotelu je písčito-oblázková a nabízí lehátka a slunečníky zdarma.

V blízkosti hotelu Grecotel Eva Palace je možnost podniknout zajímavé výlety. Město Korfu, vzdálené pouhých 13 km, je ideální pro procházky po malebných uličkách, návštěvu historických památek, jako je Stará pevnost a Achilleion palác, nebo pro nakupování a ochutnávání místní kuchyně v tavernách a kavárnách.

Hotel Lido Corfu Sun

Hotel Lido Corfu Sun - korfu řecko

Lokalita: Benitses
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue-style

Hotel Lido Corfu Sun se nachází v Benitses, což je vesnička zhruba 14 km od města Korfu. Nejbližší nákupní možnosti jsou vzdálené přibližně 2 km. Stejně daleko je i centrum tohoto malého letoviska. Hotel nabízí možnost využít minibus zdarma, ten vás doveze do centra městečka, pokud by se vám nechtělo absolvovat procházku. Nedaleko hotelu je i autobusová zastávka.

Hosté si mohou vychutnat soukromou oblázkovou pláž, která se nachází přibližně 150 m od hotelu. Na pláži lze využívat lehátek i slunečníků zdarma. K dispozici jsou také restaurace, bary a fitness centrum, kde si můžete dát podle potřeby trochu do těla. Pro zábavu jsou k dispozici animační programy, sportovní aktivity a večerní show. Děti se zabaví na dětském hřišti. All inclusive stravování zahrnuje snídaně, obědy, večeře a různé občerstvení během dne.

V blízkosti hotelu Lido Corfu Sun je možnost podniknout různé zajímavé výlety. Město Korfu (Kerkyra) je přístupné a nabízí bohatou historii, krásné památky a příjemnou atmosféru. Hosté se mohou také vydat do srdce vesnic ostrova a poznat tradiční život na Korfu. Okolí hotelu je obklopeno zelení, která vytváří malebné prostředí pro procházky a relaxaci.

Golden Mare

Golden Mare hotel Korfu Řecko

Lokalita: Barbati
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový
Cestovní kancelář: Fischer

Hotel Golden Mare Barbati se nachází v obci Barbati. Je ideálně situován s nádhernými výhledy na staré město Korfu, benátskou pevnost a vzdálené albánské hory. Nachází se v klidné lokalitě, přibližně 500 m od centra letoviska Barbati, kde najdete různé bary, taverny, restaurace a obchody se suvenýry. Nejbližší nákupní možnosti jsou vzdálené přibližně 50 m. Hlavní město Korfu a letiště jsou vzdálené asi 20 km, a k dispozici je spojení linkovým autobusem.

Golden Mare Barbati nabízí komfortně vybavené pokoje a širokou škálu vybavení pro pohodlný pobyt. Hosté mohou očekávat panoramatické výhledy na Jónské moře a okolní krajinu. Hotel disponuje venkovním bazénem, kde jsou zdarma k dispozici lehátka a slunečníky. K dispozici je také bar na střeše pro jedinečné gastronomické zážitky. Wellness nabízí jacuzzi, masáže, saunu a další lázeňské procedury za příplatek. Pro zábavu jsou k dispozici denní a večerní animační programy, lekce řečtiny a vaření řecké kuchyně.

Golden Mare je výborným výchozím bodem pro objevování okolí. Pláž je jen 200 m od hotelu a nabízí možnost relaxace a koupání. V blízkosti je také pláž Barbati, která je vzdálená přibližně 500 m a nabízí další možnosti pro plážovou dovolenou. Pro ty, kteří mají rádi aktivní odpočinek, je k dispozici fitness centrum a stolní tenis zdarma. Díky své poloze v obci Barbati mohou hosté prozkoumat její malebné zátoky, skryté jeskyně a krásné olivové háje.