Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Trogir

Nádherné pobřežní město, ležící zčásti na pevnině a zčásti na ostrově, na který se dostanete přes mosty. Trogir je plný historické atmosféry, možností sportovního vyžití pro turisty a přitom je daleko klidnější než blízký Split. Bude se tu líbit především milovníkům umění a historie, ale také rodinám s dětmi, párům i jednotlivcům, kteří se rádi vydávají na výlety po okolí. A pro milovníky historie další dobrá zpráva: centrum Trogiru patří do světového dědictví UNESCO. Pojďte si přečíst další informace o této kouzelné dovolenkové destinaci.

Apartmány

Hotel, do kterého můžete vyrazit s celou rodinou. Zaparkujete zde zdarma.

Vila

Ubytování, které zajistí letištní transfer. Ochutnáte zde výtečnou snídani.

Apartmány

Pohodové ubytování kousek od pláže. Nedaleko je pekárna i restaurace.

Luxusní vila

Luxusní vilka v naprostém soukromí. Láká na výhled na moře i bazén.

1. O destinaci Trogir

První zmínky o osídlení této oblasti pocházejí ze 3. století před naším letopočtem. V této době zde byl Řeky založen obchodní přístav Tragurion. Později si tento přístav podmanili Římané. Vliv řecké a římské nadvlády je dodnes jasně patrný na památkách starého města. Římské město bylo později zničeno nájezdy Slovanů a Avarů (v 6. – 7. století našeho letopočtu) a Slované začali postupně zakládat farmy mimo ostrovní část města. Město bylo později dobyto a podmaněno Benátčany – ti město ovládali od roku 1420 až do konce 18. století.

Spousta místní architektury, kterou dnes uvidíte především v historickém centru, pochází z doby od 13. do 16. století. V tomto období Trogir vzkvétal. Poté padl do rukou Rakušanů, Francouzů a nakonec opět Rakušanů, kteří území ovládali až do roku 1918. Od té doby patřilo město pod Jugoslávii a po osamostatnění Chorvatska se stal jeho součástí. Dnes je tato oblast významnou turistickou destinací s mnoha skvěle zachovanými historickými památkami, patřícími do dědictví UNESCO. Celou dlouhou a divokou historii tohoto přístavního města tak můžete objevovat i vy.

Trogir Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště v destinaci Trogir

V okolí Trogiru najdete mnoho krásných pláží, vhodných pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Najdete tu i skvělé pláže pro milovníky vodních sportů, nočního života a barů. Mnoho pláží Trogiru je obklopeno krásnou přírodou. Za koupáním se můžete vydat i na blízký ostrov Ciovo, spojený s Trogirem mostem, a také na Veliki a Mali Drvenik. Ty nejlepší pláže oblasti tu máte přímo před nosem!

A jaké pláže najdete v Trogiru a okolí?

Pantan – tato krásná pláž se nachází 1,5 km z centra Trogiru. Část je oblázková a část písčitá. Pláž je obklopena borovicemi, pod kterými se schováte v letním horku. Na této pláži najdete plážový bar, kde si dáte zmrzlinu nebo něco k pití.

Okrug – tato pláž se nachází na ostrůvku Ciovo. Kromě ní v této oblasti najdete mnoho dalších pláží, většinou s pozvolným přístupem do vody, takže celá oblast je ideální pro rodiny s dětmi. Pláž Okrug je snadno dostupná autem. Je to 2 km dlouhá pláž s oblázky, přezdívaná Copacabana Trogiru. Najdete tu spoustu plážových barů a několik restaurací a žije to tu i večer.

Kava – tuto pláž najdete také na ostrůvku Ciovo. Z centra Trogiru je vzdálená 12 km. Kava Beach je krásná přírodní pláž, ze které neuvidíte na žádné hotely a další turistická zařízení. Užijete si tu krásné přírody, čistého moře a sluníčka. Na této pláži také nenajdete žádné bary.

Zátoka Krknjasi – tato krásná zátoka se nachází na východní části ostrova Veli Drvenik. Je to přírodní zázrak – průzračná voda, nedotčená příroda a úžasné koupání. Budete se tu cítit jako v tropickém ráji a v místní taverně ochutnáte autentické dalmátské speciality.

Medena – tuto populární pláž najdete na jihozápadní části Trogiru, 4 km od centra města. Tři kilometry dlouhá oblázková pláž Medena je obklopena borovicovými lesy a nabídne vám spoustu sportovních aktivit.

To ale samozřejmě nejsou všechny pláže, které vám toto město a blízké okolí nabízí. Můžete se vydat také na Okrug Gornji Beaches, Marina Seget Beaches či na Slatine Beach na ostrově Ciovo. V okolí Trogiru najdete i mnoho malých, hůře dostupných pláží, které můžete mít s trochou štěstí třeba i sami pro sebe.

Mnoho apartmánů a hotelů v Trogiru má vlastní bazén, stačí si jen vybrat. Přímo v Trogiru nenajdete žádný veřejný plavecký bazén, takže mimo letní sezónu se budete vydávat spíše na výlety. Pokud trváte na bazénu, musíte se vydat do Splitu.

Trogir koupání a pláže

3. Příroda v Trogiru

Blízké okolí Trogiru je plné krásné přírody, kterou si tu užijete na kole i pěšky. Nejkrásnějšími oblastmi jsou ostrůvky Veli Drvenik a Mali Drvenik. Čeká tu na vás i spousta krásných pláží, jako například ty v zátoce Krknjasi. Na ostrůvky se můžete vydat třeba i na piknik. A kam se ještě podívat?

Gospa od Prizidnice – vydejte se na procházku na východní výběžek ostrova Ciovo. Najdete tu malý kostelík, postavený mezi skálami na útesu. Můžete se sem vydat například z pláže Slatine (asi 40 minut pěšky ke kostelíku), nebo necháte auto na blízkém parkovišti a projdete se podél pobřeží.

Rezervace Pantan – jedná se o přírodní rezervaci s mokřady. Toto místo se nachází na cestě mezi Splitem a Trogirem. Najdete tu také zrekonstruovaný historický mlýn a v mokřadech můžete pozorovat spoustu vodních živočichů a rostlin, specifických pro tuto oblast.

Trogir příroda

4. Kam na výlet v destinaci Trogir

Historické město

Historická část Trogiru se nachází na malém ostrůvku připojeném ke zbytku Trogiru mostem. Najdete tu malebné, křivolaké uličky a mnoho krásných historických památek. Navštivte Katedrálu sv. Vavřince, která patří k architektonickým skvostům Chorvatska, a také palác Cippiko. Tento palác patřil jedné z velmi bohatých místních rodin a zaujme vás krásně zdobenými okny.

Pevnost Kamerlengo

Pevnost Kamerlengo najdete také na ostrůvku Ciovo. Jedná se o historickou pevnost a hrad, odkud se vám naskytnou krásné výhledy do okolí. Stavba stojí na tomto místě již od roku 1437. V té době ji obývala benátská vojska a měla se stát ochranou města před tureckými vojsky. Dominantou pevnosti je věž Veriga, která zde stojí od roku 1380. Stávala zde sama, později se ale stala součástí hradního komplexu.

Split

Do Splitu se z Trogiru dostanete asi za 40 minut a můžete tam strávit klidně celý den. Ve Splitu navštivte Diokleciánův palác, Galerii moderního umění nebo se projděte na kopeček Marjan. Vydat se můžete také do Modré jeskyně (Blue cave). Do jeskyně se vplouvá malým otvorem ve skále a lom světla uvnitř vytváří jedinečné barevné efekty. Mnoho místních agentur pořádá výlety k této jeskyni.

Další zajímavá místa

Přímo v Trogiru:

Gradska loža Trogir – radniční budova s věží s výraznými hodinami. Můžete nakouknout na nádvoří a do pasáže. Věž byla dříve součástí kostela a až později z tohoto objektu vznikla radnice.

Určitě si projděte i zbytek centra tohoto malebného městečka, poznávejte uličky, místní restaurace a obyvatele.

Výlety do okolí:

V rámci organizovaného výletu se můžete vydat také na 5 krásných ostrovů Jadranu. Během 10hodinového výletu navštívíte ostrovy Hvar, Biševo, Vis, Ravnik a Budikovec a součástí výletu je i zmíněná Modrá jeskyně. Tyto výlety začínají ve Splitu nebo přímo v Trogiru a zajišťují je místní agentury.

Ostrov Hvar – na tento krásný ostrov se dostanete trajektem ze Splitu a můžete tu strávit celý den. Hvar patří mezi největší Dalmatské ostrovy. Je nazýván chorvatskou Madeirou a zaujme vás bohatou historií, krásnými plážemi, výborným vínem i tradičními městečky a vesničkami. A ve stejnojmenném hlavním městě to opravdu žije!

Etno eko vesnička Škopljanci Radošic – vnitrozemská vesnička, z Trogiru vzdálená 35 minut autem. Vesnička se nachází uprostřed krásné přírody. Dlouho byla opuštěná a poté se místní rozhodli ji zrekonstruovat. Dnes je toto místo oblíbeným turistickým cílem. Ochutnáte tu výborné místní speciality, navštívíte mini zoo a bio zahrádku a odpočinete si od ruchu města.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity v Trogiru

Půjčovna lodí – na ostrově Ciovo najdete také půjčovnu lodí Rent a Boat Ciovo. Ceny začínají okolo 85 Eur. Na tyto služby můžete využít také agentury Kurenat Watersport and Rentals.

Půjčovna kajaků – Trogir Kayak je agentura, nabízející půjčení kajaků na jeden i více dní, ale pořádá i rybářské výlety.

Půjčovna e-biků, elektrických koloběžek, kol a vodních skútrů – to vše naleznete na ostrově Ciovo v agentuře Uriel ReNT. Ceny se liší v závislosti na vašem výběru a na délce půjčení.

Na kolech se můžete projet na ostrově Ciovo. Trasy pro pěší a pro cyklisty na tomto ostrůvku mají celkem okolo 70 km. Při dobrém počasí si užijete výhledu na otevřené moře a také na blízké ostrovy. Pojedete se nebo se projdete krajem olivovníků a vinné révy a zastavíte se cestou na něco dobrého.

Na pláži Medena najdete centrum vodních sportů, tenisové, fotbalové a basketbalové hřiště i hřiště na plážový volejbal. Můžete tu vyzkoušet i vodní lyže nebo vodní skútry.

Potápění si užijete s Trogir Diving Center. Toto centrum potápění vám nabídne několikahodinové výlety, šnorchlovací výlety a potápěcí exkurze. Pokud jste se ještě nikdy nepotápěli, v této škole se můžete pustit také do potápěčského kurzu, který je zakončený certifikátem. Potřebné vybavení si tu také bez problému půjčíte.

Výlet po řece Pantana na paddleboardech – organizovaný výlet s půjčením potřebného vybavení v ceně. Užijete si klidnou vodu, krásné výhledy a přírodu, plnou především mnoha druhů ptáků. Na výlet se vydáte v 6 večer a trvá asi 2 hodiny.

Pokud máte rádi fitness centra, v Trogiru můžete navštívit Trogir GYM.

Nabídku aktivit či organizovaných výletů si prohlédněte na Manawa.com.

Trogir sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti v Trogiru

Dětem se bude destinace líbit už proto, že jde o krásné, historické městečko. Pro pobyt s dětmi poskytuje dostatek klidu, ale i možností zábavy a výletů. S dětmi navštivte například pláž Okrug, protože je zde klidné moře a vstup do vody je pozvolný. Projít pěšky nebo projet na kole s dětmi můžete také ostrov Ciovo.

Split – spolu s dětmi můžete objevovat už zmíněné město Split. Děti určitě ocení místní akvárium, které je jediným mořským akváriem Dalmácie. Ve 22 nádržích tu uvidíte přes 80 druhů mořských a 20 druhů sladkovodních ryb.

Ze Splitu si můžete s dětmi také udělat celodenní výlet na blízké ostrovy, například na ostrovy Brač, Šolta nebo Hvar.

Přímo z Trogiru se dostanete i na blízké ostrůvky Mali Drvenik a Veli Drvenik. Jezdí tam trajekty Jadrolinija. Jedná se o klidné ostrůvky s pěknou přírodou a několika městečky a vesničkami, které si můžete prohlédnout. Dá se tu i potápět nebo si užívat klidných pláží.

Pokud se vydáte na ostrov Hvar, můžete s dětmi navštívit například pevnost Španjola, která je dominantou města Hvar. Z tohoto ostrova se také můžete vydat na výlet ponorkou, spojený s pozorováním podmořského světa.

Krásná dětská hřiště naleznete přímo v Trogiru. Jedno leží na trogirském ostrůvku, v jeho západní části nedaleko věže pevnosti Kamerlengo, další například na ostrově Ciovo.

Pláže ostrova Ciovo jsou také perfektním místem pro děti. Na mnoha z nich najdete plážové bary a kavárny a děti si dají zmrzlinu.

Výlet do národního parku Krka – cca 45 minut autem z Trogiru leží tento národní park s vodopády, jezírky a krásnou přírodou. Pokud se do Krky vypravíte mimo sezónu (například v dubnu, květnu nebo říjnu), vstupné je výrazně nižší.

7. Noční život v Trogiru

V Trogiru se pobavíte i po setmění. Jde sice o malé městečko, takže noční život není tak živý jako v jiných destinacích, ale koktejl nebo víno si tu večer dáte. Hlavně v létě tu najdete několik barů, otevřených do pozdních nočních hodin. Pokud si chcete užívat drinky na pláži, můžete se zastavit na pláži Okrug, kde je více různých plážových barů. Kdybyste se chtěli vydat na večerní výlet za nočním životem, vyrazte do Mariny nebo do blízkého Splitu.

Pokud chcete zůstat v Trogiru a rádi byste si zatančili, můžete navštívit například Disco Club Monaco (ul. Obala Kralja Zvonimira 7, Trogir), Trogir Night (ul. Kneza Trpimira 2A) nebo také Lounge Bar Trogir, který nabízí slušné služby a příjemnou atmosféru.

Pokud byste si večer rádi dali sklenku dobrého vína nebo koktejl, máte na výběr z mnoha různých barů – například Cocktail Bar Padre (Ribarska ul. 5) nebo Martinino Coctail and Caffe Bar, který najdete přímo v historickém Trogiru. Navštívit můžete také Calebotta wine bar and restaurant – stylové místo, kde si k vínu dáte i lokální pokrmy. Kromě místních vín vám tento bar nabídne také italská a francouzská vína.

V Trogiru narazíte na mnoho dalších barů, například Caffe Bar Bok, Caffe Bar Martinino nebo Beach Bar Flashback. Posledný zmíněný bar leží přímo na pláži na ostrově Ciovo. Na stejné pláži najdete také bary Favorit nebo Vagabundo.

8. Počasí v Trogiru

V Trogiru vás očekávají kratší, horká léta se spoustou sluníčka. Zimy jsou dlouhé a chladné, často také poměrně vlhké. Pro letní aktivity a pro koupání se nejvíce hodí období od druhé poloviny června až do konce srpna. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy průměrná denní teplota dosahuje 24,6 °C. Nejdeštivějším měsícem v této oblasti bývá listopad, občasné deště přitom můžete očekávat od poloviny září až do první poloviny května.

V Trogiru občas i nasněží. Sníh zde můžete nejčastěji očekávat okolo poloviny ledna. Podle počasí se také odvíjí návštěvnost, která v Trogiru bývá nejvyšší v červenci, srpnu a v květnu. Pokud chcete jezdit na výlety spíše než se koupat v moři, raději se do Trogiru vydejte například v dubnu nebo v září. V zimě si tuto oblast příliš neužijete, protože průměrná teplota je nízká a může vás zastihnout déšť nebo sníh.

9. ŠESTNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Trogiru

Trogir se řadí mezi menší turistická letoviska – město samotné má okolo 13 000 obyvatel. Nachází se asi 60 km od Šibeniku a necelých 30 km od Splitu, kde je i letiště, takže se sem můžete dostat pohodlně letadlem. Pokud byste se do Trogiru chtěli vydat autem, počítejte s poměrně dlouhou cestou. V Trogiru na vás čeká spousta historických památek, vodních i sportovních aktivit a můžete se vydávat na výlety do okolí.

V Trogiru si můžete vybrat z velké nabídky apartmánů, ubytovacích komplexů i hotelů, nebo se sem vydat s využitím některé alternativní ubytovací služby. Užijete si tu také sluníčka, výborného jídla a oblíbených místních trhů s kvalitními produkty.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Trogiru

Trogir je z Česka velmi dobře dostupný. Můžete přiletět do blízkého Splitu a poté si půjčíte auto. Můžete ale přijet autem rovnou z Česka.

Je zde spousta krásných historických budov a památek – ideální místo pro milovníky umění, historie a architektury. Můžete tu navštívit například známou Katedrálu sv. Vavřince.

Je to skvělá destinace pro výlety po okolí – snadno se odsud dostanete například do Splitu, národního parku Krka nebo do Šibeniku.

Trogir je přístavním městem přímo na pobřeží Jadranu, takže se odsud snadno dostanete na blízké i vzdálenější ostrovy.

V letních nocích si tu užijete promenádu plnou barů a kaváren spolu s živou atmosférou, typickou pro středomořské chorvatské městečko.

Město získalo přezdívku “Malé Benátky”, ačkoliv gondoly tu nepotkáte. Je to díky úzkým, křivolakým uličkám a vlivu Benátek na toto město v průběhu historie.

Trogir je velmi fotogenický – pokud rádi fotíte, vybavte se pořádnou zrcadlovkou a vyražte právě sem.

Pokud máte rádi menší a komornější ubytování, Trogir je výborným místem – přímo ve starém městě najdete mnoho různých rodinných hotýlků slušné kvality. Ubytovat se tu ale můžete i ve stylových apartmánech.

OSM důvodů, proč nejet na dovolenou do Trogiru

Jedná se o opravdu malé městečko – celé jej projdete asi za 2-3 hodiny.

Ceny jsou tu vyšší, právě kvůli vysoké historické hodnotě místa a malému prostoru.

V hlavní letní sezóně je tu spousta turistů. Pokud si chcete na dovolené v klidu vydechnout, vyhněte se Trogiru v letním období.

Jelikož je Trogir opravdu malý, není tím pravým místem pro milovníky toho pravého nočního života, barů a party.

Pokud se sem dopravíte letadlem, budete si muset půjčit auto, abyste si užili i okolí. Jinak se budete brzy nudit.

V létě jsou ulice Trogiru velmi rozpálené a pokud se chcete toulat uličkami nebo vydávat po památkách, nejezděte tam v hlavní sezóně.

Město je plné apartmánů k pronájmu, ale parkovacích míst je tu poskrovnu (hlavně na ostrově). Pokud si parkování neověříte dopředu, můžete být nemile překvapeni.

V Trogiru sice najdete slušné restaurace, ale ne ty opravdu vynikající. Za tím nejlepším jídlem si musíte zajet například do vesnice Boraja, která je odsud půl hodiny autem.

10. Nejoblíbenější zájezdy do destinace Trogir

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Trogiru na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Apartments & Rooms Trogir Stars

Apartments & Rooms Trogir Stars Trogir

Lokalita: Trogir
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: Booking

Jako prvního zástupce ubytování v Trogiru jsme vybrali Apartments & Rooms Trogir Stars. Díky mnohým výhodám je oblíbené nejen mezi Čechy. Pokud přijedete do Chorvatska vlastním autem, potěší vás možnost zde jako klient hotelu bezplatně parkovat. Můžete ho zde klidně nechat po celou dobu svého pobytu, od centra města Trogir totiž budete vzdálení jen 100 m. Znamená to i blízkost restaurací a barů.

Přítomnost rodinných pokojů znamená, že sem můžete vyrazit s celou rodinou. Pokud nepojedete autem, ale využijete letecké dopravy, hotel pro vás zajistí letištní transfer. Hotel je nadprůměrně hodnocený ve všech ohledech. K plážím to budete mít přibližně půl kilometru. Ve vzdálenosti 250 m od hotelu se pak nachází autobusová zastávka. Další místa v okolí tak můžete objevovat s využitím autobusu.

Villa Teuta

Villa Teuta Trogir

Lokalita: Trogir
Kategorie hotelu: vila
Cestovní kancelář: Booking

Přímo v centru a přibližně kilometr od pláže se nachází další z našich ubytování, tentokrát Villa Teuta. Veškeré zajímavé památky budete mít v docházkové vzdálenosti do 100 metrů. Wi-Fi můžete využívat zdarma ve všech prostorách ubytování. Nechybí ani bar s osvěžujícími nápoji. U hotelu je také parkoviště, které můžete jako hosté hotelu za poplatek využívat. Pokud přiletíte letadlem, zajistí vám ubytování transfer.

Budete-li se chtít podívat během svého pobytu i do vzdálenějšího okolí, můžete využívat kyvadlové dopravy. V ceně ubytování máte snídani, která si od hostů vysloužila hodnocení 9,3 z 10. Pokoje mají vlastní minibar a některé jsou i s výhledem. V okolí hotelu je mnoho restaurací a barů, z nichž si určitě vyberete tu, kde budete chtít strávit některý z večerů. Domluvíte se zde anglicky a chorvatsky.

Apartments & Rooms Žaja

Apartments & Rooms Žaja Trogir

Lokalita: Trogir
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: Booking

Dalším z nadprůměrně hodnocených ubytování v Trogiru je Apartments & Rooms Žaja. Samo sebe popisuje jako rodinné ubytování, nebojte se tedy přijet jako celá rodina. Pokoje vám nabídnou výhled na město a součástí venkovních prostorů je i příjemná zahrada včetně grilovacích možností na terase. Některé z pokojů mají i balkon. Velkou výhodou je parkovací stání zdarma, pokud přijedete automobilem.

Ubytování má skvělou polohu. Nachází se jen 150 m od pláže a 400 m od centra Trogiru. Jeho památky ze seznamu UNESCO tak budete mít na dosah. V okolí hotelu je obchod s potravinami, restaurace a dokonce i pekárna. Ve vzdálenosti 800 m se nachází autobusové nádraží, odtud se můžete vydat za dalším poznáváním oblasti. Jedná se o moderní a čisté ubytování, ve kterém se vám bude líbit.

Villa Mari

Villa Mari - trogir chorvatsko

Lokalita: Trogir
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Pouze 500 m od pláže se nachází sídlo luxusu, Villa Mari. Můžete se zde ubytovat v deseti osobách. K dispozici vám zde budou čtyři ložnice a dvě koupelny. Z vily se vám naskytne výhled na moře i do krásné středomořské krajiny. Po příjezdu vám udělá radost uvítací balíček a během pobytu oceníte naprosté soukromí. Vila leží zhruba 13 km od centra města.

Součástí vybavení vily jsou dvě kola, deskové hry, stolní fotbal nebo šachy. Samozřejmostí je plně vybavená kuchyň a koupelny. Na vyžádání se zde můžete ubytovat i s domácími mazlíčky. Za příplatek si můžete dopřát masáže, denní úklid nebo donášku jídla. K vybavení zahrady patří bazén, terasa či zahradní nábytek.

Tipy na další zajímavé destinace naleznete v těchto článcích:

Turecko
Řecko
Kapverdské ostrovy