Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Korčula

Hledáte cíl své příští dovolené a rádi byste zůstali věrní naprosté klasice v podobě Chorvatska? Korčula. Máte rádi historii a starobylou atmosféru? Korčula. Uvítáte rozmanité pláže? Korčula! Do detailu vám představíme tento ostrov a jeho stejnojmenné hlavní město, které nabízí dokonalou kombinaci památek, pláží a aktivního vyžití.

Luxusní vila

Luxusní vila až pro 8 hostů. K dispozici budou mít čtyři ložnice a šest koupelen.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel 300 m od centra města. Využít zde můžete vířivky i dalších wellness služeb.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel stojí nedaleko autobusové zastávky. Disponuje bazénem se slanou vodou.

Čtyřhvězdičkový hotel

V tomto hotelu děti zabaví animační programy. Hotel stojí 2 km od centra města.

1. O ostrově Korčula

Korčula má opravdu dlouhou a bohatou historii. I když samotní obyvatelé ostrova za zakladatele hlavního města považují vznešeného uprchlíka z Tróje Anténóra, objevy archeologů ukazují, že místo bylo osídlené již dávno předtím, než sem slavný Trójan dorazil.

Ostrovu poté vládli Římané, Slované i Benátčané. Zajímavostí je, že v roce 1254 se zde měl údajně narodit slavný objevitel Marco Polo. Jestli je to pravda zůstává záhadou. Každopádně je jisté, že zde kdysi skutečně žila rodina s příjmením Depolo.

Od 18. století zde pokračovalo rychlé střídání vládců. Ostrov ještě nějakou dobu patřil Benátské republice, pak ho získala Habsburská říše. Korčule po krátkou dobu vládla i Francie, později si ostrov podrobila černohorská vojska, která ho darovala zpět do rukou Rakouska.

Po 1. světové válce a během 2. světové války Korčula patřila Itálii, následně Německu. Po válce se Korčula začlenila do Socialistické federální republiky Jugoslávie. Brzy poté se zde začal rozvíjet i cestovní ruch.

Korčula Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Na Korčule se můžete těšit především na oblázkové pláže. Jižní strana ostrova je obecně známá tím, že nabízí mírné vlnky ideální pro děti a neplavce. Na severu ostrova si užijete mnohem divočejší moře.

V bezprostředním okolí hlavního města najdete především pláže pokryté oblázky či obklopené skalami. I proto někteří tvrdí, že si zde příliš neužijí malé děti. Pokud ale zatoužíte po dlouhé písečné pláži, stačí popojet k obci Lumbarda.

Na jaké konkrétní pláže se můžete těšit? 

Banje: Přímo v centru města Korčula najdete menší oblázkovou pláže Banje. Je vůbec nejstarší v celém městě, poblíž si můžete vybírat z nepřeberné plejády restaurací a barů. Pustit se můžete i do windsurfingu. Vzhledem k blízkosti centra hlavního města je tato pláž velmi oblíbená mezi turisty.

Zakerjan: Pláž Zakerjan leží východně od Starého města Korčula, oblíbená je zejména mezi místními. Opalovat se tu můžete na velkých kamenech, vstup do vody vám usnadní schody. Hned u břehu je poměrně velká hloubka, tuto pláž tak nedoporučujeme malým dětem.

Ispod Duvana: Máte rádi pláže, na nichž se můžete kochat krásným výhledem? Pak vyrazte na Ispod Duvanu v samém srdci města Korčula. Pláž pokrývají oblázky, díky pozvolnému vstupu do moře se tu bude líbit i dětem. V blízkosti najdete restaurace, bary i supermarket.

Pupnatska Luka: Jednu z nejoblíbenějších pláží vůbec najdete 15 km od hlavního města. Pokrývají ji oblázky, kolem ale nenajdete stromy, které by vám poskytly stín. Počítejte s tím, že pokud si nepůjčíte lehátka a slunečník, na sluníčku strávíte celý den. Pláž je opravdu nádherná a moře průzračně čisté. V sezóně tu proto úplně sami nebudete.

Korčula koupání a pláže

Vela Pržina, Bilin Žal a Tatinje: Ty nejlepší písečné pláže najdete u města Lumbarda. Nejoblíbenější z nich je Vela Pržina, doporučujeme vám na ní vyrazit co nejdříve.

Raději než v moři se vykoupete v bazénu? Vnitřní plavecký bazén najdete přímo v hlavním městě Korčula, nese jméno po slavném plavci Gojko Arneri. Pokud dáváte přednost hotelovým bazénům, líbit se vám bude například ve slavném hotelu Marco Polo.

Toužíte po koupališti s celou řadou adrenalinových atrakcí? To klasické tu nenajdete, zato si můžete užít zábavu na nafukovacích tobogánech v aquaparku Pržina.

3. Příroda

Ostrov Korčula má hodně členité pobřeží, které obklopují skupinky ostrůvků. Díky členitosti pobřeží nebudete mít problém najít opuštěnou zátoku, kterou budete mít jen sami pro sebe. Část ostrova zabírají hory, další část úrodná pole. Hlavní město Korčula pak leží na oválném poloostrůvku porostlém cypřiši a olivovými háji. Přírodní krásy ostrova nejlépe poznáte díky četným turistickým stezkám, které vás provedou po celém území Korčuly.

Korčula příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Korčula

Staré město Korčula

Opevněné Staré město vyniká svým unikátním půdorysem – uspořádáno je do tvaru rybí kostry. V létě tento tvar umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu, město tak není nepříjemně rozpálené. V zimě je pak chráněno před silnými větry a chladem. Do Starého města vstoupíte jednou ze dvou bran (Kopnena vrata a Primorska vrata) a pak už se můžete vesele toulat uličkami, kochat se výhledy a nakupovat suvenýry.

Katedrála svatého Marka v hlavním městě

Při procházce Starým městem se zastavte v katedrále sv. Marka. Ta byla postavena v 15. a 16. století, nad jejím vchodem se tyčí socha sv. Marka s postavami Adama a Evy po stranách. Uvnitř katedrály pak můžete obdivovat nádherný oltář od místního kameníka a další výzdobu. Přímo naproti katedrále stojí městské muzeum. Pokud se chcete dozvědět něco o historii Korčuly, tohle je to pravé místo.

Přístavy

Na ostrově se nacházejí dva velké přístavy, které se těší podobné návštěvnosti a oblibě jako hlavní město Korčula. Nazývají se Brna a Vela Luka. Druhý zmíněný je považovaný za kulturní středisko oblasti a turisté ho navštěvují nejen kvůli plážím, ale také pro regeneraci svého zdraví. Využívá se totiž i jako léčebné lázně. Na konci přístavu, v zátoce Kale, si můžete všimnout vyvěrajících léčivých pramenů.

Další zajímavá místa

Památky ve městě Korčula:

Dům Marca Pola: Podle legendy se v Korčule narodil Marco Polo. Tento dům sice určitě nepochází z jeho doby (byl postavený až v 17. století), můžete si ale prohlédnout několik podobizen slavného objevitele a především se vám naskytne opravdu krásný výhled.

Výlety po okolí:

Pevnost Forteca: Po zhruba 30 minutách chůze ze Starého města dorazíte k britské pevnosti Forteca ze začátku 19. století. Dnes se do pevnosti nepodíváte, z jejího okolí se vám ale otevře krásný výhled na město a mořskou hladinu.

Vesnice Žrnovo: Pouhé 4 kilometry od hlavního města Korčula leží malinká vesnice Žrnovo, která je jednou z nejstarších osad na ostrov. Nedaleko ní pak začíná Kocje, chráněná oblast a ideální místo pro procházky.

Jeskyně Vela špilja: Nedaleko letoviska Vela Luka najdete zajímavou jeskyni Vela špilja, ve které byly objeveny kosterní pozůstatky ze střední doby kamenné. Archeologické průzkumy zde probíhají dodnes. Od jeskyně budete mít nádherný výhled, zejména pak při západu slunce.

Ostrov Hvar: V blízkosti Korčuly naleznete opravdu velký počet míst, kam se vypravit lodí. Plavba dlouhá zhruba 1 hodinu a 30 minut vás čeká, pokud se rozhodnete podívat na ostrov Hvar. Tento tzv. ostrov slunce proslul jako jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Dnes sem návštěvníky přitahuje krásná příroda i rušný noční život.

Poloostrov Pelješac: Ještě za kratší dobu (cca 15 minut) se dostanete na nádherný poloostrov Pelješac. Právě tam podle mnohých najdete to nejhezčí moře v celém Chorvatsku. Snové pláže obklopené bujnou přírodou a výborné víno – tohle místo rozhodně stojí za jednodenní výlet.

Ostrov Mljet: Na ostrov Mljet vás trajekt dopraví za 30 minut, na místě pak navštivte národní park s neposkvrněnou přírodou nebo slavnou Odysseovu jeskyni.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Zaplavat si můžete v plaveckém bazénu Gojko Arneri s kapacitou až 400 lidí. Na tom stejném místě si také zahrajete vodní pólo.

Na venkovských silnicích a terénních cestách se bude skvěle jezdit všem cyklistům. V současné době zde sice nenajdete oficiální cyklistické trasy, není to ale problém. Projížďky po pobřeží nadchnou i nesportovce. Půjčovny kol najdete po celém ostrově, v hlavním městě pak doslova na každém rohu.

Ať jste amatérský sportovec, nebo profík, v dubnu se můžete zúčastnit závodu v triatlonu.

Zdejší vody přejí všem milovníkům šnorchlování a potápění. Svěřte se do rukou Dupin Dive Center, svědomitě se o vás postarají a ukáží vám krásy podmořského světa.

Korčula je naprostým rájem pro všechny příznivce plachtění a windsurfingu! Mimo jiné k tomu nahrává celoročně příznivý vítr. Pokud vás tento sport vždy lákal, díky kurzům plachtění a windsurfingu tady máte tu ideální příležitost s ním začít.

Na moře se můžete vydat také na kánoi či na kajaku. Některé kánoe mají průhledné dno, zážitek tak bude ještě intenzivnější.

Hladinu adrenalinu v krvi vám zvýší projížďka na bugynách. Tzv. Korčula Buggy Safari je výborný půldenní výlet.

Zážitky na vodě i na souši si můžete zarezervovat na Manawa.com.

Korčula sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Rodinné dovolené mají své nezapomenutelné kouzlo. Zařídit, aby se děti nenudili, ale někdy může být výzva. Máme pro vás hned několik nápadů, co s dětmi podniknout.

Pokud máte rádi procházky, vydejte se do Starého města a odtud do Kocje se zajímavými kamennými útvary. Pokud rádi jezdíte na kole, pobřežní silnice jsou nenáročné i pro děti. Většinu dítek pak nadchne plavba lodí. Co vyzkoušet dál?

Aquapark Pržina: Větším dětem a teenagerům se bude líbit v aquaparku Pržina. Nejedná se o klasický aquapark, ale spíše o trampolíny a nafukovací tobogán na moři. Jak už název napovídá, tyhle vodní radovánky si užijete u pláže Pržina u města Lumbarda.

Historické představení “Moreška”:  Zhruba od poloviny června do poloviny září můžete v hlavním městě zhlédnout unikátní představení. To zachycuje historický boj mezi Maury a křesťany, i když dnes se prezentuje jako bitva mezi Bílým králem a jeho vojskem (které je ve skutečnosti oblečené do červené barvy) a Černým králem, který unesl nevěstu Bílého krále. K boji hraje dramatická hudba a děti jsou z celého představení obvykle opravdu nadšené.

7. Noční život

Korčula nepatří mezi místa proslulá bujarým nočním životem. Přes den samozřejmě můžete posedět v některé z kaváren či barů, v pozdních hodinách se však vaše možnosti výrazně ztenčují.

Není to ale tak, že byste se tu po večerech měli nudit. V létě se koná celá řada open air koncertů místních hudebníků, živá vystoupení připravují i mnohé restaurace. Navštívit můžete i některou z klasických diskoték či barů. Jaké doporučujeme?

Klub Dos Locos No1: Do jedné z mála větších diskoték v hlavním městě míří zejména zástupy teenagerů. Klub v létě bývá doslova narván lidmi, těšit se můžete na dobrou hudbu i výborné koktejly.

Klub The Jungle Korčula: Druhý známý klub v hlavním městě, jehož největší předností je outdoorový taneční parket. Pokud vám tedy nedělají dobře zakouřené prostory, vyrazte se pobavit právě sem. Je třeba počítat s vyššími cenami za nápoje, stojí ale za to se tu minimálně jeden večer ukázat.

Bar Massimo: V horní části staré pevnosti můžete navštívit koktejlový bar Massimo. Rozhodně se sem stavte na západ slunce, k tomu si dejte některý z lahodných koktejlů a zaposlouchejte se do tónů jazzové hudby.

8. Počasí na Korčule

Pro počasí na Korčule jsou typická horká léta s teplotami šplhajícími ke 27 °C a delší zimy, kdy teploty neklesají příliš nízko, ale poměrně často prší.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Korčule? Kdykoliv od druhé poloviny června až do konce září. To nejslunečnější počasí slibuje červenec a srpen. V září sice denní teploty začínají klesat, moře však zůstává krásně prohřáté. Vyhněte se návštěvě v říjnu, kdy prší nejvíc z celého roku. Na poznávací výlet sem jinak můžete vyrazit kdykoliv.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Korčulu

Korčula je ostrov v Jaderském moři. Má rozlohu 279 km2 a je druhý nejlidnatější hned po Krku. V jeho blízkosti leží poloostrov Pelješac, ostrovy Hvar či Mljet, daleko to není ani na Dalmatské pobřeží.

Jeho stejnojmenné hlavní město si vysloužilo přezdívku Mini Dubrovník. Svou architekturou a množstvím historických památek se tomuto slavnému město opravdu velice podobá. Pokud už máte návštěvu Dubrovníku za sebou a bije ve vás srdce zapáleného historika, Korčula by se rozhodně měla stát vaším příštím cílem. Proč ještě se sem (ne)vydat na dovolenou?

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Korčulu

Obyvatelé Korčuly si užívají skoro 3 000 hodin slunečního svitu za rok. To je důvod, proč se sem klidně můžete vydat i mimo sezónu.

Ostrov má bohatou historii, připomenou vám ji mnohé kulturní akce včetně oblíbeného představení s meči Moreška.

Korčula nabízí výborné lodní spojení s dalšími ostrovy (například Hvar, Mljet) i s pevninskou částí Chorvatska (například Split).

Luxusní hotel, klasický penzion či skromný apartmán – zejména ve městě Korčula je nabídka ubytování opravdu rozmanitá. Poblíž se nachází i kemp.

Korčula je jedním z nejhezčích měst v Chorvatsku. Je známé svou příjemnou atmosférou a (nejen) milovníci historie budou jeho prohlídkou nadšení.

Ve městě Korčula se prý narodil slavný cestovatel Marco Polo. Pokud se o něm chcete dozvědět víc, navštívit jeho údajný dům či si koupit některý ze suvenýrů s jeho jménem, v průběhu své dovolené k tomu budete mít ideální příležitost.

Pobřeží ostrova je velmi členité, s nalezením té pravé pláže tak nebudete mít problém. Vybírat můžete z plně vybavených, ale také divokých pláží.

V hlavním městě Korčula najdete veřejný bazén. Dovolenou si tak může užít i ten, kdo koupání v moři příliš neholduje.

Ostrov nabízí ideální podmínky pro windsurfing a plachtění. Na své si přijdou začátečníci i pokročilí.

Pocházejí odtud výborná bílá vína Grk, Rukatac a Pošip. Vinařství má na Korčule tisíciletou tradici a když si sklenku zdejšího vína dáte k rybě, vaše chuťové buňky budou v sedmém nebi.

Když budete mít štěstí, můžete vidět delfíny v jejich přirozeném prostředí.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Korčulu

Cesta z Prahy vám zabere téměř 15 hodin. Náročné to není jen časově, ale také finančně. Z pevninského Chorvatska se totiž na ostrov musíte přepravit trajektem.

Na Korčule není letiště. Ta nejbližší se nacházejí v Dubrovníku a Splitu.

Absence divočejšího nočního života. V hlavním městě sice najdete několik dobrých podniků, Korčulu ale určitě nelze považovat za centrum nočního života.

Moře v hlavním městě není vždy dokonale čisté. Se zakalenou vodou se můžete setkat zejména v sezóně. Můžete to samozřejmě snadno vyřešit popojetím za město, je ale dobré o tom vědět.

10. Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Korčula

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Korčulu na dovolenou. V destinaci jsou i další resorty a hotely, avšak tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Villa Marta

Villa Marta - Korčula SVZ

Lokalita: Korčula
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Luxus si můžete dopřát v krásném ubytování s názvem Villa Marta. Ubytovat se zde může až osm hostů, kteří budou mít k dispozici čtyři ložnice a šest koupelen. Vila leží zhruba kilometr od pláže, obchodů, restaurací a kaváren. Centrum města je vzdálené přibližně 5 km. Pokud se rozhodnete přijet vlastním automobilem, můžete jej zaparkovat na soukromém parkovišti u vily.

Samotná vila vám ale nabídne celou řadu vyžití. Můžete relaxovat v bazénu, připlatit si masáže, číst si knihu u krbu nebo třeba sportovat na posilovacích strojích. Samozřejmostí je plnohodnotné vybavení kuchyně i koupelny, na které jste zvyklí ze svých domovů. Pobyt může uskutečnit i rodina s dětmi. Z vily se vám naskytne nádherný výhled do okolí.

Marko Polo Hotel by Aminess

Marko Polo Hotel by Aminess - korčula

Lokalita: Korčula
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Přibližně 150 m od skalnaté pláže leží čtyřhvězdičkový hotel Marko Polo by Aminess. Se svou romantickou atmosférou se stal první volbou mnoha novomanželů. Od centra města leží 300 m, kdykoliv se sem tedy můžete vydat na procházku nebo na nákupy. Nedaleko hotelu je supermarket, kde můžete nakoupit suroviny pro vaření. Autobus či taxík vás dopraví po ostrově dál. Zastávka i stanoviště jsou nedaleko.

Venkovní část hotelu doplňuje bazén se sladkou vodou. Děti potěší dětský bazén. Přímo u bazénu se nachází bar, který pro vás zajistí občerstvení. Lehátka i slunečníky jsou v areálu hotelu pochopitelně zdarma. Naopak za poplatek si můžete zajistit některou z wellness služeb. Vybírat můžete např. z vířivky, sauny či masáží. Aktivnější dovolenou zajistí tenis, pohodové sportovní vyžití pak pilates.

Aminess Liburna Hotel

Aminess Liburna Hotel - korčula

Lokalita: Korčula
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Klimatizované pokoje ve čtyřhvězdičkovém resortu, který oplývá přátelskou atmosférou. Těmito pár slovy by se charakterizoval hotel Aminess Liburna. Nachází se jen kilometr od turistického centra, možností k poznávání vaší destinace tedy bude spoustu. Ve stejné vzdálenosti se logicky nacházejí i nákupní možnosti. Již po 300 metrech však narazíte na supermarket, restaurace a bary.

K pláži to budete mít ještě blíž – jen 100 m. Lehátka a slunečníky si zde zaplatíte, o bazénu u hotelu to ale neplatí. Bazén je naplněný slanou vodou. U bazénu nechybí ani bar. Pokud se vám zachce objevovat ostrov či jen okolí vaší destinace, můžete si zapůjčit automobil nebo motocykl. Zhruba 0,5 km od hotelu staví autobusy i taxíky, můžete tedy využít rovněž těchto variant pohybu po okolí.

Aminess Port 9 Hotel

Aminess Port 9 Hotel - korčula

Lokalita: Korčula
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Dalším zástupcem hotelů v destinaci Korčula je čtyřhvězdičkový Aminess Port 9. Nachází se v těsné blízkosti oblázkové pláže, která je od hotelu vzdálená pouze 50 m. Z pláže se můžete vydat do supermarketu, abyste příjemný den zakončili dobrou večeří z místních surovin. Supermarket se nachází v okolí hotelu, do centra města to ale budete mít o něco dál. Dvoukilometrová procházka ale neublíží.

U hotelu se nachází venkovní bazén se sladkou vodou, u kterého můžete využívat i přilehlá lehátka a slunečníky. Samozřejmostí je bar přímo u bazénu, kde doplníte tekutiny. Svůj volný čas můžete rovněž vyplnit hraním tenisu. U hotelu nechybí dětské hřiště, kde se budou moci vyřádit i malí návštěvníci. O jejich blaho se během pobytu postarají také animační programy. Na výběr je z mnoha typů pokojů.

Hledáte další inspiraci? Mrkněte sem:

Kapverdské ostrovy
Turecko
Ostrov Rab
Město Rabac