Tbilisi je hlavním městem Gruzie nacházejícím se na jihovýchodě země. Co do počtu obyvatel je Tbilisi přibližně stejně velké jako Praha a svým návštěvníkům může nabídnout jak historické památky, tak i moderní architekturu. A v neposlední řadě skvělé kulinářské zážitky. V tomto článku si ukážeme, kde takové zážitky hledat a jaká turistická (ale i méně známá) místa navštívit.
1. Co vidět ve Tbilisi?
V centru Tbilisi se nachází mnoho památek a atrakcí, které stojí za návštěvu. Prohlídku centra můžete začít například u moderního Mostu míru navrženého italským architektem Lucchim, kterým dojdete do Rike parku. Zde je k vidění například socha Ronalda Reagana, horkovzdušný balón a vede odtud také lanovka k pevnosti Narikala. Cesta nahoru k pevnosti stojí 2,5 lari (asi 22 Kč) a z lanovky se vám naskytne krásný a nezapomenutelný výhled na město.
Těmito výhledy se poté můžete těšit i při výstupu z lanovky a od nedaleké sochy Kartlis Deda (česky Matka Gruzie). Matka Gruzie je hliníková socha, která je se svými dvaceti metry a polohou skutečnou dominantou města Tbilisi. V jedné ruce drží meč, kterým brání Gruzii před nepřáteli, v ruce druhé pak pohár s vínem, kterým vítá ty, kteří přicházejí v míru. Od Matky Gruzie můžete pěšky dojít k již zmiňované pevnosti Narikala, založené údajně již na přelomu 5. a 6. století našeho letopočtu.
- Most míru
- Pevnost Narikala
Dolů z Narikaly je nejlepší sejít pěšky (můžete ale znovu využít lanovku) a malebnými uličkami dojít k další významné „atrakci“ města – sirným lázním, ve kterých se koupal i spisovatel Puškin nebo britský zpěvák Sting. Pokud byste chtěli lázně navštívit, můžete si vybrat ze soukromých a veřejných.
Privátní lázně jsou samozřejmě dražší a časově omezené, ale pokud chcete soukromí a „bazének“ s teplou a studenou vodou, je to varianta pro vás. Veřejné lázně jsou podstatně levnější, cena se pohybuje kolem 6 lari (52 Kč). Tento typ lázní se liší tím, že místo bazénků s teplou a studenou vodou jsou v nich pouze sprchy a prostor sdílíte s více lidmi. Lázně jsou však rozdělené na ženskou a mužskou část. V obou typech lázní si navíc můžete připlatit za masáž nebo scrub.
Od starých lázní je možné se procházkou přes staré město dostat k Náměstí Svobody, které je známé svým majestátním sloupem se zlatou sochou svatého Jiří na koni (dříve tam však stála socha Lenina). V blízkosti Náměstí Svobody se nachází jedna z hlavních tbiliských tříd – Shota Rustaveli Avenue. Je zde mnoho obchodů, ale také muzeí – za návštěvu stojí Národní muzeum a Muzeum moderního umění (MoMa Tbilisi).
- Sirné lázně
- MoMa Tbilisi
Další známou třídou v Tbilisi je Chavchavadze Avenue, která se nachází ve čtvrti Vake. V této čtvrti se najdete dva známé parky – Mziuri park a Vake park. Oba dva rozhodně stojí za návštěvu, osobně však doporučuji hlavně Vake park. Jedná se o nádherný obrovský park s tenisovými kurty, altánky, fontánou, cyklostezkami a majestátní sochou.
Vake park je umístěn pod tzv. Želvím jezerem, kam se kousek od vchodu do parku dá vyjet lanovkou (lanovka je součástí systému hromadné dopravy). Želví jezero je skvělé místo na výlet, nabízí krásné výhledy na celé město. Pro milovníky pěší turistiky se nabízí možnost dojít od jezera (přesněji vyhlídky nad ním) k parku Mtatsminda, jde zhruba o 3km cestu. Tento park nabízí mnohé atrakce jako je horská dráha, kolotoče a další. A samozřejmě i na Mtatsmindě vás čekají nádherné výhledy.
- Vake park
- Želví jezero
V Tbilisi narazíte na obrovské množství kostelů, ale také synagog a mešit. Nepřehlédnutelná je Katedrála Nejsvětější Trojice, největší a nejvyšší katedrála v celé Gruzii. Katedrála byla dostavěna v roce 2004 a nachází se na levém břehu řeky Kury. K této památce se můžete dostat metrem, stačí vystoupit na stanici Avlabari a po 15 minutách chůze dorazíte přímo ke katedrále. Od Nejsvětější Trojice doporučuji sejít pěšky do centra města postranními uličkami, které mají své kouzlo a uvidíte z nich Tbilisi zase z jiných úhlů.
Dále doporučuji navštívit Clock Tower – křivé hodiny, které každý den ve 12:00 a 19:00 nabízí krátké loutkové představení. Hodiny sice vypadají starobyle, byly však postaveny v tomto století. Pokud byste se o této ikonické tbiliské památce chtěli dozvědět více, stačí se dát do řeči s místními průvodci, kteří se okolo památek pohybují a jsou vždy ochotni vám o hodinách povyprávět.
Poslední místo, které bych v Tbilisi doporučila, je Fabrika. Kdysi to byla sovětská šicí továrna, která byla přeměněna na multifunkční prostor – najdete zde bary, různé designové obchody, ale také tzv. working space. Toto místo je skvělé pro studenty a vlastně všechny, kteří pracují na svém počítači. Má skvělou atmosféru, je velmi oblíbené hlavně mezi mladými lidmi.
Fabrika se nachází ve velmi pěkné části Tbilisi a tak pouhou procházkou po jejím okolí narazíte na krásná místa. Můžete zde vidět například Divadlo Marjanishvili nebo Art Palace – krásnou budovu muzea umění.
- Katedrála Nejsvětější Trojice
- Clock Tower
- Fabrika
2. Kde se dobře najíst?
Jak jsem vzpomínala na začátku článku, Gruzie se může pyšnit skvělou kuchyní. V této části se podělím o tři tipy na skvělé tbiliské restaurace.
První restaurací (přesněji řečeno sítí restaurací) je Pasanauri. Zde můžete ochutnat tradiční gruzínská jídla, jako je například chačapuri a chinkali na různé způsoby. Osobně doporučuji „pobočku“ na ulici Gorgasaliho, odkud se můžete dívat na Chrám Metechi a zároveň pozorovat lanovky jezdící k pevnosti Narikala a zpátky.
Další skvělou restaurací je RadioCafe, nacházející se u Dry bridge (známý svým bleším trhem). V tomto podniku mají opravdu skvělý výběr nejen gruzínské kuchyně, ale také kávy a dezertů. V RadioCafe je navíc vždy skvělá atmosféra umocněná příjemným prostředím.
Posledním tipem, kde se v Tbilisi dobře najíst, je Cafe Daphna. Tuto restauraci najdete hned vedle RadioCafe a i zde můžete ochutnat skvělou gruzínskou kuchyni. Cafe Daphna je opravdu vyhlášená restaurace, proto je potřeba počítat s tím, že ve večerních hodinách nemusí být vždy volný stůl.
Kromě čaje, který v Gruzii zažívá renesanci, můžete v Tbilisi narazit na velké množství kaváren i se speciality coffee. Blízko Cafe Daphny se například nachází Puri Guliani, kde se dá i skvěle najíst. Dále bych doporučila Shavi Coffee Roasters, kam se dá dojít pěšky od metra Rustaveli. Poblíž této zastávky metra se nachází také další skvělá kavárna: Chika. Vyhlášenou sítí tbiliských kaváren je poté s pěti pobočkami Coffee LAB.
- Chinkali
- Coffee LAB
3. Co je dobré vědět
Pokud přiletíte přímo do Tbilisi, do centra se můžete dostat autobusem č. 337 přímo z letiště. Autobus však jezdí až od sedmi hodin ráno (přesněji 6:54). Cesta do Tbilisi stojí 1 lari (9 Kč, platíte-li kartou tbiliského MHD, viz dále) nebo 1,5 lari (13 Kč, jestliže platíte kartou platební) a trvá přes hodinu.
V případě, že přiletíte dříve, je možné si objednat službu Bolt, která v Tbilisi funguje velmi dobře. Stačí mít staženou aplikaci a přístup k internetu. Cesta z letiště do centra města pomocí služby Bolt trvá kolem 20 minut (závisí na dopravní situaci a odvážnosti řidiče) a stojí od 25 do 40 lari (210–450 Kč). Jelikož však Gruzie není v Evropské unii (a roaming je tak velmi drahý), je buď potřeba si pořídit gruzínskou SIM kartu dopředu, nebo se spolehnout na wifi na letišti.
Co se týče platby v MHD, dá se platit pomocí platební karty, kterou stačí při vstupu do autobusu přiložit k terminálu (cena je 1,5 lari – cca 13 Kč). V centru města (ve stanicích metra) je možné si koupit MHD kartičku, kterou si můžete dobíjet (pouze hotovostí). S kartičkou vás potom jedna jízda vyjde na 1 lari (cca 9 Kč).
Pokud ještě zůstaneme u tématu peněz a placení, v Tbilisi je na většině míst možné platit kartou. Jsou však místa, kde přijímají pouze hotovost, řeč je hlavně o různých trzích. Bankomatů určitě při svém poznávání města potkáte spoustu, vybírání peněz tedy není problém. Je třeba si ale u své banky ověřit, zda neúčtuje vysoké poplatky za výběr z bankomatu v cizí zemi. Přímo na letišti je také možné si na gruzínské lari směnit eura nebo americké dolary.
Co se týče jazyka, v Tbilisi se domluvíte především rusky (hlavně se staršími lidmi), ale jelikož se jedná o hlavní město, tak v některých případech také anglicky. Je také dobré být připraven na to, že Gruzíni se obecně moc neusmívají, většinu času bývají zamračení. To ale neznamená, že nejsou ochotni vám pomoct – ba naopak! Gruzie je také velmi bezpečná země, takže i když se budete nacházet v hlavním městě, nemusíte mít například strach se pohybovat ve večerních hodinách venku.
4. Tipy
Na konec bych vám chtěla doporučit gruzínský chléb „Šotis Puri“. Jedná se o úplně jiný chléb, než na který jsme zvyklí z Česka. Šotis Puri má tvar kánoe a peče se na stěnách pece, která svým tvarem připomíná velkou studnu. Můžete ho koupit v tradičních „okýnkách“ na spoustě míst v Tbilisi. Cena chlebu je 1,30 lari (cca 11 Kč) a určitě stojí za vyzkoušení. Dá se koupit také ve větších supermarketech, které při svých cestách určitě nevynechejte – zejména AgroHub market, kde si můžete koupit skvělé dorty a zákusky, a dokonce se i najíst v bistru.
Diskuse u článku