Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Chorvatsko

Novalja

Chorvatské přímořské letovisko Novalja okouzlí všechny svými čistými plážemi, skrytými zátokami a krásnou přírodou. V této destinaci se bude líbit milovníkům moře, vodních sportů a je zde vyhlášená místní kuchyně. Toto místo ležící na jihozápadní straně ostrova Pag je každoročně vyhledáváno mladými milovníky taneční hudby z celého světa. Městu se přezdívá chorvatská Ibiza a každé léto se zde koná mnoho festivalů a párty. Díky skvělé nabídce ubytování a příjemným plážím je ale Novalja vhodná i pro rodiny s dětmi. V dnešním článku vám předáme nejlepší tipy na zajímavosti v Novalje a okolí a prozradíme vám, kdy je nejvhodnější se do zátoky Novalja vypravit na rekreaci.

600 m od centra

Ubytování nacházející se nedaleko pláže s pozvolným vstupem do moře.

1,2 km od centra

Ubytování s venkovním posezením, kde si můžete zagrilovat.

500 m od centra

Apartmány nedaleko centra vhodné nejen pro rodiny s dětmi.

7 km od centra

Luxusní vilka až pro sedm hostů. Má saunu, infinity bazén i parkování.

1. O destinaci Novalja

Novalja je skvělá ke koupání, pro milovníky vodních sportů, přírody a dobrého jídla. Počítejte s delší cestou do destinace, a abyste si mohli projet i zbytek ostrova, je lepší mít auto.

Prvními obyvateli této oblasti byli Ilyrové. V Novalji sídlily jejich kmeny od doby Bronzové a dnes zde najdete pozůstatky z této doby. V 1. století př. n. l. se oblasti zmocnili Římané, a tak v dnešní době můžete obdivovat staré římské město Cissa. Celé území je poseto archeologickými památkami a kulturním bohatstvím z doby románské nadvlády.

O území Novalji mezi sebou po staletí bojovali Italové a Chorvati. V 15. století o ostrov Pag bojovala Francie s Rakouskem. Rakousko bitvu vyhrálo a po druhé světové válce byla lokalita opět přidělena Chorvatsku, bývalé Jugoslávii.

Po těchto změnách a nepokojích začala Novalja vzkvétat a rozvíjet se do své dnešní podoby. V této chvíli je vyhledávanou turistickou destinací, která žije převážně z cestovního ruchu. Najdete zde i památky seznamu UNESCO a důležitý chorvatský přístav.

Novalja Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Pláží v okolí Novalji je pár, je to ale zcela dostačující množství k tomu, aby si z nich vybral opravdu každý. Vydat se můžete na velké známé pláže, stejně tak ale můžete objevovat okolí a hledat menší zátoky. Možná učiníte překvapivá zjištění a narazíte na místní nudistickou pláž.

A jaké pláže najdete v Novalji a okolí?

Zrće – pláž Zrće patří k nejatraktivnějším plážím nejen v této oblasti, ale na celém Jadranu. Leží přibližně 3 km od Novalji a je posetá oblázky. Vstup do moře je zde pozvolný, čímž jde naproti i dětem a neplavcům. Během sezóny na ni zavítají tisíce turistů. Ti se zde sluní, koupou, nebo provozují sportovní aktivity. Jde o jednu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších pláží v celém Chorvatsku.

Straško – zhruba 1 km od Novalje leží oblíbená pláž Straško. Díky stejnojmennému kempu se přímo u ní můžete i ubytovat. Tato oblázková pláž je dlouhá 1,5 km a obklopuje ji les a menší útesy. Když už vás tedy sluníčko unaví, můžete si zalézt do stínu. Také tuto pláž hodnotí turisté jako jednu z nejkrásnějších na ostrově. Pláž si za svou čistotu vysloužila modrou vlajku, která potvrzuje její kvalitu.

Sveti duh – tato pláž se nachází přibližně 10 km od centra Novalji. Jedná se o oblázkovo-písečnou pláž, která je částečně nudistická. Nachází se zde i podobně smýšlející kemp, kde můžete pobývat doslova v souladu s přírodou. U pláže se nachází zpoplatněné parkoviště.

Planjka – nachází se na severozápad od Novalji. Jedná se o relativně rozlehlou pláž, která je ovšem i hojně navštěvovaná. Pokrytá je jemným pískem. Tato pláž je vhodná i pro aktivnější jedince, kteří si na pláži rádi zahradí volejbal nebo holdují vodním sportům.

Kukurina Beach – součástí města Novalja je také menší obec Potočnica a právě s ní se nachází tato pláž. Od centra Novalji je vzdálená 20 km, pokud se sem ale vydáte, odměnou vám bude mnohem více než jen pláž. Projít si totiž můžete i klidnou a zelenou vesničku Potočnici.

K dalším často navštěvovaným plážím patří např. Palamida, Vrtić, Borovici nebo Gajac. V případě pláží Palamida a Borovici se jedná o menší zátoky. Těch je v oblasti pochopitelně mnohem více, proto se stačí vydat objevovat okolí a možná na nějakou narazíte.

Novalja koupání a pláže

3. Příroda

Podobně jako ve zbytku Chorvatska i v Novalje objevíte krásnou a rozmanitou přírodu. Místní pláže a skryté zátoky jsou považovány za jedny z nejhezčích v Dalmácii. Zátoka i celá oblast leží na severu ostrova Pag. Novalja se řadí mezi nejslunnější místa na Jadranu a kromě vodních sportů tu jsou i skvělé podmínky k pěším túrám i k výletům na kole.

V této části ostrova se lidé věnují farmaření a nechybí ani pěstování vinné révy a oliv. Jde také o rybářskou oblast a kromě čerstvých ryb k večeři máte možnost vyrazit i za rybolovem na širé moře.

Vydejte se do rybářské osady Šimuni, která leží na západě ostrova Pag, pouhých 14 km z Novalji. Oceníte zde zejména několik kilometrů dlouhé pláže. Kromě koupání je toto místo ideální i k dlouhým procházkám a k odpočinku. Šimuni je zároveň i malým letoviskem a najdete tu několik kaváren a restaurací. Kromě toho si zde můžete vybrat ze široké nabídky vodních sportů jako je kayaking, yachting nebo jízda na banánu. Pláže jsou čisté, upravené a vhodné i pro děti.

Rijeka – na celodenní výlet můžete vyrazit do třetího největšího města Chorvatska, Rijeky. Rijeka je významným přístavním městem a pyšní se krásným historickým centrem, které je plné galerií, muzeí a divadel. Můžete si odtud odvézt i tradiční suvenýry, nejčastěji ve formě šperku. Hlavička mouřenína s bílým turbanem je talisman, který přináší štěstí. Z Novalji trvá cesta autem 2,5 hodiny, ale vede sem i autobusová linka.

Novalja příroda

4. Kam na výlet v destinaci Novalja

Prohlídka města a Talijanova buža

V obci Novalja byste neměli minout Talijanovu bužu. Jde o historický římský podzemní vodovod, který Římané vytesali do skály a zásobovali jím celou obec pitnou vodou. Dnes už je nefunkční, ale podívat se na něj můžete při návštěvě Městského muzea. V muzeu se mimo jiné nachází archeologické předměty a výstava fotografií z potopeného vraku z doby 1. století před naším letopočtem.

Výlet na nejvyšší horu ostrova

Sveti Vid je vysoký 348 metrů a tyčí se kousek od města Pag, 30 km autem ze zátoky Novalja. Na jeho vrcholu se nachází betonový sloup a pozůstatky kaple sv. Víta. Doporučujeme vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli horkému letnímu slunci. Pokud tu budete na jaře, budete odměněni zelenou krajinou a kvetoucími bylinkami. Na vrchol vedou dvě dobře značené stezky a po cestě spatříte krásné zátoky.

Město Pag

Město Pag leží 25 km od Novalji a je skvělým místem na celodenní výlet. Město leží v Pažském zálivu a je plné historických památek, kultury, gastronomických pochoutek. V okolí najdete desítky písečných pláží. Město je proslulé i výrobou pažského sýra a milovníky pálenek určitě potěší ta místní (travarica), která se vyrábí z bylin na ostrově. Dnes už ji zde nabízí téměř každý bar.

Další zajímavá místa

Přímo v oblasti Novalja:

Staré římské město Cissa – město Novalja neoplývá historickými památkami, ale jen 3 km od něj v rybářské osadě Caska leží tento kdysi opevněný římský tábor. Bohužel místo bylo v minulosti zasaženo silným zemětřesením a převážná část osady se propadla do moře. Dnes zde máte možnost obdivovat pozůstatky románských trosek a zachovalé kostelíky a najdete tu také příjemnou oblázkovou pláž.

Za starými olivovými háji zajeďte do vesnice Lun. V zahradě najdete olivový strom, který je údajně starý až 2000 let. Kromě toho tu uvidíte jeden z největších sadů divokých olivových stromů. Místo je lehce dostupné autem, leží v severní oblasti Novalji a cesta vám zabere 25 min.

Výlety do okolí:

Objevte Bermudský trojúhelník ostrova Pag – ten leží na opuštěném kopci směrem do Žigljen, pouhých 7 km do Novalji. Tento fenomén láká mnohé výzkumníky UFO i zvědavé turisty. Jde o náročnější trek, který se táhne hornatou planinou, takže doporučujeme pevnější boty a chuť na dobrodružství.

Mělké vody v Lokunja – kousek od Pagu, 25 min autem od Novalji, najdete tato léčebná jezírka. Zázrak je v bahně, které je plné léčivých solí. Hodinový pobyt v těchto jezírkách vám pomůže od kožních problémů i revmatu.

Solné doly v Pagu – tyto středověké bazény sloužily v minulosti jako zdroj soli. Táhnou se několik kilometrů a najdete zde i starou továrnu. Jde o historickou památku a mezi jednotlivými doly se dá bez problémů procházet.

Zavratnica – tato zátoka je vyhlášená národním parkem a je zapsána na seznam UNESCO. Na výlet si vyhraďte celý den. Tento ojedinělý přírodní úkaz je vzdálený 32 km od Novalji. Můžete zde podniknout turistický výšlap, vykoupat se v příjemné slané vodě a užívat si místo, kde se natáčely scény filmu Vinnetou.

Spoustu zajímavých míst v okolí Novalji můžete zažít také v rámci organizované akce.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Lezení po skalách –  vydejte se do místních skal, vzdálených pouhých 20 min autem od zátoky. Jde o nejznámější místo pro milovníky sportovního lezení. Najdete zde přes 20 skal s trasami různé obtížnosti. Výhledy jsou opravdu nádherné. Místní turistické centrum vám se vším pomůže a poradí.

Poznejte krásy zátoky na kole – místní kopce a rozmanitá příroda jsou vhodné k jízdě na kole. V oblasti najdete několik půjčoven a kempů, které nabízí pronájem kola.

Jízda na čtyřkolce – všichni milovníci adrenalinu by neměli vynechat organizované skupinové výlety na čtyřkolce. Jede se směr Zaglave, během zastávek se vykoupete v zátokách a z výšky budete obdivovat okolní ostrovy. Dojedete až ke známému Bermudskému trojúhelníku ostrova Pag.

Potápění – místní vody jsou oblíbené i potápěči. Přes agentury si můžete domluvit ponor, který vyhovuje vašim zkušenostem. V ceně je zapůjčení vybavení, instruktor i doprava lodí.

Vodní sporty – Můžete si vybrat například mezi jízdou na kanoi, vodními lyžemi, jízdou na banánu nebo vodním skútru. Ceny se liší dle zvolené aktivity.

Výlet lodí  – oblast leží v zátoce a je obklopena několika ostrovy. Můžete vyrazit tak na kratší i na celodenní výlety a užít si plavby po Jadranu. Nejoblíbenější jsou plavby na ostrov Krk a do národního parku Zavratnica.

Na pláži Zrće vám umožní zážitek ve formě bungee jumpingu. Skáčete do hloubky 41 metrů, jen malý kousek od moře.

V oblasti můžete využít i dobrodružné jízdy na raftu. Vyrazíte k okolním vodopádům. Cesta trvá přibližně dvě hodiny a v ceně je zahrnut i zkušený instruktor. Agentura nabízí také jízdy na kajaku.

Novalja sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Novalja se bude líbit i vašim dětem. Kromě oblázkových pláží zde najdete i ty písečné a vstup do vody je pozvolný. Dětem se bude líbit místní příroda a národní parky. V okolí nechybí ani románské památky a středověké zdi a hradby, které lákají k prozkoumání. V oblasti je také široká nabídka služeb a výletů, které jsou atraktivní i pro ty nejmenší.

Výlet do ptačí rezervace Veliko Blato – vydejte se na výlet do chráněné ptačí rezervace. Najdete ji na jižní straně ostrova Pag, půl hodiny autem ze zátoky. Můžete tu obdivovat na 143 druhů ptáků. Jde o poslední místo svého druhu v Evropě.

Tradiční místní karneval – na věku nezáleží a tradiční slavnost ostrova Pag si užije celá rodina. Pořádá se dvakrát do roka, v zimě a na konci července už přes 80 let. Jde tak o nejstarší a nejznámější karneval na Jadranu. Nabízí místním i turistům bohatý kulturní a zábavní program. Slavnost začíná tradičním místním tancem a vrcholí ohňostrojem.

Šnorchlování a potápění v Mandre – moře v oblasti  je klidné, plné krásných ryb i krabů a bohatý podmořský svět můžete prozkoumat i se svými dětmi. Šnorchlování a potápění agentura nabízí na různých místech ostrova a vy si tak můžete vybrat, která oblast se vám líbí nejvíce.

Zábavné show – s dětmi můžete vyrazit i na večerní vystoupení a show. Během léta je místo střediskem zábavy a najdete zde taneční programy a představení i pro nejmenší.

Prohlídka věže Kula Skrivanat – tato historická památka leží půl hodiny autem od Novalji. Kula Skrivanat je jedna z devíti věží města Pag, pocházející z 15. století. Věž sloužila k obraně města. V okolí najdete i několik muzeí, do kterých mají děti vstup se slevou.

7. Noční život v Novalji

V Novalji to v noci žije nejvíce z celého Chorvatska. Zejména pláž Zrće je vyhledávaným párty místem a v létě se na místní taneční festivaly sjíždí lidé ze všech koutů světa. Místo je plné osvětlených barů, kde při muzice servírují drinky přímo na pláži. Můžete tančit a popíjet až do rána. Na přední příčky ostrovní zábavy se řadí nejznámější a největší Aquarius Zrće Bar a Papaya Club.

Pokud jste fanoušky plážových festivalů, pláž Zrće a její okolí určitě nesmíte vynechat. Bary hostí každý rok ty nejznámější DJ´s a konají se zde taneční zábavy až do brzkého rána.

V hlavní sezoně jde o rušné místo plné lidé a zmatku. Novalja je ale i centrem kultury a pokud máte raději klidnější zábavu, doporučujeme se zúčastnit jedné z mnoha slavností, které se zde v létě pořádají. Mezi ty nejoblíbenější patří srpnové Novaljské kulturní léto.

Budou zde nadšení i všichni gurmáni a milovníci jídla. Pažská kuchyně je velmi vyhlášená a v kombinaci s místním suchým vínem jde o skvělý kulinární zážitek. Za ochutnání určitě stojí jehněčí, na jehož chuť už nezapomenete. Nejlépe jej na roštu připravují v Laguna – restauraci s výhledem na moře, kde vám kromě jehněčího připraví i čerstvé ryby a mořské plody.

8. Počasí v Novalji

V Novalji a okolí vládne středomořské klima a podnebí je příjemné. V létě můžete očekávat teploty kolem 30 stupňů Celsia a místo se vyznačuje nízkou oblačností. Je zde i vysoký počet slunečných dnů. Někdy zde ale fouká chladnější vítr z hor. Zimy tu jsou krátké a léta dlouhá a teplá.

Průměrná teplota moře je v létě 25 stupňů, ale koupání je možné už od května. Nejlepší dobou pro návštěvu jsou měsíce duben až září. Na jaře je větší pravděpodobnost deště, ale podzim je tu velmi pěkný a je skvělým obdobím pro ty, kteří milují výlety.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Novalji

Menší rybářská obec a přístav Novalja se nachází ve stejnojmenné zátoce na ostrově Pag. Je druhým největším městem na ostrově a je střediskem zábavy a cestovního ruchu. Najdete zde širokou nabídku ubytování, stravovacích zařízení a tanečních klubů. Spousta místních se zabývá rybolovem, chovem ovcí a pěstováním vinné révy. Doporučujeme vyzkoušet místní víno a lokální kuchyni. V hlavní turistické sezóně se tu pořádají hudební festivaly a některá místa tak mohou být hlučnější, s vysokým výskytem mladých lidí.

Novalja je ale známá i svými útulnými kavárnami, bary na pláži a tradičními restauracemi. Město patří mezi nejatraktivnější turistická místa na Jadranu. Jde o velmi slunné místo, plné zátok s tyrkysovou vodou. Díky tomu jsou tu skvělé podmínky k vykonávání vodních sportů a najdete tu i spoustu kilometrů cyklostezek. Z České republiky je Novalja dostupná letecky i autem. Při cestě autem můžete využít trajektu nebo cesty přes Pažský most.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Novalji

Novalja je 2. největším městem chorvatského ostrova Pag a je zde bohatá nabídka ubytování a služeb.

Najdete tu krásné zátoky, oblázkové i písečné pláže a pěkné okolní lesy.

Jde o vyhledávané středisko zábavy a nejznámější je pláž Zrće, která je centrem noční zábavy a letních hudebních festivalů.

Na své si přijdou i milovníci vína a jídla. Doporučujeme ochutnat místní kuchyni a navštívit některou z tratorií. Nabídka na jídelních lístcích je opravdu široká a mezi největší speciality patří jehněčí na rožni, grilované čerstvé ryby, mořské plody, mlži a místní sýr.

V zátoce je vybudovaná široká nabídka ubytování od útulných hotýlků až po plážové resorty. Už v 60. letech místní přestavovali své domy a pronajímali pokoje turistům.

Místní ovčí sýr je známý po celém světě díky své aromatické chuti a silné vůni. Je to díky kapkám mořské vody na stéblech bylin, kterými se tu ovce živí. Sýr si můžete koupit v místní sýrárně a ukážou vám, jak se vyrábí.

Můžete zde podniknout výlety lodí na okolní ostrovy a vybrat si ze široké nabídky sportovních i vodních aktivit.

Jde o velmi slunečné místo a vládne zde příjemné středozemní podnebí. Příroda je rozmanitá a můžete obdivovat husté lesy, spoustu druhů bylin a okolní kopce poseté vinnou révou.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Novalji

Místu se přezdívá chorvatská Ibiza a v létě je zde opravdu rušno. Konají se tu taneční festivaly a zejména na pláži Zrće končí párty až v brzkých ranních hodinách.

Z České republiky jde o vzdálenější destinaci. Z Prahy do Chorvatsko je to necelých 10 hodin, a poté musíte využít lodní dopravy na ostrov Pag z přístavu Žigljen, popřípadě přejet přes most.

Hlavní město Novalja nenabízí žádné historické památky. Milovníci historie budou muset vyjet do okolí.

Pokud nechcete zůstat jen v oblasti zátoky Novalja, pro pohyb po ostrově je lepší mít vlastní auto.

Jde o velmi oblíbenou turistickou destinaci a v hlavní sezóně tu je spousta lidí z celého světa.

Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků a skvělé nabídce služeb si tu připlatíte. Jde o luxusnější lokalitu, orientovanou spíše na bohatší zákazníky.

Najdete tu méně rodinných apartmánů.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Novalji

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Novalji na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Apartmánový dům Inga

Apartmánový dům Inga - novalja

Lokalita: Novalja
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: České kormidlo

Apartmánový dům Inga stojí ve vzdálenosti 600 m od centra destinace Novalja. K jejím středomořským restauracím a kavárnám to tedy opravdu nebudete mít daleko. A pláž? I ta je kousek, jen 100 m od ubytování. Nedaleko se nachází pláž Zrće, která vyniká svým čistým mořem a borovými lesy v okolí. Vstup do vody je zde pozvolný. Pokud by se vám na pláži nelíbilo, vyzkoušejte sousední zátoku Caska.

Pro absolvování tohoto zájezdu je potřeba využít vlastní dopravy. Zaparkovat ale můžete přímo u ubytování. Přijet vlastním autem bude mít výhody v podobě výletů, které můžete v okolí podnikat. Možností je mnoho. Nudit se ale nebudete ani v případě, že se rozhodnete zůstat v Novalji. Zde je totiž pestré sportovní vyžití, zahrát si zde můžete plážový volejbal, badminton i fotbal. Součástí apartmánů je kuchyňka.

Apartmánový dům Apolonija

Apartmánový dům Apolonija - novalja

Lokalita: Novalja
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: České kormidlo

Apartmány Apolonija leží jen 200 m od pláže. Pokud ale nechcete zůstat hned na první pláži, kterou najdete, vydejte se na procházku a možná objevíte skrytou zátoku, kterou budete mít jen sami pro sebe. Během hledání se třeba ocitnete v 1,2 km vzdáleném centru destinace Novalja, kde se rozhodnete strávit některý ze svých večerů během dovolené. Stravovat se můžete v několika místních restauracích.

Nechcete utrácet v restauracích? Nemusíte. Součástí apartmánů jsou kuchyňky, ve kterých můžete uvařit sami za mnohem méně. Tento apartmánový dům má ovšem k dispozici i venkovní posezení s grilem. Byla by škoda ho nevyužít. V areálu ubytování je zahrada, která zkrátka přeje odpočinku. U budovy nechybí ani parkoviště, kde můžete zaparkovat svůj vůz a mít ho tak neustále během pobytu k dispozici.

Apartmánový dům Roza

Apartmánový dům Roza - novalja

Lokalita: Novalja
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: České kormidlo

Apartmánový dům Roza se v mnohém podobá předchozím dvěma ubytováním, liší se pouze polohou a vybaveností. Ubytovat se zde můžete v jednom z klimatizovaných apartmánů, do kterých se vejde až 5 osob. Dovolená zde tedy přeje skupinkám kamarádů i rodinám s dětmi. Stravování zde nabízené není, budete tedy muset využít kuchyňky nebo restaurací v okolí. Jedna se nachází hned 250 m od ubytování.

Když už jsme u těch vzdáleností, pojďme si říci, jak daleko budete od pláže a centra města. Ve vzdálenosti 600 m od budovy se nachází jedna z pláží v této destinaci. Vzhledem k rozmanitým plážovým možnostem v okolí se ale můžete vydat i jinam. Centrum města Novalja se nachází jen 500 m od ubytování. U budovy s apartmány je také k dispozici parkoviště. Svůj vůz tedy budete mít po příjezdu kde zaparkovat.

Villa Plant 1

Villa Plant 1 - Novalja Chorvatsko SVZ

Lokalita: Novalja
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Luxusní vila s výhledem na moře? Villa Plant 1 je vhodná až pro sedm hostů. Hned čtyři ložnice a tři koupelny si budou hýčkat každého, kdo se v této vilce ubytuje. Luxusní ubytování se nachází zhruba 3 km od pláže. Centrum města bude i s restauracemi, kavárnami a obchody vzdálené přibližně 7 km. Panoramatický výhled nabídne kromě moře také lesy a zeleň.

Soukromé parkování je jen třešnička na dortu této moderní vily. Nechybí ani stolní fotbal, jacuzzi, kulečník, sauna, tenisový kurt či infinity bazén. Po příjezdu na vás bude čekat uvítací balíček. Připlatit si můžete také masáže. Možná vás potěší také fakt, že je zde povolen pobyt s domácími mazlíčky. Dále budete mít k dispozici veškeré vybavení, na které jste zvyklí ze svých domovů.

Vydejte se po návštěvě Chorvatska i do dalších destinací:

Turecko
Řecko
Kapverdské ostrovy