Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec

Kam v září k moři?

Dovolená v září má nesporné výhody. Pro ty, kteří mají rádi vyhřáté moře a teploty snesitelnější, než jaké nabízí léto, je to ten nejlepší měsíc pro pobyt u moře. Ale kam v září k moři? Mezi oblíbené volby patří např. Turecko, kde je právě tento měsíc tím posledním, kdy si užít stálých teplot a slunečných dnů. V tomto článku přinášíme tipy na top 10 destinací.

Evropa/Asie

Turecko si zamilujete pro vlídnost personálu, orientální atmosféru i překrásné mešity.

Evropa

Zářijové teploty v Řecku nabídnou hřejivou třicítku zejména na jihu a některých ostrovech.

Afrika

Dovolená v září v Egyptě vás zbaví náporu turistů, teploty zde jsou však stále vysoké.

Kam v září k moři - úvod světaznalec

TOP 10 destinací aneb kam v září k moři?

Turecko – brána do Orientu

Úvodní obrázek - turecko

Světadíl: Evropa/Asie | Hlavní město: Ankara | Úřední jazyk: turečtina

Turecko se rozkládá na pomezí Evropy a Asie a z každé z těchto kultur má co nabídnout. Evropana zaujmou úchvatné mešity s minarety, Asiata zase evropský způsob života. Turci vítají každého, kdo zavítá do jejich země, s otevřenou náručí. Jsou zvyklí nesoudit a projevuje se to také na kvalitě služeb. Pláže jsou většinou písčité s pozvolným vstupem do moře.

Vzduch se v září v Turecku může prohřát až na 30 °C, teplota vody pak zhruba na 26 °C.

Kde se ubytovat:

Řecko – olivové háje a proslulé ostrovy

Úvodní obrázek - řecko

Světadíl: Evropa | Hlavní město: Athény | Úřední jazyk: řečtina

Řecko je společně se svými ostrovy přehlídkou pláží nejrůznějších barev, majestátních pohoří, antických památek, kulinářských zážitků i skvělého vína. Ačkoliv je proslulou destinací, můžete i zde najít několik míst, která působí téměř nedotčeně. Do místních měst je zapsán kus historie, kterou vám dovolená v září umožní objevovat. V září láká zejména jih.

Průměrné teploty v září mohou i lehce překročit 30 °C. Teplota vody bývá kolem 25 °C.

Kde se ubytovat:

Egypt – Rudé moře a bílé pláže

Úvodní obrázek Egypt Světaznalec

Světadíl: Afrika | Hlavní město: Káhira | Úřední jazyk: arabština (egyptská)

Pokud během dovolené rádi objevujete i svět pod vodou, je právě Egypt odpovědí na otázku, kam v září za teplem. Korálové útesy v Rudém moři se vám jen tak neokoukají. Navštívit Egypt je dobrý nápad během celého roku. Na rozdíl od léta zde už ale v září nepanují pro organismus tak těžko stravitelné teploty a menší bývají také počty turistů.

I v měsíci září zde bývá přes 30 °C. Stejnou hranici může atakovat i teplota moře.

Kde se ubytovat:

Itálie – v září na jih a na ostrovy

Úvodní obrázek - itálie

Světadíl: Evropa | Hlavní město: Řím | Úřední jazyk: italština

Kam letět v září, aby zde byly teploty příjemné? Řešením může být jih Itálie a přilehlé ostrovy. Spoustu sluníčka zde doplňuje minimum deštivých dnů a absence návalu turistů. Do Itálie a na ostrovy nemusíte cestovat jen za krásnými plážemi. Velkým lákadlem jsou také dobroty ze středomořské kuchyně, magická příroda či výtečná italská zmrzlina.

Teploty se pohybují od příjemných 25 do 28 °C. Teplota moří činí obvykle max. 25 °C.

Kde se ubytovat:

Maroko – půvabná africká země

Úvodní obrázek Maroko Světaznalec

Světadíl: Afrika | Hlavní město: Rabat | Úřední jazyk: arabština

Pokud vybíráte, kam jet v září na dovolenou, pak byste měli vědět, že právě září a říjen jsou nejlepší měsíce pro návštěvu Maroka. Tato čajem provoněná země vám umožní zažít pouště, bazary i starobylá města. Arabské vlivy se zde mísí s evropskou kulturou. Až zde budete, nezapomeňte ochutnat místní kuchyni, která se od té naší poměrně dost liší.

Zářijové počasí je jasné s teplotami od 26 do 33 °C. Voda dosahuje teploty 24 °C.

Kde se ubytovat:

Chorvatsko – relax na pevnině i na ostrovech

Úvodní obrázek - chorvatsko

Světadíl: Evropa | Hlavní město: Záhřeb | Úřední jazyk: chorvatština

Chorvatsko vás zláká na své národní parky, známá městečka i významné památky. Pro české turisty je atraktivní zejména díky tomu, že je možné se do něj dostat autem i autobusem. Stále se mezi námi proto těší velké oblibě a jeho kempy bývají hojně obsazené. V Chorvatsku naleznete krásné pláže, z nichž některé přímo vybízejí například ke šnorchlování.

V září se v Chorvatsku drží příjemných 27 °C. Teplota vody bývá cca o 1 – 2 stupně nižší.

Kde se ubytovat:

Španělsko – Ibiza, vinobraní a slunce

Úvodní obrázek Španělsko Světaznalec

Světadíl: Evropa | Hlavní město: Madrid | Úřední jazyk: španělština

Září je ve Španělsku obdobím slunečným, teplým a s minimem srážek. Doporučit můžeme zejména Baleárské a Kanárské ostrovy, chybu ale neuděláte ani v případě, že zajedete na jih pevninské části země. Pobyt ve Španělsku vás přesvědčí o tom, že španělská kuchyně není jen paella, sportem nejsou jen býčí zápasy a jazyk není jen španělština.

Můžete se těšit na průměrné teploty do 28 °C. Voda mívá zhruba o 4 – 6 stupňů méně.

Kde se ubytovat:

Tunisko – pevnina i Djerba

Úvodní obrázek Tunisko Světaznalec

Světadíl: Afrika | Hlavní město: Tunis | Úřední jazyk: arabština (tuniská)

Tunisko patří k jedné z nejdostupnějších exotických zemí, kam letět v září. A abyste výběr dovolené neomezovali pouze na pevninské Tunisko, rozšiřte si nabídku také o Djerbu. Tento největší tuniský ostrov nabídne dlouhé písčité pláže, čistou vodu i pozvolný vstup do moře. Nachází se zde i několik zajímavých míst, např. pevnost či krokodýlí farma.

I v září bývá v Tunisku kolem 30 °C. Teplota vody se pak pohybuje kolem 25 °C.

Kde se ubytovat:

Kypr – ostrov dvou tváří

Úvodní obrázek Kypr Světaznalec

Světadíl: Evropa | Hlavní město: Nikósie | Úřední jazyk: turečtina (sever), řečtina (jih)

Pořád nevíte, kam v září k moři? A co Kypr? Budete mít na výběr hned ze dvou možností – Severní nebo Jižní Kypr. Zatímco severní část patří k Turecku, ta jižní k Řecku. Vlivy těchto zemí jsou v každé z částí znát. Ať tak či tak, v září se zde můžete díky příjemnějším teplotám věnovat například i turistice, po které si dáte zasloužený odpočinek na pláži.

Teploty v září se zde drží kolem 30 °C. Teplota moře lehce přesahuje hranici 25 °C.

Kde se ubytovat:

Kapverdy – ne až tak jasná volba

Úvodní obrázek - Kapverdské ostrovy

Světadíl: Afrika | Hlavní město: Praia | Úřední jazyk: portugalština

Až se budete rozhodovat, kam k moři v září, možná narazíte i na nabídky zájezdů na Kapverdy. Teplota vzduchu i moře je zde v tomto měsíci nejvyšší, zároveň je ale dobré vědět, že se také jedná o jedno z nejdeštivějších období v roce. Jako lepší se proto možná jeví vyčkat do října nebo na pozdější podzim, kdy je oceán stále vyhřátý a nejméně fouká.

Průměrné teploty v září se pohybují kolem 29 °C, teplota moře bývá o dva stupně nižší.

Kde se ubytovat:

Výhody dovolené u moře v září

Když už víte, kam v září k moři, přijde nám vhodné sepsat také pár výhod, které s sebou cestování v tomto období může nést. Dovolená v září má totiž významná pozitiva.

  • nižší ceny – v září se začínají snižovat nejen ceny zájezdů, ale také ubytovacích zařízení i stravovacích služeb
  • stále široká nabídka zájezdů i ubytování – na některých místech je září stále hlavní sezónou, výběr proto bývá stále široký
  • méně turistů – v létě bývají pláže i letoviska plná turistů, v září už se ale počty začínají pomalu snižovat
  • příjemné teploty a vyhřáté moře – po letní sezóně je moře v září příjemně vyhřáté a teploty se dostávají na snesitelnější úroveň
  • dovolená bez dětí – pokud vás přítomnost dětí v hotelech z nějakého důvodu obtěžuje, po prázdninách na ně už příliš často nenarazíte
Náš tip

Věnovali jsme se také dovolené v letní sezóně a v měsíci následujícím, tedy říjnu.

Kde je v září teplé moře?

Středomoří: To zahrnuje oblíbené destinace jako jsou Španělsko (např. Costa Brava, Costa del Sol), Itálie (Sicílie, Sardinie), Řecko (řecké ostrovy jako Kréta, Mykonos, Santorini), Chorvatsko a Turecko (Antalya, Bodrum). V září se voda v Středomoří obvykle pohybuje mezi 22°C a 26°C.

Kanárské ostrovy: Leží západně od Afriky a jsou populární pro evropské turisty. Moře zde může být okolo 22°C.

Severní část Červeného moře: Oblasti jako Egypt (např. Hurghada, Sharm el-Sheikh) mají velmi teplou vodu, často přesahující 27°C.

Jihovýchodní Asie: Země jako Thajsko (Phuket, Koh Samui), Malajsie (Langkawi) a Indonésie (Bali) mají teplé tropické moře po celý rok.

Karibik: Ostrovy jako Barbados, Jamajka, Svatá Lucie a Dominikánská republika mají v září teplé moře, často kolem 29°C.

Dubaj a Arabský poloostrov: Perský záliv může být velmi teplý, často přes 30°C, ale mějte na paměti, že v létě může být v těchto oblastech velmi horko.

Kam na exotickou dovolenou v září?

Mauricius: Tento ostrov v Indickém oceánu nabízí krásné pláže, modré laguny a bohatou kulturu. Září je jedním z nejlepších měsíců k návštěvě Mauricia, protože je to období sucha a teploty jsou příjemné.

Seychely: Další skvělá destinace v Indickém oceánu. Seychely jsou archipelág s nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou.

Bali, Indonésie: Bali je oblíbeným cílem pro surfaře, potápěče a milovníky kultury. Září je jedním z nejlepších měsíců pro návštěvu, protože je to období sucha.

Maldivy: Tyto tropické ostrovy jsou ideální pro romantickou dovolenou či líbánky. Během září začíná období sucha, což znamená méně deště.

Zanzibar, Tanzanie: Ostrov Zanzibar je známý svými nádhernými plážemi a bohatou historií. Září je dobrým měsícem pro návštěvu, protože je to období sucha.

Fidži: Tichomořské ostrovy Fidži nabízejí úchvatné pláže a křišťálově čistou vodu. Září je mimo hlavní sezónu dešťů.

Maroko: Ačkoli není typickou "plážovou" destinací, Maroko nabízí exotickou kulturu, úchvatné pouštní krajiny a historické města. Září je skvělým časem pro návštěvu, protože teploty jsou stále příjemné, ale ne tak vysoké jako v létě.

Nejlepší destinace na dovolenou v září

Středomoří:
Itálie (Toskánsko, Amalfské pobřeží, Sicílie, Sardinie): Nižší počet turistů, příjemné teploty a sklizně vinné révy.
Chorvatsko (Dubrovník, Split, Hvar): Krásné pobřeží a teplé moře bez letního shonu.
Řecko (Santorini, Mykonos, Kréta): Teplé moře a méně návštěvníků než v hlavní sezóně.
Portugalsko (Algarve, Lisabon, Porto): Příjemné počasí, méně turistů a úžasné pláže na Algarve.
Španělsko (Andalusie, Mallorca, Barcelona): Mírnější teploty než v létě a méně návštěvníků.

Kanárské ostrovy: Příjemné teploty po celý rok a teplé moře.

Maroko (Marrákeš, Atlasovy hory, Sahara): Chladnější teploty, ideální pro prohlídku města nebo treky v horách.

USA (Nová Anglie): Září je ideální čas k návštěvě kvůli "fall foliage" - barevné podzimní listí.

Kanada (Québec, Britská Kolumbie): Podzimní listí a mírnější počasí, ideální pro pěší turistiku.

Jižní Afrika (Kapské Město, Krugerův národní park): Jde o začátek jara v Jižní Africe, což je ideální doba pro safari a pozorování divoké zvěře.

Japonsko (Kjóto, Tokio): Příjemné počasí a méně návštěvníků než během turistické sezóny na jaře.

Austrálie (Sydney, Velký bariérový útes): Jde o začátek jara v Austrálii, což je skvělý čas k návštěvě.

Mauricius a Seychely: Září je jedním z nejlepších měsíců pro návštěvu těchto indickooceánských ostrovů.

Kam v září k moři - závěr světaznalec

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (27 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Už od malička jsem toužila cestovat a mé pocity se nezměnily ani po první cestě do zahraničí. A když jsem odcestovala do Nizozemí za prací, dalo mi to možnost nasát atmosféru dané země jinak než běžný turista. Čím více ale cestuju, tím více si uvědomuju, jak důležité je znát nejdříve svoji rodnou zem. Do cestování dávám své srdce, stejně jako do psaní.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář