Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Crikvenica

Crikvenica je jedna z nejznámějších destinací na letní dovolenou Kvarnerského zálivu. I když nepatří mezi nejnavštěvovanější místa v Chorvatsku, své věrné příznivce jistě má. Návštěvníky okouzlí historickým centrem, místními, zejména rybími, specialitami a kvalitním vínem ze svých vinic. I umělecky založeným návštěvníkům má Crikvenica co nabídnout. Ať už navštíví uměleckou galerii přímo v centru, nebo se vydají za krásami architektonických skvostů po blízkém okolí, jistě budou spokojeni. Crikvenica se pyšní i množstvím akcí zaměřených přímo na dětské turisty.

800 m od centra

Menší zrekonstruovaný hotel, kde můžete pobývat i se svým domácím mazlíčkem.

2 km od centra

Ubytování umístěné v mírném svahu nad mořem, kde budete obklopeni zelení.

1,5 km od centra

Hotel přímo u městské písčité pláže, v jejímž okolí je mnoho restaurací a kaváren.

1. O destinaci Crikvenica

Na místě dnešní Crikvenice se původně rozléhal římský vojenský tábor jménem Ad Turres. Později zde vznikla malá rybářská osada. Začátkem 15. století zde krcký kníže N. Frankopan vystavěl opevněný zámek – kaštel. Brzy však díky daru jeho syna přešel do majetku řádu Pavlánů. Ti v něm zřídili klášter a školu.

Po zrušení řádu se kaštel ocitl v majetku Habsburků, kteří v něm zřídili důstojnickou ozdravovnu. Tím pravděpodobně začala lázeňská historie Crikvenice. V budově zámečku byl později zřízen dětský domov a v současnosti slouží jako hotel pod zachovaným názvem Kaštel.

Oficiální status klimatických přímořských lázní však Crikvenica získala počátkem 20. století. Byly postaveny první hotely a Crikvenické lázně si oblíbila zejména uherská šlechta. V meziválečném období  si tuto lokalitu oblíbili i čeští návštěvníci a několik Čechů bylo dokonce majiteli hotelů. Česká klientela preferovala zejména rodinnou a dětskou rekreaci.

Specialitou Crikvenici je tzv. talasoterapie – léčba mořskou vodou. V posledních dvaceti letech byla na to konto vystavěna i Speciální nemocnice pro zdravotní rehabilitaci Thalassotherapia.

Crikvenica Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Crikvenica leží přímo na pobřeží, takže pláže jsou prakticky v centru veškerého dění. Několik cirkvenických pláží se honosí titulem modrá vlajka. Na výběr máte z písčitých i oblázkových pláží. Na své si tak přijdou opravdu všichni. Většina pláží je velmi dobře přístupná a s malými dětmi tak nemusíte cestovat za čistým mořem s mělkým dnem kdo ví kam. Na dvou hlavních plážích můžete využít jak nabídky vodních sportů, tak plážových atrakcí jako jsou různé tobogány a skluzavky. Výborná je i snadná dostupnost do centra. Takže není problém z pláže rovnou navštívit nějakou památku nebo si sednout do příjemné kavárny.

Pláž Gradska plaža se nachází velmi blízko centra Crikvenice. Tato pláž je do 17 hodin placená, poté je přístup na ni volný.  Jedná se o oblázkovou pláž, která přechází v hrubý písek. s pozvolným přístupem do moře. V podstatě se dá označit za bezbariérovou, je tedy vhodná i pro handicapované turisty  a velmi malé děti. Ttao pláž se pyšní prestižním oceněním Modrá vlajka. V těsné blízkosti se nachází terasy s kavárnami, prolézačky pro děti i stinná místa pod borovicemi. Specialitou této pláže je i možnost masáží přímo na místě.

Preferujete-li písčité pláže, je Crni Molo skvělou volbou. Díky pozvolnému přístupu do moře ji ocení zejména rodiče s dětmi. Nachází se asi 1,3 km od centra Crikvenice.Také tato pláž má Modrou vlajku.  Pro nadšence do pohybu zde pořádají lekce vodního aerobiku.

Pláž Omorika je asi 2 km směrem na Dramajl. Tato pláž je oblázková s betonovými bloky, které usnadňují přístup do moře. Na této pláži je možné si zapůjčit lehátka i slunečníky. Disponuje dětským hřištěm, hřištěm na volejbal, šlapadly, tenisovými kurty a blízkosti je i aquapark.

Balustrada je další z pláží, která má ocenění Modré vlajky. Ocení ji zejména akční turisté.. Nachází se taktéž blízko centra Crikvenice, památek i aquaparku. Je oblázková a často hostuje sportovní klání  vodních sportů.

Pakliže se vám opravdu nikam nechce, a máte rádi vše blízko sebe, ideální je stejnojmenná pláž před hotelem Kaštel. Je přímo v centru, oblázková a zapůjčit si zde můžete lehátko i slunečník. Přímo u pláže se nachází restaurace a ve vodě je množství nafukovacích atrakcí pro vaše ratolesti. Ideální místo, kde se dá strávit celý den.

Ani vyznavači naturismu nepřijdou zkrátka. V Kačjaku, nedaleko Dramajl, se nachází nudistická pláž.

Na pláži Podvorska to roztočíte nejen vy, ale i vaši čtyřnozí parťáci. I když je dnes v Chorvatsku více pláží, kde domácí mazlíčky vítají, pláž Podvorska má v tomto směru prvenství. Samozřejmě pamatuje i na chlupáče, a protože zde není přirozený stín, disponuje pláž speciálními stínítky pro psy. Samozřejmě je nutné pamatovat na hygienu a dodržovat určitá pravidla. Pláž Podvorska se nachází kousek od centra a v její blízkosti naleznete jak kavárny tak i dětské hřiště. Právem patří k nejoblíbenější pláži pro majitele pejsků v celém Chorvatsku.

Crikvenica koupání a pláže

3. Příroda

Crikvenica je ráj pro milovníky aktivní dovolené v přírodě. Přímo v místě naleznete dva městské parky a mnoho zeleně je i podél celého nábřeží. Ti pohodlnější se tedy za místní florou nemusí trmácet nikterak daleko. Co se týče fauny, i tady má okolí Crikvenice co nabídnout. Pojďme se tedy podívat blíže, jaké přírodní krásy můžete v blízkém i vzdálenějším okolí Crikvenice navštívit.

Pro nenáročné turisty a pohodovou procházku lesním parkem můžeme doporučit Petak park a Park palih za Domovinu. V obou těchto městských parcích naleznete jak oázu klidu, tak i mnoho kulturních akcí od května do Vánoc. Oba parky se nacházejí přímo v centru Crikvenice.

V Crikvenici se nachází také Love Path – Cesta lásky, která začíná na Vinodolské ulici. Jedná se o stezku dlouhou asi 8 km, která vede jak romantickým podloubím stromů, podél pobřeží, tak i do kopců, kde vás čeká nádherný výhled na široké okolí.

Pokud vám nevadí udělat si tak trochu zajížďku a zároveň jste obdivovateli filmových zpracování knih Karla Maye, udělejte si trochu delší výlet a navštivte Plitvická jezera. Filmoví nadšenci jistě poznají klasické vodopády, které před jistou smrtí zachránily světoznámého indiána Vinnetoua.

Necelou hodinu autem od Crikvenice leží nádherný národní park Risnjak nacházející se v pohoří Gorski kotar. Nadšení z něj budou jak milovníci horské turistiky, tak obdivovatelé chorvatské fauny. Nejvyšší vrchol má výšku 1528 metrů. Typickým živočichem zde je rys ostrovid, podle nějž dostal park své jméno. Narazit zde můžete však i na medvěda, vlka, kamzíka, jelena, kunu, tetřeva nebo jeřábka. Návštěvnické centrum parku se nachází v obci Crni Lug. K atrakcím patří naučná stezka Leska nebo vojenská základna na hoře Guslica. Z horských vrcholů je možné přehlédnout 30 km vzdálený Kvarnerský záliv.

Crikvenica příroda

4. Kam na výlet v destinaci Crikvenica

Historické centrum a muzea

Historické centrum Crikvenice nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za to navštívit. Pro milovníky historie bude určitě zajímavý Kostel nanebevzetí panny Marie, Kostel sv. Štěpána a Kostel sv. Antonína. Přímo v Crikvenici můžete také navštívit Městské muzeum Crikvenica, kde najdete jak exponáty z pravěku, tak i instalace věnující se kulturnímu a folklornímu dědictví crikvenické oblasti.

Vinodol

Kouzelný Vinodol je údolí nacházející se kousek od pobřeží Crikvenické riviéry. Toto údolí je tvořeno řetězcem malebných vesniček Bribir, Drivenik, Grižane a Tribalj. Mimo letní sídla zrekonstruovaná v tradičním stylu zde můžete navštívit i hrady Bribir, Drivenik a Grižane. Pro aktivní cestovatele nabízí Vinodol mnoho vyžití. Vinodolské údolí je také známé díky pořádání pravidelných festivalů.

Výlety na lodi

Využít můžete i bohaté nabídky výletů na lodi. Oblíbené jsou například plavby na ostrov Krk do zátoky Klimno, do městečka Šilo a zpět do Crikvenice, nebo polodenní lodní výlet k mysu Kačjak severně od Crikvenice. V Šilu bývá oblíbeným turistickým cílem a zároveň vyhlídkou maják. Vydat se rovněž můžete na ostrov Rab nebo malý ostrůvek Košljun. Zde vám bude odměnou františkánský klášter.

Další zajímavá místa

Přímo v Crikvenici:

Samostatným svatostánkem umělců je Městská galerie umění, kterou naleznete také v centru Crikvenice jako již zmiňované muzeum.

Pokud navštívíte Crikvenici i s chlupatým kamarádem, doporučujeme návštěvu Monty`s Dog Beach and Bar. Je to unikátní restaurace na pláži Podvorska, kde nakrmí jak vás, tak vašeho pejska.

Na pobřeží Crikvenické riviéry také najdete speciální Restauraci zdravé výživy. Pokud tedy dáváte přednost tomuto typu stravování, máme pro vás skvělou zprávu. Tato restaurace je otevřena celoročně a není tak pouze sezónní záležitostí.

Výlety do okolí:

Oblíbeným výletem v okolí je i návštěva městečka Vrbnik na ostrově Krk. Vrbnik je stupňovitě rozložen na vápencovém svahu nad mořem. Romantickou atmosféru Vrbniku propůjčuje jak jeho středověký ráz, tak spleť křivolakých úzkých uliček. V místních vinárnách – konobách, můžete ochutnat vynikající místní bílé víno žlahtina. Ta se pěstuje pouze ve vinohradech v blízkém okolí Vrbniku.

Chystáte se do Crikvenici jako pár? Vyzkoušejte akci pro dva nazvanou FunForTwo.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Gradská plaža nabízí množství sportovních aktivit pro ty z vás, kteří si bez pohybu dovolenou prostě neužijí. Ať už dáte přednost poklidnější zábavě fve formě badmintonu, plážového volejbalu, šnorchlování, nebo se vrhnete na parasailing, vodní lyže či podmořský rybolov, v podstatě se nemusíte tak zvaně hnout z místa a veškeré sportovní vyžití si užijete přímo na pláži. Vyzkoušet můžete také místní míčovou hru Picigin.

Milovníci bílého sportu mohou na pobřeží nejen směrem na Selce využít tenisových kurtů. Přímo v Crikvenici se nachází i sportovní stadion a také tenisové kurty. Opačným směrem můžete využít městské sportoviště Omorika u stejnojmenné pláže. Na Kačjaku také naleznete plně vybavené sportoviště.

Pro opravdové drsňáky a dobrodruhy nabízí Crikvenica možnost vybití v Adrenalin park Crikvenica. V nabídce centra je lanová dráha, paintball, horolezecká stěna, trampolíny, minigolf, sumo, klecový fotbal a jiné atrakce.

Crikvenica sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

S dětmi můžete navštívit Crikvenické akvárium. Na 200 m2 naleznete jak místní druhy ryb, tak i tropické druhy a dokonce i menší druhy žraloků a piraně. Veškeré informace včetně otevírací doby a ceníku naleznete zde.

Komu se nechce obcházet expozice akvária, má možnost využít s dětmi naprosto unikátní plavbu lodí se skleněným dnem. Vy i vaše ratolesti máte tak unikátní možnost sledovat ekosystém Jaderského moře v přímém přenosu.

První neděli v srpnu si rozhodně udělejte výlet do nedalekého městečka Tribunj. Konají se tu tradiční oslí dostihy. Ty se, s krátkými přestávkami, konají již od roku 1957. Chov oslů má v Chorvatsku velkou tradici. Dokonce jim byl nedávno i postaven vlastní pomník a na ostrově Logorun byla založena první oslí rezervace na světě.  Tato akce plná komických situací s tvrdohlavými a nezkrotnými zvířátky v hlavní roli, každoročně přivítá několik tisíc návštěvníků.

V Crikvenici se každoročně pořádá mnoho akcí zaměřených přímo na malé návštěvníky této destinace. Nejznámějším a nejoblíbenějším je pravděpodobně dětský karneval Novi – Vinodolski, který se tradičně koná na přelomu června a července před Letním karnevalem.

7. Noční život Crikvenice

Crikvenica, stejně jako většina prázdninových destinací, nežije jen ve dne, ale bohatý program nabízí svým návštěvníkům i v noci. Přesto, že zde není tolik živo jako v jiných destinacích, ani tak nemusíte mít strach, že byste zde nenašli zábavu i v noci.

Mimo oblíbených festivalů pod širým nebem, ať už se zaměřením na folklor, hudbu nebo umění, můžete navštívit i několik vyhlášených zábavních podniků. Jestliž neholdujete pouliční zábavě, doporučujeme Discotheque Pulse, která  nabízí i tématické večírky a hraje se zde převážně místní hudba. Otevřeno je od 22 do 6 hodin.

Další z oblíbených discoklubů jsou například Phoenix, Retro a Flash. Kdo neholduje disco rytmům, může využít množství barů. Nejoblíbenějším je asi Beach bar Figa, ale možností je více, například Luka, Delfin, Point nebo Galija.

Noční život se v sezoně soustředí hlavně v okolí hlavní pláže Crni Molo, kde je několik klubů, barů i diskoték. Crikvenica je původně lázeňské město a i když se umí bavit, přece jen si zachovává i poklidnou lázeňskou atmosféru. Je tak ideálním místem spíše pro rodiny s dětmi nebo turisty, kteří bujaré večírky prakticky nonstop, rádi oželí.

8. Počasí v Crikvenici

Crikvenica leží na pobřeží Jaderského moře, má tedy typické středomořské klima. Léta jsou obvykle suchá a horká. Hlavní sezona v Kvarnerském zálivu trvá od června do září. V červenci jsou zde teploty nejvyšší. V tomto období je zde jen minimum srážek a obecně v tomto regionu příliš často zamračené nebe nevidí.

Od června do konce srpna má moře příjemnou teplotu okolo 22 – 26 stupňů. Nejteplejší počasí v prázdninových měsících láká množství turistů. Pokud nesnášíte velkou kumulaci lidí, dejte přednost raději květnovému, červnovému nebo zářijovému termínu dovolené.

Ani na jaro a na podzim množství srážek příliš nevzroste, ani když teploty nejsou vyloženě nepříznivé. Pro vyznavače dobrodružství i za nepříznivého počasí, avšak v příjemné teplotě okolo 17°C v průměru, jsou ideální měsíce k návštěvě Crikvenice květen a říjen.

Zimy jsou zde sice mírné, ale poměrně deštivé. Teplota většinou pod +10℃ neklesá.

9. OSMNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Crikvenice

Crikvenica měla v roce 2011 zhruba 11 122 obyvatel. Nachází se asi 25 km od Rijeky při ústí řeky Dubračina. Zahrnuty jsou k ní i městské části Jadranovo, Dramajl a Sence. Místní obyvatelé se věnují zejména pěstování zemědělských plodin, chovu hospodářských zvířat a rybářství. Zejména pro rostlinnou výrobu je zde ideální klima, vzhledem k průměrné roční teplotě 13,2 stupňů.

Tím, že Crikvenica není vyhlášeným letoviskem jako například Zadar nebo Dubrovník, ocení její poklidnější tempo zejména turisté, kteří nevyhledávají velké davy. I v hlavní turistické sezoně, která trvá zhruba od června do září, není tato destinace vyloženě přelidněná.Je to dáno i tím, že veškerá společenské dění je rozptýleno po celé délce riviéry.

Crikvenica nabízí více možností ubytování. Jak luxusní hotely pro ty nejnáročnější, tak i možnost soukromých apartmánů nebo skromnější ubytování v kempech. Zkrátka nepřijdou ani rodiny s velmi malými dětmi nebo milovníci domácích mazlíčků, kteří by si dovolenou bez chlupatého kamaráda nedokázali představit.

TŘINÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Crikvenice

Z Brna do Crikvenice pojedete autem zhruba 7 hodin. Autobusové spojení na vlastní pěst jsme bohužel přímo do této destinace nevyhledali. Nicméně je možné využít letecké dopravy do nedaleké Rijeky a do místa ubytování se dopravit místní autobusovou linkou.

Crikvenica má bohatou lázeňskou tradici. Můžete tak využít pro skutečnou relaxaci několik pavilonů.

Do Crikvenice nemusíte jet nutně jen na dovolenou, která trvá několik dní či týdnů. Množství cestovních kanceláří nabízí  i tzv. jednodenní koupání v Crikvenici s pobytem na pláži až 11 hodin. Můžete si tak odpočinout v náročném pracovním týdnu u moře a přesto ušetřit čas nebo finance.

Kromě centrální městské pláže, kolem které se točí veškeré dění, disponuje Crikvenice i městským koupalištěm.

Kromě klasických vodních sportů, které se dají v přímořském městě očekávat, nabízí Crikvenica i mnohá jiná sportovní vyžití.

V sezoně dovolených se zde pořádá množství sportovních akcí, kterých se můžete buď přímo zúčastnit nebo se jen obdivovat výkonům závodníků.

V bezprostředním okolí Crikvenice se můžete účastnit různých festivalů a kulturních akcí.

Buďte námořníkem! Plavby lodí, jachting nebo windsurfing – to vše je možné.

Hlavní crikvenická pláž je ideální i pro velmi malé děti nebo tělesně postižené návštěvníky. Díky pozvolnému přístupu do moře si tak koupání v čisté vodě Jadranu může užít opravdu každý.

Milovníci historie jistě ocení historické památky jak přímo v místě, tak v blízkém okolí. Navštívit hrad, tvrz nebo zříceninu není díky snadné dostupnosti žádný problém.

Pokud se neradi držíte při zemi nebo preferujete rychlejší zábavu, horská turistika nebo cykloturistika není v okolí Crikvenice nic ojedinělého. Jako ve většině Chorvatských destinací, i zde je možno zapůjčit kola a síť kvalitních cyklostezek je také samozřejmostí.

Crikvenica je rájem pro děti všech věkových kategorií. V sezoně se zde pořádá několik akcí zaměřených přímo jen na malé návštěvníky.

Jak jsme již zmínili v úvodu, užít si dovolenou i s čtyřnohým mazlíkem není problém. Pro milovníky psů máme skvělou zprávu – v blízkosti je otevřena speciální psí pláž, na které se vaši psi mohou skvěle vyřádit.

PĚT důvodů, proč nejet na dovolenou do Crikvenice

Po vlastní ose se do Crikvenice, mimo auto, dostanete jen stěží. Alespoň s námi se dopravní portály na toto téma odmítly bavit. Takže, kromě auta, je nejlepší navštívit tuto destinaci s CK.

V hlavní turistickou sezonu počítejte s poněkud horší dostupností na místo určení. Celé Chorvatsko je opravdu světově oblíbenou lokalitou a dojezdové časy z plánovače tras se mohou značně lišit od reality. Také cesta autobusem s CK  je poněkud zdlouhavá.

Dobrodruzi, kteří nechtějí mít opletačky s místními strážci zákona, ať raději využijí vždy zavedené kempy. Po celém Chorvatsku je stanování ve volné přírodě zakázáno.

Pokud se rozhodnete dopřát slunné pláže a historické památky i svým čtyřnohým mazlíčkům, neměl by to být zásadní problém. Zpozornět by však měli majitelé kříženců teriérů typu bull (označovaných jako bojová plemena)  a plemen typu bull, která nejsou uznaná FCI (americký pitbullteriér, americký bully, liondog…). Všem těmto je vstup do Chorvatska, tedy i do Crikvenice, zakázán.

Milovníci rušného nočního života by mohli být v Crikvenici její poměrně poklidnou atmosférou poněkud znuděni.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Crikvenici

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Crikvenice na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Esplanade

Hotel Esplanade Crikvenica

Lokalita: Crikvenica
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Pouze 800 m od centra města Crikvenica leží čtyřhvězdičkový hotel Esplanade. Jedná se o menší hotel, který v nedávné době prošel rekonstrukcí a nyní se těší velké oblibě turistů. Leží jen 150 m od oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře. Pláž i moře se mohou pyšnit svou čistotou. Pokud by se vám ale přeci jen zachtělo zaplavat v bazénu, můžete využít toho, který je součástí areálu hotelu.

Pobyt v tomto hotelu ovšem nebude jen o pobytu v moři nebo v bazénu. Svoji dovolenou můžete prožít i aktivně využít nabídky sportovního vyžití. Můžete si zahrát tenis nebo vyzkoušet vodní sporty. Další dávku odpočinku si pak můžete dopřát ve wellness centru. Součástí většiny pokojů je balkón a úlevu od horka vám zajistí klimatizace. Wi-Fi je zdarma v prostorách lobby. Pobyt se zvířaty je povolen.

Hotel Omorika Crikvenica

Hotel Omorika Crikvenica

Lokalita: Crikvenica
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Pokoje s balkónem nabídne také čtyřhvězdičkový hotel Omorika Crikvenica. Nachází se 2 km od centra této destinace pouze 200 m od pláže. Tam na vás budou čekat lehátka i slunečníky, které si můžete za poplatek vypůjčit. Na pláži můžete využít nabídky vodních sportů, přímo v hotelu se ale můžete věnovat tenisu či minigolfu. Je tedy na vás, zda zvolíte aktivnější nebo čistě odpočinkovou dovolenou.

Hotel je umístěný v mírném svahu a jeho okolí přidává na atraktivitě všudypřítomná zeleň. Vydáte-li se na procházku do města, cestou potkáte nespočet nákupních možností a restaurací. Zajímavého vyžití se vám ovšem dostane i ve městě. Můžete si zde např. zapůjčit automobil nebo kolo a vydat se ještě dál za poznáváním Chorvatska. Na hotelu je povolen pobyt s domácími mazlíčky.

Hotel Mediteran

Hotel Mediteran Crikvenica

Lokalita: Crikvenica
Kategorie hotelu: tříhvězdičkové ubytování
Cestovní kancelář: České kormidlo

Venkovní a mimo sezónu rovněž i vnitřní bazén si můžete užívat ve tříhvězdičkovém hotelu Mediteran. O vaše blaho se během pobytu postará rovněž wellness oblast se saunou a masážemi. Hotel se nachází přímo u městské promenády a asi jen 1,5 km od centra letoviska Crikvenica. Stane se tak skvělým výchozím bodem pro výlety po této oblasti. Klimatizaci i Wi-Fi připojení zde můžete využívat zdarma.

Od hotelu to bude kousek nejen do města, ale také k pláži. Nachází se totiž přímo u ní. Jedná se o městskou pláž, která je písčitá, ale placená. Díky tomu ale možná budete mít jistotu, že si zde ulovíte kousek prostoru i v sezóně. V okolí pláže a tudíž i nedaleko hotelu objevíte kavárny i restaurace. Přijedete-li vlastním či půjčeným vozem, můžete za poplatek parkovat přímo u hotelu. Pro děti je připravené dětské hřiště.

Tipy na další zajímavé destinace objevíte v těchto článcích:

Turecko
Řecko
Kapverdské ostrovy