Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Dubrovník

Nejnavštěvovanější město Chorvatska s mohutnými, téměř 2 km dlouhými městskými hradbami. Dubrovník je místo plné historie, výborného jídla a letní zábavy. Od 70. let je zapsán na seznamu dědictví UNESCO, a tak se není čemu divit – za zábavou, historií a poznáním sem každoročně proudí davy turistů. Přečtěte si o něm více a naplánujte si vaši příští dovolenou právě tady. Poradíme vám, kdy se do sem vydat a co tam můžete zažít.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel přímo u oblázkové pláže, daleko to ale nebude ani k památkám.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel 300 m od pláže a jen 1,5 km od historického centra Dubrovníku.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel s bazénem, parkovištěm a nedalekou autobusovou zastávkou.

Luxusní vila

Luxusní vila se soukromým bazénem. Ubytuje se zde až osm hostů.

1. O Dubrovníku

Nejstarší archeologické nálezy v této oblasti pocházejí z 8. století našeho letopočtu. Dubrovník byl v té době nejspíše v Byzantském područí až do chvíle, kdy se stal součástí Benátské říše. V roce 1296 město postihl strašlivý požár, při kterém bylo z velké části poničeno. Poté bylo znovu vystaveno a stalo se relativně nezávislým městem, ačkoliv bylo součástí Maďarského království. Později se městu ještě několikrát změnil majitele.

Zajímavé je, že Dubrovník byl jedním z míst, které se stalo vzorem zavádění moderních práv a jako první zavedl také karanténu jako prevenci šíření nemocí. Původní nemocnice s karanténou – lazaretem – je tu velmi dobře zachována. V Dubrovníku byla otevřena také první evropská lékárna, do které se dodnes můžete podívat.

Dubrovník postihla v historii ještě jedna katastrofa – silné zemětřesení, které roku 1667 město téměř zničilo. I v tomto případě se ale město dalo dohromady a postupně se začal obnovovat. Později se stal součástí Rakouska, Jugoslávie a nakonec samostatného Chorvatska. Roku 1979 bylo město zapsáno na seznam UNESCO a pokračovalo se v rekonstrukci staveb v původním stylu tohoto města.

Dnes je Dubrovník jedním z nejvýznamnějších chorvatských center cestovního ruchu, a také důležitým chorvatským přístavem.

Dubrovník Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště v Dubrovníku

Jelikož se Dubrovník nachází přímo na pobřeží Jaderského moře, najdete tu mnoho krásných míst ke koupání. Vyhněte se pouze přístavu. Na plážích si odpočinete třeba i ve stínu blízkých borovic nebo si užijete plážové sporty. V této oblasti si vyberete z oblázkových, písčitých i skalnatých pláží. Spousta z nich jsou menší pláže, takže nečekejte dlouhé procházky podél pobřeží.

A jaké pláže najdete v Dubrovníku a okolí?

Copacabana – jedna z nejoblíbenějších pláží, nacházející se na poloostrově Lapad. Vstup do moře pozvolný, pláž je vhodná i pro pohybově postižené díky snadnému přístupu. Na této pláži si můžete vybrat i z nabídky vodních sportů a také si tu půjčíte kajak.

Banje – velmi oblíbená oblázková pláž, vhodná pro rodiny s dětmi. Skvěle dostupná z historického centra. Dostanete se na ni po schodech, takže není bezbariérová. Z pláže Banje máte výhled na historické centrum Dubrovníku a na ostrov Lokrum. Moře je tu velmi čisté. Můžete si přinést vlastní ručník nebo si zaplatit křesílko v plážovém klubu Banje Beach, kde si dáte i něco k jídlu a pití.

Pláž sv. Jakuba – jedna z velmi malebných pláží města, vzdálená asi půl hodiny pěšky z centra. Přístup na ni je složitější, pláž má kamínky a částečně je skalnatá – boty do vody jsou povinnou výbavou. Pláž je ale velmi malebná a nabídne vám krásné výhledy. Najdete tu také restauraci a lehátka a slunečníky jsou k dispozici za poplatek.

Buza Beach – jedna z nejkrásnějších pláží na plavání i opalování. Krásné výhledy, malý café-bar s osvěžením. Pláž je skalnatá s vybetonovanými terasami, ze kterých můžete skákat přímo do vody. Pláž najdete velmi blízko historického centra, takže po prohlídce památek můžete zamířit přímo sem.

V Dubrovníku a okolí najdete i spoustu dalších pláží – například pláže Kupari, Danče, Pasjača nebo Cava.

Pokud do Dubrovníku vyrážíte mimo letní sezónu a přesto byste se rádi koupali, asi vás nepotěšíme: Dubrovník nemá žádný veřejný bazén pro návštěvníky. Můžete si tu ale pronajmout některou z vilek nebo pokoj v hotelu s bazénem.

Dubrovník koupání a pláže

3. Příroda v Dubrovníku

Příroda v Dubrovníku a okolí je podobně krásná jako v jiných částech Chorvatska. Čeká tu na vás spousta zeleně, krásná městečka, ukrytá mezi horami a kopečky, a malebné ostrůvky. Navštívit můžete už zmíněný ostrov Lokrum s botanickou zahradou, ale také mnoho dalších míst.

Na celý den se můžete vydat s průvodcem k vodopádům Mostar a Kravice. Tyto 28 metrů vysoké vodopády najdete v Bosně a Hercegovině. Pokud nechcete platit za průvodce, dostanete se sem autem (půjčit si ho můžete zde) z Dubrovníku za 2 hodiny 40 minut. V letních měsících se pod vodopády dá i koupat; v tomto období je voda nepříliš hluboká a velmi klidná, a proto se tu můžou koupat i vaše děti. V létě tu najdete i několik otevřených restaurací v blízkém okolí. Cestou se zastavte i v historickém městečku Pocitelj.

Jeskyně Vjetrenica – tuto jeskyni najdete v Bosně a Hercegovině, asi hodinu autem z Dubrovníku. S průvodcem si projdete přibližně 700 m dlouhou trasu. Průměrná teplota v jeskyni je necelých 12 °C, nezapomeňte si proto vzít teplé oblečení. Nejkrásnější je jeskyně na jaře a na podzim, kdy jsou její podzemní jezírka plná vody.

Dubrovník příroda

4. Kam na výlet v Dubrovníku

Historické centrum Dubrovníku

Projděte se jen tak beze spěchu historickým centrem města. Najdete tu staré hradební zdi, na které můžete i vystoupit a podívat se z nich po okolí. Pokud vás zajímá historie Dubrovníku z nezvyklé perspektivy, můžete se vydat na Haunted Dubrovnik city’s dark history tours. Vyberete si z více různých variant, vždy s průvodcem. Na těchto procházkách městem se dozvíte něco z temné historie města.

Kostely a kláštery

V centru Dubrovníku si prohlédněte Kostel sv. Blažeje, ochránce města, a také Františkánský klášter s historickou lékárnou, pocházející z 1. poloviny 14. století. Nevynechte ani malebné uličky a prozkoumejte na vlastní pěst celé centrum, stojí to za to. Narazíte tu i na malé obchůdky s lokálními dobrotami. Dobré jídlo si můžete dát v některé z nespočtu restaurací, na které narazíte.

Poloostrov Pelješac

Pelješac je druhý největší chorvatský poloostrov, proslulý pěstováním vinné révy, mandloní, olivovníků, těžbou soli a chovem ústřic. Můžete tu objevovat krásnou přírodu, místa plná historie a pláže s pískem i s kamínky. Na tomto poloostrově můžete strávit klidně celý den. Můžete se vydat do mnoha krásných městeček nebo se potápět, koupat nebo podniknout pěší túru.

Další zajímavá místa

Výlety do okolí:

Elafitské ostrovy – ostrůvky v blízkosti Dubrovníku, na které se dostanete trajektem. Tyto ostrůvky nabízí krásnou přírodu, malebné pláže a naprostý klid.

Národní park Mljet – nachází se na jednom z největších ostrovů jižní Dalmácie, kam se dostanete trajektem. Každý rok jej navštíví přes 100000 lidí. Děti do 7 let mají vstup zdarma. V tomto parku uvidíte také krásná jezírka. Můžete se tu procházet, půjčit si kola nebo si zaplavat, potápět se, půjčit si kánoi nebo kajak.

Hora Srdj – tato hora leží severně od Dubrovníku a skýtá krásný výhled na město i pobřeží. Hora Srdj je vysoká jen lehce přes 400 metrů, ale i tak z ní uvidíte do širokého okolí. Dostanete se sem lanovkou nebo pěšky, případně autem. Nahoře si dáte i něco malého na zub.

Černá hora – Kotor – z Dubrovníku jste v tomto městečku asi za 2 hodiny (autem nebo autobusem). Jedná se o nádherné pobřežní město uprostřed přírody. Toto místo se nachází u Kotorského zálivu, podél kterého najdete i další malebná městečka. Celá oblast zálivu je zapsána na seznam UNESCO pro svou kulturně-historickou hodnotu.

Cavtat – půl hodiny autem z Dubrovníku najdete toto krásné, starobylé město. Oproti Dubrovníku tu nepotkáte tolik turistů. Můžete objevovat historické centrum, navštívit kostel sv. Mikuláše, kostel Panny Marie od Cavtatu a františkánský klášter. Je tu toho ale mnohem víc!

5. Sportovní a adrenalinové aktivity v Dubrovníku

Buggy Safari – jedinečná projížďka terénními autíčky po okolí Dubrovníku. Projížďka trvá okolo 2 hodin a určitě se bude líbit i vašim dětem.

Projížďka na kajaku – v Dubrovníku a okolí najdete více míst, kde si můžete kajaky půjčit ať už na vlastní pěst, nebo s průvodcem. Zkuste například projížďku z přístavu Pile s průvodci, kteří vám řeknou i něco o okolí.

Running tour, Swimming tour, Biking tour, Walking tour, Multisport tour – tyto všechny aktivity pořádá společnost Dubrovnik active tours. Všechny informace najdete na webu – stačí si jen vybrat aktivitu, která se vám líbí.

Potápění – pokud jste zdatní potápěči, můžete zkusit oblasti Buža, Danče nebo Gorica. Pokud si chcete potápění jen vyzkoušet s průvodcem, můžete se vydat na skupinový výlet, kombinující kajaky a potápění.

Půjčení kola zařídí již zmíněná agentura nebo se podívejte na Biking Croatia.

Asi 40 minut autem od Dubrovníku se můžete projet na koních. Rezervaci provedete přes stránku stáje Kojan Koral. Vyjížďky jsou skupinové s průvodcem (maximálně 6 osob) a helmy vám půjčí na místě. Vyjížďka trvá 2-2.5 hodiny, je tedy určena zdatnějším jezdcům. Zaplatíte za ni 112 Eur na osobu.

Jízda na vodním skútru, například na blízké ostrovy: agentura Watersports Dubrovnik nabízí několik různých druhů projížděk na vodních skútrech. Ceny se pohybují podle délky a typu výletu mezi 50 a 410 Eur.

Agentura Dubrovnik Watersports nabízí projížďky na lodích, flyboard, půjčení kajaku a další aktivity.

Paddle board a další sportovní aktivity si můžete vyzkoušet v Coral Beach Clubu.

Pokud vás láká třeba jízda na vodním skútru nebo zipline, mrkněte na Manawa.com.

Dubrovník sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Dětem se bude v Dubrovníku líbit – můžete společně objevovat historické centrum, projít se po hradbách a užít si spoustu dalších aktivit. Centrum Dubrovníku je plné volně žijících koček, takže vaše děti budou určitě jako u vytržení. V Dubrovníku najdete také spoustu dětských hřišť a v okolí mnoho pláží vhodných pro děti. Jednou z nich je Copacabana, ale můžete se vydat i na pláž Uvala se skluzavkami, trampolínami a dalšími aktivitami pro děti.

Dubrovnik escape room – několik místností různé obtížnosti a různého zaměření. Najdete tu i escape room na téma Hra o trůny.

Cadmos village – z Dubrovníku asi 35 min autem. Najdete tu různé aktivity – střelba z luku, adventure park, projížďky na kolech, výlety s průvodcem i paintball. Zajímavou aktivitou je také vesnická olympiáda – děti budou skákat v pytlích, přetahovat se o provaz a soutěžit v dalších disciplínách pod širým nebem.

Akvárium a botanická zahrada Dubrovník – akvárium najdete přímo v Dubrovníku a uvidíte tam 31 nádrží s mořskými živočichy. Botanická zahrada se nachází na blízkém ostrově Lokrum. Projít si můžete asi 1 hektar zahrady, na kterém se vyskytuje asi 500 rostlinných druhů a 200 druhů sukulentů.

Potápění s dětmi – vašim dětem můžete zaplatit kurz základů potápění, kde si vyzkouší ponor do dvou metrů. Tato aktivita trvá přibližně 2,5 hodiny a potápí se po malých skupinkách. Instruktor vaše děti také vyfotí a natočí na památku. Aktivita je vhodná pro děti od osmi let.

Red history museum – zajímavé muzeum s interaktivními prvky a mobilní aplikací s rozšířenou realitou, která bude děti bavit. Vypráví o všech aspektech života v totalitě a o snaze komunistů změnit chorvatský národ věřících a zemědělců na průmyslový, ateistický národ.

7. Noční život v Dubrovníku

Dubrovník žije i v noci. Jelikož se jedná o luxusní destinaci, nemusíte se bát davů dvacetiletých studentů, kteří by po nocích rozbíjeli lahve od piva v místních parcích. V noci je toto město bezpečné. Večer tu můžete objevovat spoustu různých barů a také několik klubů, které jsou často zaměřeny na “lepší klientelu”.

Pokud rádi navštěvujete hudební kluby, zkuste Revelin Culture Club. Tento klub se nachází v pevnosti ze 16. století na východním okraji historického centra Dubrovníku. Interiér klubu je velmi vkusný a ladí s historickou atmosférou. V létě se tu střídají i takové hvězdy jako například Fatboy Slim.

Kdybyste chtěli něco klidnějšího, poseďte si u vína. V Dubrovníku máte opravdu co ochutnávat. Přes 100 různých druhů vín můžete ochutnat v baru D’Vino, který najdete v historickém centru. Dáte si tu i talíře se sýry, ke kterým vám poradí to správné víno.

V Dubrovníku můžete objevovat i spoustu dalších podniků, například Lazareti, Banje Beach Club, The Bar by Azur nebo unikátní bar v jeskyni – Cave Bar More.

8. Počasí v Dubrovníku

Dubrovník má typické středomořské klima. Léta jsou horká, s vysokou vlhkostí a středním množstvím srážek, zatímco zimy jsou mírné a vlhké. Od října do dubna zde často fouká chladný vítr, ale sněží tu jen velmi vzácně. Během roku se můžete těšit průměrně na 250 slunečných dní. Nejlepší dobou na návštěvu je duben až září – v tomto období se dá koupat a odpoledne fouká mírný vánek od moře. Od října do března bývá často mlhavo a deštivo, přičemž nejdeštivější měsíc je listopad.

Pokud si chcete naplno užít moře, doporučíme vám letní prázdninové měsíce. Pozor ale na srpen, který je také nejteplejším měsícem. V této době je tu navíc hodně turistů, takže pokud si chcete v klidu užít městečko a navštívit další místa, vydejte se sem v dubnu, květnu, červnu nebo v září.

9. PATNÁCT důvodu, proč (ne)jet na dovolenou do Dubrovníku

Dubrovník má okolo 40 000 obyvatel. Leží na jihu Dalmácie přímo u moře – je jedním z významných chorvatských přístavů. Z Česka se sem dostanete autem i letadlem. Přezdívá se mu “perla Jadranu” – toto město má své kouzlo, bohatou historii a je skvělým výchozím bodem pro spoustu výletů. Zároveň ale musíte počítat s tím, že kromě vás tu bude i mnoho dalších turistů, a to především v letních měsících.

Pokud chcete Dubrovník poznávat v klidu, doporučujeme vám návštěvu na podzim či na jaře. Pro náročné cestovatele nabízí město mnoho luxusních hotelů a apartmánů. Pokud ale nechcete na dovolené utrácet za drahé ubytování, využijte alternativních ubytovacích služeb nebo se ubytujte v okolních městech a do Dubrovníku se vydejte autem nebo autobusem.

OSM důvodů, proč jet na dovolenou do Dubrovníku

Dubrovník je kouzelné přímořské městečko, jehož historická část je zapsaná na seznam UNESCO.

Je to malé městečko – v klidu jej projdete za den či dva.

Najdete zde nejstarší evropskou lékárnu – sídlí ve Františkánském klášteře.

Dubrovník má unikátní městské hradby, které se táhnou téměř 2 kilometry okolo města. Můžete na ně vystoupit a užít si krásného výhledu po okolí.

Pokud jezdíte rádi na výlety, Dubrovník je skvělou výchozí destinací pro výlety, klidně i do okolních států. Poznáte tak více různých kultur během jediné dovolené.

Je zajímavým místem pro fanoušky Hry o trůny. Samotné město nabízí turistům prohlídky, zaměřené na tento seriál. Kromě Hry o trůny se tu natáčel i film Star Wars: Poslední z Jediů.

V restauracích a barech Dubrovníku najdete ta nejlepší chorvatská vína, pocházející například z blízkého poloostrova Pelješac.

Blízký poloostrov Pelješac je rájem ústřic a slávek. Můžete je ochutnat i přímo v Dubrovníku.

SEDM důvodů, proč nejet na dovolenou do Dubrovníku

Dubrovník je z Česka autem docela daleko – z Brna 11 hodin čistého času bez zastávek, z Prahy přes 13 hodin.

Dubrovník je velmi turistické město. Na památky se v létě stojí fronty a všude jsou davy lidí – s tím musíte počítat.

Je velmi pravděpodobné, že tu v sezóně potkáte více turistů než místních.

Ceny v Dubrovníku odpovídají jeho pověsti. Jde o jednu z dražších chorvatských destinací.

Pokud jedete na dovolenou autem, musíte dávat dobrý pozor, kde zaparkujete. Zaparkovat tu není lehké a pokud zaparkujete špatně, hrozí vám odtažení. V historickém centru se nesmí parkovat vůbec.

Pokud se chcete v Dubrovníku ubytovat, připravte si dostatek peněz. Najdete tu především luxusní apartmány a hotely.

Jestliže plánujete dovolenou ve velkém, živém městě, nejspíš se zde budete po pár dnech nudit. Město je sice nádherné, ale abyste viděli něco dalšího, musíte nasednout do auta nebo na trajekt.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Dubrovníku

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Dubrovníku na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Hotel Splendid

Hotel Splendid Dubrovník

Lokalita: Dubrovník
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Poloostrov Lapad v Dubrovníku se zdá být zaslíbeným místem pro skvělá ubytovací zařízení. I zde se můžete těšit na klimatizované pokoje a stravování ve formě polopenze. Hotel se nachází v 1. řadě u moře, což znamená, že k pláži to opravdu nebudete mít daleko. Oblázková pláž se nachází zhruba 150 m od hotelu. Lehátka a slunečníky jsou zde k dispozici za poplatek. Díky poloze hotelu to nebude daleko ani k památkám.

V areálu hotelu budete mít Wi-Fi připojení zdarma. Přijedete-li do Dubrovníku svým autem, můžete využít přilehlého parkoviště u hotelu. Parkování je zde za poplatek. Nedaleko hotelu je promenáda, na které je nespočet restaurací a kaváren. Přímo před hotelem je autobusová zastávka, na které staví místní autobusy. S těmi se dostanete během 15 minut do historického centra Dubrovníku.

Hotel Lero

Hotel Lero Dubrovník Chorvatsko SVZ

Lokalita: Dubrovník
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Slevomat

Čtyřhvězdičkový hotel Lero se nachází zhruba 1,5 km od historického centra Dubrovníku. A daleko to nebude ani k pláži. Ta totiž leží zhruba jen 300 metrů od hotelu. Jedná se o oblázkovou pláž Miramare-Bucht. Odpočívat ale můžete i u bazénu, který je vybavený terasou s bazénem. Přichystaná pro vás budou pochopitelně i lehátka se slunečníky.

Vzhledem k poloze hotelu budete obklopeni parky, muzei, památkami i plážemi. Daleko to ale nebude ani na letiště nebo autobusové nádraží. Letiště se nachází zhruba 20 km od hotelu, hlavní autobusové nádraží pak jen necelé 2 km. Díky dobré dostupnosti do města budete mít možnost ochutnat jídlo v nejrůznějších restauracích nebo si zajít do kavárny. Vydat se můžete i do přírody.

Hotel Komodor

Hotel Komodor Dubrovník

Lokalita: Dubrovník
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Hotel Komodor se nachází na stejném místě, jako předchozí dva hotely – na poloostrově Lapad v Dubrovníku. Jedná se o tříhvězdičkové ubytování s klimatizovanými pokoji a polopenzí. Ani odtud to nebudete mít daleko k pláži. V okolí hotelu se jich nachází hned několik. Zde si budete moci za poplatek půjčit lehátka i slunečníky. Na některých z nich si můžete vybrat z široké nabídky vodních sportů.

Vodní radovánky si ale díky bazénu užijete i přímo u hotelu. V areálu hotelu se můžete zdarma připojit k Wi-Fi. Také u tohoto hotelu je parkoviště, které můžete jako návštěvníci za poplatek využívat. Pro dopravu po Dubrovníku ho ale potřebovat nebudete. Využívat můžete autobusů, které vás dopraví do centra města a staví přímo u hotelu. Nedaleko hotelu je řada sportovních středisek.

Villa Dubrovnik Chalets

Villa Dubrovnik Chalets Chorvatsko SVZ

Lokalita: Dubrovník
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Chorvatsko nejsou jen kempy a apartmány. Najdete zde i mnoho luxusních ubytování, které mají třeba podobu soukromých vil. Jednou takovou je i Villa Dubrovnik Chalets, ve které se může ubytovat až osm hostů. Vila je vybavená čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami. Nachází se zhruba 2,5 km od pláže a stejná vzdálenost vás dělí i od centra města.

Ačkoliv by byla škoda se během vašeho pobytu nikam nepodívat, vůbec bychom se nedivili tomu, kdybyste většinu času strávili na vile. Je totiž vybavená bazénem, terasou, na které můžete grilovat, plně vybavenou kuchyní i obývákem. Pokud plánujete cestovat se svým čtyřnohým miláčkem, pak vás potěší, že bude ve vile vítán. Zcela okouzleni budete také okolními scenériemi.

Inspirujte se i v dalších článcích:

Ostrov Zakynthos
Ostrov Sal
Antalya
Šibenik