Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Egypt

Když se řekne Egypt, většina z nás si představí pyramidy, sfingy a velbloudy. Je ale mnohem více důvodů, proč je tato země skvělou destinací pro dovolenou. Egypt je zemí s jednou z nejstarších historií, což se na vaší dovolené bezpochyby podepíše. Budete tu totiž moci objevovat okázalé památky, za kterými cestují návštěvníci z celého světa.

Letovisko Marsa Matrouh

Novinka v nabídce českých cestovních kanceláří. Je zárukou klidné dovolené a doletíte sem za tři hodiny.

Letovisko Marsa Alam

Chcete-li objevovat podmořský život, vyrazte právě sem. Korálové útesy i rybky zde hrají všemi barvami.

Letovisko Hurghada

Toto je jedno z mála egyptských letovisek, kde máte šanci narazit i na noční život. Leží u Rudého moře.

Historie

Údolí Nilu bylo místem, které si člověk vzpřímený vybral za svůj domov během osidlování Afriky a následného rozšiřování do Asie. Díky tomu zde mohly začít vznikat zemědělské oblasti, ve kterých lidé čerpali z místního přírodního bohatství. Právě zde také vládli egyptští faraoni, kteří začali oblast postupně sjednocovat a začalo tak jedno z klíčových období dějin.

Byli to právě faraoni, kdo nechal na území země budovat nesmrtelné památky – pyramidy. Faraoni oblasti vládli v období zhruba od roku 3 000 př. n. l. do 1 100 př. n. l., kdy došlo na území Egypta k nepokojům a vpádům Libyjců. Faraoni se poté stáhli do delty Nilu. Později se zde vystřídalo několik mocných vládců, např. Alexandr Veliký či Dioklecián.

V novodobé historii nastalo několik zásadních momentů, mezi něž patří např. arabské jaro, které přineslo v roce 2011 vlnu nepokojů. Situaci v zemi „zachránil“ generál Sísí, který je od roku 2014 egyptským prezidentem a plánuje např. výstavbu nového hlavního města.

Poloha

Jaké má Egypt moře a kde přesně se nachází? Egypt je zemí v severovýchodním cípu Afriky. Má hranici s Izraelem, Libyí a Súdánem. Východní část leží u Rudého moře, ta severní zase u Středozemního. K Egyptu náleží rovněž Sinajský poloostrov (Sinaj), který ovšem z geografického hlediska náleží k Asii. Rozloha země přesahuje 1 000 000 km2.

Jazyk

Oficiálním jazykem je zde arabština. V hovorové formě ovšem převažuje její egyptská varianta, která představuje hovorový dialekt. Ustálená psaná podoba tohoto jazyka neexistuje. Kromě toho se zde můžete setkat s jazyky nejpočetnějších skupin přistěhovalců. Uslyšíte zde proto řečtinu, arménštinu i italštinu. Na školách se vyučuje angličtina i němčina.

Počasí

Nabízí se otázka, kdy je nejlepší jet do Egypta. Jelikož leží v subtropickém pásmu, v zásadě má Egypt počasí s mírnými zimami, velice teplými léty, suchým podnebím a slunečnými dny. Rozlišují zde tři roční období – zimu, léto a druhé léto. První období trvá od listopadu do března, druhé od března do července a na třetí připadá zbytek roku, tedy červenec až listopad.

Je zcela logické, že právě druhé léto je zde tím nejteplejším obdobím. V závislosti na konkrétní oblasti se mohou teploty vyšplhat až ke 40 °C. V tuto dobu sem vyrazte v případě, že jste nenapravitelným milovníkem opravdu horkých slunečních paprsků. Pro objevování a výlety může být naopak vhodné období zimy, kdy teploty zpravidla nepřekračují 28 °C.

Doprava do Egypta

Zájezd do Egypta naleznete v nabídce každé větší cestovní kanceláře. Pokud využijete organizovaného pobytového/poznávacího zájezdu, nemusíte se o dopravu starat. V opačném případě vás jistě bude zajímat, že se zde nachází celkem 12 letišť, z nichž některá operují přímé lety mezi Českou republikou (nejčastěji Prahou) a egyptskými letovisky.

Letenky do většiny hlavních destinací můžete vyhledat např. na Kiwi.com. Zjistíte, že zpáteční letenku seženete nejčastěji v rozmezí od 3 000 do 10 000 Kč. Po destinaci se můžete dopravovat vnitrostátními lety, autobusy, vlaky, loděmi či taxíky. Pro dopravu po Káhiře můžete využít metro. Lodní dopravu pak využijete zejména na Nilu.

Víza a formality

Co je potřeba k cestě do Egypta? Občané České republiky potřebují cestovní pas. Ten by měl být platný ještě minimálně 6 měsíců od data návratu zpět do ČR. Po příletu získáte za poplatek na mezinárodních letištích vízum, které je platné po dobu jednoho měsíce.

O vízum můžete žádat i na zastupitelském úřadě v Praze, jeho cena ale bude vyšší, než pokud si ho necháte vystavit na letišti. Žádost o získání víza je možné podat také online. Pokud ale budete cestovat s cestovní kanceláří v rámci zájezdu, tato starost vám odpadá. Při cestě do této africké země je doporučováno očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a meningitidě.

Peníze a ceny

Oficiální měnou v Egyptě je egyptská libra. Ta se dále dělí na 100 piastrů. Platební kartou zaplatíte ve většině hotelů a obchodů, ale nelze na ni spoléhat všude. Proto je doporučováno si s sebou vzít dostatek hotovosti v eurech, případně dolarech. Na některých místech se navíc platí pouze hotovostí. Jedná se například o tržiště, výletní lodě či některá výletní místa.

Pokud budete chtít nebo potřebovat směnit eura či dolary na egyptské libry, rozhodně tak učiňte na oficiálních místech – v bankách, směnárnách, či na hotelech. Směna peněz na černém trhu není dobrý nápad, mohli byste se dostat do problémů s místními orgány.

Je Egypt dovolená drahá, nebo levná? Pokud se jedná o zájezdy, Egypt můžete navštívit už za cenu mezi 15 000 a 20 000 Kč, záleží na délce pobytu a kategorii hotelu. V případě cen je situace příznivá. Pokud budete nakupovat na tržištích, můžete navíc usmlouvat cenu nižší. Levné je pití, jídlo i doprava. S vyššími cenami se ale můžete setkat u vstupenek do památek.

Aktivity v Egyptě

Být v Egyptě a nenavštívit jeho proslulé památky by byl hřích. Řada z výletů k nim bývá organizována cestovními kancelářemi, skrze které rezervujete svůj zájezd. Stačí se informovat u svého delegáta při schůzce v hotelu. Jinak se pochopitelně můžete věnovat koupání a opalování, případně vodním sportům nabízeným na místních plážích.

K oblíbeným aktivitám patří rovněž plavby po Nilu a potápění. Během plavby zastavíte u řady zajímavých lokalit a uvidíte jedny z nejkrásnějších částí této země. Šnorchlování, nebo spíše potápění, vám dá možnost pozorovat krásy africké destinace pod mořem. Podmořský život je bohatý na korálové útesy, z nichž ty nejkrásnější uvidíte zejména u Sinajského poloostrova.

Na co si dát pozor při cestě do Egypta?

Jedete poprvé do Egypta a dělá vám starosti otázka, na co si během své cesty dát pozor? Zemi se bohužel nevyhýbají teroristické útoky, proto je dobré bez výjimky dodržovat doporučení CK a ministerstva zahraničí. Peníze a cennosti vytahujte na veřejnosti jen v případě, že jste na bezpečném místě. Nepohybujte se na odlehlých místech.

Je zde také několik kulturních rozdílů, na které je dobré se připravit. Týkají se zejména společenské etikety. Před Egypťany rozhodně nikdy neurážejte jejich víru. Na veřejnosti si také odpusťte intimnosti s partnerem/partnerkou. Vzhledem k tomu, že se jedná o zemi vyznávající islám, měly by se žena vyvarovat chození v plavkách jinde než na pláži.

Víte, co se nesmí fotit v Egyptě? Zákaz platí pro fotografování vojenských objektů a v jejich blízkosti. Fotit se nesmějí ani vnitřní prostory staroevropských hrobek. A co nejíst a nepít v Egyptě? Pravděpodobně si zde nepochutnáte na vepřovém vzhledem k islámským normám.

Kam na dovolenou v Egyptě?

Kde je nejlepší dovolená v Egyptě? O těch nejoblíbenějších destinacích jsme se rozepsali v článcích níže. Fischer, EXIM Tours i Blue Style Egypt nabízejí v rámci pobytových zájezdů. Vycestovat ale můžete i za poznávacími zájezdy, Egypt má rozhodně co nabídnout.

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh Egypt Světaznalec

Žádné davy turistů, klidná atmosféra, solná jezírka, průzračné moře – to je Marsa Matrouh. Z Česka se sem dostanete už za tři hodiny, a protože se v nabídce našich kanceláří jedná o novou destinaci, pravděpodobně budete jedním z prvních Čechů, kteří ji navštíví.

Marsa Alam

Marsa Alam Egypt Světaznalec

Marsa Alam vám nabídne únik od přeplněných hotelových rezortů. Jedinečná fauna a flóra zde dopomáhá utvářet neopakovatelnou atmosféru. Po celý rok nabízí stabilní počasí, které vám umožní vychutnat si místo během vodních sportů, šnorchlování i výletů do okolí.

Hurghada

Hurghada Egypt Světaznalec

Hurghada kdysi bývala malou rybářskou vesničkou, na začátku 80. let minulého století se ale město začalo měnit na vyhlášené přímořské letovisko. Od předchozích destinací se ovšem liší tím, že je o mnoho živější a rušnější. Je tu také mnoho pláží s pozvolným vstupem do moře.

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh Egypt Světaznalec

Sharm El Sheikh je dalším z egyptských letovisek, která přejí potápění. Koupání a vodním aktivitám se zde můžete oddávat v průběhu celého roku. Na své si ovšem přijdou i milovníci historie, obchodů, kaváren a dalšího zajímavého vyžití. Leží na jihu Sinajského poloostrova.