Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Mauricius

Mauricius, ostrov v Indickém oceánu, je tím největším z celého Maskarénského souostroví. Nachází se zde město Port Louis, které je hlavním městem Mauricijské republiky. Ostrov je místem rozlehlých pobřeží, na kterých se můžete věnovat nejrůznějším vodním sportům. Dominantou je hora Le Morne Brabant, na jejíž vrchol se můžete vydat i vy.

Flic En Flac

Ubytování přímo u pláže s jemným pískem. Je zde 5 restaurací, wellnes a také fitness.

Belle Mare

Oblíbený hotel s pokoji s výhledem na moře. Děti se zabaví na vodních skluzavkách.

Pereybere

Hotel pro rodiny s dětmi, který nabízí mnoho aktivit zdarma, např. šlapadla a kajak.

Historie

Mauricius je název hned pro dvě věci: ostrov a ostrovní stát, který nese plný název Mauricijská republika. Součástí Mauricijské republiky jsou kromě ostrova Mauricius také ostrovy Rodrigues a Cargados Carajos. Historie ostrovního státu se shoduje s tou, kterou prošlo celé Maskarénské souostroví. I zde se střídaly nadvlády různých mocností.

Stejné události zaznamenal také samotný ostrov Mauricius. Skočíme do roku 1961, kdy se na ostrově na plné obrátky rozjela kampaň za nezávislost. Tehdy Britové, kterým Mauricius v té době „patřil“, povolili možnost samosprávy ostrova. Nezávislým územím se ostrov stal v roce 1968. Jakožto bývalá britská kolonie ovšem zůstal členem Commonwealthu.

Do roku 1968 byl ostrov svědkem různých etnických nepokojů, které si s sebou bohužel vzaly 300 lidských životů. Možná i z tohoto důvodu se na území ostrova během sčítání lidu už od roku 1972 nezjišťuje příslušnost k etnické skupině. Většina obyvatelstva jsou míšenci.

Poloha

Sopečný ostrov Mauricius se nachází v Indickém oceánu, konkrétně v jeho západní části. Leží přibližně 172 km od ostrova Réunion a 868 km od Madagaskaru. Ostrov Rodrigues, který je součástí Mauricijské republiky, je od tohoto ostrova vzdálený přibližně 560 km. Rozloha ostrova činí cca 1 865 km2, je dlouhý 65 km a široký 45 km.

Jazyk

Ostrov Mauricius je jedním z nejhustěji zalidněných míst na světě. Za hlavní jazyk je zde považována angličtina následovaná francouzštinou. Více než 85 % obyvatel ovšem používá mauricijskou kreolštinu. Důvodem je rozmanitý původ obyvatelstva, které, jak už jsme zmiňovali, je tvořeno většinou míšenci. Kreolština ovšem není oficiálním jazykem.

Počasí

Vzhledem ke své poloze má Mauricius počasí tropické. Vyznačuje se vysokou vlhkostí vzduchu, která se v průběhu celého roku pohybuje mezi 80 a 85 %. Stabilní vlhkost doplňuje poměrně stabilní teplota vzduchu. Teploty se zde v průběhu roku pohybují v rozmezí od 20 do 30 °C. I v chladnějších měsících (červen až srpen) se ale drží nad hranicí 25 °C.

Pokud vás zajímá, kdy se jezdí na Mauricius, tak nejvhodnějším obdobím pro návštěvu tohoto ostrova jsou měsíce od dubna do června a od září do prosince. Tyto měsíce jsou nejvhodnější dobou pro plážovou dovolenou. Pokud byste ale ostrov raději objevovali a věnovali se výletům a procházkám, pak je vhodné i období od června do srpna.

Doprava na Mauricius

Tou nejjednodušší cestou, jak se dostat na Mauricius, je využít nabídky cestovních kanceláří. Vypravíte-li se s nimi na Mauricius, dovolená bude v drtivé většině případů pobytového charakteru s all inclusive stravováním, případně s polopenzí. Ceny zájezdů se pohybují mezi 35 000 Kč a 70 000 Kč za osobu. Ušetřit můžete při rezervaci zájezdu first minute.

A jak dlouho trvá cesta na Mauricius? S jedním přestupem ji zvládnete absolvovat za 14 – 16 hodin. Pokud se rozhodnete hledat letenky sami, počítejte s cenou kolem 16 000 Kč. Na cesty po ostrově můžete využít taxi, autobusy či jízdní kola. Právě pronajmutí jízdního kola udělá z vaší dovolené opravdové dobrodružství. Jen se vyplatí opatrnost kvůli vysokým teplotám.

Víza a formality

Pro vstup na území ostrova po vás bude vyžadován cestovní pas. Je nutné, aby byl platný ještě 6 měsíců od vašeho návratu ze země. Vízum, podobně jako na Maledivách, není nutné. To ovšem platí pouze v případě, že budete na ostrově pobývat maximálně tři měsíce.

Při vstupu na ostrov je potřeba kromě pasu předložit také zpáteční letenku a potvrzení o rezervaci hotelu. Není nutné disponovat mezinárodním očkovacím průkazem. Doporučuje se ovšem očkování proti tetanu, žloutence typu A a B a proti tyfu. Je zakázáno vyvážet divoce žijící zvířata a rostliny. Dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezený.

Peníze a ceny

Oficiální měnou je mauricijská rupie se zkratkou MUR. Rupie se dělí na 100 centů. Ve většině turistických letovisek bývá bez problému akceptována platba kartou nebo v eurech. Kurzy vycházejí následovně: 1 EUR = 44 MUR; 1 MUR = 0,60 Kč. Eura nebo dolary můžete směnit na letišti. Možností je ovšem i výběr rupií z bankomatu taktéž na letišti.

Ceny se liší podle typu zboží i podle toho, kde nakupujete. Nejlevněji nakoupíte u pouličních stánků s občerstvením, příliš drahé ale nebývá ani jídlo v restauracích. Místní potraviny jsou poměrně levnou záležitostí, dražší bývají potraviny z dovozu, např. z Evropy.

Pokud rádi smlouváte, na Mauriciu si této aktivity užijete pouze na tržištích. Co se týče spropitného, neplatí zde žádné obecně přijímané pravidlo, je tak zcela na vás. Budete-li chtít na ostrově ušetřit, kromě nákupu občerstvení v pouličních stáncích se doporučuje využívat pro cestování autobusové dopravy, případně zapůjčených kol a automobilů.

Aktivity na Mauriciu

Dovolená na Mauriciu pro vás nemusí být jen o pláži. Využít můžete bohaté nabídky výletů, které nabízejí cestovní kanceláře. Pokud ale nevyberete, zhruba 100 nejrůznějších aktivit je k dispozici na webu Manawa.com.

Nabídka na výše zmíněné platformě krásně shrnuje nejoblíbenější aktivity, kterým se turisté věnují. Nachází se zde mnoho míst vhodných ke šnorchlování a dalším vodním sportům. Oblíbené jsou plavby kolem ostrova, případně k přilehlým menším ostrovům. Nevynechejte ani návštěvu měst. Jste-li zdatný jedinec, nabízí se výšlap na Le Morne Brabant.

Koupání – pláže a koupaliště

Pobřeží ostrova Mauricius je dlouhé zhruba 330 km. Krásné písčité pláže najdete téměř všude. Oblast se vyznačuje výskytem korálových útesů i lagun s křišťálově čistou vodou. Pláže na ostrově jsou veřejné, většina z nich je bezpečná pro koupání. Pokud se vám ale nebude chtít do vody, naplánujte si alespoň procházku po pobřeží a kochejte se výhledem.

Flic en Flac – Tato pláž se nachází na západním pobřeží ostrova a je jedním z nejoblíbenějších míst, kam se vydávají místní i turisté. Pobřeží je dlouhé 8 km.

Pereybere – Také tento název odkazuje na pobřeží, které patří k jednomu z nejkrásnějších. Je zde řada hotelů, restaurací i obchodů. Přijít se vyplatí už na východ slunce.

Grand Baie – Tato pláž vděčí za svou popularitu čisté vodě. Je zde rovněž rozsáhlá nabídka vodních sportů, např. plachtění, windsurfingu či šnorchlování. Nechybí ani kurzy.

Kam na výlet na ostrově Mauricius

Port Louis

Port Louis je hlavní město Mauricijské republiky, které se nachází na ostrově Mauricius. Důležitým přístavem se stal už na začátku 17. století. V dnešní době je největším lákadlem městská tržnice, ve které zakoupíte lokální potraviny – typicky např. ovoce, zeleninu či koření. K oblíbeným cílům patří také Čínská čtvrť či mešita nesoucí název Jummah.

Národní park Black River Gorges

Black River Gorges je největší národní park na Mauriciu. Důvodem zřízení tohoto parku byla ochrana jedné z posledních oblastí původních pralesů. Prales je domovem pro stovky druhů rostlin, mezi nimiž byste našli i endemické druhy. Napříč parkem vede naučná stezka, která informuje o výskytu rostlin a živočichů. Krásný výhled nabídnou také vodopády.

Přírodní park La Vanille

Přírodní park La Vanille zve své návštěvníky k setkání se želvami obrovskými, které zde žijí v největším zajetí na světě. V parku budete mít možnost narazit také na krokodýly, netopýry nebo různé druhy opic a dalších živočichů. Park dostal své jméno podle nedaleké plantáže, na které se pěstuje vanilka. Budete si zde moci zakoupit vanilku i produkty z ní vyrobené.

Další zajímavá místa

Gris Gris – Gris Gris je pláž obehnaná černými skalisky, na nich se vzpínají vlny oceánu. Kvůli vysokým vlnám není vhodná ke koupání, stačí na ní ale pobýt a užít si tuto podívanou. Podél pobřeží dojdete až k La Roche Qui Pleure, skále, která vypadá jako plačící tvář.

Seven Waterfalls – Jedná se o jedno z nejoblíbenějších míst k návštěvě na ostrově. Sedm simultánních vodopádů je chloubou mauricijského lesa, vyšší vodopády zde už nenajdete. V tropické krajině kolem vás najdete také řadu exotických druhů ptáků a rostlin.

Ostrov Ile aux Aigrettes – Tento ostrov je už po několik let chráněným územím, což doslova zachránilo život některým z místních druhů rostlin a živočichů. Tyto druhy původně obývaly i samotný Mauricius, po obydlení ostrova ale většina z nich bohužel vyhynula.

Na co si dát pozor na Mauriciu?

Pobytu na ostrově není důvod se bát. Jedná se o bezpečnou zemi s nízkou úrovní kriminality. I přesto je vhodné se vyhýbat místům s nízkou koncentrací osob, a to zejména po setmění. Vzhledem k podnebí se doporučuje dbát na používání opalovacího krému. Nezapomeňte se také chránit proti komárům. Ve vodě se vyskytují korály, proto jsou nutné boty do vody.

Pokud si na ostrově půjčíte auto, připravte se na řízení vlevo. Dalším pomyslným vykřičníkem jsou cyklony, které se zde mohou (ale nemusí) objevovat v období od prosince do března. Doporučuje se také pít balenou vodu místo vody z kohoutku. Stejně tak jako v každé jiné destinaci, i zde respektujte místní kulturu a náboženství (hinduismus).

Mauricijská kuchyně není nic, čeho byste se museli obávat. Pochutnáte si na prvcích z indické, čínské i kreolské kuchyně, které ji ovlivnily. Jen počítejte s tím, že některá jídla mohou být dost kořeněná. K nejoblíbenějším kořením patří kromě chilli také česnek a kari.

Nejoblíbenější zájezdy na ostrov Mauricius

Myslíte si, že je Mauricius dovolená přesně pro vás? Pak neváhejte a inspirujte se nabídkami cestovních kanceláří. Pobytové zájezdy nabízí cestovní kanceláře Blue Style, Fischer a EXIM Tours. Pobytově-poznávací zájezd si můžete rezervovat na platformě Worldee.

Ostrov Mauricius Světaznalec