Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Délos

Kykladský ostrov Délos je možná malý svou velikostí, ale rozhodně ne svou historickou hodnotou. Najdete zde historicky významné archeologické naleziště, které je od roku 1990 dokonce zapsáno na seznam UNESCO. V antické mytologii je místem, kde se narodili Diovi potomci – Artemis a Apollón. Místní vykopávky si můžete prohlédnout i vy.

Ornos

Hotelový resort 200 metrů od pláže. Hlavní město je vzdálené zhruba 3 km.

Mykonos

Hotel v hlavním městě ostrova Mykonos. Nachází se max. 2 km od městské pláže.

Agios Ioannis

Oblíbený hotel ležící přímo u pláže. Od centra města se nachází cca 4,5 km.

1. O ostrově Délos

Historie řeckého ostrova Délos je nesmírně zajímavá. Byl osídlený už v dávných dobách, o čemž nám mohou vyprávět i archeologické nálezy. Prvními obyvateli byli v období 3000 př. n. l. Kárové a Mykéňané. V době bronzové zde byla uctívána bohyně Artemis. Již během 7. století znali lidé toto místo jako rodiště její a jejího bratra, Apollóna.

Další historie ostrova se podobá té na celém souostroví. Ostrov ze správního pohledu spadá pod Mykonos. Vzhledem k jeho historické hodnotě je zde zakázáno přenocování.

Délos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Hlavním důvodem pro návštěvu ostrova Délos jsou bezpochyby historické památky, ale návštěvě jeho pláží a moře se také nemusíte bránit. Pokud se vydáte od přístavu na zhruba patnáctiminutovou cestu, dorazíte na pláž Fourni. Při pohledu do vnitrozemí se vydejte od přístavu doprava ne zrovna přístupnou cestou a odměnou vám bude pláž, kde se lze potápět.

Nedaleko ostrova Délos leží o něco větší ostrov Rhenia, který by mohl snadno uniknout vaší pozornosti. Byla by to ale škoda. Za koupáním totiž můžete vyrazit i sem. Od Délosu je oddělený malou úžinou a obyvatelé Mykonosu ho znají pro odlehlé a nádherné pláže.

Délos koupání a pláže

3. Příroda ostrova Délos

Délos, nejsvatější ze všech ostrovů, bohužel není svou přírodou nijak výrazný. Nejvýraznějším prvkem je, že se jedná o skalnatý ostrov. Již na první pohled vám bude zřejmé, že toho na něm moc neroste. Pro jeho návštěvu nicméně doporučujeme zvolit pevnou obuv, aby vám všudypřítomné kamení a skalky nezkazily dovolenou nějakým úrazem.

4. Kam na výlet na ostrově Délos

Návštěva ostrova Délos je výletem sama o sobě. Abyste se sem dostali, budete muset vyrazit z nedalekého Mykonosu, odkud se pořádají plavby. Co je ale to, co sem všechny turisty láká?

Archeologické naleziště

Jakmile vkročíte na ostrov Délos, ocitnete se také na jeho archeologickém nalezišti. Je jím totiž opravdu celý ostrov. Navzdory své rozloze je ostrov výjimečně bohatý na památky. Na seznam světového dědictví UNESCO je celá tato oblast zapsaná od roku 1990.

Lví terasa

Lví terasa je pravděpodobně tou nejznámější památkou na ostrově. Jedná se o řadu soch v podobě lvů, které jsou vytesané z bílého mramoru. Jde ale o repliky – pro ty opravdové sochy musíte navštívit místní muzeum. Původní sochy byly darem od obyvatel ostrova Naxos.

Amfiteátr

Amfiteátr na ostrově byl postavený kolem roku 380 př. n. l. Kapacita divadla činila zhruba 6 500 diváků. Nejlépe se dochovala sedadla v první řadě. Ta jsou navíc jako jediná s opěradlem, byla totiž určena pouze pro obsazení váženými hosty a čestnými osobami.

Další zajímavá místa

Archeologické muzeum

Když se vám zdá, že už na ostrově víc památek být ani nemůže, přijde místní muzeum a přesvědčí vás o opaku. Můžete si zde prohlédnout sbírku předmětů, které se na ostrově našly. Pokud si budete chtít na chvíli odpočinout, můžete zavítat do přilehlé kavárny.

Dům Kleopatry a Dům Dionýsa

Dionýsův a Kleopatřin dům jsou další zdejší archeologické památky. Tyto stavby se nacházejí v tzn. Divadelní čtvrti, kde stávalo několik obydlí. Konkrétně tato pocházejí z 2 st. př. n. l. V případě domu Kleopatry se nejedná o obydlí slavné egyptské královny.

Výlet na sousední ostrovy

Pokud se rozhodnete v rámci celodenního výletu vyplout z ostrova Mykonos na Délos, můžete navštívit i další nedaleký ostrov. Jde o již zmiňovaný ostrov Rhenia, jehož přírodní krásy vám vykompenzují jejich absenci na ostrově Délos. Ačkoliv je Rhenia méně navštěvovaný, je spolu s dalšími dvěma ostrůvky chráněnou oblastí Natura 2000.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Je jisté, že čas strávený na ostrově Délos využijete zejména chozením mezi památkami, případně odpočinkem v muzejní kavárně nebo na pláži. Turisté ale také velice rádi vyrážejí na vrchol Kynthos. Zde se vám odkryje otevřený výhled na ruiny a na zbytek ostrova. Vrchol měří 113 m a vede sem cesta po prastaré stezce a kamenných schodech.

V případě dobrodružných aktivit nás web Get Your Guide opět nezklamal. V jeho nabídce je řada organizovaných plaveb na ostrov Délos z Mykonosu. Některé jsou i ve večerních hodinách, další i s průvodcem. Zajistit si můžete plavbu i na ostrov Rhenia.

Délos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Děti si bezpochyby užijí už samotnou plavbu na ostrov. Vyloženě dětské aktivity v podobě hřišť nebo parků na ostrově nejsou, nevynechejte ale návštěvu muzea. Některé plavby organizované s Get Your Guide mají v ceně započtený i oběd, budete mít tedy o starost méně. Pokud máte dítě v kočárku, vzhledem k nezpevněným cestám výlet na ostrov raději odložte.

7. Noční život

Na základě předchozích řádků si možná domyslíte, že bujarý noční život na ostrově Délos v podstatě neexistuje. Nemá, kde by vzkvétal. To ale neznamená, že byste ho nemohli navštívit ve večerních hodinách. Atmosféra historického místa bude ještě magičtější.

Naproti tomu Mykonos, ze kterého budete vyplouvat a pravděpodobně zde budete i ubytovaní, ten je proslulou party destinací. Užít si v místních barech zábavu sem jezdí i známé osobnosti. Tanec a popíjení zde mnohdy končí až s vycházejícím sluncem.

8. Počasí na ostrově Délos

Kdy navštívit Délos? Protože se jedná o destinaci vhodnou k objevování, jeví se jako logické vybrat období s přívětivými teplotami. Ideální tedy je sem vycestovat během jara, na začátku léta nebo na podzim. Během letní sezóny můžete i zde narazit na davy turistů. Ceny navíc bývají přehnané a teploty vysoké. Teplé moře si užijete i během podzimu.

9. Nejoblíbenější ubytování na ostrově Délos

Z předchozích řádků víte, že přenocovat na ostrově Délos není možné. Je tomu tak kvůli jeho historické hodnotě. Nenachází se zde žádný hotel a ostrov je neobydlený. Příležitostně zde přespávají jen archeologové. Nejjednodušší je tedy ubytovat se na ostrově Mykonos, který vám zajistí další zajímavé objevování a ze kterého se na Délos vyplouvá nejčastěji.

Vydejte se i do dalších míst:

Ostrov Kréta
Ostrov Santiago
Alanya
Ostrov Rab