Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Santo Antão

Některé z Kapverdských ostrovů jsou pusté, jiné jsou zelenější. Ostrov Santo Antão by patřil spíše do druhé skupiny. Je totiž považován za jeden z nejzelenějších ale také nejhornatějších ostrovů tohoto souostroví. V tomto článku se podělíme o jeho specifika a tipy na výlet. Poradíme také, kde se ubytovat.

Chã da Igreja

Toto ubytování vás zavede do pokojů s terasou. Z té uvidíte dechberoucí krajinu.

Ponta do Sol

Ubytování jen pár km od vysněných treků v horách. Uvítají vás pohodlné postele.

Ribeira Grande

Ubytování na dosah přírody. Pokoje mají terasu, parkování i Wi-Fi je zde zdarma.

1. O ostrově Santo Antão

Začneme stručnou charakteristikou ostrova Santo Antão. Jeho název bychom mohli do češtiny přeložit jako svatý Antonín. Tento název pro něj určil jeho objevitel Diogo Afonso a odkazuje tím na 17. leden, kdy byl ostrov objeven. Santo Antão je druhý největší ostrov Kapverd.

Patří do skupiny Barlavento (Návětrných ostrovů), která se rozkládá v severní části souostroví. K ekonomice regionu výrazně přispívá zemědělství. Pěstuje se zde cukrová třtina, maniok, mango, kukuřice, banány nebo třeba papája. Ostrov je vulkanického původu a očekává se, že by dokonce v nejbližších letech mohlo dojít k erupci jako na ostrově Fogo.

Jaká místa navštívit?

Ostrov Santo Antão je jedním z míst, u kterých nevíte, kam se dívat dřív. Všude kolem vás bude krása, která nebude brát konce. Hory, kopce, rostliny a barvy, to všechno vás tady čeká. Jaká místa byste při návštěvě ale opravdu neměli minout? To vám napoví následující řádky.

Ribeira Grande

Naše tipy začínají u hlavního města ostrova Santo Antão. Městečko Ribeira Grande je zároveň také největším městem na ostrově. I to je důvodem, proč se právě zde nachází nejvíce ubytovacích kapacit, restaurací a obchůdků. Z celého ostrova je zde nejlepší zázemí. Pokud se chystáte na Santo Antão strávit noc, doporučujeme vybírat z ubytování dostupných zde.

Kromě dobré občanské vybavenosti vás zde čeká i skvělé vyžití pro volný čas. Ten může začít u pouhé procházky městem, kdy narazíte na typicky barevně malované domky mnohdy doplněné o dodatečné kresby. Většinou se jedná o portréty nebo různé symboly Kapverdských ostrovů. Nad domy se tyčí vrcholky hor, do kterých se z města můžete vydat na túru.

Ponta do Sol a Porto Novo

Městečko Ponta do Sol byste při své cestě ostrovem rozhodně neměli vynechat. A to zejména v případě, že milujete slunce. Jedná se totiž o město, ve kterém je nejvíce slunečných dnů z celého ostrova. Je to díky poloze na severu ostrova. Má to koneckonců i ve svém názvu, sol totiž znamená slunce. Zároveň také patří k městům na ostrově, která byla osídlena jako první.

Město je oblíbeným výchozím bodem pro túry v horách. Během sezóny zde potkáte poměrně hodně turistů, kteří vyrážejí do přilehlých kopců, kde mohou alespoň na chvíli zapomenout na starosti běžného života. Rybáři z tohoto městečka každé ráno vyplouvají na širé moře ve svých barevných loďkách. Na náměstí je kostelík a několik restaurací.

Dalším přístavním městem je Porto Novo. Oproti zbytku ostrova zde není příliš mnoho zeleně, ale je to pravděpodobně první místo, které na Santo Antão navštívíte. Právě zde byste se totiž měli vylodit. Přístav je na místní poměry moderní a nedaleko od něj se nachází pláž. Zajímavostí je, že z celého ostrova žije nejvíce obyvatel právě v tomto městě.

Národní parky

Tak, jako jsou některé z Kapverdských ostrovů navštěvovány kvůli svým plážím, je Santo Antão navštěvováno kvůli své nádherné krajině. I pouhé fotografie vás přesvědčí o tom, že tomu tak je. Není proto divu, že má na svém území národní parky a chráněné oblasti. Bez nadsázky lze říct, že během jejich návštěvy uvidíte to nejlepší, co tento ostrov nabízí.

Prvním z parků, který stojí za zmínku, je národní park Moroços. Jeho většinová část spadá pod Ribeira Grande, proto se vyplatí toto místo zvolit jako výchozí bod. Roste zde spousta bylin, které pomáhají s léčbou nejrůznějších obtíží. Jako další bychom zmínili národní park Cova, který je známý svou rostlinnou rozmanitostí a roste zde mnoho endemických druhů.

Předposledním je národní park Tope de Coroa. Rozkládá se kolem obce Porto Novo a tvoří ho hora vulkanického původu o výšce 1980 m. I zde rostou endemické rostliny, které jsou na pokraji vymizení ze zemského povrchu. Posledním zástupcem je národní park Cruzinha. Je zajímavý pro řadu vědců, nacházejí se zde totiž pohyblivé duny, které se postupně posouvají.

Horská turistika a údolí

Horská turistika bude do určité míry souviset s národními parky. Spousta vrcholů je totiž zároveň jejich součástí, většinou díky přítomnosti endemických druhů rostlin, které se zde vyskytují. Příkladem za všechny může být vulkanická hora Crown Top v oblasti Tope de Coroa. Nachází se na severozápadě ostrova a měří již zmíněných 1980 m. n. m.

Horské túry vzkvétají také u dalších vrcholů, které na tomto ostrově patří k těm nejvyšším. Jmenovat můžeme třeba Gudo de Cavaleiro s výškou 1811 metrů nebo Pico da Cruz, který je vysoký 1584 metrů. Zajímavé je, že zatímco jihovýchodní část ostrova je poměrně vyprahlá, jeho severovýchodní část je díky častým dešťům zelená a pro oko „líbivější“.

Zelená údolí pod vrcholky hor jsou nedílnou součástí zdejší krajiny. Dechberoucí přírodu sem tam doplňují domky místních obyvatel, kteří utvářejí celkový obraz ostrova. Rozmanitost přírody je dána geologickými a klimatickými podmínkami, které na ostrově panují. Z některých vrcholů dohlédnete na širé moře, které místnímu reliéfu dodává jemnost.

Jak se dostat na ostrov Santo Antão?

Pokud jste četli některý z našich předchozích článků o Kapverdách, pak víte, že čtyři z nich mají letiště pro mezinárodní lety. Jsou to ostrovy Sal, Boa Vista, São Vicente a Santiago. Zbytek ostrovů disponuje letišti pro vnitrostátní lety, ovšem s výjimkou Santa Luzia, Brava a také Santo Antão. Na posledním zmíněném bylo uzavřeno kvůli letecké havárii v roce 1999.

Absence otevřeného letiště znamená, že jedinou možností je přicestovat na Santo Antão trajektem. Nejlepší přehled o jízdních řádech získáte zde. Vyplouvá se z ostrova São Vicente a plavba trvá přibližně hodinu. Připlujete do již zmíněného přístavu v Porto Novo. Zbývá tedy dopravit se předtím mezinárodním letem na São Vicente a odtud pokračovat na Santo Antão.

2. Kde se ubytovat na ostrově Santo Antão?

Oproti ostatním ostrovům (vyjma ostrovů Sal a Boa Vista, které disponují i většími hotelovými resorty) má Santo Antão možná až překvapivě mnoho ubytovacích kapacit. Na ostrov bez vlastního letiště je jejich počet poměrně vysoký. Navíc se nenachází pouze v jednom městě, ale jsou rozesety po celém ostrově v různých menších i větších městech.

Většina ubytování na vás čeká v prosluněném městečku Ponta do Sol. Následuje Paul, menší město na severovýchodě ostrova. Z měst, která jsme vám již představili v tipech na výlet, na seznamu figurují také Ribeira Grande a Porto Novo. Velice krásná je celá severní část ostrova podél pobřeží, proto neuděláte chybu, vyberete-li jakékoliv zdejší město (např. Janela).

Na Bookingu naleznete téměř 70 možností ubytování, z nichž hodnocení drtivé většiny z nich neklesá pod 8 z 10. Potvrzuje to to, co jsme si o ubytování na Kapverdách začali myslet už dávno – že si hostitelé své hosty hýčkají. Vybírat můžete z několika možností bed and breakfast, penzionů i hotelů. Můžete se ale také inspirovat naším výběrem ubytování níže.

Nejlepší ubytování na Santo Antão

Palmeira Da Cruz EcoLodge

Palmeira Da Cruz EcoLodge - santo antao

Lokalita: Chã da Igreja
Typ ubytování: hotel

Nálepku udržitelného ubytování si vysloužil hotel Palmeira Da Cruz EcoLodge. Nachází se ve městě Chã da Igreja, které se nachází v jedné z nejzelenějších a nejkrásnějších částí ostrova Santo Antão. Hodnocení 9,7 svědčí o tom, že hosty uchvátila nejen okolní krajina, ale také samotný hotel. A to svou architekturou, čistotou, pohodlím a skvělým personálem.

U hotelu se nachází venkovní bazén, ze kterého se vám naskytne nádherný výhled na moře a nepřehlédnutelná pohoří. Je zde také zahrada a přímo z pokojů máte vstup na terasu. Přes den se můžete věnovat túrám v horách a večer přejít ke hraní šipek. Hotel vlastní ochotný pár, který udělá vše pro to, abyste se zde během svého pobytu cítili co nejpříjemněji.

Do města Chã da Igreja se dostanete z přístavu Porto Novo za dvě hodiny. Nedaleko ubytování se nachází restaurace, stravu si ovšem můžete zajistit i přímo na hotelu. Při snídani si na své přijdou i vegetariáni. Přímo na pokoji pak budete mít k dispozici příslušenství na přípravu horkých nápojů. Za poplatek si můžete po náročné túře zajistit i masáže.

Ubytování je zasazené do dechberoucí přírody, která se nachází jen pár kilometrů od národního parku Moroços. S možnými výlety vám personál poradí i v angličtině.

Casa BB&Djassi

Casa BB and Djassi - santo antao

Lokalita: Ponta do Sol
Typ ubytování: penzion

Ubytování v pobřežním městečku Ponta do Sol je hned několik. Penzion Casa BB&Djassi se na náš seznam dostal díky vysokému hodnocení. Z pokojů uvidíte na město, které vybízí k dlouhým procházkám. Každé ráno máte možnost ochutnat snídaně, které se pro alergiky připravují i v bezlepkové verzi. Za nás je to další důkaz úžasné péče Kapverďanů.

Výhodná poloha městečka nedaleko hor z něj činí skvělé výchozí místo pro treking. Navštívit odsud můžete regiony Corva nebo Fontainhas. Oba jsou vzdálené méně než 4 kilometry. Cestou podél pobřeží se můžete vydat až do oblasti Cruzinha. Pokud si ale s čímkoliv nebudete vědět rady, ochotný personál vám poradí s přípravou vaší cesty do hor.

Nezapomeňte ale na procházky městem, ve kterém budete pobývat. Jen tak budete mít možnost poznat jeho uličky plné palem, vidět barevné rybářské loďky a prohlédnout si horské masívy zespod. Oproti nim si člověk připadá tak maličký. Na penzionu vás po návratu opět přivítají s otevřenou náručí. Domluvíte se anglicky, španělsky, francouzsky a portugalsky.

Také jednotlivé recenze hostů vás přesvědčí o tom, že se můžete těšit na milý personál, pohodlné postele na pokoji, výtečné snídaně a celkově příjemné prostředí penzionu.

Casa Santa Barbara Deluxe

Casa Santa Barbara Deluxe - santo antao

Lokalita: Ribeira Grande
Typ ubytování: bed and breakfast

Casa Santa Barbara Deluxe se nachází v Ribeira Grande. Tip na ubytování v hlavním městě totiž nesmí chybět. Hodnocení je jako vždy skvělé – 8,5 z 10 na základě více než 400 recenzí. Setkáte se v něm s turisty z celé Evropy, podobně jako na zbytku ostrova. Nabídne vám krásný výhled do zahrady a okolí, a tak budete moci každý den usínat s vědomím, že právě tam jste se procházeli.

Každé ráno vás uvítají snídaně. V ubytování máte možnost výběru mezi dvoulůžkovými pokoji v různých podobách. Přistýlky ale bohužel toto ubytování neumožňuje. Pokud se po skončení pobytu budete potřebovat dopravit na letiště Cesària Evora na ostrově São Vicente, pomůže vám personál zorganizovat tuto cestu v angličtině, francouzštině i nizozemštině.

Pokud jste pečlivě četli nás článek, pak víte, že i z hlavního města Ribeira Grande se můžete vydat objevovat horské vrcholy. Zhruba 4 km od vás se bude rozkládat národní park Moroços, kde roste nespočet endemických druhů rostlin, které jsou navíc silně ohrožené. Za procházku ale stojí i město se svými prohřátými uličkami, které se schovávají pod vrcholky hor.

Mimořádné pochvaly se ubytování dočkalo od svých hostů díky personálu, lokalitě a čistotě. Zamilujete si i chutné snídaně, během kterých budete moci ochutnat třeba exotické ovoce.

Co dělat na ostrově Santo Antão?

Na ostrově Santo Antão určitě navštivte hlavní město Ribeira Grande s barevnými malbami na domech. Dále se vydejte do slunného města Ponta do Sol a přístavního města Porto Novo, která jsou ideální výchozí body pro túry do hor, jako je Crown Top, Gudo de Cavaleiro a Pico da Cruz, v malebných zelených údolích. Určitě si naplánujte výlet do národních parků Moroços, Cova, Tope de Coroa a Cruzinha.