Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov São Vicente

Malý, ale krásný ostrov São Vicente patří se svými 80 000 obyvateli k jednomu z mála trvale obydlených míst Kapverdských ostrovů. Do povědomí cestovatelů se dostal zejména díky monumentálnímu festivalu, který je po karnevalu v Riu hned druhý největší na světě.

Mindelo

Bezchybné ubytování v největším městě na ostrově. Výhodná poloha vám umožní objevovat to nejlepší v Mindelo.

São Pedro

Ekologický hotel se snídaněmi z organicky vypěstovaných surovin. Nachází se přímo u pláže i nedaleko São Pedro.

Lazareto

Luxusní apartmán s venkovním bazénem a dvěma ložnicemi. Parkování zde budete mít zajištěné zcela zdarma.

1. O ostrově São Vicente

Ilha de São Vicente, tedy ostrov svatého Vincenta, patří spolu s ostrovy Sal a Boa Vista do skupiny Návětrných ostrovů (Barlavento). Je pojmenován po Vincentu ze Zaragozy. Ostrov byl totiž objeven dne 22. ledna, tedy v den, kdy má svatý Vincent svátek.

Jedná se o maličký ostrov, jehož délka činí pouhých 24 km a šířka 16 km. Váš několikadenní pobyt je tedy plně dostačující k tomu, abyste navštívili jeho nejzajímavější místa. K nim bychom zařadili Mindelo, které je největším městem na ostrově. Nesmíme opomenout ani pláž Sao Pedro či Zelenou horu. Pojďme se na všechna tato místa podívat blíže.

Jaká místa navštívit?

Ostrov São Vicente nepatří k nejzelenějším ostrovům v Kapverdském souostroví. Jeho krása ale tkví v něčem jiném. Jsou to vyhaslé sopky, připomínající jeho dávnou historii. Jsou to vysoké vlny, které vytvářejí ideální podmínky pro surfing. Je to ale také bohatý kulturní život.

Mindelo

Největší město na ostrově a zároveň jedno z největších měst Kapverd. Tak by se dalo popsat město Mindelo. Právě zde to žije nejvíce. Město byste neměli minout, pokud milujete kulturní a noční život. Je místem festivalů a karnevalů, na které se sjíždějí umělci a návštěvníci z celého světa. Zároveň je také rodištěm řady umělců či muzikantů.

V souvislosti s místními umělci je jistě zapotřebí zmínit karneval, který se zde koná. Datum jeho konání většinou vychází na únor či březen. Jedná se o druhý největší karneval na světě a je pochopitelně inspirovaný tím prvním, tedy karnevalem v Riu. Kdykoliv během roku zde však můžete sledovat práci řemeslníků, kteří vyrábějí například předměty z kokosu.

Poloha poblíž ostrova Santo Antão zajistila, že se z přístavního města Mindelo stal výchozí bod pro výlety mezi ostrovy. Jednosměrná jízdenka lodí vyjde přibližně na 800 CVE (asi 172 Kč). Můžete tak navštívit další z Kapverdských ostrovů. Od rybího trhu přímo v Mindelo pak vyjíždějí mikrobusy, které vás seznámí se samotným ostrovem São Vicente.

São Pedro

Na seznamu atraktivních lokalit ostrova São Vicente nesmí chybět pláže. Jednou z těch nejoblíbenějších je pláž São Pedro. Proslula vysokými vlnami, za kterými se sjíždějí surfaři z každého koutu světa. Koho by nelákal windsurfing, může si za 15 EUR na osobu zaplavat se želvami. Pláž se nachází v blízkosti místního letiště, i tak si ale zachovala klidný charakter.

Baía das Gatas

Zatímco vysoké vlny pláže São Pedro lákají nebojácné surfaře, městečko Baía das Gatas láká na svoji malou pláž spíše rodiny s dětmi. Město se nachází v severovýchodní části ostrova a kromě bezpečné pláže s přilehlou lagunou si vás získá také procházkou po místním spektakulárním molu. Každoročně v srpnu se zde koná také proslulý hudební festival.

Monte Verde

S výškou 750 metrů je Monte Verde nejvyšší horou ostrova São Vicente. Její vrchol bedlivě střeží město Mindelo, od něhož je vzdálena pouhých 6 km. Otevírá se vám však výhled na okolní krajinu i další ostrovy, např. Santo Antão, Santa Luzia či Branca. Svůj název „Zelená hora“ pravděpodobně získala v době, kdy se zde pěstovaly zelené fazole.

Na této hoře zažijete tu nejlepší horskou turistiku na celém ostrově. Výšlap není náročný a zabere vám zhruba dvě hodiny. Pokud by vám tento výlet nestačil, můžete se vydat také na horu Monte Cara. Linie této hory nacházející se na jedné z jejích stran připomínají obličej.

Calhau

Pokud se z města Baía das Gatas vydáte podél pobřeží směrem na jih, neminete město Calhau. Tváří se nenápadně, ale i ono utváří celkový obrázek ostrova. Jedná se o udržovanou vesničku, která ctí charakter a temperament Kapverdských ostrovů a zejména ostrova São Vicente. I proto zde můžete slyšet živou hudbu linoucí se z místních restaurací a barů.

Zhruba 1 km od vesnice Calhau se nachází známá pláž Praia Grande. Silný příboj z ní činí pláž nevhodnou pro koupání, ovšem můžete zde sledovat želvy při kladení vajec. Tato bílá písčitá pláž je obklopena horami sopečného původu. Z přístavu v Calhau dojedete na opuštěný ostrov Santa Luzia. Výlet si odsud můžete udělat také do oázy Santa Luzia Terra.

Calhau je tzv. „víkendovým městem“. Znamená to, že přes týden zde na turisty ani život v ulicích příliš často nenarazíte. Pokud byste rádi zažili atmosféru města a ochutnali dokonale připravené mořské plody a čerstvé ryby, vyrazte sem právě o víkendu.

Golfové hřiště

Bonusový tip na výlet na ostrově São Vicente k vám doputoval v podobě golfového hřiště. Je zde již přes 100 let, což z něj činí nejstarší sportovní klub na ostrově. Na hřišti můžete vyzkoušet přesnost svého odpalu hned na 18 jamkách. Nachází se nedaleko města Mindelo a překvapí vás svou velikostí. Nezapomeňte si přibalit vodu, jinak vám pěkně vyprahne.

Náš tip

Chcete si vypůjčit motorku, kola nebo quad bike? Doporučujeme BikesBooking.com

Jak se dostat na ostrov São Vicente?

Letiště São Vicente Cesaria Evora (VXE) patří mezi čtyři mezinárodní letiště na Kapverdách. Na něj vás zhruba za 8 hodin dopraví portugalská letecká společnost TAP. Počítejte však s tím, že přímého letu se nedočkáte. Bude nutné absolvovat minimálně jeden několikahodinový přestup, a to nejčastěji v Lisabonu či Amsterdamu.

Ceny zpátečních letenek se pohybují od 20 000 do 35 000 Kč, záleží na termínu odletu. Lety s dvěma přistáními mohou klesnout na 11 000 Kč. Další možností je dopravit se na letiště na Salu či Santiagu a odtud pokračovat vnitrostátním letem. Letištní taxíky vás dopraví do hlavního města cca za 10 EUR. Nebojte se využít ani trajektu z ostrova Sal.

2. Kde se ubytovat na ostrově São Vicente?

Dostat se s cestovní kanceláří na ostrov Sal či Boa Vista je snadný úkol, ovšem nabídka zájezdů na São Vicente je poměrně omezená. Nabízejí se tak dvě možnosti. Můžete se smířit pouze s omezeným časem, který zde strávíte, a vydáte se sem například během své dovolené na Salu. Nestihnete projít všechno, ale dobrý časový harmonogram umožní vidět to nejlepší.

Pokud si však chcete tento ostrov užít dosyta a strávit na něm alespoň pár dnů, pak bude lepší druhá možnost. A tou je cesta na vlastní pěst – najdete si letenky a ubytování sami. Není to nemožný úkol, jen počítejte s tím, že budete na takovou dovolenou možná šetřit déle než obvykle. Odměnou vám ale bude ostrov, který vás svou silnou kulturní základnou uchvátí.

Jako vyhledávač letenek můžete použít například Kiwi, kde naleznete letecká spojení na všechna čtyři mezinárodní letiště na Kapverdách, včetně toho na São Vicente. Ubytování lze sehnat na ověřeném Bookingu. O vaši přízeň se pak utká více než 100 možností ubytování. Vybrali jsme pro vás tři nejzajímavější tipy, z toho každé na jiném místě.

Nejlepší ubytování na São Vicente

Orietta Residencial

Booking Orietta Residencial - sao vicente

Lokalita: Mindelo
Typ ubytování: penzion

Nejvíce ubytovacích kapacit naleznete pochopitelně v největším městě ostrova, tedy v Mindelo. Mezi nimi vyčnívá penzion Orietta Residencial. Rozhodli jsme se ho do našeho článku vybrat díky nadprůměrně vysokému hodnocení, které činí 9,7 z 10. Hodnocení kolem 9 bodů z 10 však naleznete u hotelů na Kapverdských ostrovech velice často.

Tento penzion vám bez problému zprostředkuje letištní transfer, v tomto případě za poplatek. Leží přibližně 700 metrů od pláže Praia Da Laginha, poblíž které se nachází nespočet restaurací a barů. Přímo v penzionu je možnost snídaně. Další možnost koupání v Baía das Gatas je vzdálená přibližně 9 km. Osvěžit se můžete také v přilehlém venkovním bazénu.

Na penzionu si můžete zařídit zapůjčení kol. Golfové hřiště je odsud vzdálené přibližně 3 km. I v okolí penzionu však máte zajímavé možnosti. Zhruba 0,5 km od budovy se nachází ruiny pevnosti Fortim do Rei. O kousek dále se pak nachází přístav, který má zejména ve večerních hodinách až magickou atmosféru. Nezapomeňte na 7 km vzdálený park Monte Verde.

Cena za jednu noc v tomto penzionu se pohybuje mezi 1 400 a 1 600 Kč. Budete uchváceni přístupem personálu i čistými pokoji a na pobyt budete bezpochyby dlouho vzpomínat.

Aquiles Eco Hotel

Booking Aquiles Eco Hotel - sao vicente

Lokalita: São Pedro
Typ ubytování: hotel

Během našeho pomyslného putování po Kapverdských ostrovech jsme již párkrát narazili na názor, že se jedná o perfektní eko destinaci. Aquiles Eco Hotel se touto myšlenkou pravděpodobně nechal inspirovat a vytvořil udržitelné ubytování. Milovníci ekologie a udržitelnosti pak zajisté ocení snídani, která se skládá z místních organických surovin.

Kromě kvalitní stravy vám tento hotel nabídne složit hlavu ve městě São Pedro. Nachází se pouze 30 metrů od menší pláže a přibližně 7 km od kulturního střediska ostrova, města Mindelo. Během rezervace svého pobytu v tomto zařízení můžete také vyjádřit zájem o letištní transfer, který pro vás místní personál zajistí. Hotel nabízí výhled na město i do hor.

V okolí hotelu narazíte na půjčovny zaměřené na cyklistiku, vodní sporty, potápění i windsurfing. Vydat se můžete také rybařit. Určitě nezapomeňte navštívit pláž São Pedro, která je od tohoto ubytování vzdálená přibližně 150 metrů. Pokud vám zbyde čas, vydejte se do přírodního parku a na horu Monte Verde. Vzdálená je přibližně 15 km.

Cena ubytování v tomto penzionu se standardně pohybuje kolem 1 600 Kč na noc. Výhodou je jeho blízká vzdálenost na místní mezinárodní letiště, která činí necelé 2 km.

Luxury Penthouse

Luxury Penthouse - sao vicente kapverdy SVZ

Lokalita: Lazareto
Typ ubytování: apartmán

Luxury Penthouse je pojmenování pro luxusní apartmán, ve kterém můžete pobývat s celou rodinou. Budete-li potřebovat, můžete využít možnosti zajištění letištního transferu (za poplatek). Kladná hodnocení na Bookingu vypovídají o tom, že majitelé svoji práci dělají s láskou. Jejich snaha zatím oslovila jen pár cestovatelů, ale kvalita ubytování bezpochyby brzy osloví další.

Mezi největší přednosti tohoto resortu patří venkovní bazén, bezchybný výhled do přírody či přítomnost dětského hřiště. Je jen na vás, zda se rozhodnete strávit většinu svého času zde, nebo se vydáte dál. V dojezdové vzdálenosti můžete navštívit řadu restaurací či kaváren. Zhruba 9 km od hotelu se nachází národní park Monte Verde, letiště je vzdálené zhruba 5 km.

Za jistou nevýhodu lze považovat absenci pláže vhodné ke koupání. Nejbližší pláž je vzdálená přibližně 3 km a jedná se o pláž Praia Da Laginha. Možná se proto vyplatí zapůjčit si na ostrově automobil a projet ta nejkrásnější místa, která tento ostrov nabízí. S parkováním si u apartmánu nemusíte lámat hlavu, budete ho mít zdarma.

Vzhledem k přednostem hotelu (velikost apartmánu, letištní transfer, venkovní bazén) je nutné počítat s cenou, která se za jednu noc může vyšplhat na více než 3 000 Kč.

Co dělat na ostrově São Vicente?

Na ostrově São Vicente je mnoho zajímavých aktivit. Můžete si poslechnout živou hudbu v Mindelu, vyšplhat na nejvyšší horu ostrova Monte Verde (750 m). Případně navštívit místní organizaci Simabo’s, která se věnuje péči o zvířata a ochraně životního prostředí. Další možností je podniknout výlet do Calhau, malé rybářské vesničce na východním pobřeží, nebo se uvolnit na pláži Praia de Laginha.