Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Naxos

K ostrovu Naxos se váže hned několik nej – jedná se o největší, nejzelenější a nejúrodnější ostrov řeckého souostroví Kyklady. Vysoké hory se tu střídají s úrodnými údolími a na svěží zelené soutěsky navazuje průzračné moře. Naxos je domovem starobylých kostelů a klášterů, které harmonicky doplňují kykladskou architekturou. Vysoko v horách najdete vesnice, jejichž obyvatelé dodnes nosí tradiční kroje a žijí z plodů přírody. Naxos vám zkrátka představí neporušenou tvář Řecka. Projděte si našeho průvodce a zjistěte o tomto kousku ráje vše podstatné.

1. O ostrově Naxos

Ostrov Naxos zatím nepatří mezi místa, kam by na letní dovolenou každoročně mířily tisíce turistů. Díky tomu si zachovává turismem nezkaženou tvář. Líbit se tu bude všem milovníkům klidu, přírody, procházek a pláží. Díky ideálnímu severnímu větru tu perfektní dovolenou stráví také všichni příznivci windsurfingu a dalších vodních sportů. Všudypřítomný klid by však nemusel vyhovovat akčním povahám, jejichž srdce spíše než po relaxaci touží po zábavě a plně rozvinuté turistické infrastruktuře.

Podle legendy byl na ostrově Naxos vychováván sám vládce bohů, Zeus. Určitě už jste někdy také slyšeli o Théseovi, který s pomocí Ariadny přemohl obávaného Minotaura. Tato událost se stala na Krétě, právě na Naxos pak ale Théseus s Ariadnou přesídlili. Jejich romantický příběh skončil nešťastně, Théseus Ariadnu opustil kvůli její sestře. Zhrzená Ariadna na Naxu poté spáchala sebevraždu. Na motivy tohoto mýtu napsal Richard Strauss operu Ariadna z Naxu.

Pokud spíše než bájím věříte hmatatelným nálezům, bude vás zajímat, že vyspělá kultura zde byla již v neolitu (mladší době kamenné). Později sem dorazili Achájci a Ionové. Během římské nadvlády ostrov vzkvétal, později se stal součástí Byzantské říše a stále se mu dařilo zůstávat stranou válečných konfliktů.

Důležité období představovala nadvláda Benátek. V roce 1537 kontrolu nad ostrovem převzali Osmané a vládli zde až do roku 1829. Po konci druhé světové války ostrov zasáhla vlna emigrace, která způsobila významný úbytek populace. V 70. letech pak začalo nové období rozvoje částečně poháněné cestovním ruchem.

Naxos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Někteří lidé říkají, že Naxos má vůbec nejhezčí pláže z celého Řecka. Jsou typické svou délkou a na ostrově se jich nachází opravdu velký počet. Západní část Naxu se vyznačuje plážemi s rozvinutou turistickou infrastrukturou, které jsou vhodné pro windsurfing a kiting. Východ ostrova je naopak typický menšími plážemi v divokých zátokách.

Na jaké konkrétní pláže se na Naxu můžete těšit?

Agios Georgios: Krásná písčitá pláž je perfektně chráněná před větrem, což na Naxu není vždy pravidlem. Nabízí velké množství taveren a barů, je tak připravená na velké množství turistů, kteří sem v sezóně proudí.

Agios Prokopios: Dlouhá pláž se zlatavým pískem a průzračnou vodou, jejíž tyrkysová barva v mnohém připomíná spíše pláže v Karibiku než Středozemní moře. Je ukázkovým rájem vodních sportů.

Plaka: Jedna z nejdelších a nejslavnějších pláží na Naxu. Vyznačuje se jemným pískem, který má téměř bílou barvu. Díky své rozlehlosti poskytuje dostatek soukromí i v těch nejslunějších letních měsících.

Mikri Vigla: Mekka vodních sportů, ráj pro windsurfing a kitesurfing. Tradičně větrnější pláž není úplně nejvhodnější pro tradiční válení na pláži – a to nejen kvůli větru, ale i z důvodu menšího počtu lehátek a slunečníků.

Orkos: Menší pláž kousek od větší Plaka, která má všechny tradiční výhody a krásy pláží na Naxu, tedy jemný bílý písek a průzračnou vodu. Na rozdíl od větších pláží v blízkosti turistických center není zdaleka tak navštěvovaná, je proto ideální pro odpočinek.

Po dni stráveném u moře si rádi zaplavete v bazénu? Vyberte si některý z hotelů s bazénem nebo navštivte Aqua Fun Water Park s několika bazény a vodními atrakcemi.

Naxos koupání a pláže

3. Příroda

Příroda na Naxu vás okouzlí svou rozmanitostí. Vysoké horské hřbety kontrastují se zelenými údolími, která se pozvolna svažují až k romantickým plážím.

Ostrov je poměrně bohatý na srážky a má dobré zásobování vodou, představuje tak nejúrodnější místo z celých Kyklád. Právě úrodnost zdejší půdy mnozí obyvatelé považují za největší bohatství ostrova. Zemědělství je totiž hlavním přínosem do naxoské ekonomiky. Obdivovat tu tak můžete pečlivě udržovaná políčka a sady s fíky, citrusy, olivovníky i vinnou révou.

Naxos příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Naxos

Naxos

Naxos, nebo také Chora, je hlavním městem stejnojmenného ostrova. Leží v severozápadní části ostrova a disponuje přístavem, který je považovaný za důležitý dopravní uzel. Jako v každém hlavním městě můžete i zde zakusit tu pravou řeckou atmosféru, která spočívá v návštěvě taveren a procházce po místních uličkách. Hlavní město je pravděpodobně nejživějším místem na celém ostrově Naxos.

Portara

Nejznámější památku ostrova, Apollonův chrám, uvidíte už zdálky. Je totiž dominantou hlavního města. S tím se ale nespokojte a podnikněte výlet až k samotné Velké bráně. Stojí na místě, kde měl být v dávné minulosti postavený nejhonosnější chrám Řecka. K jeho dokončení však nikdy nedošlo. Traduje se, že pokud si do brány vysoké 6 metrů a široké 3,5 metru stoupnete a budete si něco přát, splní se vám to.

Sochy Kouros

U vesnic Melanes a Apollonas si můžete prohlédnout 3 sochy bohů v nadlidské velikosti tak, jak si je představovali antičtí sochaři. Největší socha například znázorňuje boha Dionýsa, na výšku měla mít přes 10 metrů. Žádná ze soch však nebyla kompletně dokončena, údajně kvůli praskajícímu mramoru. Cestou k sochám budete procházet krásnou řeckou krajinou, z některých míst se nabídne výhled po okolí.

Další zajímavá místa

Benátský hrad: Přímo nad hlavním městem si můžete pohlédnout impozantní Benátský hrad. Vystavěný byl ve 13. století a zajímavostí je, že pro jeho výstavbu byl použitý materiál z nedostavěného Apollónova chrámu zmíněného výše.

Archeologické muzeum Naxos: Zajímáte se o historii a chcete se něco dozvědět o minulosti samotného ostrova? Pak byste neměli vynechat místní archeologické muzeum. Najdete ho v areálu Benátského hradu, na vstupné si připravte 3 eura.

Klášter Demeter: O klášteru vystavěném v 6. století se dříve tradovalo, že byl zcela zničen. Až relativně nedávno byly objeveny jeho základy včetně původních sloupů. Ty si dnes můžete prohlédnout na vlastní oči.

Jeskyně Rina: Do jeskyně Rina na jižním pobřeží musíte vplavat. Odměnou vám bude pohled na monumentálně tvarované stalaktity i dokonale průzračná voda ideální pro pozorování bohatého podmořského života. U jeskyně se nachází pěkná pláž, z města Kalandos se sem proto můžete lodí vypravit na jednodenní výlet.

Hora Zeus: Na nejvyšší hoře ostrova vládce řeckých bohů Zeus údajně strávil své dětství. Vy na ní nyní můžete vystoupat, nejjednodušší cesta vede z Agia Marina. Fotoaparáty s sebou, výhledy jsou dechberoucí.

Vesnice Filoti: Typickou kykladskou architekturu si prohlédnete, pokud se zastavíte ve vesnici Filoti. Navštivte zdejší hlavní náměstí, kostely a zatoulejte se i do postranních romantických uliček.

Ostrov Santorini: Romantické duše by měly navštívit nejkouzelnější řecký ostrov Santorini. Zdejší západy slunce nad bílo-modrými domečky jsou ikonické. Z Naxu vás sem dopraví několik lodních společností, plavba trvá zhruba 2 hodiny.

Ostrov Mykonos: Pořádnou párty a luxus si užijete na ostrově Mykonos. Kromě toho si zde můžete vyfotit proslulé řecké mlýny. Vzhledem k rušnému nočnímu životu bychom vám doporučovali sem vyrazit na dvoudenní výlet, zůstat přes noc a zažít, proč se Mykonu přezdívá „řecká Ibiza“. Doba plavby obvykle nepřesáhne 1 hodinu.

Spoustu organizovaných aktivit s průvodci naleznete na webu Manawa.com.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Aqua Fun Water Park: Akční zpestření dovolené nabídne aquapark Aqua Fun. Najdete ho poblíž letoviska Stelida, celodenní vstupné stojí 7 euro. Těšit se můžete na tobogány, skluzavky, bazény a vířivky. I když koupaliště nepatří mezi největší, na odpoledne se tu zabaví všechny věkové generace.

Naxos je oblíbeným místem jachtařů. Na plavbu se můžete vydat i vy, naříklad se společností Naxos Yachting. Nebo si rovnou půjčíte své vlastní plavidlo?

Zdejší severní vítr Meltemia přeje také windsurfingu. Mezi místa s nejlepšími podmínkami patří Agios Georgios, Agios Prokopios a Plaka.

Na Naxu stojí za to podívat se pod mořskou hladinu. Společnost Blue Fin divers sídlí přímo u pláže Agios Prokopios a nabídne potápěčské programy šité na míru začátečníkům i pokročilým.

Největší centrum vodních sportů se nachází u pláže Plaka ve stejnojmenném letovisku. Vyzkoušet můžete vodní lyže, banán nebo si půjčit šlapadlo.

Po celém ostrově najdete několik půjčoven kol. Jedna z nejoblíbenějších s názvem Real Bike se nachází v hlavním městě a nabízí řadu různých kol tak, aby si vybral každý.

Na průzkum ostrova se můžete vydat také po svých. Absolvovat můžete několik tras různých obtížností.

Naxos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Když se dnes Řeků zeptáte na ostrov vhodný pro rodinnou dovolenou, mnozí jmenují právě Naxos. Mezi hlavní důvody patří písečné pláže, klidně plynoucí dny a řada míst, ke kterým stojí za to udělat si výlet.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Projděte si hlavní město a prohlédněte si Portaru, nejvýznamnější památku ostrova. Jeden den si udělejte výlet do aquaparku. Oblíbenou zábavou jsou rovněž lodní výlety na některý z blízkých ostrovů. Pro děti bývá zážitkem už samotná plavba.

7. Noční život

Naxos provází pověst klidného ostrova. To ale neznamená, že večer musíte zůstat sedět na pokoji. Zejména v hlavním městě můžete vybírat z mnoha barů, restaurací a kaváren. Rušné taneční kluby tu najdete v omezeném počtu, o to větší kvalitou se však vyznačují.

Jaká konkrétní místa patří mezi ta nejvyhlášenější?

Like Home Bar Naxos: Jak už z názvu vyplývá, v tomhle baru se budete cítit jako doma. Z prostorné terasy se vám naskytne úchvatný výhled, vybírat budete z celé řady lahodných koktejlů a na dobrou hudbu se protancujete třeba až do dalšího rána. A kde tento poklad najdete? Přímo v hlavním městě.

The Ocean Club: Podle mnohých nejlepší klub na ostrově naleznete v hlavním městě Naxos. Večer zde obvykle otevřete za doprovodu řecká hudby, DJ v průběhu noci přejde k celosvětově proslulé hudbě.

Swing Coctail Bar Naxos: Pokud máte rádi koktejly, neměli byste si nechat ujít Swing Coctail Bar. Jejich nabídka je neskutečně rozmanitá, personál navíc pro výrobu drinků využívá pouze prémiové lihoviny.

8. Počasí na ostrově Naxos

Počasí na Naxu nijak nevybočuje z řeckého průměru. V létě teploměry ukazují 25 °C, v zimě poklesnou o polovinu. Zatímco v srpnu máte téměř 100% jistotu nebe bez mráčku, v zimním období tu spadne výrazně větší množství srážek.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Naxu? Nejideálnější dobou pro klasickou dovolenou u moře je doba od druhé poloviny června do konce září. Dostatek sluníčka si zde obvykle užijete i v říjnu, je ale třeba počítat se stále častějším deštěm. Pokud dovolenou spíše než opalováním na plážích trávíte aktivními výšlapy, vydejte se sem v dubnu, květnu, září či říjnu. Teploty v tyto měsíce nejsou úmorné a dešťové přeháňky vás svou intenzitou příliš nepotrápí.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Naxos

Největší ostrov Kyklad je skrytou řeckou perlou. Cestovní kanceláře sem zatím nepořádají zájezdy ve velkém, díky tomu máte možnost vidět Řecko v jeho nejčistší podobě. Poměrně hornatý Naxos cestovatele okouzluje svými krásnými plážemi, průzračnou vodou, zelenou přírodou i bohatostí na historické a přírodní památky.

DVANÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Naxos

Naxos zatím není příliš zasažený masovým turismem, poznáte tak to pravé autentické Řecko.

Svou poklidnou atmosférou se do vkusu trefí všem milovníkům relaxace.

Díky ideálnímu větru si tu akční dovolenou užijí příznivci windsurfingu a dalších vodních sportů.

Celé západní pobřeží je poseto krásnými plážemi se zlatavým pískem. Řada z nich si vysloužila ocenění kvality od Evropské unie zvané Modrá vlajka.

Křišťálově čistá voda přeje potápění a šnorchlování.

Naxos je nejzelenějším ostrovem Kyklád. Pro milovníky divoké přírody tak představuje učiněný ráj.

Naxos je skvělou volbou pro rodinnou dovolenou. Líbit se tu bude především rodinám, které mají rádi klid. Nudit se nebudou ani děti, které milují dovádění v jemném písku.

Nachází se zde Portara, jedna z nejimpozantnějších staveb Řecka. Pokud se na Naxos budete dopravovat trajektem, tuto stavbu uvidíte už z dálky.

Daleko to není k oblíbeným řeckým ostrovům Santorini a Mykonos. V rámci jedné dovolené je tak možné pohodlně navštívit hned několik míst.

Ochutnat můžete zdejší citronový likér Kitron. Dostupný je rovnou ve třech variantách s různým obsahem alkoholu.

Naxos je známý pro své turistické trasy vedoucí přes malebné horské vesnice a staré mramorové lomy.

Nevykoupete se tu pouze v moři, ale také v aquaparku.

TŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Naxos

Ve dne i v noci je tu klid. Pro někoho až příliš velký.

Nabídka ubytování není tak široká, především rozlehlých hotelových komplexů tu najdete jen menší počet.

I když některé lety směřují přímo na Naxos, ve většině případů vás letadlo dopraví do Athén či na Paros, odtud pak budete pokračovat trajektem. Na cestě proto obvykle strávíte delší dobu.

10. Nejoblíbenější zájezdy na Naxos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam nejen Češi jezdí na Naxos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Seven Suites

Seven Suites - naxos řecko

Lokalita: Glinado
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: rezervace přes Booking

Volbou číslo jedna pro náročné cestovatele může být čtyřhvězdičkový hotel Seven Suites, který disponuje apartmány. Poskytne krásný výhled do okolí. Jeho největší výsadou je právě lokalita, ale i vybavenost a lákadlo v podobě chutných snídaní. Přijedete-li autem, můžete využívat bezplatné parkoviště. Čisté pokoje jsou samozřejmostí, potvrdili by vám to i bývalí návštěvníci.

Ve vzdálenosti zhruba tří kilometrů se nachází několik taveren a barů, o kus dál pak najdete první turistická lákadla. Možná se vám nebude chtít z bazénu s panoramatickým výhledem, určitě toho ale nebudete litovat. A pokud byste se z bazénu chtěli vydat na pláž, pak vězte, že jich ve vzdálenosti 3 – 4 km najdete hned několik. Ubytování nabízí letištní transfer zdarma.

Hotel Studia Sunny Beach

Hotel Studia Sunny Beach - naxos

Lokalita: Naxos
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Většina ubytovacích kapacit na ostrově Naxos se nachází v jeho hlavním městě. Stojí tu také tříhvězdičkový komplex Studia Sunny Beach. Jedná se o několik studií vzdálených pouze 150 metrů od dlouhé písčité pláže St. George. Pokud byste ale na moře neměli náladu, můžete zůstat u hotelu a využívat zdejší venkovní bazén. Ubytování je vhodné pro všechny generace, tedy i pro rodiny s dětmi.

Výhodou hotelu je i blízká vzdálenost k zajímavým místům v hlavním městě. Od přístavu budete vzdáleni zhruba 1,5 km, od samotného centra pak pouze 1 km. V těsné blízkosti komplexu se nachází supermarket, řecké restaurace či autobusová zastávka. Zhruba 0,5 km od vás se bude nacházet např. také lékárna. Od letiště pro vnitrostátní lety se budete nacházet také pouhé dva kilometry.

Hotel Plaka 2

Hotel Plaka 2 - naxos

Lokalita: Plaka
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Invia

Vracíme se do destinace Plaka, tentokrát k hotelu pojmenovanému jednoduše Plaka 2. Nenechte se zmást dvěma hvězdičkami, jedná se o slušný a dobře hodnocený hotel s veškerou vybaveností. Opět bychom vyzdvihli polohu v klidné části, což je jeden z důvodů, proč je pro turisty jasnou volbou. Nečekají vás zde žádné davy, se kterými byste se museli dělit o krásnou pláž. Ta se nachází jen 80 metrů od hotelu.

Další možností koupání je venkovní sladkovodní bazén přímo u hotelu. Vydáte-li se z areálu hotelu ven, zhruba po 100 metrech narazíte na nákupní možnosti. V okolí hotelu nechybí ani vyhlášené řecké taverny. Zastávka místní autobusové dopravy od vás bude vzdálená 50 metrů. Odtud se můžete vydat za poznáváním ostrova. Začít můžete třeba hlavním městem, které je od destinace vzdálené přibližně 6 km.

Další oblíbené destinace pro dovolenou:

Ostrov Lefkada
Ostrov Kréta
Ostrov Lesbos
Ostrov Rhodos
Kapverdské ostrovy