Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Maledivy

Pravděpodobně neexistuje cestovatel, který by neznal Maledivy. Pro někoho jsou zbytečným luxusem, pro jiné cestovatelským snem. Nic to nemění na tom, že se jedná o krásné ostrovy lemované písčitými plážemi a lagunami. Maledivy leží v Indickém oceánu a místní podmořský svět láká cestovatele stejně tak jako jeho nedotčená krajina a pláže.

Noonu Atoll

Prémiové ubytování přímo na pláži, s výhledy na oceán a luxusními vilami.

North Male Atoll

Pětihvězda se širokou nabídkou vodních sportů a lekcemi jógy nebo vaření.

South Male Atoll

Ubytování ve vilách s přístupem do nekonečného bazénu a na písčitou pláž.

Historie

Významnější historie Malediv se začala pozvolna utvářet kolem roku 500 př. n. l., kdy oblast osídlili první obyvatelé. Roku 1153 zde panovník přikázal vyznávání islámu s okamžitou platností. V 16. století se Maledivy na několik let ocitly pod nadvládou Portugalců. V 18. století se pak staly britským protektorátem. Samostatnosti dosáhly v roce 1965.

V roce 1968 byly ostrovy vyhlášeny republikou. Na začátku 70. let patřily k nejchudším oblastem na světě. Zdejší ekonomiku podporovaly pouze příjmy z rybolovu a menších obchodů s lokálními produkty. Ekonomická reforma přišla z rozhodnutí maledivské vlády v 80. letech. V roce 2016 opustily Commonwealth, aby se o čtyři roky později opět vrátily.

Povídáme si o historii, ale víte, co jsou to Maledivy? Jsou souostrovím devatenácti korálových atolů. Atol je specifický typ ostrova, kterému dominuje korálový útes obklopený lagunou. Celý názvem bychom mohli ostrovy pojmenovat jako Maledivskou republiku.

Poloha

Další častou otázkou je, kde se nachází ostrovy Maledivy. Ostrovy leží na jihu AsieIndickém oceánu. Jejich nejbližšími sousedy jsou proto Indie a Srí Lanka. Pokud vás přivede na Maledivy dovolená, vykoupete se v nejteplejším světovém oceánu. Hlavní město ostrovů, Malé, leží na stejnojmenném ostrově v administrativním atolu Kaafu.

Jazyk

Otázka jazyka je v této destinaci poměrně zajímavá. Vzhledem k minulosti ostrova je zcela logická rozšířenost angličtiny, ta ovšem není jediným používaným jazykem. Úředním jazykem je zde maledivština známá také jako jazyk divehi. Tento jazyk je významně ovlivněn arabštinou, určitý vliv na něj měla ale i angličtina. Na ostrovech je mnoho dialektů jazyka.

Počasí

Otázka počasí je důležitá pro to, abyste věděli, kdy je nejlepší jet na Maledivy. Souostroví je známé svým tropickým počasím, které navíc udržuje stálé teploty kolem 30 °C. Díky tomu je tato destinace místem, kam se můžete vydat prakticky po celý rok. Nejméně srážek zaznamenáte v období od prosince do dubna, kdy je také nejnižší vlhkost.

Období od prosince do dubna se doporučuje pro dovolenou strávenou zejména na pláži. Pokud by vás ale lákalo i objevování a cestování, využijte vyšší vlhkosti v období od května do listopadu. Nejchladnějším měsícem na ostrovech je leden. Obecně je zdejší počasí ovlivňováno dvěma monzuny. Nejdeštivějším měsícem je říjen, deště jsou ovšem krátké.

Doprava na Maledivy

Jak se dostat na Maledivy? Nejjednodušší je využít nabídky cestovních kanceláří. Při troše štěstí můžete sehnat na Maledivy last minute za výhodnou cenu, spíše se ale jedná o luxusnější destinaci. Součástí dovolené bývá i stravování v rámci all inclusive, jak jste zvyklí i u jiných destinací. Cena zájezdů se obvykle pohybuje kolem 50 000 – 90 000 Kč.

Pokud byste hledali letenky na Maledivy v rámci cesty na vlastní pěst, zjistíte, že vás budou čekat dva přestupy na cestě z Prahy do jejich hlavního města. Cena zpáteční letenky se pohybuje v rozmezí od 12 000 do 16 000 Kč. Mezi atoly je možné se pohybovat pomocí vnitrostátních letů, rychločlunů či hydroplánů. Tyto možnosti slouží i pro transfer na hotely.

Víza a formality

Pro vstup na území souostroví je nutné disponovat platným cestovním pasem. Ten by měl být platný ještě šest měsíců od vašeho vstupu do země. Vízum není zapotřebí, je udělováno bezplatně po příletu na letiště. Platnost tohoto víza odpovídá době 30 dní.

Pokud jste v posledních šesti dnech pobývali v zemi s výskytem žluté zimnice, budete potřebovat mezinárodně uznávaný očkovací průkaz potvrzující očkování proti této nemoci. Při vstupu do země se budete kromě pasu prokazovat také zpáteční letenkou a dostatkem finančních prostředků pro pobyt zde. Poslední požadavek se netýká organizovaných skupin.

Peníze a ceny

Není tajemstvím, že se vám pravděpodobně nepodaří dostat se na Maledivy levně. Ceny zájezdů jsou vysoké a při cestě na vlastní pěst si také moc nepomůžete. Ceny výrobků se pak liší podle lokality a také podle toho, kde přesně nakupujete. Nejvyšší ceny zboží zaznamenáte v podnicích určených turistům a stejně tak přímo v turistických resortech.

Oficiální měnou je zde maledivská rupie (MVR). Není ovšem nutné mít s sebou tuto měnu, vystačíte si s americkými dolary. Vůči nim má maledivská rupie pevný kurz, přičemž 1 USD se rovná cca 15 MVR. Směnit na rupie z dolaru je možné v bankách, směnárnách a hotelech.

Je také otázkou, zda mít s sebou hotovost nebo se spoléhat na platební kartu. Kartou zaplatíte ve většině hotelů či větších obchodů, hotovost se ale i tak doporučuje mít. S hledáním bankomatu byste na ostrovech nemuseli být úspěšní. Jiná světová měna než dolar obvykle není akceptována. Spropitné v restauracích bývá připočítáno k ceně automaticky.

Aktivity na Maledivách

Pokud budete chtít, mohou být Maledivy dovolená nejen plážová, ale také aktivní. Velice oblíbené jsou zde vodní sporty, zejména potápění či šnorchlování. Ostrovy jsou obklopené korálovými útesy, ke kterým se můžete potopit za doprovodu nejrůznějších vodních živočichů. Pokud si vystačíte se šnorchlováním, můžete zůstat v mělké laguně u pobřeží.

K dalším vyhledávaným aktivitám patří surfing a windsurfing, které jsou rozšířené i mezi místními obyvateli. Všechny ze zmiňovaných vodních sportů lze absolvovat s profesionálním doprovodem z některé z místních agentur. Samozřejmostí je i možnost zapůjčení vybavení. Oblíbené je zde také rybaření a další vodní sporty. Nechybí ani možnosti výletů.

Na co si dát pozor na Maledivách?

V tomto ohledu bychom chtěli zmínit hlavně přísné celní předpisy. Aby se pro vás dovolená na Maledivách nestala noční můrou, je zapotřebí znát několik pravidel. Dovézt si můžete pouze věci pro svoji osobní potřebu. Platí zákaz dovozu zbraní, materiálů, které jsou jakkoliv v rozporu s islámem, výrobků z vepřového masa a například také alkoholu.

Z této exotické destinace je zakázáno vyvážet korály, želví krunýře, krokodýlí kůže, písek ale i mušle. Ačkoliv sice na letištích určitá míra tolerance panuje, nemusí se vyplatit to zkoušet. Pokud si chcete suvenýr v této podobě odvézt, pak si pro něj budete muset zajít do obchodu, kde se prodávají mušle a korály v „mrtvé“ podobě, nikoliv ve své živé, přírodní.

V destinaci je oproti ČR časový posun +4 hodiny, v případě letního času pak +3 hodiny. Maledivy hotely vybavily evropským typem zásuvek, ne všude na to ale můžete spoléhat. Také se zde doporučuje pít balenou vodu, ne tu, která teče z kohoutku.

Kam na dovolenou na Maledivách?

Cestovní kanceláře mají ve své nabídce několik nejnavštěvovanějších atolů. Jedná se o typickou plážovou destinaci, proto bude zájezd na Maledivy obvykle pobytového charakteru. Vybírat můžete například z nabídky CK Blue Style, Fischer či EXIM Tours.

Maledivy Světaznalec