Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Zakynthos

Jeden z nejkrásnějších ostrovů Řecka omývají tyrkysové vody Jónského moře a slunce tam svítí 3 000 hodin ročně – představujeme vám Zakynthos. Už Benátčané ho nazývali „Il Fiore di Levante“, což znamená „Květ východu“. Jakmile ostrov poprvé navštívíte, sami poznáte proč. V našem průvodci najdete vše, co potřebujete vědět pro naplánování dovolené na Zakynthosu.

Laganas

Vynikající služby, moderní zařízení, pětihvězdičkový komfort a ideální poloha blízko pláže.

Kalamaki

Rodinná atmosféra, přímý přístup na pláž a možnost využití aquaparku v sesterském hotelu.

Alykes

Rodinný hotel nabízející přímý přístup k pláži, pohodlné ubytování a klidné prostředí pro páry i rodiny.

1. O ostrově Zakynthos

Zmínky o Zakynthosu najdete už v řecké mytologii. Ostrov údajně sloužil jako „dovolenková destinace řeckých bohů“, svůj domov zde pak našla bohyně lovu Artemis se svým bratrem Apollónem. Pokud spíše než na mytologii dáte na skutečné nálezy, pak vás bude zajímat, že ostrov byl prokazatelně obydlen již v paleolitu (starší době kamenné).

Poprvé Zakynthos osídlili Achájové, po nich sem přišli Arkadijci. Za jejich vlády ostrov vzkvétal, jeho výborné strategické polohy si ale všimli Římané a Zakynthos si podmanili. Doba po pádu římské říše pro ostrov znamenala období nejistoty a častých útoků různých kmenů.

Přes tři století pak Zakynthos patřil Benátkám. Při pohledu na některé památky si sami snadno odvodíte, proč se Zakynthosu někdy přezdívá „řecké Benátky“. Později ostrov obsadily rusko-turecké síly, na začátku 19. století pak Angličané. K Řecku se ostrov připojil až v roce 1864.

Zakynthos bílá písečná pláž s vrakem lodi

Během 2. světové války Zakynthos okupovala německá a italská vojska, ještě větší katastrofou ale bylo zemětřesení v roce 1953. V hlavním městě byla poničena většina budov, obyvatelé však dokázali památky vrátit do jejich původní podoby. Dnes je zde proto obdivují tisíce turistů.

Podle mnohých je Zakynthos učiněným rájem na zemi. Chybět vám zde nebudou krásné pláže omývané průzračným mořem, zelená příroda, bujný noční život ani řada možností k výletům. Dovolenou si užijí rodiny s dětmi i ti největší pařmeni. Zakynthos se do noty netrefí snad pouze milovníkům relaxace a klidu. V hlavní sezóně sem totiž míří davy turistů a známá místa bývají přeplněná. Pokud vám to nevadí nebo na Zakynthos vyrazíte mimo sezónu, budete nadšeni.

2. Koupání – pláže a koupaliště na Zakynthos

K letní dovolené neodmyslitelně patří moře a pláže. A Zakynthos vás v tomto ohledu rozhodně nezklame. Délka pobřeží je zhruba 123 km, míst vhodných ke koupání tu tak naleznete požehnaně. Většinu pláží pokrývá jemný písek, na některých ale najdete i oblázky či kamínky. Mořské dno obvykle klesá velice pozvolna, i to je důvod, proč si Zakynthos tak zamilovaly rodiny s dětmi.

Zakynthos vrak lodi

Na jaké konkrétní pláže se na Zakynthosu můžete těšit?

Navagio: Nejslavnější a nejkrásnější pláž ostrova můžete znát i pod přezdívkou Pláž ztroskotání (Shipwreck). Toto pojmenování není náhodné, na pláži opravdu uvidíte vrak lodi. Na pláž se dostanete pouze po moři, ideální je výlet spojit s návštěvou Blue Caves (Modrých jeskyní).

Laganas: Pláž najdete ve stejnojmenném letovisku. Je plně vybavená, v hlavní sezóně ale poněkud přeplněná turisty. Díky pozvolnému vstupu do moře se zde bude líbit i malým dětem a neplavcům.

Tsilivi: Na pláži Tsilivi si můžete pronajmout lehátka, slunečníky a sportovní vybavení. V její těsné blízkosti pak najdete spoustu barů a restaurací, zkrátka plný komfort. Pláž je cca 1 km dlouhá a do moře se svažuje velmi pozvolna.

Gerakas: Za karetami se vypravte na krásnou pláž Gerakas. Počítejte pouze s tím, že tu zcela chybí plážový servis. Sprchy, ale ani bistro nebo restaurace zde tedy nečekejte.

Až vás omrzí mořská voda, vydejte se do Tsilivi Waterparku nebo Zante Water Village. Parádní koupání (navíc s parádním výhledem) si užijete také v baru Dimitrios. Pokud do bazénu rádi skočíte každý den, na Zakynthosu je široká nabídka hotelů s bazénem.

3. Přírodní krásy ostrova Zakynthos

Díky mírnému středomořskému podnebí a svědomité ochraně zdejší přírody ostrov pokrývá hustá a bohatá vegetace. Na pobřeží naleznete písečné pláže, z jedné strany je obklopuje dokonale tyrkysové moře, z druhé pak tmavě zelené lesy. Z rostlin se zde nejvíc daří cesmíně, vavřínu a ibišku.

Zakynthos je známý jako místo s hojným výskytem karet obecných. Za účelem ochrany těchto tvorů byl na ostrově dokonce vybudován národní mořský park. Už méně lidí ví, že Zakynthos je také sídlištěm vzácného druhu tuleňů.

Zakynthos potápění

4. Kam vyrazit na výlet na Zakynthosu

Navagio a Shipwreck Beach

Výlet na slavnou pláž Navagio, známou také jako Shipwreck Beach, je jedním z nezapomenutelných zážitků. Tato izolovaná pláž je obklopena vápencovými útesy a je dostupná pouze lodí. Její hlavní atrakcí je vrak ztroskotaného pašeráckého člunu, který zde uvízl v 80. letech 20. století.

Výlet na Navagio pláž začíná obvykle ve městě Zakynthos nebo v přístavu Agios Nikolaos, odkud vyplouvají pravidelné lodní spoje. Při plavbě na pláž můžete obdivovat úchvatné scenérie a tyrkysově modré vody Jónského moře. Na pláži se budete moci procházet, fotografovat vrak lodě a koupat se v krásném moři. Pláž je také populárním místem pro šnorchlování a potápění díky bohatému podmořskému životu.

Během výletu nezapomeňte navštívit vyhlídku nad pláží, která se nachází na vrcholu útesu a nabízí dechberoucí výhled na pláž a okolní krajinu. Fotografie z této vyhlídky jsou jedny z nejikoničtějších snímků Řecka a neodmyslitelně patří ke každé návštěvě Zakynthosu.

Pozorování želv a jeskyně Keri

Výlet začíná v Laganaském zálivu, kde nastoupíte na speciální ekologickou loď se skleněným dnem. Průvodce vám poskytne informace o želvách karetách Caretta Caretta, zatímco posádka bude hledat želvy vynořující se na hladině. Během plavby můžete pozorovat želvy ve svém přirozeném prostředí a pořídit jedinečné fotografie a videa.

Plavba pokračuje k fascinujícím jeskyním Keri, kde si užijete relaxační koupání v křišťálově čisté vodě. Poté dorazíte na ostrov Marathonisi, který má tvar želvy. Zde si můžete zaplavat a šnorchlovat v průzračných tyrkysových vodách a prozkoumat Zlatou hnízdní pláž, kde mořské želvy kladou svá hnízda.

Na závěr výletu se vrátíte zpět do Laganaského zálivu, obohaceni o nezapomenutelné zážitky s mořskými želvami a krásnou přírodou řeckého ostrova.

Venetian Castle

Výlet na Venetian Castle začíná výstupem na kopec Bohali, který leží nad městem Zakynthos. Zde budete obdivovat hrad, který byl postaven v roce 1480 a poté částečně zničen tureckými nájezdníky. Od roku 1514 prošel hrad několika opravami.

Při procházce areálem hradu uvidíte nad hlavním vchodem křídlatého lva svatého Marka, symbol Benátského impéria. Hrad sloužil jako sídlo a rezidence benátského Proveditora, správce ostrova, a dalších úředníků v době, kdy byl ostrov pod vládou Benátek.

Během výletu si vychutnáte nejen historickou atmosféru hradu, ale také úchvatný výhled na město Zakynthos a okolní krajinu.

Ať jsou zdejší pláže sebekrásnější, strávit celou dovolenou jen na nich by byla škoda. Zante nabízí mnohá místa, která stojí za to navštívit. Stačí si jen vybrat a vyrazit.

Hlavní město Zakynthos: Jeden den určitě věnujte hlavnímu městu. Za návštěvu stojí dva impozantní kostely (sv. Dionýsa a sv. Nikolaose), Solomovo náměstí i stejnojmenné muzeum. Milovníci historie by neměli vynechat Byzantské muzeum.

Vesnice Bochali: V těsné blízkosti hlavního města můžete navštívit vesničku Bochali. Od ruiny benátské pevnosti je překrásný výhled, najdete zde i divadlo a řadu vyhlášených taveren nebo luxusních barů.

Modré jeskyně: Pouze po moři se dostanete k nejvýznamnější přírodní památce ostrova. Vodní eroze zde z vápencových skal vytvořila impozantní jeskyně.  Doporučujeme návštěvu naplánovat na brzké ráno či dopoledne, kdy je nejlepší světlo.

Ostrov Marathonisi: Tomuto ostrůvku, který je od Zante vzdálený zhruba 3 km, se přezdívá Želví ostrov. Teď už asi není těžké odhadnout, proč na toto místo denodenně míří desítky lodí s turisty. Kromě významného hnízdiště želv zde ale najdete i krásnou pláž a jeskyně.

Poloostrov Keri: Na pěší túru se vydejte na poloostrov Keri na jihozápadě ostrova. Uvidíte zde vysoké útesy, strmé srázy a zelení porostlá skaliska. Vůbec nejlepší výhled zažijete, pokud sem dorazíte na západ slunce. Zajímavostí je, že právě zde se nachází maják s údajně největší vlajkou Řecka.

Vesnice Exo Chora: Za nejstarším olivovníkem na ostrově se zastavte v malé vesničce Exo Chora. Strom je údajně starý více než 2 000 let. V této horské vesnici se pokochejte i tradiční architekturou.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Chcete zážitek, na který jen tak nezapomenete? Zkuste rope jumping. Těšte se na nádherný výhled, skákat budete nad pláží Navagio.

Zazávoďte si na motokárách! Závodní okruh Zante Go Kart měří 610 metrů. Čeká vás řada ostrých zatáček, ale i rovinek, kdy můžete zrychlit na maximum.

Oblíbenou aktivitou je tu jachting. Denní či rovnou týdenní plavbu si můžete domluvit u Zante Yachts.

Pláž Vasilikos bude rájem pro všechny milovníky vodních sportů. Společnost St. Nicholas vám nabídne jízdu na banánu, ringu nebo třeba na vodních lyžích.

Vyzkoušet můžete také paragliding či parasailing. Nevadí, že jste začátečník, zdejší společnosti vám vše rádi vysvětlí. Vyzkoušet můžete například Banana Watersport.

Zakynthos přeje i cyklistům. Vybírat můžete z desítek tras různých obtížností.

Zakynthos můžete objevovat i v rámci organizovaných výletů.

Zakynthos kostel

6. Aktivity pro děti

Zakynthos je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na zdejších písečných plážích si spoustu zábavy užijí malé děti i teenageři. Oblíbené je zejména letovisko Tsilivi s dlouhou písečnou pláží a letovisko Kalamaki, kde se můžete setkat s karetami.

Co konkrétně s dětmi podniknout? Lodí se vydejte na pláž Navagio a do Modrých jeskyní. Také výlet k ostrůvku Marathonisi dítka obvykle velmi nadchne. A co dál?

Tsilivi Waterpark: Tento vodní ráj byl otevřen v roce 2010 a nabídne vám pirátskou loď, bazén s tryskajícími zvířátky i pořádnou porci adrenalinových tobogánů. Návštěvu aquaparku si tak užijí děti všeho věku.

Zante Water Village: Dětský bazén, divoká řeka, rodinné skluzavky i opravdu prudké tobogány – v tomto aquaparku s dětmi strávíte parádní den. Vstupenka pro dospělého vyjde na 20 €, pro dítě na 15 €.

Luna Fun Park: Zábavní park, kde se děti zabaví ve skvěle vybavené herně a rodiče si zatím vychutnají výborný koktejl.

Výlet na lodi s proskleným dnem: Prohlédněte si podmořský život díky lodi s proskleným dnem. Nejoblíbenější je výlet na již zmíněnou pláž Navagio.

Yellow submarine: Pod mořskou hladinu se potopíte ve žluté ponorce. Během ponoru, trvajícího 60 minut, vám zkušený potápěč o zdejších rybkách, želvách i kamenných útvarech řekne řadu zajímavých informací.

Zakynthos přístav

7. Noční život na Zakynthosu

Už jste slyšeli o středisku Laganas? Žádný milovník rušného společenského života by si návštěvu tohoto města neměl nechal ujít. Zdejší 3 kilometry dlouhá ulice je lemována nočními kluby a bary, ve kterých se můžete protancovat do dalšího dne. Pokud dáváte přednost klidnější zábavě, několik decentních barů naleznete v hlavním městě.

Jaká konkrétní místa byste neměli minout?

Bar G Spot Zante: Pokud hledáte místo, kde v Laganasu vykopnout noc, právě jste ho našli. Dejte si výborné mojito nebo daiquiri a užijte si zdejší příjemnou atmosféru.

Klub Rescue Zante: Údajně ten nejlepší klub v Laganasu, a to už od roku 1989! Skoro každý den vám tu nabídnou tématický večírek včetně slavné Paint Party. K tomu 6 barů, VIP salonky a prostor, který pojme 2 tisíce lidí.

Klub Barrage: V celosvětově proslulém clubu Barrage vám DJ naservíruje skvělé sety house hudby. Naprosto unikátní je výzdoba – antické sochy a spousta světel.

Klub Waikiki: Nejraději si poslechnete RnB a hip hop? Pak vyrazte do klubu Waikiki, místa, kde to opravdu žije. Waikiki tradičně patří mezi ta nejnavštěvovanější místa, už fronta před vstupem vám naznačí to, jak dobré tohle místo je.

Extrémně populární jsou také párty na lodi. Tu vůbec nejlepší akci zažijete na VVIP Boat Party. Těšte se na hudbu, šampaňské a profi fotky.

8. Počasí na ostrově Zakynthos

V letním období si na Zakynthosu budete užívat nebe bez mráčku a průměrné teploty kolem 27 °C. Nezmrznete tu ani v zimě, průměrné teploty ani v nejchladnějším lednu nespadnou pod 10 °C.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Zakynthosu? Počasí ideální pro odpočinek u moře si zde užijete od druhé poloviny června až do konce září. Ještě v říjnu je moře příjemně vyhřáté, čím dál častěji se ale objevují dešťové přeháňky. Za poznáním a pěší turistikou se na Zakynthos vydejte v dubnu, květnu či v říjnu.

9. Proč (ne)jet na dovolenou na Zakynthos

Zakynthos leží v Jónském moři na západě Řecka. S rozlohou 406 kilometrů čtverečních je třetím největším ostrovem z Jónských ostrovů. Zakynthos představuje velice populární prázdninový cíl, který každoročně navštíví stovky tisíc turistů. Proč? Je cenově dostupný, rozmanitý a jednoduše prostě ohromující.

TŘINÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Zakynthos

Zakynthos je dobře dostupný. Přímo na ostrově se nachází letiště, zejména přes hlavní sezónu pak můžete sehnat akční charterové letenky.

Na ostrově je dobře fungující síť autobusů. Bez problémů tak můžete podnikat výlety i jako neřidiči.

Zakynthos je jedním z nejpopulárnějších párty ostrovů v Evropě. Pojmem je především letovisko Laganas.

Chtěli byste pozorovat želvy karety obecné v jejich přirozeném prostředí? Právě na Zakynthosu máte jedinečnou příležitost!

Navštívit můžete jednu z nejkrásnějších pláží světa Navagio. Barva vody je tu jako v Karibiku, vrak pašerácké lodi navíc celému místu dodává specifickou atmosféru.

Ať už vyhledáváte luxusní resorty, rodinné hotely, nebo dáte přednost low cost variantě v podobě apartmánů, na Zakynthosu je nabídka ubytování dostatečně široká.

Zakynthos patří mezi nejslunečnější ostrovy Řecka. Těšit se tak můžete na příjemné teploty a silné sluneční paprsky.

Příroda na Zante je téměř neporušená, ostrov navíc zůstává nádherně zelený i uprostřed léta.

Relaxovat tu můžete na desítkách pláží posetých zlatavým pískem. Ať už zatoužíte po plážích s veškerým komfortem, nebo po opuštěných zátokách, tady si vyberete.

Děti se tady budou mít skvěle. Pozvolný vstup do moře, písčité pláže a řada atrakcí – to vše nahrává ideální rodinné dovolené.

Navštívit tu můžete hned několik přírodních památek, vůbec nejproslulejší jsou Modré jeskyně.

Nejcharakterističtějším pokrmem ostrova je plněný králík vařený ve víně. Je výborný, ochutnejte ho.

Kromě moře se můžete vykoupat i ve sladké vodě. Na výběr máte rovnou dva aquaparky.

DVA důvody, proč nejet na dovolenou na Zakynthos

Zakynthos patří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy. Letoviska proto v létě praskají ve švech.

Mnohá místa pomalu ztrácí na autentičnosti. Příliš komerční se stává například slavná pláž Navagio.

10. Nejoblíbenější ubytování na Zakynthosu

White Olive Elite Laganas

White Olive Premium Laganas

Lokalita: Laganas
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue-style

White Olive Elite Laganas je 5hvězdičkový hotel, který byl otevřen v roce 2019. Nachází se 300 m od pláže a 800 m od centra letoviska Laganas. Tento hotel je součástí luxusní řetězce White Olive Hotels a nabízí prvotřídní all-inclusive pobyt.

Během pobytu v hotelu White Olive Elite Laganas na Zakynthosu můžete navštívit Navagio Beach s vrakem lodi, obdivovat Modré jeskyně s jejich modrými vodami, prozkoumat Marathonisi (Želví ostrov) s mořskými želvami, objevovat historický Zakynthos Town a výhledy z Venetian Castle. Tyto atrakce nabízejí nezapomenutelné zážitky a dovolenou plnou dobrodružství.

Hotel Caretta Sea View

Hotel Caretta Sea View hotel p

Lokalita: Kalamaki
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový
Cestovní kancelář: Blue-style

Hotel Caretta Sea View se nachází na klidném místě, jen 100 metrů od veřejné písčité pláže. Nabízí ubytování s all-inclusive, bazén, Wi-Fi zdarma a možnost využít aquapark v sesterském hotelu Caretta Beach 4*. Pokoje jsou vybaveny individuální klimatizací, SAT-TV, miniledničkou a balkonem.

V okolí hotelu se nachází mnoho atrakcí a památek, které stojí za návštěvu. Stejně jako u White Olive můžete navštívit slavnou pláž Navagio s vrakem ztroskotané lodi, obklopenou impozantními vápencovými útesy. Výlet na vyhlídku Keri, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled na západ slunce nad Jónským mořem, je také skvělým tipem. Dále můžete navštívit vesnici Bohali s jejím malebným benátským hradem a úžasným panoramatickým výhledem na město Zakynthos. Pro milovníky přírody doporučujeme výlet do Národního mořského parku Zakynthos, kde můžete pozorovat chráněné mořské želvy Caretta Caretta.

Konstantin Beach

Konstantin Beach hotel

Lokalita: Alykes
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový
Cestovní kancelář: Exim tours

Rodinný hotel Konstantin Beach se nachází v klidné lokalitě, přímo u písčito-oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, vhodné pro rodiny s dětmi. Nabízí bazén s integrovaným brouzdalištěm, hlavní restauraci, bar a snack bar. V blízkosti hotelu najdete obchody, restaurace a vodní sporty. Klientům je k dispozici all inclusive stravování s možností vegetariánských jídel. Pokoje jsou vybaveny individuálně ovladatelnou klimatizací, televizí, ledničkou a trezorem na recepci. Hotel se nachází 16 km od hlavního města a 600 metrů od centra.

V blízkosti hotelu můžete navštívit několik zajímavostí. Staré město Zakynthos s benátskými architektonickými poklady, muzea a kostely. Vydejte se na naučnou stezku Bohali Hill s krásným výhledem na město a moře. Po cestě navštivte některý z vinných sklípků, kde můžete ochutnat místní vína a poznat místní vinařskou tradici.