Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty jsou ztělesněním luxusu. Jak se z této konstituční monarchie stala jedna z nejvyhledávanějších destinací světa? Jakými jazyky se zde mluví a kdy jet do Spojených arabských emirátů? Tyto a další otázky si zodpovíme v tomto článku. Z něj můžete pokračovat do konkrétních destinací v SAE a třeba si najdete svoji příští dovolenou.
Historie
Arabské emiráty si prošly mnohým, aby se staly tím, čím jsou. Pokud opomeneme pravěk, daly se zde věci do pohybu zhruba kolem roku 550 př. n. l., kdy se území stalo součástí První perské říše. Začaly se budovat osady a zavlažovací systém. Po přijetí islámu byly Emiráty součástí Rášidského chalífátu. Některá města se stala klíčovými obchodními centry a přístavy.
Arabské emiráty se na nějakou dobu dostaly do hledáčku Portugalců a poté i Britů. Na obranu proti pirátům zde Britové vystavěli síť vojenských základen. Pirátské útoky ovšem nebyly nikdy potvrzeny. Předpokládá se, že si Britové tuto oblast bránili zejména kvůli výnosnému obchodu s perlami. Ten ovšem kvůli vynálezu umělých perel netrval dlouho.
Emírové hledali způsob, jak nahradit ztracený obchod s perlami, a tak začali po vzoru sousedních států s ropnými vrty. Ropa zde byla objevena v roce 1958 a přinesla oblasti obrovské bohatství. Díky ní se začala rychle rozvíjet, přibývaly stavby i infrastruktura.
Poloha
Zajímá vás, kde je SAE? Emiráty se rozkládají na Blízkém východě a sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Disponují také námořní hranicí s Katarem, Íránem a Pákistánem. Jsou součástí Arabského poloostrova v jihozápadní části Asie. Rozloha činí necelých 84 000 km2. Břehy SAE jsou omývány Perským zálivem, který je součástí Indického oceánu.
Jazyk
Úředním jazykem Spojených arabských emirátů je arabština, která je rozšířená v celém Arabském světě. Dobře se zde ale domluvíte i anglicky. Tak jako ve zbytku světa ale bezpochyby uděláte místním radost, pokud se naučíte alespoň pár frází. Mezi další rozšířené jazyky patří vzhledem k poloze také perština, hindština či urdština.
Počasí
Spojené arabské emiráty jsou nesmírně slunečnou zemí. Mráčky naleznete na nebi málokdy, neobjevují se ani během zimy. Zima je zde velice mírná a zdaleka nemá takovou podobu jako u nás. Teploty klesají ke 20°C pouze v prosinci a lednu. Po zbytek roku je zde opravdu teplé slunečné podnebí. V období od května do září mohou teploty vystoupat až k 50°C.
Od prosince do března se mohou objevovat krátké bouřky, které přinášejí v podstatě jediné srážky během celého roku. Největším výkyvem zde jsou písečné bouře, které mají nejdelší trvání od března do září, obvykle jsou ale během pár desítek minut pryč. Tak kdy jet do Spojených arabských emirátů? Nejlepším obdobím jsou jarní nebo podzimní měsíce.
Doprava do SAE
Zajímá vás, jak se dostat do Arabských emirátů? Není to složité a kupodivu ani drahé. Spojené arabské emiráty mají 7 letišť – Dubaj, Abú Dhabí, Šardžá, Dubaj World Central, Rás al-Chajma, Al Ajn a Fudžajra. Lety z Prahy operují tři letecké společnosti, konkrétně se jedná o Flydubai, SmartWings a Emirates. Letenku lze pořídit i za cenu do 10 000 Kč.
Z Prahy se vypravují letadla do některých destinací v SAE přímými lety a doba letu činí obvykle 6 hodin. Pro dopravu do Emirátů je opravdu nejvhodnější využít letecké přepravy. Po Emirátech můžete využívat taxíků nebo autobusů. Veřejná doprava v Arabských emirátech je spolehlivá a bezpečná. Pro delší cesty si zde můžete zapůjčit vůz. Je potřeba mezinárodní řidičský průkaz.
Víza
Rokem 2015 skončila povinnost zřizování víz pro občany Evropské unie při cestách do Spojených arabských emirátů. Žádná tedy nepotřebujete a při příletu vám bude do pasu uděleno razítko s datem příjezdu. Jeho platnost je maximálně 90 dní od příletu.
Vízová povinnost odpadá ve všech částech Emirátů stejně. Počítejte ovšem s tím, že pro cestu do země budete potřebovat pas. Vycestovat pouze na občanský průkaz v tomto případě nelze. Platnost cestovního pasu by měla trvat ještě 6 měsíců po skončení cesty, tedy po vašem návratu. Mějte u sebe také potvrzení o ubytování či zakoupení letenky zpět.
Peníze a ceny
Jsou Spojené arabské emiráty dovolená za všechny ušetřené peníze? Ceny budou při vaší cestě do této destinace bezpochyby velké téma. Emiráty jsou známé tím, že jsou protkané luxusem, na který narazíte v obchodech i hotelech. Draze vás může vyjít stravování v restauracích a právě i ubytování v hotelech, zejména v Dubaji a Abú Dhabí.
Oficiální měnou v SAE je dirham se zkratkou Dh. Pokud se vám nepodaří směnit před cestou, nejlepší bude vzít s sebou dolary a směnit po příjezdu, případně vybrat zde z bankomatu. Dirham má vůči dolaru pevný kurz. Jeden dirham se pak rovná cca 6 českým korunám.
Pokud se rozhodnete směnit peníze po příletu, využijte směnárny na letišti, které mívají nejlepší kurzy. Kartou je možné platit na většině nejnavštěvovanějších míst, jakmile se ale vydáte např. na venkov, bude nutná hotovost. Ceny v restauracích již mohou obsahovat spropitné, tuto skutečnost zjistíte z účtenky. Pokud ne, doporučuje se nechat 10 % ceny.
Aktivity v Arabských emirátech
Mezi nejoblíbenější aktivity během cesty po Spojených arabských emirátech patří nakupování. Pravdou ale je, že nákupy se vám zde vyplatí jen v případě, že narazíte na slevy. Těch bývá nejvíce na přelomu ledna a února. Velice vyhledávanými aktivitami jsou vodní sporty, které mají nejčastěji podobu surfování, potápění či šnorchlování.
Den strávený na pláži můžete zakončit v některém z barů nebo na diskotékách. Nejvíce jich je v Dubaji a Abú Dhabí a alkohol si mohou dát pouze osoby starší 21 let. Řada turistů míří také za adrenalinovými zážitky, které mívají podobu jízdy v pouštích, letu helikoptérou či ziplinu. Netradičním zážitkem je lyžování v nákupním centru Mall of the Emirates.
Na co si dát pozor v Emirátech?
Je několik přešlapů, které vám Spojené arabské emiráty nebudou akceptovat. Jedná se o bezpečnou zemi, neuváženým chováním nebo neznalostí byste se ale mohli dostat do problému. Nerespektuje se např. odhazování nedopalků a odpadků mimo koš či pití alkoholu na veřejnosti. Výjimkou jsou hotelové rezorty, kde je alkohol spíše přijímán.
V Emirátech je vyznávaný islám, proto by si zejména ženy měly dát pozor na odhalování. Na pláži můžete být v plavkách, jakmile ji ale opouštíte, je lepší své tělo zahalit. Během Ramadánu je zakázáno pít, jíst a kouřit na veřejnosti. Nezapomeňte také na pořízení adaptéru, zásuvky zde mají tři kolíky. Pár by si měl odpustit projevy lásky na veřejnosti.
Jak se oblékat v Arabských emirátech?
Spojené arabské emiráty v hlavní roli s Dubajem jsou vyhledávanou destinací, která je zvyklá na turisty různých kultur, národností i náboženských vyznání. Stále je ale potřeba respektovat fakt, že se jedná o zemi vyznávající islám. Proto je zapotřebí respektovat některá pravidla.
Na veřejnosti se nesluší nechávat kůži příliš odhalenou. Vždy je vhodné mít zakrytá minimálně ramena a kolena. To platí jak u mužů, tak u žen. Neoblékejte si trička s hlubokým výstřihem, minisukně ani přiléhavé oblečení. Nevhodné je také průhledné oblečení.
Spojené arabské emiráty – zajímavosti
Spojené arabské emiráty jsou plné rekordů. Nachází se zde například nejvyšší mrakodrap na světě, Burdž Chalífa. Měří 828 m a při troše štěstí uvidíte do dálky až 100 km. Výrazných staveb je zde ale mnohem více. Nesmíme zapomenout na Palm Islands, což jsou uměle vytvořené ostrovy poseté luxusními vilami, které vlastní i slavné osobnosti.
V Dubaji se nachází nejluxusnější hotel světa, Burdž al-Arab. Jedná se o dnes již ikonickou stavbu připomínající plachetnici. Možná vás bude lákat i návštěva Mall of the Emirates, nákupního centra, které patří k těm největším na světě. Luxus se nevyhnul ani veřejnému sektoru. Dubajská policie jezdí ve Ferrari, Bugatti Veyron, Bentley i Lamborghini.
Kam na dovolenou v SAE?
Spojené arabské emiráty jsou rozdělené do sedmi emirátů, z nichž každý má svého vlastního emíra. Jedná se o Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. V následujících článcích vám představíme některé nejnavštěvovanější destinace.
Dubaj
Začít jinou destinací než Dubají by byl hřích. Dubajská metropole vás uhrane všudypřítomným luxusem, monumentálními stavbami a písečnými plážemi. Jedná se o jedno z nejmodernějších měst světa, kde si i přes absenci pravé zimy můžete zalyžovat.
Ras Al Khaimah
Emirát Ras Al Khaimah je díky své přírodě považovaný za jeden z nejkrásnějších Arabských emirátů. I zde máte šanci navštívit luxusní hotelové resorty, které stojí u čistých pláží a průzračného moře. Vyzkoušet zde můžete třeba nejdelší zipline na světě v délce téměř 3 km.
Abú Dhabí
Abú Dhabí je hlavní město SAE a zároveň největší a nejbohatší z emirátů. Tato metropole vám nabídne vše od mrakodrapů přes adrenalin až po krásnou přírodu a památky. Dělí se na tři oblasti, z nichž každá je trochu jiná. Emirát je sídlem mnoha ropných firem.
Sharjah
V metropolích Arabských emirátů to žije ve dne i v noci, do emirátu Sharjah ale můžete zavítat spíše za klidem. Jedná se o nejpřísnější z emirátů, který dbá na dodržování pravidel. Platí zde např. zákaz prodeje a konzumace alkoholu, na hotelech ale bude k dostání.
Ajman
Ajman leží zhruba jen 20 km od Dubaje a místním obyvatelům nabízí mnohem nižší nájemné. Jde o nejmenší ze všech emirátů, ve kterém ale také zažijete plnohodnotnou dovolenou. Nachází se zde několik km dlouhá písčitá pláž, kterou omývá průzračně čisté moře.
Fujairah
Chcete objevovat podmořský život? Pak pro vás možná právě emirát Fujairah bude tím pravým místem. Za jeho krásami ale nemusíte jen pod vodní hladinu. Všude kolem vás se budou rozprostírat neokoukatelné přírodní scenérie v čele s pohořím a plážemi.