Kapverdské ostrovy
Kapverdské ostrovy jsou možná tak trochu zapomenutým rájem. Z nabídky cestovních kanceláří se ovšem dozvíte, že lákají na mnohem více než jen písčité pláže a čisté moře. Kde přesně se Kapverdy nacházejí, jak dlouho se tam letí a jaké ostrovy je tvoří? Nejen to vám prozradíme v tomto článku. Vítejte u průvodce po Kapverdách!
Ostrov Sal je turisticky nejvýznamnější destinací. Láká na bílé písčité pláže i zajímavé vyžití mimo hotel a pláž.
Malý, ale krásný ostrov São Vicente patří k jednomu z mála trvale obydlených míst Kapverdských ostrovů.
Historie
Začněme ale pěkně od začátku. Nynější turistické destinaci muselo předcházet osidlování, aby se mohla stát tím, čím je. K tomu došlo v roce 1461, kdy byla na ostrově Santiago vybudována vojenská základna. Stal se zásobovací stanicí pro Portugalce během jejich cest do Indie. Netrvalo dlouho a roku 1496 bylo toto souostroví přiřazeno k portugalským koloniím.
Následovala temná doba otroctví a lovu velryb, přičemž v obou situacích hrály Kapverdské ostrovy důležitou roli. Vlna národní hrdosti se vzedmula až ve 20. století, kdy se Kapverdám podařilo změnit status z kolonie na zámořskou provincii. V roce 1975 došlo k úspěšnému vyhlášení nezávislosti na Portugalsku. Od té doby jsou parlamentní republikou.
Poloha
To, že byly Kapverdy po více než 100 let shromaždištěm afrických otroků, není vzhledem k jejich poloze až takovým překvapením. Rozprostírají se totiž na západním pobřeží Afriky v Atlantském oceánu, kde našlo svůj domov 10 větších a 5 menších ostrůvků. Pojmenovány jsou podle nejzápadnějšího výběžku Afriky – Zeleného mysu (z francouzštiny Cap-Vert).
Jazyk
Úředním jazykem je portugalština. Z ní vychází kreolština, kterou mluví většina místního obyvatelstva. Ta však nemá svoji jednotnou spisovnou podobu a na jednotlivých ostrovech navíc existují různé dialekty. Objevovaly se snahy o zavedení kreolštiny jakožto úředního jazyka na Kapverdách, ale zatím se tak nestalo. V hlavních destinacích umějí lidé anglicky.
Počasí
Tropický podnebný pás nadělil Kapverdám teplé a suché podnebí po celý rok. Vzdálenost 500 km od Sahary může znamenat, že sem z pouště občas zavítá písek. K tomu je zapotřebí silný vítr, který přichází zejména v zimním období od prosince zhruba do června. Obvykle však ustává už v dubnu. Počasí na Kapverdách nezaznamenává výrazné výkyvy a prší jen sporadicky.
Kapverdské ostrovy vás na svém území rády přivítají po celý rok. I když se trefíte do větrného období, berte to jako výhodu. Po neustálém horku a vysokých teplotách i ve stínu budete rádi byť jen za trochu vánku. Nejvyšší teploty bývají v srpnu a září, kdy mohou vystoupat ke 30°C. Mírnější teploty vás čekají ze začátku roku, tehdy bývají „pouze“ kolem 25°C.
Doprava na Kapverdské ostrovy
Na Kapverdy se dostanete letecky. Létá se na 4 mezinárodní letiště – Sal, Praia, Boa Vista, São Vicente. Pokud se rozhodnete sem vypravit po vlastní ose, čeká vás jeden či více přestupů. Finančně i časově výhodnější tak může být využití zájezdu od cestovní kanceláře, která vás sem dopraví přímým letem z Prahy nebo Brna. Délka letu se pohybuje mezi 5 a 10 hodinami.
Cena zájezdu obvykle začíná na 20 000 Kč. First minute či last minute nabídky jsou mimořádně výhodné, cena může spadnout až na polovinu. Pokud se rozhodnete vyrazit sami, cena zpáteční letenky vás může přijít i na více než 15 000 Kč. Kromě Prahy se odlétá také z Vídně či vícero německých měst, ovšem i v tomto případě počítejte s přestupem.
Jak cestovat mezi Kapverdskými ostrovy?
Kapverdy tvoří 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků. Cestování mezi většími ostrovy je možné lodí nebo malými letadly. Lodě vyjíždějí z přístavů zpravidla ráno a vracejí se k večeru, cena jízdenky se liší podle vzdálenosti (20–60 EUR), za letenku zaplatíte až 120 EUR. Pro dobrodruhy se nabízí zapůjčení vlastní lodě, kterou si můžete vybrat na těchto stránkách. Naleznete zde lodě či menší jachty, které si můžete zapůjčit v přístavech Mindelo (ostrov São Vicente) a Palmeira (ostrov Sal).
Vnitrostátní let mezi ostrovy je rychlý a také poměrně levný. Cena za jednosměrnou letenku se obvykle pohybuje pouze kolem 50 EUR. Každý z ostrovů disponuje letištěm pro vnitrostátní lety, ovšem ne mezi všemi ostrovy probíhají přímé lety. Mezipřistání si vzal na starost ostrov Santiago. Více informací o letech mezi ostrovy je k dispozici zde.
Víza
S účinností od 1. 1. 2019 byla víza pro krátkodobé pobyty (do 30 dnů) zrušena. Jako občan EU tedy žádná nepotřebujete. Do země vás ovšem pustí pouze s pasem. Jeho platnost by navíc měla být ještě více než 6 měsíců od vašeho návratu.
Zrušení víz pro krátkodobé pobyty doprovázelo zavedení bezpečnostní taxy. Jejímu zaplacení se nevyhnete. V roce 2023 činí její výše 3400 kapverdských escudů (zhruba 800 Kč). Můžete ji uhradit na letišti po příletu, případně on-line do 5 dnů před příletem. Lze ji také zaplatit skrze cestovní kanceláře, ty si ale mohou účtovat poplatek za vyřízení.
Peníze a ceny
Kapverdské ostrovy mají svoji měnu, která se nazývá kapverdské escudo (CVE). Zajímavostí je jeho pevný kurz vůči euru, který činí 110 CVE na 1 euro. Pravdou je, že u nás si peníze pravděpodobně nesměníte. Proto je nejlepší odcestovat s dostatečnou zásobou eur či amerických dolarů a ty pak směnit přímo na ostrovech, např. na letišti nebo v hotelu.
Jednou z dalších možností, jak přijít ke kapverdské měně, je využití bankomatů. Ty jsou na ostrovech poměrně hojně zastoupeny. Na většině míst ovšem zaplatíte i eury a směna tak možná ani nebude nutná. Uspět můžete i s platební kartou, ale nemusí tomu tak být všude.
Pokud je řeč o cenách na Kapverdách, počítejte s tím, že jako turista zaznamenáte o něco vyšší ceny, než na které jsme zvyklí u nás. Opět připomínáme zájezdy cestovních kanceláří, které se vám mohou značně vyplatit. Zejména ty s možností all inclusive, právě za jídlo byste zde totiž mohli nechat nejvíce. Je zvyklostí nechávat zhruba 10% spropitné.
Aktivity na Kapverdách
Již v úvodu jsme nastínili, že na Kapverdy můžete odcestovat s cílem vidět a zažít více než jen pláže, moře a hotel. Jednou z nejoblíbenějších aktivit je surfing v mnoha podobách. Zkusit si můžete windsurfing, kitesurfing i klasické surfování. Vydat se můžete také za poznáváním podmořského světa, během potápění můžete narazit i na potopené vraky lodí.
Jestliže se chcete vydat objevovat širší okolí, může se vám hodit půjčovna aut či skútrů. Ceny se pohybují od 30 do 70 eur za den, záleží na typu vozidla. Půjčení se řeší na místě a je zapotřebí zaplatit povinný deposit ve výši několika set eur. Vůz vám vydají pouze v případě, že jste starší 21 let a vlastníte platný řidičský průkaz.
Pokud se u nás věnujete rybaření a nechcete se ho vzdát ani na dovolené, pak se můžete na Kapverdách domluvit s místními rybáři a vyrazit s nimi. Oproti našim sladkovodním rybám pak získáte možnost zápasit například s mečounem nebo žralokem. Cestovní kanceláře pak nabízejí organizované výlety po nejzajímavějších místech.
Jedním z nejkrásnějších, avšak pečlivě hlídaných zážitků, pak může být pozorování želv. Nachází se zde hnízdiště karety obrovské, která v létě klade vajíčka. A právě tuto aktivitu můžete při jednom z organizovaných výletů sledovat.
Jaké ostrovy tvoří Kapverdy?
Kapverdy jsou tvořeny 10 ostrovy a 5 menšími ostrůvky. Zmíněných 10 ostrovů lze rozdělit do dvou celků na severní a jižní souostroví. Severní souostroví (Návětrné – Barlavento) sdružuje ostrovy Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal a Boa Vista. Do jižního souostroví (Závětrné – Sotavento) patří Maio, Santiago, Fogo a Brava.
Mezi 5 malých neobydlených ostrovů patří Branco, Raso, Sal Rei, Grande a Cima.
Sal
Sal je jedním z pěti obydlených ostrovů Kapverd. Nejvyhledávanějším turistickým centrem na ostrově Sal je městečko Santa Maria a jeho okolí. Uniknout vaší pozornosti by však neměla ani proslulá Žraločí zátoka, Hřbitov mušlí či hlavní město Espargos.
Boa Vista
Boa Vista je třetím největším ostrovem souostroví. V jeho souvislosti narazíte na označení „perla Kapverd“, za kterou je považován. Vyniká přítomností vulkanických kráterů a dun na straně jedné, a oproti tomu palem a písčitých pláží na straně druhé.
São Vicente
Vyhaslé sopky utvářely krajinu také dalšího z ostrovů, São Vicente. Je známý karnevalem, který je po Riu hned druhým největším na světě. Mimo karneval ostrov láká také na bohatý noční život, vysoké vlny pro surfaře, potápění, golf či příjemné noční teploty.
Santiago
Ostrov Santiago je největším ostrovem Kapverdského souostroví a zároveň také jeho klíčovým zemědělským centrem. Jeho přírodní bohatství zahrnuje kukuřici, kávu i mango. K návštěvě láká přístavní město Praia, které je hlavním městem celých Kapverd.
Fogo
Sopečný ostrov Fogo si nese svůj ohnivý charakter i v názvu. Půda sopečného původu má svoji výhodu ve vysoké úrodnosti, a tak zde můžete narazit na papáju, kávovníky či vinnou révu. Příliš zeleně vás zde nečeká, ale má naprosto nezapomenutelnou atmosféru.
Santa Luzia
Santa Luzia patří k nejmenším ostrovům Kapverd. V současné době není dlouhodobě obydlený, je pouze navštěvován turisty či rybáři. Zajímavostí ostrova je rezervace zřízená pro účely ochrany endemických druhů živočichů, konkrétně ptáků a plazů.
Brava
Nejmenším obydleným ostrovem Kapverd je Brava. Jedná se o velice hornatý a v porovnání s ostatními ostrovy Kapverd také značně zelený ostrov. Podobně jako květiny zde vzkvétá také zemědělství, které je zaměřené na pěstování kávy, třtiny, banánů či sladkých brambor.
Santo Antão
Santo Antão je považovaný za jeden z nejkrásnějších ostrovů Kapverd. Láká na nepopsatelné krásy přírody, které můžete obdivovat při výšlapech a túrách. Kromě pěstování mandlí a kokosu se ostrov soustředí také na výrobu rumu a papíru či rybaření.
São Nicolau
Ostrov São Nicolau překvapí svým hornatým povrchem a udržovanými cestami. Právě ty svádí k cyklovýletům a pěší turistice, během nichž můžete narazit na vzácné druhy ptáků. Pokud se vám poštěstí, uvidíte také delfíny či nezvykle vypadající dračí stromy.
Maio
Pokud chcete na vlastní oči vidět nedotčenou přírodu, ostrov Maio vás přivítá s otevřenou náručí. Jeho pláže jsou překrásné, skupinky turistů ale nečekejte. Ostrov je synonymem pro klidnou dovolenou, při které máte možnost obdivovat mořské ptáky a želvy.
Která část Kapverd je nejlepší?
Záleží na tom, co hledáte. Pokud máte rádi turistiku, přírodu a autentickou kulturu, můžete navštívit Santiago, São Vicente, Santo Antão nebo Fogo. Pokud chcete zažít nejautentičtější ostrovy, můžete zkusit São Nicolau, Brava nebo Maio. Každý ostrov má svou vlastní tvář a atmosféru.
Jeden z nejhezčích ostrovů je São Vicente, který je známý jako kulturní srdce Kapverd. Můžete si užít hudbu, tanec a festivaly v hlavním městě Mindelo, prozkoumat písečné pláže a surfovat na pobřeží nebo navštívit historické památky jako pevnost Fortim d’El Rei. São Vicente je také dobrým výchozím bodem pro výlet na sousední ostrov Santo Antão, který nabízí nádherné scenérie a turistické stezky.
Kde se nachází městečko Sal Rei, Zátoka Buracona a Blue Eye?
Sal Rei je město na severozápadním pobřeží ostrova Boa Vista na Kapverdských ostrovech. Buracona je známá jako Modré oko a nachází se na severozápadním pobřeží ostrova Sal. Je to velký otvor v jeskyni, kde při správném osvětlení sluncem můžete vidět krásné „modré oko“.
Co je stratovulkán Pico Do Fogo?
Pico Do Fogo, jak samotný název napovídá, se nachází na ostrově Fogo. Je to nejvyšší hora Kapverdských ostrovů a tyčí se do výšky 2 829 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu se nachází kráter stále aktivní sopky.
Nejlepší způsob jak se tam dostat je letět na ostrov Fogo a poté si najmout průvodce nebo se připojit k organizovanému výletu. Ty se pořádají z města Chã das Caldeiras. V okolí sopky je starobylý kráter, ve kterém rostou kávovníky a vinice.