Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Ostrov Mykonos

Mykonos je známý pro své krásné pláže, všudypřítomný luxus a divoký noční život. Při svém pobytu se vykoupete v tyrkysovém moři, zažijete romantické západy slunce a dost možná i nejlepší večírky svého života. Náš turistický průvodce je plný tipů, které vám pomohou naplánovat nezapomenutelnou dovolenou na ostrově Mykonos.

Ornos

Hotelový resort 200 metrů od pláže. Hlavní město je vzdálené zhruba 3 km.

Mykonos

Hotel v hlavním městě ostrova Mykonos. Nachází se max. 2 km od městské pláže.

Agios Ioannis

Oblíbený hotel ležící přímo u pláže. Od centra města se nachází cca 4,5 km.

1. O ostrově Mykonos

Mykonos je známý zejména jako párty destinace, kam se sjíždějí lidé z celého světa včetně hollywoodské smetánky. Ostrov má ale více tváří – je domovem pěkných pláží, bílo-modrých vesnic a větrných mlýnů. Vzhledem k oblibě ostrova movitou klientelou se vám sice dostane mimořádně kvalitních služeb, také za ně ale zaplatíte nemalou částku. Pokud se smíříte s vyššími cenami, Mykonos vás svými krásami jistě okouzlí.

O většině řeckých ostrovů najdete zmínku v bájích a ani Mykonos není výjimkou. Měl se na něm odehrát boj mezi obry a Diem, vládcem bohů. I samotný název ostrova je spojený s mytologií, Mykon měl být vnukem Apollóna. Nejstarší archeologické nálezy se pak datují do třetího tisíciletí př.n.l.

Později stál Mykonos ve stínu sousedního ostrova Délos a zažíval rychlé střídání vlád. Chvíli patřil Římu, poté Byzantské říši, následně Benátčanům a později i Turkům. Mykonos hrál společně s hrdinkou Manto Mavrogenous klíčovou roli v řecké revoluci.

Od 50. let se Mykonos dostal do hledáčku turistů. Původně sem na dovolenou mířili zejména umělci a vznešená společnost jako například Jackie Kennedy, první dáma USA. Od 70. let se pak ostrov stal oblíbenou destinací gayů a lesbiček. I dnes zde potkáte řadu hvězd a avantgardních umělců, také ale davy „obyčejných“ turistů.

Mykonos Řecko Světaznalec - mykonos

2. Koupání – pláže a koupaliště

Mykonos se pyšní hned 30 nádhernými plážemi, které omývá tyrkysová voda Egejského moře. Nejvíc jich najdete na jihu, jihozápadě a jihovýchodě ostrova. Na mykonoských plážích budete dost možná trávit nejen celé dny, ale i noci. Můžete se tu totiž koupat, opalovat, popíjet lahodné tropické koktejly nebo od západu až do východu slunce tančit v rytmu všudypřítomné elektronické hudby.

Na jaké konkrétní pláže se na Mykonu můžete těšit?

Platis Gialos: Jen pár kilometrů od letiště naleznete jednu z nejoblíbenějších a také nejkrásnějších pláží ostrova. Pokrytá je jemným pískem, do moře klesá velmi pozvolna a vlny tu nejsou velké, pláž je proto ideální pro rodiny s dětmi a neplavce. Pronajmout si můžete lehátka i slunečníky, v těsné blízkosti je také několik taveren.

Paradise: Bělavý písek, plná vybavenost a především neustálá zábava – tak se dá charakterizovat slavná pláž Paradise. Najdete ji v blízkosti hlavního města.

Super Paradise: Tato pláž se v mnohém podobá své výše zmíněné sestřičce. Přes den se tu díky pozvolnému vstupu do vody bude líbit rodinám s dětmi, večer pak všem, jejichž srdce touží po pořádné párty.

Elia: U stejnojmenného letoviska můžete odpočívat na pláži o délce 500 metrů. Vypůjčit si tu lze slunečníky a lehátka, najíst se můžete v blízkých tavernách.

Psarrou: U stejnojmenného letoviska najdete poklidnou pláž, kde se vám přes den bude skvěle relaxovat. Samozřejmostí je plážový servis, osvěžit se můžete v příjemném baru.

Průzračně čistá voda Egejského moře se vám asi nikdy nepřejí. Pokud ale dáváte přednost dnům stráveným u bazénu, i vám má Mykonos co nabídnout. Velký bazén můžete navštívit v Santana Mykonos Beach Club, bazény nabízí i řada hotelů. Aquapark s tobogány na ostrově ale nenajdete.

Mykonos koupání a pláže

3. Příroda ostrova Mykonos

Mykonos je značně hornatý a kamenitý. Dominantou jsou dvě pohoří, většinu ostrova tvoří žula. Na ostrově najdete pouze minimum zdrojů sladké vody, země se tak musí spolehnout na odsolování mořské vody.

Ve vnitrozemí často natrefíte na stáda divokých koz, s ostrovem je však neodmyslitelně spjat také pelikán. Společně s větrnými mlýny patří k symbolům ostrova.

Mykonos příroda ostrova

4. Kam na výlet na ostrově Mykonos

Elia

Letíte na Mykonos za plážemi a mořem? Nezapomeňte navštívit jeho nejdelší pláž, která nese název Elia. Naleznete ji v zátoce na jihovýchodním pobřeží ostrova a za návštěvu se odvděčí azurovým mořem. Od hlavního města je vzdálená zhruba 10 km, vydejte se sem tedy autobusem, případně lodí. Samozřejmostí je její plná vybavenost v podobě lehátek, slunečníků, barů, ale i sportovních aktivit.

Malé Benátky

Nejen v Itálii, ale také v Řecku naleznete Benátky. Nebo alespoň místo, které je trochu připomíná. Nachází se v hlavním městě Chora a turisty láká úzkými dlážděnými uličkami, které jsou protkané nejrůznějšími obchůdky. Nechybí zde ani bary a noční kluby. Dokonce se může stát, že zde narazíte na nějakou známou osobnost. Čtvrť je vyhlášená a stala se motivem pro mnoho uměleckých děl.

Ano Mera

Tichou, ale oblíbenou vesničkou ve středu ostrova je Ano Mera. Nachází se zhruba 7 km od hlavního města a návštěvníky láká na malebné náměstí s klášterem. V městečku narazíte na několik taveren, kaváren a pekáren, které vás přimějí zapomenout na starosti běžného života. Městečko si užijete dosyta, pokud se z něj vydáte do okolních kopců nebo naopak k nedalekým plážím.

Další zajímavá místa

Památky v hlavním městě Chora:

Staré město Mykonos: Úzké uličky i architektura Starého města vám dost možná připomenou italské Benátky. Pokud chcete nakoupit suvenýry, zastavte se v některém z početných řemeslných obchůdků.

Kostel Panagia Paraportiani: Jedna z nejfotogeničtějších památek nejen Mykonu, ale celého Řecka, to je kostel Panagia Paraportiani. Zajímavostí je, že se nejedná o jeden kostel, ale celkem 5 menších kostelů.

Archeologické muzeum: Na sever od Starého města najdete pěkné archeologické muzeum se spoustou nálezů z okolních ostrovů, zejména z Délosu. Vstupné jsou 4 €.

Větrné mlýny: Hned na kopci za městem Chora můžete obdivovat pro Mykonos tolik charakteristické větrné mlýny. Nejslavnější je mlýn Boni, který je součástí Folklorního muzea Mykonos. Pokud chcete fotky bez lidí, vydejte se sem už brzy po ránu.

Výlety po ostrově a jeho okolí:

Ostrov Délos: Stačí půlhodinová plavba lodí a ocitnete se na ostrůvku prošpikovaném historií. Na ostrově Délos se totiž nachází významné archeologické naleziště zapsané na seznam UNESCO. Za zpáteční lodní lístek dáte 20 €, vstupenka do naleziště pak 5 €. Využít můžete také služeb některé z agentur, které vás sem vezmou v rámci celodenního výletu.

Maják Armenistis: Na severu ostrova najdete 19 metrů vysoký maják. Dovnitř se sice nedostanete, výhled je odtud ale nezapomenutelný.

Klášter Paleokastro: Ženský klášter Paleokastro byl postavený v 18. století, dnes zde můžete obdivovat bohatě zdobený interiér. Poblíž můžete navštívit město Ano Mera.

Vesnice Ftelia: Tou nejstarší vesnicí na ostrově je Ftelia. Prohlédnout si zde můžete starodávné artefakty i půdorysy budov.

Ostrov Mykonos lze poznávat také v rámci organizovaných výletů.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Na Mykonu si na své přijdou všichni milovníci vodních sportů. Nechybí oblíbená jízda na banánu a další adrenalinové atrakce. Nejvíc toho můžete zažít na plážích Paradise, Super Paradise a Elia.

Potápění je zde prostě zážitek. Svěřte se do rukou společnosti Go Dive Mykonos, potápět se s nimi mohou i úplní začátečníci od 10 let.

Chcete se na Mykonos podívat zeshora? Zkuste parasailing, například na pláži Super Paradise.

Zdejší podmínky přejí také kitesurfingu. Jízdu za tažným drakem si můžete vyzkoušet nedaleko hlavního města, veškeré vybavení vám zajistí firma Kite Mykonos.

Rozdejte si to na motokárách! V hlavní sezóně mají v Raceland Kart otevřeno denně od rána až do pozdních nočních hodin.

Oblíbené jsou nejen projížďky na rychlých strojích, ale také na koních. Podívejte se tedy na Mykonos z koňského hřbetu, je to také zážitek.

Zahrát si tu můžete tenis. K dispozici vám budou dva profesionálně upravené kurty.

Milovníci pěší turistiky se mohou vydat po 2 pobřežních stezkách nebo zamířit do vnitrozemí.

Sportovní aktivity Mykonos

6. Aktivity pro děti

Mykonos je známý svými kvalitními službami, perfektně postaráno tak bude i o rodiny s dětmi. Jistým nedostatkem by pro někoho mohl být fakt, že přes hlavní sezónu jen stěží naleznete klidnější letovisko. Pokud vám rušnější atmosféra nevadí, zdejší písečné pláže s pozvolným vstupem do moře se vašim ratolestem budou líbit.

Co konkrétně tu s dětmi podniknout? Projděte si Staré město, podívejte se k větrným mlýnům a vydejte na plavbu na ostrov Délos. A co dál?

Letní kino: Každý den se můžete těšit na dva filmy, první promítají ve 21 hodin, druhý pak ve 23 hodin. Může se to zdát pozdě, ale jsou přece prázdniny :-).

Organická farma Mykonos: Poblíž města Ano Mera můžete navštívit unikátní farmu. Malým dětem se budou líbit zdejší zvířátka, rodiče si zase užijí ochutnávku vína.

7. Noční život

Kdo má rád noční život, neměl by na Mykonu chybět. Ostrov proslul jako párty destinace, někdy bývá dokonce označován jako „řecká Ibiza“. Se západem slunce se řada míst promění v jeden velký taneční parket, na kterém to žije až do ranních hodin. Tu nejlepší zábavu si užijete v hlavním městě Chora a také v letoviscích Psarrou a Elia.

Jaké konkrétní kluby patří mezi ty nejvyhlášenější?

Klub Scandinavian Bar: Jeden z nejznámějších barů v hlavním městě je povinnou zastávkou při vašem výletu po setmělém Mykonu. O velké oblibě tohoto místa svědčí fronty, stojí ale za to si je vystát. Dole najdete bar, ve druhém patře pak diskotéku.

Klub Cavo Paradiso: Luxusní club Cavo Paradiso vám vyrazí dech. Postavený je na kopci s nepřekonatelným výhledem na moře, těšit se můžete na prostornou terasu i unikátní bazén ve tvaru ostrova. Jedná se o jeden z nejlepších klubů v Evropě, v létě 2019 jste tu tak mohli slyšet hrát taková jména jako The Chainsmokers, Alesso či Robin Schulz.

Caprice Bar Mykonos: Do Caprice baru bychom vám rozhodně doporučovali vyrazit už před západem slunce. Posezení u výborného koktejlu a pohled na zapadající slunce je mimořádný zážitek. S postupem noci se hlasitost hudby začíná zvyšovat a návštěvníci se tu protancují až do východu slunce.

Klub VOID Mykonos: Zajímavý interiér, moderní hudba a skvělá světelná show – to vás čeká v klubu VOID.

8. Počasí na ostrově Mykonos

Léta jsou na Mykonu slunečná s minimem srážek, zimy pak poměrně teplé. Teploty ani v nejchladnějším lednu neklesají pod 11°C. Po celý rok tu docela fouká, i proto po celém ostrově můžete najít větrné mlýny.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou na Mykonu? Za koupáním se sem vydejte kdykoliv od června až do konce září. Téměř letní počasí už bývá i v květnu, je pouze třeba počítat s nižší teplotou moře (cca 19,5 °C).

9. SEDMNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou na Mykonos

Mykonos je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Řecku. Největší zásluhu na popularitě ostrova má bez debat zdejší noční život. Byla by ale škoda si myslet, že je to to jediné, co vám ostrov může nabídnout.

TŘINÁCT důvodů, proč jet na dovolenou na Mykonos

Přímo na ostrově se nachází letiště, cesta sem je tak snadná. Příjemný je i fakt, že poměrně často můžete sehnat letenky za akční cenu.

Mykonos je ostrov, který nikdy nespí. Zdejší párty jsou proslulé po celém světě.

Ze široké nabídky ubytování si vybere každý. Samozřejmostí jsou luxusní hotely, ale také apartmány, menší vilky a dva kempy.

Scházet vám tu nebudou ani krásné pláže. Jeden den si můžete užít ruch na pláži s plným servisem, další den vyrazit do téměř opuštěné zátoky.

Ostrov je proslulý kvalitními službami na špičkové úrovni.

Mykonos je rájem pro milovníky pěkných fotek. Hlavní město Chora, větrné mlýny i výhledy na moře se na vašem instagramu budou vyjímat.

V blízkosti se nachází ostrov Délos zapsaný na seznam památek UNESCO.

S okolními ostrovy Mykonos spojují četné lodní linky.

Ostrov není velký, pokud neplánujete náročné přesuny a máte rádi pěší turistiku, dost možná si ani nebudete muset půjčovat auto nebo řešit jízdní řád autobusů.

Mykonos je oblíbenou dovolenkovou destinací hollywoodských hvězd, modelek, fotbalistů a další smetánky. Máte tedy poměrně vysokou šanci, že tu potkáte nějakou slavnou celebritu.

Milovníci adrenalinu a sportů si tu přijdou na své. Zkusit můžete parasailing, kitesurfing či potápění.

Ostrov je také známý jako gay friendly destinace.

Zažijete zde jedny z nejromantičtějších západů slunce v Evropě.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou na Mykonos

Ostrov patří mezi nejdražší destinace v Řecku. S přemrštěnými cenami musíte počítat v restauracích, v hotelech i obchodech.

V hlavní sezóně zde na někoho může být až příliš rušno.

Pro děti tu není tolik atrakcí jako na některých jiných ostrovech (například na Zakynthu). Mnohým rodinám vyhovuje zdejší živá atmosféra, písečné pláže i služby na úrovni, pro někoho by to však mohlo být málo.

Po celý rok tu fouká docela silný vítr. Uprostřed horkého léta je to osvěžující, jinak ale vítr snižuje pocitovou teplotu.

10. Nejoblíbenější ubytování na ostrově Mykonos

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí na Mykonos na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto tři patří mezi ty nejprodávanější:

Yiannaki

Yiannaki - mykonos

Lokalita: Ornos
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Ubytování Yiannaki se nachází v Ornosu, zhruba 3 km od hlavního města. Dostupnost k hlavnímu středisku ostrova znamená, že budete mít blízko veškerou turistickou vybavenost. Čerpat tak můžete i z toho, co nabízí samotné hlavní město – přístav, Malé Benátky, větrné mlýny či muzea. Všechny tyto atrakce se budou nacházet od vás ve vzdálenosti zhruba do 3 km.

Ornos je oblíbený díky blízkosti pláží. Jedna z veřejných pláží se nachází 200 m od hotelu. Přímo u hotelu je však bazén, kde jsou pro vás přichystána lehátka, slunečníky i bar se studenými nápoji. Podobné je to s restauracemi, které jsou téměř na každém rohu. Zhruba 100 m od hotelu se pak nachází autobusová zastávka, ze které můžete pořádat výlety po ostrově.

Andronikos Hotel

Andronikos Hotel - mykonos řecko

Lokalita: Mykonos
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

V hlavním městě Mykonos se nachází čtyřhvězdičkový hotel Andronikos. Jeho největší výhodou je pravděpodobně lokalita. Nachází se totiž 750 metrů od samotného centra hlavního města. Co to znamená? Že pro jeho krásy nemusíte chodit daleko. To samé platí o restauracích, barech ale i supermarketu. To se bude hodit, v hotelu jsou dostupné jen snídaně či polopenze.

Přímo u hotelu budete mít k dispozici venkovní bazén se slanou vodou i lehátka, slunečníky a bar. Na městskou pláž v hlavním městě se dostanete během maximálně dvoukilometrové procházky. Pokud se ale zatoužíte vydat dál, ani to nebude problém. V oblasti si můžete zapůjčit automobil, využít nedaleké autobusové zastávky či taxíků. Ty staví nedaleko hotelu.

Mykonos Grand Hotel and Resort

Mykonos Grand Hotel and Resort - mykonos

Lokalita: Agios Ioannis
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: EXIM Tours

Pokud máte zájem navštívit jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově Mykonos, pak neváhejte a vydejte se do ubytování Mykonos Grand Hotel and Resort. Nachází se v oblasti Agios Ioannis, která proslula svou krásnou pláží. Vůbec bychom se tak nedivili, kdybyste převážnou část svého pobytu na ostrově strávili právě zde. Láká na jemný písek a křišťálově čistou vodu. Je skvělým místem pro šnorchlování.

Ubytovaní budete v pětihvězdičkovém hotelu, který je od centra města vzdálený zhruba 4,5 km. Pro pláže ale opravdu nemusíte daleko, přímo u jedné z nich totiž hotel stojí. Samozřejmostí je ale i bazén u hotelu. Jedná se o bazén se slanou vodou, který leží v těsné blízkosti venkovního hotelového baru. Procházku si můžete udělat ke kostelíku, podle něhož se oblast nazývá.

Inspirujte se články o dalších řeckých ostrovech:

Ostrov Skopelos
Ostrov Zakynthos
Ostrov Lesbos
Ostrov Rhodos