Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Omiš

Chcete si odpočinout od městského shonu a rychlého životního rytmu? Nové síly snadno načerpáte v malebné destinaci Omiš! Ve zdejších dokonalých kulisách se vám bude skvěle relaxovat. Těšit se můžete na jednu z nejhezčích písečných pláží v Chorvatsku, hory obepínající město, nedotčenou přírodu i příjemnou atmosféru. To jsou však pouze některé z lákadel. Přečtěte si našeho turistického průvodce a zjistěte o Omiši co nejvíc.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel v centru Omiše a navíc přímo u pláže. Zajít si zde můžete i na masáž.

Tříhvězdičkový hotel

Hotel s bezplatným parkovištěm. Leží u čisté pláže a průzračného moře.

Dvouhvězdičkový hotel

Skromné ubytování ve stejnojmenné zátoce. Je vhodné pro celé rodiny.

Luxusní vila

Luxusní vilka lemovaná živým plotem. Ubytovat se může až osm hostů.

1. O destinaci Omiš

Historie Omiše sahá až do pravěku. Stáří nejstarších nalezených artefaktů se odhaduje na 3 až 2 000 let př.n.l.

Ve středověku město sloužilo jako opěrný bod neretvanských pirátů, nejobávanějších pirátů v oblasti Jaderského moře. Později nad Omišem dlouhou dobu drželi vládu Římané, Benátská republika i Rakousko. Právě Rakušanům pak město patřilo až do konce 1. světové války. Brzy poté se začal rozvíjet cestovní ruch, který město živí dodnes.

A ještě dvě zajímavosti: Město se dlouhou dobu jmenovalo Oneum, přejmenováno bylo až v 7. století. Patronem Omiše je český Jan Nepomucký (Sveti Ivan Nepomuk).

Omiš Chorvatsko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Omišská riviéra je proslulá množstvím pláží a zátok obklopených čistým mořem. Okolí Omiše je mimořádně bohaté na písečné pláže, nechybí ale samozřejmě ani ty pokryté oblázky. Vybírat můžete z rušných a plně vybavených pláží, božský klid si užijete v některé ze skrytých zátok.

Na jaké konkrétní pláže se v Omiši a okolí můžete těšit? 

Punta (Velka plaža): Přímo v centru města najdete téměř kilometr dlouhou písečnou pláž, která se postupně svažuje do moře. Pod vodní hladinou je bohatý život, často tu proto uvidíte turisty šnorchlovat. Půjčit si můžete lehátka i slunečníky, zahrát volejbal či fotbal nebo vyzkoušet adrenalinový windsurfing. Kolem pláže rostou borovice, zajištěn je tedy i přírodní stín. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejlepších písečných pláží v Chorvatsku, je třeba počítat s davy lidí v hlavní sezóně.

Brzet: Asi 15 minutovou procházkou se dostanete na oblázkovou pláž Brzet. Na délku má zhruba 400 metrů, díky velice pozvolně se svažujícímu dnu je oblíbená především u rodin s dětmi. V okolí nechybí restaurace a bary.

Stanici: Pokud si chcete pořádně odpočinout, zamiřte na klidnou a tichou pláž Stanici. Částečně ji pokrývá písek, částečně oblázky a podobně jako většina pláží v okolí Omiše je ideální pro rodiny s dětmi.

Slavinj: Za 10 minut z centra města dorazíte na malou oblázkovou pláž Slavinj. Nenatrefíte tu na tolik turistů, pláž je oblíbená zejména mezi místními. V blízkosti najdete bary a bistra. Vzhledem k prudšímu vstupu do moře však tato pláž není nejvhodnější pro malé děti a neplavce.

Pokud spíše než moři dáváte přednost koupalištím, nabídka v Omiši vás bohužel příliš nepotěší. Klasický aquapark zde chybí, na druhou stranu se můžete vykoupat v řece Cetině či pod vodopádem Gubavica. Bez bazénu si neumíte představit dovolenou? V Omiši si můžete vybrat hned z několika ubytovacích zařízení, která vám bazén nabídnou.

Omiš koupání a pláže

3. Příroda

Příroda v okolí Omiše vás okouzlí dokonalým kontrastem. Na malém kousku Chorvatska tu naleznete opravdu rozmanitou krajinu. Jen kousek od písečných pláží rostou husté lesy, které obklopují řeku Cetinu. Kolem se pak zvedají vysoké hory. Omišská bujná vegetace, průzračné moře a čistý vzduch tak působí jako dokonalý lék proti stresu.

Omiš příroda

4. Kam na výlet v destinaci Omiš

Staré město

Typická dalmatská architektura, staré budovy z kamene, úzké uličky a kostely skoro na každém rohu – takové je Staré město Omiš. Určitě mu minimálně jedno odpoledne věnujte. Jeho malebné uličky vám během horkého léta poskytnou příjemný stín. Historické domky najdete v okolí náměstí sv. Michala. Zde se také můžete zastavit na oběd v jedné z restaurací. Stojí zde také kostel sv. Petra z desátého století.

Pevnost Mirabella

Tato románská pevnost nad městem v historii sloužila jako úkryt pirátů. Dnes zde piráty nepotkáte, zato vám nabídne nádherný výhled na město a přístav. Stojí totiž na skále přímo nad letoviskem Omiš. Pevnost byla postavená ve 13. století a hrála významnou úlohu v obraně města, které leží pod ní. Počítejte s tím, že při cestě k pevnosti budete stoupat, výstup je ale nenáročný a zvládnou ho i děti.

Pevnost Starigrad

Výrazně náročnější výstup absolvujete, pokud budete chtít navštívit i pevnost Starigrad. Cesta je skalnatá, dosti strmá a během deštivějších dnů může klouzat. Na cestu si vyhraďte zhruba hodinu a vezměte si dobrou obuv, stojí to ale za to. Pevnost byla v 15. století postavená za účelem obrany proti Turkům, nikdy však nebyla využita. Dnes z ní je dechberoucí výhled, podle nás ještě hezčí než ze slavnější Mirabelly.

Další zajímavá místa

Výlet do okolí:

Město Split: Pouhých 26 km Omiš dělí od druhého největšího města Chorvatska. Split učaruje všem milovníkům historie, na jeho území najdete ohromné množství památek včetně proslulého Diokleciánova paláce.

Město Makarska: Z Omiše máte na dosah ruky také jedno z nejoblíbenějších letovisek střední Dalmácie. Makarska vás zaujme pěknou promenádou kolem moře, plážemi i přírodou. Jedná se tak o ideální cíl jednodenního výletu.

Vodopád Gubavica: Cesta dlouhá necelých 30 km vás bude čekat, pokud se budete chtít podívat k vodopádu Gubavica. Na místě vám bude k dispozici vyhlídková plošina s nádherným výhledem do kaňonu řeky. Až dolů k vodopádu se dostanete pouze se zkušeným průvodcem.

Červené a Modré jezero: Pokud budete mít půjčené auto, vydat se můžete k 56 km vzdáleným jezerům krasového původu. U obou pořídíte krásné fotky, v tom modrém se můžete i vykoupat.

Z dalších možností výletů a aktivit můžete vybírat na Manawa.com.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Zipline Omiš: Na prvním místě rozhodně musíme jmenovat zipline Omiš. Ten je mnohými považován za vůbec nejlepší v celém Chorvatsku. Co vás čeká? Celková délka 2 100 metrů, výška 150 metrů nad mořem, 8 zipline a 3 hodiny. Cena je lehce vyšší, ale nebudete litovat.

Kajaking na řece Cetina: Jednou z nejoblíbenějších aktivit je sjíždění řeky Cetiny. Do kajaku usednete pár kilometrů od Omiše, po zhruba 2 hodinách strávených na řece dopádlujete až do centra Omiše.

Kánojing na řece Cetina: Zatímco kayaking zvládnou celé rodiny, kanoistika je adrenalinovější disciplínou. Zážitek si ale odnesete i jako naprostý začátečník. Máte zkušenosti? I pro vás se najde zajímavá výzva.

Potápění: Omiš nabízí dokonalé podmínky pro potápění. Zdejší mořské dno je velice rozmanité, poblíž městské pláže se dokonce nachází vrak lodi z 2. světové války. V zátoce Vruja se zase mísí sladká voda se slanou, proto zde žije velké množství druhů ryb.

Horolezectví: Přítomnost hor do Omiše láká všechny nadšené horolezce. Pokud byste také chtěli zakusit pocit jako Spiderman, svěřte se do rukou dobře hodnocené agentury Adventure Omiš a zdolejte nějakou tu strmou kamennou stěnu.

Windsurfing: Díky téměř neustále lehce foukajícímu větru je Omiš ideálním spotem také pro windsurfing. Proslulým místem je zejména město Ruskamen, 5 kilometrů od Omiše.

Cyklistika: Omiš tu má něco i pro cyklisty – stovky kilometrů různě náročných tras. Půjčovny kol najdete skoro na každém rohu, mnohdy vám půjčení rádo zprostředkuje i vaše ubytování. Doporučit můžeme například společnost Rent a Scooter and Bike Omis, kde za přijatelnou cenu seženete nejen kola, ale také skútry.

Omiš sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Jedete na dovolenou s malými dětmi a hledáte ideální destinaci? Dost možná jste ji právě našli! Omiš je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Většina pláží je zde písečná s pozvolným vstupem do moře. Zejména menší děti tak budou nadšené. Po městě najdete několik dětských koutků, oblíbeným výletem je také výstup k pevnosti Mirabella. Co dalšího ještě s dětmi zažít?

Plavba pirátskou lodí: Město Omiš má slavnou pirátskou historii a jako členové pirátské posádky si mohou připadat i vaši potomci. Vybírat můžete z několika plaveb včetně nočního dobrodružství.

Plavba poloponorkou: Přímo z centrální promenády se můžete vydat na výlet pod mořskou hladinu. Část ponorky celou dobu zůstává nad hladinou, ponořen je pouze její trup. Chvíli se tak můžete pokochat podmořským životem, chvíli si posedět na palubě. Výlet je ideální pro dospělé i děti všech věkových skupin.

7. Noční život v Omiši

V Omiši vás nečeká jedna velká nekončící párty jako například na Hvaru, noční život se tu nese spíš ve znamení posezení v barech či kavárnách. Těch zde najdete požehnaně. Jaké jsou ty nejproslulejší?

Bar Dal Mare: Příjemné posezení u pláže s výhledem na moře si užijete v baru Dal Mare. Dělají zde velmi dobré koktejly, ceny jsou více než přijatelné. Stojí za to sem zajít klidně už přes den, pak si užít výhled na západ slunce a svou návštěvu protáhnout až do nočních hodin.

Bar Prestige: Na břehu řeky Cetiny můžete navštívit oblíbený bar Prestige. Z jejich široké nabídky nejrůznějších drinků si vybere každý. Návštěvu vám ještě zpříjemní příjemná hudba.

Plážový bar Fortica: Dokonale uvolněnou atmosféru zažijete v plážovém baru Fortica. Jestli máte rádi relax na pláži s drinkem v ruce, na tomto místě byste se určitě měli zastavit.

8. Počasí v Omiši

Počasí v Omiši vás nejspíš příliš nepřekvapí – poměrně dlouhé, ale teplé zimy a krátké slunečné léto. Teploty svého maxima dosahují v srpnu, nejchladněji bývá v lednu a únoru.

Kdy je nejlepší doba pro dovolenou v Omiši? Pokud vyrážíte na klasickou dovolenou k moři, ideální podmínky si užijete o letních prázdninách. Jestli byste dali přednost menším davům turistů a nevadí vám studenější moře, nabízí se dovolená v červnu. V září je naopak moře vyhřáté, protože se ale stále častěji objevují přeháňky, dovolenou naplánujte na první polovinu měsíce.

9. PATNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Omiše

Město Omiš se nachází v samotném srdci Jadranu. Dříve bylo nechvalně známé svou divokou pirátskou minulostí. Dnes se těší velké oblibě mezi turisty, mnozí se sem rádi vracejí opakovaně. Město si přesto zachovává svou autentickou tvář.

Omiš je unikátní hned v několika směrech. Nabízí rozmanitou přírodu i nádherné pláže. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi i dobrodruzi vyhledávající akci. Jeho poloha ve středu Dalmácie ho pak předurčuje jako ideální výchozí destinaci pro poznávání zbytku oblasti.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Omiše

Dvě slova: písečné pláže. Málokde jich v Chorvatsku najdete tolik jako právě v Omiši.

Vše budete mít na dosah ruky. Omiš leží necelých 30 km od Splitu a 30 km od Makarské, slouží tak jako ideální výchozí bod pro výlety.

Několik hotelů, spousta penzionů a ještě širší nabídka apartmánů. Sehnat ubytování přesně podle vašich představ v Omiši nebude problém.

Díky písečným plážím s pozvolným vstupem do moře se jedná o ideální destinaci pro rodiny s dětmi.

Město obklopuje nádherná a rozmanitá příroda. Uvidíte zde dramatické pohoří, bujnou vegetaci, řeku i spoustu pláží a zátok.

Omiš zatím není tolik turistický jako například již zmíněná Makarska. Máte tak možnost zažít autentičtější Chorvatsko.

Zaplavat si tu můžete nejen v moři, ale také ve sladké vodě. Městem totiž protéká řeka Cetina, která zde ústí do Jadranu.

Omiš je ideálním místem pro sportovní a adrenalinové nadšence. Kajaking, cyklistika, horolezectví nebo zipline – tady se vám splní i ty nejdivočejší představy.

Nadšení budou také všichni příznivci dechberoucích vyhlídek. V Omiši jich najdete hned několik.

Omiš má zajímavou pirátskou historii. Připomenou vám ji například pevnosti na skalách či oblíbené pirátské večery.

Jedině tady ochutnáte pravý Poljički Soparnik, výborný koláč s náplní.

ČTYŘI důvody, proč nejet na dovolenou do Omiše

Pokud chcete jet na dovolenou autem, počítejte s časově náročnější cestou. Z Prahy do Omiše dorazíte po více než 11 hodinách, z Brna vám cesta zabere něco přes 9 hodin.

Nejbližší letiště Split je vzdálené 42 km, cena letenek se navíc obvykle pohybuje kolem 6 tisíc Kč.

Milovníky tance a zábavy nepotěší absence divokého nočního života. Nekonečnou párty, kdy v noci navštívíte hned několik klubů, si v Omiši neužijete.

Někomu by mohl chybět aquapark s tobogány a vodními atrakcemi.

10. Nejoblíbenější zájezdy do města Omiš

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam nejoblíbenějších míst, kam nejen Češi jezdí do Omiše na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Plaža

Plaža ubytování Omiš

Lokalita: Omiš
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Čtyřhvězdičkový hotel Plaža vás uvítá přímo v centru destinace Omiš. Výhodou této polohy je i krátká vzdálenost k letišti, které se nachází jen 25 km od hotelu. A pláž? Jen 20 m od hotelu! Jedná se o oblázkovou pláž, která je posetá bary a restauracemi. Využijete-li pro dopravu do hotelu vlastního nebo zapůjčeného vozu, můžete využít parkoviště přímo u hotelu. Samozřejmostí je Wi-Fi ve společných prostorách.

Na hotelu si můžete zajistit výborné snídaně, které si pochvaluje nejeden návštěvník. Ubytování je čisté a pohodlné, personál je velice přátelský. Ačkoliv se nacházíte v centru města, bude na hotelu a v jeho bezprostřední blízkosti klid. K dispozici budete mít terasu, kde můžete rozjímat. Nechybí ani wellness v podobě vířivky, masáží či sauny. Na pláži si můžete vyzkoušet některé z vodních sportů.

Holiday Village Sagitta

Holiday Village Sagitta ubytování Omiš

Lokalita: Omiš
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Holiday Village Sagitta je tříhvězdičkový hotel, který si svoji oblíbenost mezi návštěvníky drží z mnoha důvodů. Čeká zde na vás výborné jídlo se širokým výběrem, čisté ubytování, příjemné prostředí obklopené zelení a ochotný personál. Pláž, která se nachází jen 150 m od hotelu, vás  ohromí svou čistotou a průzračným mořem. Všechny tyto vlastnosti přispívají k tomu, že se sem budete rádi vracet.

Nevýhodou je vzdálenost od centra města Omiš, které bude 8 km od vás. Nebojte se ale využívat zapůjčeného automobilu nebo kola, které vás dovezou do vzdálenějších míst. Přímo u hotelu je parkoviště, které můžete jako klient během svého pobytu využívat zcela zdarma. A pokud by se vám zachtělo zahrát si nějaký sport, nebudete muset daleko. Přímo na hotelu se totiž nabízí možnost si zahrát fotbal či basketbal.

Mala Luka

Mala Luka ubytování Omiš

Lokalita: Omiš
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: České kormidlo

Dvouhvězdičkové apartmány Mala Luka jsou skromným ubytováním, které se ale i tak těší poměrně velké oblibě. V apartmánech se vyspí až 6 osob, což z nich dělá skvělou volbu pro celou rodinu. Ubytování se nachází 3 km od centra Omiše. Jedná se o zátoku nazvanou taktéž Mala Luka, od které to bude k pláži maximálně 70 m. Pláž je oblázková s pozvolným vstupem do moře, což přeje dětem i neplavcům.

Ani v tomto případě si nemusíte lámat hlavu s tím, kde zaparkovat svůj vůz, pokud ho budete mít během pobytu k dispozici. Parkovat můžete u apartmánů. Ty mají mimo jiné také terasu, ze které se vám naskytne uklidňující výhled na moře. Lokalita bude vyhovovat všem, kteří hledají během své dovolené zejména klid. Na závěr dne si můžete pochutnat v restauraci v areálu, kde vaří středomořskou kuchyni.

Villa EB

Villa EB - omiš chorvatsko SVZ

Lokalita: Omiš, Gata
Kategorie hotelu: luxusní vila
Cestovní kancelář: rezervace přes Myluxoria.com

Pokud byste si v Omiši rádi dopřáli luxusní dovolenou, investujte do pobytu ve Villa EB. Nachází se zhruba 200 m od centra města Gata, a tudíž i od jeho veškerého vyžití. Budete se ale muset smířit s tím, že k pláži to bude poměrně daleko, a sice 7 km. Stejná vzdálenost vás dělí i od města Omiš. Alespoň do určité míry by vám moře mohl vynahradit soukromý bazén.

Kromě bazénu se ve vilce zabavíte i jinak. Je zde sauna, nabídka deskových her, stolní tenis i terasa s možností grilování. Až vám vila začne být malá, můžete si udělat výlet třeba do 50 km vzdáleného národního parku Biokovo. Vila disponuje třemi ložnicemi a stejným počtem koupelen. Ubytovat se zde může až 8 osob. Ve vile je k dispozici vyhrazený prostor pro ty, kdo musí na dovolené pracovat.

Načerpejte inspiraci i v dalších článcích:

Ostrov Korčula
Ostrov Rab
Ostrov Rhodos
Ostrov Zakynthos