Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Salalah

V jižní části Ománu se nachází město Salalah. Hned po Muscatu je druhým nejvyhledávanějším letoviskem v zemi. I tato destinace má své mezinárodní letiště, což bude jeden z důvodů, proč řada turistů míří právě sem. Není to ale jediný důvod. Tím hlavním budou bezpochyby nádherné přírodní scenérie, které se vám v okolí naskytnou.

Salalah

Hotel přímo u písčité pláže. Nachází se cca 6 km od centra města Salalah.

Salalah – Mirbat

Hotel 300 m od pláže nacházející se ve vesnici Mirbat. Pláž je soukromá.

Salalah

Hotel, jehož návštěvníci dostanou vstupenku zdarma do aquaparku.

1. O destinaci Salalah

Salalah, nebo chcete-li Salála, je po Muscatu druhým nejvýznamnějším městem v zemi. Nachází se na jihu země a žije zde přibližně 200 tisíc obyvatel. Je klíčovým přístavem v této oblasti. Každoročně se zde koná festival Khareef, kdy se z města stane vyhledávaná destinace.

Salalah je považovaný za historickou oblast regionu Dafár. Už ve 13. století popsal Marco Polo tuto oblast jako prosperující. Bylo centrem obchodu s kadidlem. Pod vládu sultánů se město nedostalo až do 19. století. Nového rozvoje se mu dostalo po roce 1975, kdy skončilo povstání, do kterého se zapojila celá oblast Dafáru. Tehdy začalo nabývat své nynější podoby.

Na konci 20. století zde vyrostla nemocnice i hotely. Městskému letišti se dostalo povýšení na mezinárodní standardy a došlo také k rozvoji infrastruktury. Byla vystavena silnice, která město propojuje se severem země. Destinace je důležitá pro rozvoj ekonomiky regionu.

Salalah Omán o destinaci

2. Pláže v destinaci Salalah

Pláže jsou bezpochyby jedna z věcí, které vás na destinaci budou zajímat ze všeho nejvíce. A děláte dobře, je totiž o co stát. Salalah je totiž domovem pro jedny z nejkrásnějších pláží v celém Ománu. Pláže lemují pobřeží Arabského moře. Na většině z nich se setkáte s bílým pískem nebo skalnatým terénem. Všechny vás ale ohromí svou čistotou.

Pláž Mughsail – Tuto pláž milují místní i turisté. Je lemovaná útesy, na které naráží průzračně čisté moře. Malebnosti přispívá i jemný bílý písek. Po pláži je dokonce možné jezdit v terénních automobilech. A co víc, můžete si zde také ugrilovat svůj oběd.

Pláž Al Fazayah – Tato pláž je dlouhá neuvěřitelných 5 km. Od města je vzdálená přibližně hodinu jízdy a už samotná cesta pro vás bude zážitek. Cesta vede přes horu, ze které se vám na místo naskytne úžasný výhled. Pláž nebývá přeplněná a je klidným místem.

Pláž Ad Dahariz – Tato pláž patří k těm nejnavštěvovanějším v Salalah. Od centra města je vzdálená zhruba 14 km. Je posetá bílým pískem a její přirozenou hradbou jsou kokosové palmy. I když se na ni stahují místní i turisté, stále není příliš přeplněná.

Z dalších pláží můžeme jmenovat např. Al Haffa nebo Taqah.

Salalah Omán pláže

3. Příroda destinace Salalah

Pokud jste milovníky přírody a rádi ji vyhledáváte i během dovolené, místo hlavního města Muscat vyrazte do Salalah. Právě tady uvidíte tu pravou ománskou přírodu. Svým zeleným charakterem vás možná překvapí. Je tomu tak kvůli období monzunů, které zavlažují celou tuto oblast. Díky tomu zde dostaly šanci i lesy, které by v jinak horké krajině nepřežily.

Panenskou přírodu v oblasti Salalah vám dají zažít např. Al Mughsail Blowholes. U stejnojmenné pláže se ve skále nacházejí otvory, ze kterých tryská voda. Nenechte si ujít ani jeskyni Marneef, která je v těsné blízkosti pláže. Obdivovat ale můžete i vodopády a lesy.

4. Kam na výlet v Salalah

Mešita sultána Kábúse

Něco vám to připomíná? Nezdá se vám to. Pokud jste četli náš článek o Muscatu, zmiňovali jsme se v něm o stejnojmenné mešitě. Stejně krásnou ovšem můžete vidět i ve městě Salalah. Pochází z roku 2009 a nachází se v samotném centru města. Ani jí nechybí bohaté zdobení, lustr a velký koberec. Navštívit ji můžete i v případě, že nevyznáváte islám.

Údolí Wadi Darbat

Během období monzunů se údolí Wadi Darbat zazelená a přiláká návštěvníky všech věkových kategorií. Nachází se pár kilometrů od vesničky Taqa, kterou můžete s návštěvou údolí také spojit. Odměnou vám budou krásné pláže. V údolí uvidíte vodopády, jeskyně i volně pasoucí se zvířata typická pro Omán. Jedním z nich je například velbloud.

Mešita Aqeel

Ptáte se, proč máme na seznamu další mešitu? Zatímco mešita sultána Kábúse byla zajímavá svou podobností s tou v hlavním městě, mešita Aqeel je zajímavá svou architekturou. Je jedinou svého druhu v Ománu. Její stavitelé se inspirovali španělskou architekturou a dali vzniknout opravdovému klenotu. Navíc je nejstarší mešitou v Ománu.

Další zajímavá místa

Město Mirbat – je vzdálené 75 km od Salalah. Je vyhledávané potápěči toužícími vidět potopené vraky.

Hrad Taqah – patří k nejkrásnějším hradům v Ománu a získá si každého. V interiéru je několik muzeí.

Jeskyně Al Marneef – nachází se u pláže Mughsail. Jedná se o skálu s až 28 m vysokými vodními gejzíry.

Al Balid – jde o archeologické naleziště, které vás seznámí o historii obchodu s kadidlem v oblasti.

Haffa Souq – toto staré tržiště leží v těsné blízkosti palácového areálu Al-Husn s hodinovou věží.

5. Sportovní aktivity

Nabídka sportů v destinaci Salalah bude podobná té, kterou získáte v hlavním městě Muscat. Do sportovních a dobrodružných aktivit můžeme začlenit i nabídku nejrůznějších túr a výletů, které se pořádají k nejznámějším místům. Typicky se jedná o vodopády, hory nebo pláže. V rámci některých z nich se můžete vydat i do dalších měst v okolí.

Nabídku zajímavých aktivit vám poskytnou např. weby Get Your Guide a Manawa. Kromě prohlídky města s průvodcem můžete zažít také sjíždění dun, návštěvu údolí či prodloužený víkend u vodopádů. Některé z možností mají v ceně i oběd, trvají totiž několik hodin.

Běžné sportovní vyžití mají v nabídce některé hotely. Nejčastěji se jedná o vodní sporty, které jsou reprezentovány např. jízdou na nafukovacích člunech či jízdou na kajacích. Některé nabízejí také výlety lodí, které mohou být spojené i s rybolovem. Doporučujeme se na možnosti sportů ptát také na pláži, kde sídlí stánky nabízející různé vyžití.

Sportovní aktivity Salalah Omán SVZ

6. Aktivity pro děti

Děti si bezpochyby užijí každý den na pláži nebo na výletě. K zajímavým činnostem patří také pozorování ptáků nebo delfínů. Tyto aktivity můžete zarezervovat přímo v destinaci. V Salalah je řada parků či dětských heren. Velkým lákadlem bude i Hawana Aqua Park.

7. Noční život v Salalah

Je potřeba připomenout, že se jedná o muslimskou zemi, vůči klubům zde platí určitá zdrženlivost. Několik klubů zde ale přeci jen najdete. Nejvíce to tu však žije během festivalu Khareef. Tehdy se můžete těšit na různá vystoupení, ománskou kuchyni i ruční výrobky.

8. Počasí v destinaci Salalah

Počasí v Salalah je ovlivněno jihozápadními monzuny, které region Dafár zasahují jako jediný z celého Ománu. Monzuny mají vliv na místní flóru, proto je oblast tak zelená. V té době ve městě spadne až 55 mm srážek, v okolních horách to může být ještě více. Jedná se o období mezi červencem a zářím. Optimální počasí pro turistiku je od října do dubna.

9. Jak se dostat do destinace Salalah?

Muscat a Salalah jsou města, která mají jako jediná v Ománu mezinárodní letiště. Do Salalah se z Prahy létá přímými lety a cesta trvá mezi 6 a 8 hodinami. Z letiště se do centra města můžete dostat taxíkem zhruba za 15 minut, cesta stojí cca 600 Kč. Další možností je hotelový transfer nebo autobus. Autobusové spoje jezdí každých 30 minut.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Salalah

Letovisko Salalah můžete navštívit i s cestovními kancelářemi. Nejčastěji se jedná o pobytové zájezdy, výjimkou ovšem nejsou ani některé zájezdy poznávací. Náš výběr jsme proto namíchali – jako bonusový tip jsme přidali zájezd, který kombinuje oba typy zájezdu.

Hotel Crowne Plaza Salalah

Hotel Crowne Plaza Salalah

Lokalita: Salalah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Ubytování přímo u pláže nabídne hotel Crowne Plaza Salalah. Pláž má jemný písek a pozvolný vstup do moře. Na pláži můžete využívat lehátka i slunečníky zdarma. Vyzkoušet si zde budete moci některý z nabízených vodních sportů. Přímo na hotelu pak můžete využívat fitness centra a děti si vyhrají na dětském hřišti. Můžete si zde zahrát i volejbal nebo tenis.

Tento pětihvězdičkový hotel nabídne také možnost relaxace ve wellness centru nebo při kosmetických procedurách. Nachází se na okraji města Salalah, zhruba 6 km od jeho centra. Ve vzdálenosti 250 m od hotelu se nachází golfové hřiště. Za nákupy, bary nebo do restaurací to ovšem také nebudete mít daleko. Přímo u bazénu jsou tři bazény pro dospělé i děti.

Hotel Wyndham Garden Mirbat

Hotel Wyndham Garden Mirbat Salalah

Lokalita: Salalah – Mirbat
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

V destinaci Salalah – Mirbat se nachází pětihvězdičkový hotel Wyndham Garden Mirbat. Leží zhruba 300 m od pláže, která je soukromá a pokrytá pískem. Je zdobená skalisky a vstup do moře je zde pozvolný. Lehátka, slunečníky i osušky budete mít na pláži i u bazénu zdarma. Bazény jsou zde pro děti i dospělé. Aby vody nebylo málo, můžete zavítat také do vířivky.

Hotel se nachází nedaleko vesničky Mirbat a k jejímu hradu to budete mít jen 8 km. Vzdálenosti k barům, restauracím či do obchodů se nemusíte obávat, budete je totiž mít přímo na hotelu. Na hotelu je také herna, wellness a fitness. Odpočinout si můžete při masážích. V moři se lze nejen koupat, ale také potápět. Pokoje mají výhled do zahrady nebo na moře.

Salalah Rotana Resort

Salalah Rotana Resort - salalah omán SVZ

Lokalita: Salalah
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Přibližna 20 km od centra města Salalah leží hotel Salalah Rotana Resort. I ten spadá do kategorie pětihvězdičkových hotelů. Disponuje několika restauracemi i obchůdky se suvenýry. V zahradě hotelu se nachází bazén, u něhož můžete využívat lehátka, slunečníky i osušky zcela zdarma. Pro děti od 3 do 12 let je připravený miniklub a dětské hřiště (pro všechny děti).

Přímo před hotelem se nachází písečná pláž, na které jsou pro hosty hotelu připravená lehátka a slunečníky zdarma. Na hotelu si můžete zahrát tenis. Zdarma získáte vstupenku do kilometr vzdáleného aquaparku. V rámci wellness služeb můžete vybírat z fitness, sauny, masáží, spa centra či salónu krásy. Wi-Fi je zdarma v areálu hotelu i na pokojích.

Bonusový tip: Relax na plážích Ománu v Salalah

Relax na plážích Ománu v Salalah

Lokalita: Salalah
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Rady na cestu

Rádi byste se vydali do Ománu za relaxací i poznáváním? Cestovní kancelář Rady na cestu nabízí zájezd ve skupině maximálně 20 osob, během kterého poznáte město Salalah i jeho okolí. Zájezd trvá celkem 8 dní a ubytovaní budete ve čtyřhvězdičkovém hotelu. K dispozici vám bude česky mluvící průvodkyně a stravování probíhá formou polopenze.

Během prvního dne budete pouze odpočívat. To samé vás čeká druhý den, vydat se ale můžete i do města Salalah a objevovat jeho krásy. Během dalších dnů můžete vyzkoušet jízdu džípy v poušti, podívat se k horským pramenům i vyrazit za koupáním. Navštívit můžete rybí trh a zelené údolí Wádí Darbat. Program nabídne rovnováhu mezi odpočinkem i poznáváním.