Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Asie » Thajsko

Phuket

Pokud spíše než po klidné exotické dovolené toužíte po návštěvě rušné a proslulé destinace, je pro vás ostrov Phuket ta nejlepší volba. Toto místo nadchne každého, kdo je rád ve středu veškerého dění, každého, kdo je rád součástí pulzujících destinací, kde bylo už nespočet cestovatelů. Co zde navštívit a kde se vykoupat? Zjistíte v tomto článku.

Pětihvězdičkový hotel

Luxusní resort s bazény pro děti i dospělé. Leží přímo u pláže a má i wellness.

Čtyřhvězdičkový hotel

Hotel s nabídkou thajské i evropské kuchyně. Můžete si zde i zacvičit jógu.

Pětihvězdičkový hotel

Hotel nedaleko dvou písčitých pláží. Má dětskou hernu i klub a 6 bazénů.

1. O ostrově Phuket

Nejkrásnější, největší, nejnavštěvovanější ostrov v Thajsku – to je Phuket. Místo spojené s pevninou moderním mostem, které láká zejména milovníky rušnějších míst. Neznamená to ale, že by se vám zde nedostalo klidu. Vydejte se za ním třeba do letoviska Bang Tao.

Phuket ale není jen tento stejnojmenný ostrov. Součástí této destinace je totiž také neméně známé souostroví Phi Phi a několik dalších, nyní už méně známých ostrovů. Pobřeží této destinace omývá Andamanské moře. V roce 2004 byl Phuket svědkem ničivé tsunami, která mimo jiné poškodila mnoho ubytovacích zařízení nacházejících se na západním pobřeží.

V návaznosti na tyto nešťastné události byl v oblasti vybudován systém pro včasné varování před dalšími možnými tsunami. Celá oblast žije převážně příjmy z turismu, nacházejí se zde ovšem i plantáže kaučukovníku. Díky nim nemá Thajsko jako producent kaučuku na světě konkurenci. Na ostrově žije necelých 300 000 obyvatel a má rozlohu 534 km2.

O ostrově phuket - phuket thajsko

2. Pláže v destinaci Phuket

Phuket je známý svými nádhernými plážemi. Jsou hlavním důvodem, proč je tato destinace tolik navštěvována. Jen na samotném ostrově jich je zhruba 30. Každá z nich přitom nabídne jinou atmosféru, jinou podívanou, jinou scenérii i jiný písek. Můžete se tedy spolehnout, že bude z čeho vybírat. Přívlastek „nejkrásnější pláž Phuketu“ by si zasloužilo mnoho z nich.

Kata Beach – Pláž Kata je oblíbená jednotlivci i rodinami s dětmi. Přivítá vás bílým pískem, který se ztrácí v blankytném moři. Dobře se zde najíte a problém nebude ani s nákupy.

Freedom Beach – Měkoučký bílý písek a průzračně modré moře, to je další pláž na Phuketu. Jedná se o menší a relativně klidnou pláž, pro jejíž dosažení je nutné zdolat kopec.

Patong Beach – Tato pláž je považována za tu hlavní. Nachází se na západním pobřeží Phuketu a je součástí poměrně rušného letoviska. V severní části je relativně klidná.

Karon Beach – Jedná se o druhou nejdelší pláž na Phuketu a zároveň také jednu z nejoblíbenějších. Protože je rozlehlá, budete mít šanci si ulovit i soukromý ráj pro sebe.

Kata Noi – Pokud budete chtít navštívit odlehlou zátoku, přivítá vás tato pláž s otevřenou náručí. Zajímavostí je, že byla jednou zvolena jako jedna z nejkrásnějších pláží světa.

Pláže - phuket thajsko

3. Příroda Phuketu

Zatímco v Bangkoku si přírody moc neužijete, Phuket je jeho pravý opak. Jeho krásné pobřeží láká každého milovníka přírody. A nejen je – na některých místech jsou v období od listopadu do únoru k zahlédnutí i mořské želvy, jak zde kladou vejce. Phuket nabídne překrásné zálivy, lesy, azurové moře, potůčky i skalnaté výběžky, které dramaticky vystupují z moře.

Na ostrově Phuket si přijdou na své i milovníci hor. Vystoupat můžete například na vrchol Khao Rang. Nezapomenutelnou podívanou nabídne rovněž kopcovitý mys Phrom Thep. Na severozápadě ostrova se nachází národní park Sirinath, který je domovem mangrovníků a dalších stromů. Je oázou klidu, pokud budete toužit pouze po relaxaci a koupání.

4. Kam na výlet v destinaci Phuket

Wat Chalong

Wat Chalong je ten největší a zároveň i nejdůležitější buddhistický chrám v celé destinaci Phuket. Údajně byl postaven v roce 1837, a je to místo, které byste při své návštěvě Phuketu rozhodně neměli minout. Nejvyšší stavbou v areálu je věž zvaná chedi, která měří zhruba 60 metrů. Chrám má bohatou výzdobu. Nedaleko jsou malé obchůdky prodávající suvenýry.

Ostrovy Phi Phi

Cestovatelé, kteří se vypraví na Phuket, velice často absolvují také výlety na ostrovy Phi Phi. Je to zcela logické rozhodnutí, jsou totiž vzdáleny zhruba jen 50 km a jednoduše se mezi nimi dopravíte trajektem. Na ostrovech se můžete věnovat potápění, šnorchlování nebo jen prostému pobytu na pláži. Místní pláže se objevily ve známém filmu Pláž.

Velký Buddha

Velký Buddha je pojmenování pro nepřehlédnutelnou sochu Buddhy, která se nachází přímo na ostrově Phuket. Toto místo je hojně navštěvováno nejen turisty, ale i místními obyvateli. Ještě v roce 2021 probíhali na této soše stavební práce, zejména v oblasti schodiště. Při návštěvě je zapotřebí si být vědom toho, že se jedná o buddhistický chrám.

Další zajímavá místa

Hanuman Zipline – Dobrodružný zážitek nabídne areál s visutými plošinami, zipline dráhami, či točitými schodišti. Na tomto místě se zabavíte na celé odpoledne.

Národní park Khao Sok – Jedná se o národní park s deštnými pralesy, horami i hlubokými údolími. Z oblasti Phuketu se k parku pořádají organizované výlety.

Zábavní park FantaSea – Zábavní park se nachází na jihu ostrova. Konají se zde živá vystoupení, která reprezentují thajskou kulturu. Prosluly svou detailností.

5. Sportovní aktivity

Vzhledem k poloze Phuketu je zcela logické, že se bude mnoho sportovních aktivit odvíjet od vody. Cestovatelé i místní se zde nejraději věnují vodním sportům, zejména potápění, šnorchlování, kajakům, surfování, apod. Mnoho z nich je nabízeno na plážích, samozřejmostí jsou i potápěčské školy a půjčovny vybavení. Nebo se můžete vydat dále od břehu.

Již jsme zmiňovali také možnost adrenalinových aktivit, které nabízí například areál se zipline dráhou. I na Phuketu je pak možné se věnovat thajskému boxu. Pokud jste zvyklí chodit do posilovny, můžete využít nabídky fitness, které se nacházejí v podstatě po celém ostrově.

Raději byste něco klidnějšího? Phuket je rájem, ve kterém si můžete zarezervovat také lekci jógy. Přítomnost golfových hřišť potěší zase milovníky golfu. A nechybí zde ani hřiště pro minigolf. Na ostrově se organizují rovněž vyjížďky na čtyřkolkách, s rodinou nebo přáteli se pak můžete vydat třeba na motokárovou dráhu. Nuda zkrátka nehrozí.

Sportovní aktivity - phuket thajsko

6. Aktivity pro děti

Plánujete do této destinace vycestovat s dětmi? Nebojte, nebudete se muset dívat na znuděné obličeje. I ony si pobyt užijí. Můžete je vzít třeba do vodních parků Andamanda, Blue Tree či Splash Jungle. Užijí si i prohlídku muzeí nebo tzv. Upside Down House – domu, který je postavený vzhůru nohama. Uvidíte, že se budou chtít fotit v každé místnosti.

7. Noční život v destinaci Phuket

Setměním život na ostrově Phuket rozhodně nekončí. Večerní atmosféra této thajské destinace má své kouzlo. Ze všeho nejvíce ožívá Bangla Road, kde se to hemží bary, kluby a neonovými světly. Budete se moci zaposlouchat do hudby a ruchu, který proudí celou ulicí, i ochutnat koktejly. Chybu však neuděláte ani procházkou k pobřeží a posezením u moře.

8. Počasí

Jaké je počasí na Phuketu? Samozřejmě tropické. V průběhu celého roku se drží na podobné úrovni – průměrná teplota se standardně pohybuje mezi 26 a 28 °C. Liší se jen v množství srážek. Nejlepším obdobím pro vycestování na ostrov jsou měsíce leden až březen. Nejvíce prší od května do října, teplota moře ovšem umožňuje koupání po celý rok.

9. Jak se dostat na Phuket?

Pokud chcete odcestovat na Phuket a hledáte nejjednodušší cestu, využijte služeb cestovních kanceláří. Zájezdy na Phuket nabízí například Blue Style, EXIM Tours či Fischer. Zajímavou nabídku hotelů má také cestovka Čedok. Na severu ostrova se nachází letiště, které operuje mezinárodní i vnitrostátní lety. Dostat se sem tedy můžete například i z Bangkoku.

Na Phuket se létá s minimálně jedním přestupem za cenu okolo 17 000 Kč za zpáteční letenku. Let i s přestupem (např. v Istanbulu) trvá zhruba kolem 15 hodin. Doporučujeme srovnání vyhledávačů letenek.

10. Nejoblíbenější hotely/zájezdy v destinaci Phuket

V nabídce cestovních kanceláří můžete narazit na čtyřhvězdičkové i pětihvězdičkové hotely. Samozřejmostí jsou hotely přímo na pláži nebo nedaleko ní. Některé z hotelů vás překvapí svou cenovou dostupností, spíše se však jedná o desetitisícovou záležitost.

Hotel Le Meridien Khao Lak Resort & Spa

Hotel Le Meridien Khao Lak Resort & Spa - phuket

Lokalita: Khao Lak
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Hotel Le Meridien Khao Lak Resort & Spa je pětihvězdičkové ubytování, které se nachází na klidném místě přímo u pláže. Pláž má pozvolný vstup u moře a veškeré plážové vybavení zde budete mít k dispozici zdarma. Pokud budete chtít do restaurace, do baru, nebo budete potřebovat něco koupit, nemusíte nikam – i toto turistické zázemí je přímo na hotelu.

Jak už název napovídá, můžete se nechat hýčkat ve wellness. Pokud byste si dělali výčitky z toho, kolik dobrého jídla jste v destinaci snědli, zažeňte tyto myšlenky v hotelové posilovně. Součástí hotelu jsou bazény pro dospělé i pro děti. I zde můžete pochopitelně využívat vybavení zdarma. Nedaleko hotelu se nachází rezervace se slony.

Kamala Beach Resort

Kamala Beach Resort - phuket

Lokalita: Phuket
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Fischer

Čtyřhvězdičkový hotel jen 200 m od písečné pláže? V Kamala Beach Resort se to stane realitou. Ale pozor – pokud máte děti, vhodný pro vás nebude. Jedná se totiž o resort pouze pro dospělé. Ačkoliv se nachází na klidném místě, restaurace i obchody budete mít stále na dosah. Od vesnice Kamala je vzdálen 10 minut chůze, od Patong Beach pak 20 minut jízdy.

Thajská kuchyně vás neoslovila? Nebojte. V hotelu vaří i evropskou stravu. Kromě restaurací má i bary, bazény či obchůdek. Na pláži budete mít k dispozici plážové vybavení zdarma. Pokud si budete chtít zasportovat, můžete na hotelu využít nabídky fitness, stolního tenisu nebo lekcí jógy. Hotel se nachází jen kilometr od Tsunami Memorial Park.

Hotel Mida Grande Resort Phuket

Hotel Mida Grande Resort Phuket - phuket

Lokalita: Phuket
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Čedok

Hotel Mida Grande Resort Phuket je další z řady pětihvězdičkových hotelů, které čekají na své návštěvníky, aby je mohly hýčkat. Svým charakterem je tento hotel vhodný i pro rodiny s dětmi. Nachází se v poklidné tropické zahradě, interiér hotelu je moderní a atraktivní. Zhruba kilometr od hotelu se nachází autobusová zastávka, možná se tedy podíváte dál než do okolí hotelu.

Hotel leží nedaleko dvou pláží. Jedná se o veřejné písčité pláže ve vzdálenosti 1 – 2 km od hotelu. Součástí hotelu je směnárna, posilovna, sauna i místnost pro cvičení jógy. Pro děti je připravena také dětská herna a dětský klub. V areálu hotelu je hned šest bazénů naplněných slanou vodou. Čtyři bazény jsou přitom umístěny na střeše a jeden z nich je dětský a disponuje skluzavkami.