Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa

Chorvatsko

Chorvatsko bývalo dlouhou dobu považováno za zcela jasný turistický cíl Čechů. V průběhu let se to ale změnilo, a ačkoliv Jadran dnes už možná neláká tak jako dřív, stále se má čím pochlubit. Nejvyhledávanější jsou jeho pobřežní městečka a národní parky. Vydáte se po stopách našich rodičů a zarezervujete si přes léto svůj domek v kempu, nebo zvolíte luxusní vilu s výhledem na moře?

Město Split

Město nedaleko národních parků, které nabídne památky UNESCO, krásné pláže i moře.

Město Zadar

Jedno z nejznámějších chorvatských měst, kterému se přezdívá srdce střední Dalmácie.

Město Pula

Malebné městečko na jihu Istrie, kde objevíte řadu antických památek, např. amfiteátr.

Historie

Území Chorvatska začalo ožívat už před naším letopočtem. Po dlouhou dobu pak bylo pod vládou Římanů, kteří z něj udělali součást své provincie. Na důležitosti získalo za vlády císaře Diokleciána, který zde pobýval a dokonce nechal ve Splitu vystavět slavný palác. Během své pozdější historie bylo Chorvatsko královstvím, nezávislým státem i republikou.

Dějiny Chorvatska nám mohou do určité míry připomínat ty naše. I Chorvatsko má za sebou strastiplnou cestou za dosažením svobody. Bývalo součástí Rakouska-Uherska a později Jugoslávie. Nezávislosti dosáhlo v roce 1991, avšak krvavá reakce ze strany Jugoslávie na sebe nenechala dlouho čekat. Členem EU se stalo v roce 2013 po deseti letech vyjednávání.

Poloha

Chorvatsko se rozkládá na Balkánském poloostrově u Jaderského moře. Svým územím zasahuje do střední i jižní Evropy. Hlavní město Záhřeb se nachází na severu země u hranic se Slovinskem. Ke státu patří zhruba 1000 ostrůvků, z nichž některé jsou turisticky významné. Celková rozloha Chorvatska se všemi jeho ostrůvky se přibližuje hranici 57 000 km2.

Jazyk

Úředním jazykem Chorvatska je chorvatština. Ta patří do rodiny slovanských jazyků, které jsou mimochodem na území Evropy nejrozšířenější. Kromě Chorvatska se chorvatsky mluví také v Bosně a Hercegovině. K nejpočetněji zastoupeným jazykům menšin patří čeština, slovenština, srbština, maďarština či italština. Objevují se různá nářečí a dialekty.

Počasí

Vzhledem k poloze Chorvatska můžete v této zemi počítat s dlouhým a slunečným létem. Oproti tomu zima je krátká a mírná. Počasí se liší podle nadmořských výšek a také podle toho, zda jste ve vnitrozemí nebo na pobřeží. Průměrné lednové teploty se ovšem pohybují maximálně kolem -2°C. Naopak letní teploty mohou vystoupat k hranici 30°C.

Nejlepšími měsíci pro vycestování do Chorvatska se jeví květen až září. Po zbytek měsíců vás mohou přepadnout deště. Moře je nejteplejší standardně přes léto, tedy od června zhruba do srpna. V tomto období však bude v Chorvatsku také poměrně rušno a davům turistů se nevyhnete. Pokud se nechcete koupat v moři, na objevování budou květen a září ideální.

Doprava do Chorvatska

Na území Chorvatska se nachází 9 letišť. K největším patří ta v Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Do těchto měst se však od nás létá většinou s přestupem. Přímým letem se z Prahy dostanete do Zadaru. Cena přestupní zpáteční letenky se pohybuje kolem tří až pěti tisíc, přímý let do Zadaru seženete i kolem tisícikoruny. Přímý let trvá zhruba 1,5 hodiny.

Do Chorvatska se ale pohodlně dostanete i pozemní cestou. Nabízí se doprava vlakem, autobusem nebo autem. Vlakem do Chorvatska se můžete vydat například se Student Agency. Ten nabízí podobně jako Flixbus i autobusovou dopravu do chorvatských metropolí. Cena začíná na 1 000 Kč. Nejen mezi Čechy je pak oblíbená také cesta vlastním automobilem.

Jak cestovat po Chorvatsku a na jeho ostrovy?

Ve větších chorvatských městech je zastoupena klasická městská hromadná doprava, přičemž v největší míře se využívají autobusy. I mezi jednotlivými městy se pak můžete dopravovat autobusy. Dostupné jsou také vlaky, směrem na jih ovšem počítejte s horší železniční sítí. Pokud přicestujete do Chorvatska vlastním autem, nebojte se ho při cestách využívat.

Spojení mezi vnitrozemím a ostrovy zajištuje lodní přeprava. Ani zde nemusíte upouštět od využití svého auta a klidně si zarezervujte místo na trajektu. Největším přístavem je Rijeka.

Víza a podmínky přicestování

Od roku 2013 je Chorvatsko součástí Evropské unie a od ledna roku 2023 pak členem Schengenského prostoru. Jelikož jsme součástí EU i Schengenu i my, znamená to, že můžete hranice tohoto státu volně překračovat. Pro přicestování tedy stačí pouze občanský průkaz.

Cestovní pas/občanský průkaz by měly být platné minimálně do posledního plánovaného dne vašeho pobytu na území Chorvatska. Obecně se však doporučuje platnost ještě 3 měsíce po posledním plánovaném dnu pobytu. V Chorvatsku se za každou strávenou noc platí pobytová taxa. Tu platíte danému ubytovacímu zařízení, ve kterém budete po tuto dobu pobývat.

Peníze a ceny

Spolu se vstupem do Schengenu rozhodlo Chorvatsko také o vstupu do eurozóny. Přijalo tím jako svoji oficiální měnu euro a zařadilo se mezi dalších 19 států EU, ve kterých se již eury platí. Pro cestovatele to znamená velkou výhodu. Pokud jsou sami občany země v eurozóně, nemusejí řešit žádnou směnu. To my sice nejsme, ale směnit na eura u nás není nic složitého.

Před nástupem eura se zde platilo chorvatskou kunou. Ta se dále dělila na lipy a bylo možné platit mincemi i bankovkami. Jelikož se jedná o nedávnou událost (leden 2023), probíhá v současné době výměna původní chorvatské měny za nastupující eura.

Směna na eura z českých korun je pochopitelně možná i po příjezdu do Chorvatska. Směnárny se nacházejí v hotelech i na nádražích, ale nemusejí být vždy výhodné. Nabízí se tedy výběr z hojně zastoupených bankomatů nebo platba kartou. Ceny v Chorvatsku jsou na podobné úrovni jako u nás. Ceny se ovšem odvíjejí i od konkrétní lokality.

Aktivity v Chorvatsku

Na území Chorvatska je spousta krás, které stojí za to vidět. Také je zde řada aktivit, kterým se můžete věnovat. Díky nim vytěžíte ze své dovolené maximum, ať už se rozhodnete strávit týden v kempu nebo prodloužený víkend v hlavním městě. Seznam činností a míst musí ale bezpochyby začít koupáním a plážemi. V některých oblastech je moře průzračně čisté.

V oblasti chorvatských ostrovů patří mezi nejoblíbenější aktivity šnorchlování a potápění. Podél pobřeží jsou rozesety různé půjčovny a potápěčské školy. Další aktivitou spojenou s mořem jsou vodní sporty. Nejvíce rozšířený je zde kitesurfing a windsurfing. I těm se můžete věnovat na ostrovech. Nejvyhledávanější jsou v tomto ohledu Brač a Krk.

V souvislosti s mořem si můžeme zmínit ještě jednu oblíbenou činnost a tou je pronájem lodí, jachet či plachetnic. Ten je v Chorvatsku velice populární. Díky nim získáte neuvěřitelnou volnost v objevování krás pobřežních oblastí i přilehlých ostrovů. Menší plachetnice můžete řídit sami (pokud si troufnete), v ostatních případech budete mít přiděleného kapitána.

Mezi nejvyhledávanější místa v Chorvatsku patří národní parky. Jmenovat si můžeme Plitvická jezera, Telašćica či Krka. Z důvodu krásné krajiny kvete v Chorvatsku také turistika. K nejnavštěvovanějším městům patří Záhřeb, Dubrovník nebo Split.

Řadou zajímavých aktivit se můžete inspirovat na Manawa.com.

Aktivity v Chorvatsku Dubrovník - chorvatsko

Nejnavštěvovanější chorvatské destinace

Split

Split Světaznalec Chorvatsko

Split je živé město Dalmácie, které má co nabídnout lidem vyrážejícím za koupáním i zábavou. Jelikož jde o přístavní město, svou polohou osloví všechny turisty, kteří chtějí jezdit na výlety po blízkých i vzdálenějších ostrovech. Spoustu zábavy si užijete nejen po celý den, ale také v noci – noční život ve Splitu je plný zábavy, vína a dobrodružství. Od hluku si zde tedy pravděpodobně neodpočinete.

Zadar

Zadar Světaznalec Chorvatsko

Zadar je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když bylo mnoho kulturních památek takřka zničeno, dnes byste to vůbec nepoznali. Zadar vás okouzlí jak minulostí, tak současným kulturní životem i nádherou okolní přírody. Ať už zvolíte nejluxusnější hotel nebo skromnější kemp, má Zadar vždy co nabídnout. Čisté pláže, výborné jídlo s množstvím čerstvých ryb a mořských plodů, víno nebo místní alkohol z třešní.

Pula

Pula Světaznalec Chorvatsko

Pula je příjemnou destinací letních dovolených, která je pro výletníky z Česka dobře dostupná a není tak turistická jako jiné oblasti Chorvatska. Můžete se sem bez obav vydat za koupáním a objevovat historické památky především z dob Římské říše. Kromě toho vás tu čeká výborná kuchyně s italskými vlivy, romantická zákoutí a krásné západy slunce. Město je zasazené do krásné scenérie.

Dubrovník

Dubrovník Světaznalec Chorvatsko

Dubrovník je nádherným historickým městečkem zapsaným na seznam UNESCO. Je ideálním místem pro milovníky historie, zábavy, dobrého jídla i filmů a seriálů (Hry o trůny a Star Wars, které se tu natáčely). Najdete tu ta nejluxusnější ubytování a ochutnáte skvělé víno a ústřice v mnoha skvělých restauracích. Pokud ale máte rádi klidnou dovolenou, zvolte jinou lokalitu – Dubrovník je v sezóně plný turistů.

Rabac

Rabac Světaznalec Chorvatsko

Rabac, považovaný za perlu Kvarnerského zálivu, se během své historie vypracoval z malé vesničky do oblíbené chorvatské destinace. Je posetý plážemi, ukrývá krásné zátoky a láká na výborné istrijské speciality. Můžete se zde ubytovat v hotelech i kempech, kde vás přivítají i s vašimi domácími mazlíčky. Mezi oblíbené sportovní aktivity zde patří potápění, cyklistika i běžné vodní sporty na pláži.

Vodice

Vodice Světaznalec Chorvatsko

Městečko Vodice je živá turistická destinace se slušnou vybaveností a spoustou ubytovacích kapacit pro turisty. Najdete tu krásné historické centrum, odkud stačí udělat pár kroků a jste rovnou na pláži. Z Vodice snadno navštívíte blízké národní parky i ostrovy a krásná města v okolí. Pokud máte rádi hudební festivaly, čilý noční život a gastronomii na úrovni, budete ve Vodici opravdu spokojeni.

Šibenik

Šibenik Světaznalec Chorvatsko

Šibenik je romantické a krásné město, které vás okouzlí svou přírodou, slunným podnebím a bohatou historií. Místo je vhodné k procházkám a nabízí spoustu adrenalinových a vodních sportů. Na své si přijdou milovníci kultury, středomořské kuchyně i rodiny s dětmi. Je zde široká nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení. Destinace je ale tak populární, že je tu v létě dost rušno. Také ceny za služby jsou o něco vyšší.

Rogoznica

Rogoznica Světaznalec Chorvatsko

Rogoznica je jedinečnou turistickou destinací, nacházející se v samém srdci Dalmácie. Těšit se můžete na dlouhé pobřeží se skrytými plážemi i zátokami, spoustu možností výletů po pevnině i na blízké ostrůvky nebo na krásnou přírodu a skvělé jídlo. Rogoznica je rájem pro turisty každého věku, kteří upřednostňují klidnou dovolenou. Bohatý noční život, velké nákupy nebo levné ubytování zde ale nečekejte.

Novalja

Novalja Světaznalec Chorvatsko

Novalja je krásné místo s rozmanitou přírodou a bohatým kulturním životem. Jde o velmi atraktivní turistickou destinaci a zátoka je centrem taneční a hudební zábavy. Je zde i skvělá nabídka ubytování a služeb. S tím souvisí i vysoké ceny – destinace je vyhledávaná bohatou klientelou. Hodí se ale i pro rodiny s dětmi. Novalja ale není historické město a za památkami je nutné vyrazit po ostrově.

Brela

Brela Světaznalec Chorvatsko

Brela je krásným letoviskem pro turisty, kteří nechtějí být ubytovaní ve velkých hotelových komplexech, ale dávají přednost malým apartmánům a rodinným hotýlkům. Spoustu apartmánů najdete přímo na pobřeží, doslova pár kroků od moře. Brela je výborným místem pro aktivní dovolenou, protože nabízí spoustu možností vodních sportů a snadno se z ní dostanete na zajímavá místa v okolí.

Ostrov Rab

Rab Světaznalec Chorvatsko

Rab je krásný historický ostrov, kde rádi dodržují tradice. Ocení jej milovníci přírody, písečných pláží a kulturního života. Na ostrově je kvalitní nabídka služeb a několik cestovních kanceláří. Agentury tu zprostředkovávají nespočet výletů a outdoorových aktivit. Můžete si zde užít vodních sportů, jachtaření i rybolovu. Slunný Rab je vyhlášený také výbornou lokální kuchyní.

Ostrov Korčula

Korčula Světaznalec Chorvatsko

Při návštěvě města Korčula na stejnojmenném ostrově na vás dýchne starobylá atmosféra, na každém kroku pak uvidíte připomínku Marca Pola. Přičtěte k tomu krásné pláže rozeseté podél celého pobřeží, rozmanitou přírodu a ideální podmínky pro sportování a pochopíte, co sem každoročně táhne stovky turistů. Korčula se nezavděčí snad pouze milovníkům nočního života, nekončící párty zde nezažijete.

Omiš

Omiš Světaznalec Chorvatsko

Omiš stále ještě není tolik dotčený masovým turismem jako některá jiná letoviska. Díky krásným písečným plážím si ho oblíbí především rodiny s menšími dětmi, díky bohaté nabídce sportovních a adrenalinových atrakcí je pak ideálním místem pro aktivní cestovatele. Pokud zvládnete překonat horší dostupnost z České republiky a vyšší cenu letenek, malebný Omiš si zamilujete.

Makarska

Makarska Světaznalec Chorvatsko

Skvělá poloha, čisté moře i fascinující výhledy na kopce za městem – Makarska má své nezaměnitelné kouzlo, za kterým sem každý rok míří tisíce turistů. Zatímco milovníci přírody a pěších či cyklistických výletů budou z Makarské nadšeni, srdce zájemců o historii už pravděpodobně tolik nezaplesá. Pokud se ale smíříte s menším počtem významných památek, s vybaveností města budete spokojeni.

Ostrov Krk

Krk Světaznalec Chorvatsko

Největší chorvatský ostrov má co nabídnout skoro každému. Zájemci o historii zde mohou obdivovat řadu památek, na své si přijdou i milovníci přírody. Příznivci akční dovolené se mohou pustit do aktivního objevování ostrova a projít si některou z turistických stezek. Užijete si zde odpočinek na plážích oceněných Modrou vlajkou. Milovníkům divokého nočního života by mohla chybět širší nabídka klubů a barů.

Umag

Umag Světaznalec Chorvatsko

Umag už několik desítek let žije zejména z cestovního ruchu. Na městě to je znát a plně si tento potenciál uvědomuje. Najdete zde mnoho kulturních památek, sportovišť, tenisových kurtů a v sezóně se zde rozhodně nudit nebudete. Tři velké pláže jsou hrdými nositelkami Modré vlajky. Navštívit můžete i během poměrně krátkého půldenního nebo celodenního výletu i jiné dvě země – Itálii a Slovinsko.

Crikvenica

Crikvenica Světaznalec Chorvatsko

Crikvenica je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když oproti větším letoviskům neoplývá tak bohatým nočním životem, milovníci historie, kultury a přírodních krás si zde i tak přijdou na své. Hlavní Crikvenická pláž se pyšní titulem Modrá vlajka, který garantuje čistou pláž i vodu. Turistická vybavenost je v místě více než dobrá. Strádat zde nudou opravdu nebudete vy ani vaše děti.

Biograd na Moru

Biograd na Moru Světaznalec Chorvatsko

Biograd na moru je kouzelné místo s barvitou a dlouhou historií. I když oproti větším letoviskům neoplývá tak bohatým nočním životem, milovníci historie, kultury a přírodních krás si zde i tak přijdou na své. V Biogradu na Moru je velký výběr pláží různého typu, je možnost využít i koupaliště nebo nedaleké Vranské jezero. I zde jsou pláže oceněny Modrou vlajkou. Turistická vybavenost je v místě více než dobrá.

Poreč

Poreč Světaznalec Chorvatsko

Poreč nabízí vše, co jen si pro nezapomenutelnou dovolenou můžete přát. Historické centrum, rozmanité pláže s čistou vodou, výborné jídlo i řadu možností k výletům. Není proto divu, že je toto město mezi cestovateli tak oblíbené. V létě jich sem míří celé davy. Pokud tedy toužíte po klidu, Poreči se v hlavní sezóně vyhněte obloukem. Pokud však čilý ruch uvítáte, Poreč vás bude bavit.

Trogir

Trogir Světaznalec Chorvatsko

Trogir je atraktivním místem pro ty, kdo milují historii, architekturu, umění i dobré jídlo. Dostanete se sem snadno letadlem i autem. Najdete tu spoustu příjemných hotýlků i apartmánů a široké možnosti sportovního vyžití. Trogir je výborným výchozím bodem pro výlety na blízké ostrůvky, ale i na výlety po pevnině. V hlavní sezóně je Trogir sice plný turistů, ale rozlohou je toto město velmi malé.

Ostrov Hvar

Hvar Světaznalec Chorvatsko

Hvar je nádherný ostrov plný historie. Ocení jej všichni milovníci krásné přírody, pláží a památek. Nebudou se nudit ani akčnější cestovatelé, jelikož ostrov nabízí mnoho různých outdoorových aktivit a výletů. Najdete zde spoustu tradičních i neotřelých restaurací, barů a mnoho krásných hotelů i apartmánů. Rostlinám se na ostrově velmi daří a o Hvaru se často mluví jako o voňavém ostrově.

Rovinj

Rovinj Světaznalec Chorvatsko

Rovinj je atraktivním turistickým cílem Istrie – nadchne vás svou architekturou, úzkými uličkami podobnými italským městečkům, ale i výbornou kuchyní. Ačkoliv je dnes toto město velmi turistické, každý cestovatel si tu najde svůj koutek klidu. Rovinj a okolí přímo vybízí k různým sportovním aktivitám, poznávání historie i ke koupání. V okolí je mnoho možností, kam se vydat na výlet.

Ostrov Brač

Ostrov Brač - chorvatsko SVZ úvodní obrázek

Největší ostrov střední Dalmácie a zároveň třetí největší ostrov Jadranu je domovem té údajně nejkrásnější pláže v Chorvatsku. Krásných míst zde ale objevíte mnoho. Ať už jsou to historické památky, skalní klášter nebo znamenité zátoky – každé místo je zárukou, že se do ostrova zamilujete zase o trochu více. Nezapomeňte se projít vinicemi a olivovými háji.

Ostrov Pag

Ostrov Pag - úvodní obrázek pag chorvatsko

Když se řekne ostrov Pag, rozdělí se cestovatelé na dvě skupiny. Jedna skupina vyzdvihne chutný sýr, dobré víno a kvalitní jehněčí. Druhá skupina se zasní nad plážemi ostrova, kterým zcela jistě dominuje světoznámá pláž Zrće. Středisko noční zábavy, alkoholu a živé hudby, které patří mezi největší lákadla na ostrově. Pokud chcete strávit dovolenou poklidně, vyhněte se letovisku Novalja.