Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Chorvatsko

Chorvatsko bývalo dlouhou dobu považováno za zcela jasný turistický cíl Čechů. V průběhu let se to ale změnilo, a ačkoliv Jadran dnes už možná neláká tak jako dřív, stále se má čím pochlubit. Nejvyhledávanější jsou jeho pobřežní městečka a národní parky. Vydáte se po stopách našich rodičů a zarezervujete si přes léto svůj domek v kempu?

Historie

Území Chorvatska začalo ožívat už před naším letopočtem. Po dlouhou dobu pak bylo pod vládou Římanů, kteří z něj udělali součást své provincie. Na důležitosti získalo za vlády císaře Diokleciána, který zde pobýval a dokonce nechal ve Splitu vystavět slavný palác. Během své pozdější historie bylo Chorvatsko královstvím, nezávislým státem i republikou.

Dějiny Chorvatska nám mohou do určité míry připomínat ty naše. I Chorvatsko má za sebou strastiplnou cestou za dosažením svobody. Bývalo součástí Rakouska-Uherska a později Jugoslávie. Nezávislosti dosáhlo v roce 1991, avšak krvavá reakce ze strany Jugoslávie na sebe nenechala dlouho čekat. Členem EU se stalo v roce 2013 po deseti letech vyjednávání.

Poloha

Chorvatsko se rozkládá na Balkánském poloostrově u Jaderského moře. Svým územím zasahuje do střední i jižní Evropy. Hlavní město Záhřeb se nachází na severu země u hranic se Slovinskem. Ke státu patří zhruba 1000 ostrůvků, z nichž některé jsou turisticky významné. Celková rozloha Chorvatska se všemi jeho ostrůvky se přibližuje hranici 57 000 km2.

Jazyk

Úředním jazykem Chorvatska je chorvatština. Ta patří do rodiny slovanských jazyků, které jsou mimochodem na území Evropy nejrozšířenější. Kromě Chorvatska se chorvatsky mluví také v Bosně a Hercegovině. K nejpočetněji zastoupeným jazykům menšin patří čeština, slovenština, srbština, maďarština či italština. Objevují se různá nářečí a dialekty.

Počasí

Vzhledem k poloze Chorvatska můžete v této zemi počítat s dlouhým a slunečným létem. Oproti tomu zima je krátká a mírná. Počasí se liší podle nadmořských výšek a také podle toho, zda jste ve vnitrozemí nebo na pobřeží. Průměrné lednové teploty se ovšem pohybují maximálně kolem -2°C. Naopak letní teploty mohou vystoupat k hranici 30°C.

Nejlepšími měsíci pro vycestování do Chorvatska se jeví květen až září. Po zbytek měsíců vás mohou přepadnout deště. Moře je nejteplejší standardně přes léto, tedy od června zhruba do srpna. V tomto období však bude v Chorvatsku také poměrně rušno a davům turistů se nevyhnete. Pokud se nechcete koupat v moři, na objevování budou květen a září ideální.

Doprava do Chorvatska

Na území Chorvatska se nachází 9 letišť. K největším patří ta v Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Do těchto měst se však od nás létá většinou s přestupem. Přímým letem se z Prahy dostanete do Zadaru. Cena přestupní zpáteční letenky se pohybuje kolem tří až pěti tisíc, přímý let do Zadaru seženete i kolem tisícikoruny. Přímý let trvá zhruba 1,5 hodiny.

Do Chorvatska se ale pohodlně dostanete i pozemní cestou. Nabízí se doprava vlakem, autobusem nebo autem. Vlakem do Chorvatska se můžete vydat například se Student Agency. Ten nabízí podobně jako Flixbus i autobusovou dopravu do chorvatských metropolí. Cena začíná na 1 000 Kč. Nejen mezi Čechy je pak oblíbená také cesta vlastním automobilem.

Jak cestovat po Chorvatsku a na jeho ostrovy?

Ve větších chorvatských městech je zastoupena klasická městská hromadná doprava, přičemž v největší míře se využívají autobusy. I mezi jednotlivými městy se pak můžete dopravovat autobusy. Dostupné jsou také vlaky, směrem na jih ovšem počítejte s horší železniční sítí. Pokud přicestujete do Chorvatska vlastním autem, nebojte se ho při cestách využívat.

Spojení mezi vnitrozemím a ostrovy zajištuje lodní přeprava. Ani zde nemusíte upouštět od využití svého auta a klidně si zarezervujte místo na trajektu. Největším přístavem je Rijeka.

Víza a podmínky přicestování

Od roku 2013 je Chorvatsko součástí Evropské unie a od ledna roku 2023 pak členem Schengenského prostoru. Jelikož jsme součástí EU i Schengenu i my, znamená to, že můžete hranice tohoto státu volně překračovat. Pro přicestování tedy stačí pouze občanský průkaz.

Cestovní pas/občanský průkaz by měly být platné minimálně do posledního plánovaného dne vašeho pobytu na území Chorvatska. Obecně se však doporučuje platnost ještě 3 měsíce po posledním plánovaném dnu pobytu. V Chorvatsku se za každou strávenou noc platí pobytová taxa. Tu platíte danému ubytovacímu zařízení, ve kterém budete po tuto dobu pobývat.

Peníze a ceny

Spolu se vstupem do Schengenu rozhodlo Chorvatsko také o vstupu do eurozóny. Přijalo tím jako svoji oficiální měnu euro a zařadilo se mezi dalších 19 států EU, ve kterých se již eury platí. Pro cestovatele to znamená velkou výhodu. Pokud jsou sami občany země v eurozóně, nemusejí řešit žádnou směnu. To my sice nejsme, ale směnit na eura u nás není nic složitého.

Před nástupem eura se zde platilo chorvatskou kunou. Ta se dále dělila na lipy a bylo možné platit mincemi i bankovkami. Jelikož se jedná o nedávnou událost (leden 2023), probíhá v současné době výměna původní chorvatské měny za nastupující eura.

Směna na eura z českých korun je pochopitelně možná i po příjezdu do Chorvatska. Směnárny se nacházejí v hotelech i na nádražích, ale nemusejí být vždy výhodné. Nabízí se tedy výběr z hojně zastoupených bankomatů nebo platba kartou. Ceny v Chorvatsku jsou na podobné úrovni jako u nás. Ceny se ovšem odvíjejí i od konkrétní lokality.

Aktivity v Chorvatsku

Na území Chorvatska je spousta krás, které stojí za to vidět. Také je zde řada aktivit, kterým se můžete věnovat. Díky nim vytěžíte ze své dovolené maximum, ať už se rozhodnete strávit týden v kempu nebo prodloužený víkend v hlavním městě. Seznam činností a míst musí ale bezpochyby začít koupáním a plážemi. V některých oblastech je moře průzračně čisté.

V oblasti chorvatských ostrovů patří mezi nejoblíbenější aktivity šnorchlování a potápění. Podél pobřeží jsou rozesety různé půjčovny a potápěčské školy. Další aktivitou spojenou s mořem jsou vodní sporty. Nejvíce rozšířený je zde kitesurfing a windsurfing. I těm se můžete věnovat na ostrovech. Nejvyhledávanější jsou v tomto ohledu Brač a Krk.

V souvislosti s mořem si můžeme zmínit ještě jednu oblíbenou činnost a tou je pronájem lodí, jachet či plachetnic. Ten je v Chorvatsku velice populární. Díky nim získáte neuvěřitelnou volnost v objevování krás pobřežních oblastí i přilehlých ostrovů. Menší plachetnice můžete řídit sami (pokud si troufnete), v ostatních případech budete mít přiděleného kapitána.

Mezi nejvyhledávanější místa v Chorvatsku patří národní parky. Jmenovat si můžeme Plitvická jezera, Telašćica či Krka. Z důvodu krásné krajiny kvete v Chorvatsku také turistika. K nejnavštěvovanějším městům patří Záhřeb, Dubrovník nebo Split.

Aktivity v Chorvatsku Dubrovník - chorvatsko