Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Milos

Řada řeckých ostrovů vám bude tvrdit, že má ty nejkrásnější pláže. Možná to bude i pravda. Ale Milos je místem, kde poznáte ty nejzajímavější a nejbarevnější pláže široko daleko. Zdejší členité pobřeží s více než 70 plážemi je zkrátka nezapomenutelné. Lákalo by vás je vidět? Přečtěte si před cestou tento článek, abyste věděli, na co se zde připravit.

Adamas

Všechny pokoje v tomto ubytování poskytnou výhled na moře nebo do zahrady.

Pollonia

Ubytování nedaleko centra města, pláže, obchodů, restaurací, kaváren i nádraží.

Plaka Milou

Ubytování, ve kterém můžete bezplatně zaparkovat i využívat přípojení k Wi-Fi.

1. O ostrově Milos

Pokud bychom se měli krátce dotknout historie ostrova Milos, pak je zapotřebí zmínit, že byl osídlený už v neolitu. Přítomnost obsidiánu způsobila, že se vyvíjel mnohem rychleji, než ostatní ostrovy v okolí. Během 1. sv. války byl využívaný jako námořní základna. Ve 2. sv. válce ho obsadili Němci, aby zde vybudovali opevnění, ostrované se jim ale brzy vzepřeli.

Ačkoliv ostrov Milos velká část jeho obyvatelstva v těžkých dobách opustila, nebránilo to tomu, aby se zde začal rozvíjet turistický ruch. Ten přinesl oblasti i obyvatelstvu rozkvět.

Milos Řecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Pláže jsou na ostrově Milos velkým tématem. Už v úvodu jsme naznačili, že sem většina turistů jezdí právě kvůli nim. Vyznačují se svou pestrou škálou barev a přírodních úkazů, které u nich můžete pozorovat. Zdejší pláže patří opravdu k těm nejbarevnějším, které můžete v Řecku najít. Pláže jsou bílé, žluté, červené, oblázkové i písčité.

Mezi nejznámější a nejvíce fotografované pláže patří Sarakiniko, Kleftiko, Firiplaka, Firopotamos či Paleochori. Nesmírně zajímavá je ovšem také pláž Thiafes, která leží u opuštěného lomu na síru. Kochat se budete pohledem na důl a vrátíte se v čase.

Milos koupání a pláže

3. Příroda ostrova Milos

Ostrov Milos je hornatým místem, jeho nejvyšší hora však měří „jen“ 751 m n. m. Na severu ostrova je rozsáhlý záliv, který ho rozděluje na dvě části. Přítomnost nečinného vulkánu dokazuje sopečný původ ostrova. Je zde také řada horkých pramenů a nechybí ani bentonitový důl. Ten dokonce patří k těm největším na celém světě.

4. Kam na výlet na ostrově Milos

Jeskyně Papafragas

Jeskyně Papafragas ukazují krásu ostrova Milos. Jedná se o malebnou jeskyňku, která poslouží turistům jako perfektní místo pro fotografování, ale i pro poklidnou relaxaci.

Město Plaka

Město Plaka má hned dvě nej – jedná se o nejstarší a zároveň nejvýše položené město na ostrově. Zalíbí se vám svými romantickými uličkami. Vydat se můžete i ke kostelu a hradu.

Jeskyně Kleftiko

V jihozápadní části ostrova se nachází další z jeho přírodních krás. Bílé skály a jeskyně kdysi poskytovaly útočiště pirátům, dnes je během celodenních plaveb jezdí objevovat turisté.

Další zajímavá místa

Adamantas

Město Adamantas je největším přístavem na ostrově Milos. Proto to pravděpodobně bude první místo, které zde navštívíte. Je zde mnoho taveren a obchůdků a večer to tu žije.

Důl Aggeria

Důl Aggeria odkazuje na již zmiňovaný bentonitový důl. K němu vás dovede naučná stezka, až dolů se ale nedostanete. Procházka kolem dolu ale nabídne nezapomenutelnou podívanou.

Výlet na sousední ostrovy

Začne-li vám být ostrov Milos trochu malý, můžete se odtud vydat na další z Kykladských ostrovů, které se nacházejí v jeho blízkosti. Nejčastěji se odtud vyjíždí na slavné Santorini, ale i méně známé ostrovy Kimolos, Folegandros či Sifnos. Právě tyto ostrovy jsou k Milosu nejblíže. I z tohoto důvodu sem vyjíždí největší množství lodních linek.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Sporty mají na ostrově Milos zejména podobu vodních sportů a dalších aktivit spojených s vodou. Můžete zde šnorchlovat, plout na lodích nebo si vypůjčit kayak. Samozřejmostí jsou klasické vodní sporty jako jízda na člunu, windsurfing či kitesurfing. Na Milosu si můžete zapůjčit loďku a vydat se na některou z jeho pláží touto cestou.

Na stránkách Manawa.com se můžete probrat celou řadou aktivit a výletů, které jsou pro vás již připravené. V ceně některých aktivit je např. i průvodce, kapitán nebo video z výletu.

Milos sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Pokud se rozhodnete absolvovat dovolenou na ostrově Milos s dětmi, zavítejte s nimi na některou z pláží. Jejich barevná pestrost je bezpochyby zaujme. Můžete s nimi ale objevovat i památky nebo muzea. Na ostrově se nachází hornické muzeum či muzeum písku. Dopřát jim ale můžete i společnou plavbu lodí, při které s vámi budou moci žasnout nad krásou ostrova.

7. Noční život

Milos možná není tak rušný jako jiné řecké ostrovy, je zde ale pár míst, kde se dobře pobavíte i v nočních hodinách. Jedním z těch míst je již zmiňované město Adamantas, které je největším přístavem. Víte, že se ale v noci můžete zabavit i jinak než v barech?

Pokud budete pobývat ve městě Plaka, které je hlavním městem ostrova Milos, udělejte si zde při západu slunce procházku. Jelikož se jedná o nejvýše položené město na ostrově, vyhlídek zde budete mít více než dost. Pozorovat západ slunce ale můžete i z paluby lodi.

Po celém ostrově jsou rozesety tradiční řecké taverny a restaurace, ve kterých můžete sedět a bavit se až do večerních hodin. Kromě již zmiňovaného přístavního města můžete zavítat i do dalších vesniček, např. Pollonia. Bary a restaurace nabízejí mimo jiné i místní víno.

8. Počasí na ostrově Milos

Na Milos můžete cestovat téměř po celý rok. Počasí přeje objevování od března až do prosince. Nejteplejšími měsíci, a tudíž nejlepšími pro plážovou dovolenou, jsou červenec, srpen a září. Červenec a srpen zároveň představují nejsušší období. Za nejchladnější měsíce jsou považovány leden, únor a březen. Nejvíce zde prší v lednu a prosinci.

9. Nejoblíbenější ubytování na ostrově Milos

Na ostrov Milos se můžete vydat v rámci plavby z jiného z ostrovů. Pokud se ale rozhodnete strávit dovolenou (nebo její část) zde, největší nabídku hotelů naleznete na Booking.com.

Sarakiniko Rooms

Sarakiniko Rooms ostrov Milos

Lokalita: Adamas
Kategorie hotelu: dvouhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Booking.com

První z námi vybraných ubytování se nachází v destinaci Adamas. Leží zhruba 3 km od zdejšího přístavu, do centra vás tedy čeká delší procházka. Od pláže je ale ubytování vzdáleno jen 400 m. Ve vzdálenosti 1,7 km budete mít k dispozici další pohádkovou pláž.

V ubytování získáte přístup k Wi-Fi zdarma. Všechny pokoje mají výhled na moře nebo do hor. Velkou výhodou je bezplatná kyvadlová doprava pro všechny hosty. Přijedete-li autem, nebo pokud si na ostrově auto půjčíte, můžete přímo u hotelu parkovat zdarma.

Milia Gi Suites

Milia Gi Suites ostrov Milos

Lokalita: Pollonia
Kategorie hotelu: apartmány
Cestovní kancelář: Booking.com

Centrum další zajímavé destinace nesoucí jméno Pollonia je od tohoto ubytování vzdálené jen 150 m. Ještě blíž to budete mít k pláži – pouze 40 m. Veškeré důležité vyžití tedy budete mít velice blízko. V nejbližším okolí můžete nakoupit v pekárně i menším obchodu s potravinami.

Ve vzdálenosti do 150 m budete mít také restaurace, kavárny a autobusové nádraží. Odtud se můžete vydat třeba do města Plaka, které je vzdálené 10 km. Pokud zde budete mít k dispozici zapůjčený nebo vlastní vůz, můžete jako hosté u ubytování bezplatně parkovat.

Chaido Studios

Chaido Studios ostrov Milos

Lokalita: Plaka Milou
Kategorie hotelu: apartmány a studia
Cestovní kancelář: Booking.com

V destinaci Plaka Milou se můžete ubytovat v nadprůměrně hodnocených studiích jen kilometr od pláže. Ubytování je zasazené do klidné zahrady s terasou, odkud můžete sledovat moře, východy i západy slunce. Ze studií budete mít výhled právě na moře nebo do zahrady.

Ve vzdálenosti do 150 m od ubytování můžete navštívit řadu restaurací či barů. Budete-li to potřebovat, zajistí pro vás ubytování letištní transfer. Pokud ale přijedete autem, můžete využívat bezplatné parkoviště pouze pro hosty. Zdarma je zde rovněž připojení k Wi-Fi.

Přečtěte si i o dalších destinacích nejen v Řecku:

Ostrov Rhodos
Ostrov Sal
Izmir
Šibenik