Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Afrika » Kapverdské ostrovy

Ostrov Brava

Naše putování po Kapverdských ostrovech pokračuje pomyslnou návštěvou dalšího z nich. Tentokrát se jedná o ostrov Brava. Ačkoliv je nejmenším obydleným ostrovem tohoto souostroví, jde také o jeden z nejzelenějších. I proto se mu přezdívá „ostrov květin“.

Hotel

Tříhvězdičkový hotel s ochotným personálem. Ubytovat se můžete v klasických pokojích i apartmánech.

Bed and breakfast

Ubytování v těsné blízkosti zahrady plné ovocných stromů. Ochotný personál vás uvítá už v přístavu.

Bed and breakfast

Ubytování umístěné pět minut chůze od centra hlavního města. Opět lze vyzdvihnout zdejší personál.

1. O ostrově Brava

Ostrov Brava se nachází v jižní části Kapverdského souostroví. Jeho název lze do portugalštiny přeložit jako šílený nebo divoký. Možná tím odkazuje na svoji přírodu, ke které neodmyslitelně patří také jeho hornatý povrch. Má za sebou však i zajímavou historii.

Ačkoliv je ostrov obydlený od 40. let 16. století, počet jeho obyvatel se výrazně zvýšil v roce 1675. Tehdy na ostrově Fogo vybuchla sopka, kvůli které muselo spoustu obyvatel ostrov opustit. A domov nalezli právě zde, na ostrově Brava. Po dlouhou dobu zde byl největším přínosem pro ekonomiku lov velryb, dnes je nejdůležitějším zdrojem příjmů zemědělství.

Jaká místa navštívit?

O tom, kam by měly na ostrově Brava směřovat vaše kroky, jsme rozhodli za vás. Vybrali jsme ta nejzajímavější a nejkrásnější místa na ostrově. Díky tomu, že jeho podnebí není až tolik suché, se vám ukáže s celou svou nádhernou květenou a fascinující přírodou.

Zátoky

O ostrově Brava je známo, že není zrovna místem pro plážové povaleče. Oproti ostrovům Sal a Boa Vista, které jsou navštěvovanější a jejich pláže atraktivnější, láká spíše příznivce aktivní turistiky. Při svých túrách možná nejednou narazíte na malebné zátoky, které patří na ostrově k nejvyhledávanějším místům. Za nejkrásnější z nich je považována Fajã d’Agua.

Zátoka Fajã d’Agua se stala synonymem pro bezpečný úkryt před rozbouřeným mořem. Zdejší útesy chrání stejnojmennou vesničku před vysokými vlnami, a proto se zde před nepřízní počasí ukrývá nejedna loď. Je ikonickým a klidným místem, kde se můžete i vykoupat. Až do roku 2004 zde bývalo i malé letiště pro vnitrostátní lety.

Pozornost si zaslouží i další zátoky na ostrově. Často jsou vyzdvihovány také Furna, Anciăo a Somo. První zmíněná je zároveň důležitým přístavem, který spojuje tento ostrov s ostrovy Fogo a Santiago. V 80. letech minulého století se tudy prohnala bouře, jejíž vlny pohřbily několik lodí i domů. Přístav byl opraven v roce 2000 a od té doby opět funguje.

Vila Nova Sintra

Městečko Vila Nova Sintra není se svými 1500 obyvateli nijak rozlehlé, i to mu ale stačilo na to, aby se stalo hlavním městem ostrova Brava. Pokud se budete poohlížet po ubytování na tomto ostrově, pravděpodobně se vám poštěstí najít právě tady. Ačkoliv není turismus na ostrově příliš rozšířený, je možné zde najít pár penzionů a menších hotelů, kde vás ubytují.

Historické centrum tohoto města usiluje o zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Slávu městečku přinesl kapverdský spisovatel Eugénio Tavares. Jeho pomník se nachází přesně vedle domu, ve kterém žil. Ten je v současnosti muzeem. Na náměstí naproti bance je k vidění zástupce vzácného dračího stromu. Ve městě je také několik kostelů.

Monte Fontainhas

Ostrov Brava je bohatý na zeleň a daří se zde také zemědělství. Místní pěstují kávu, cukrovou třtinu, banány, kukuřici či sladké brambory. Kromě toho, že je poměrně hojně zarostlý, je také dost hornatý. Díky tomu se zde velké oblibě těší také horská turistika, která vám dá možnost zažít ostrov z relativně velké výšky a prohlédnout si jeho nejhezčí místa z jiné perspektivy.

Nejvyšší horou tohoto ostrova je Monte Fontainhas. Nad mořem se tyčí ve výšce 976 metrů, což lze u nás přirovnat například k túře po vrcholu Velká Javořina v Bílých Karpatech. Pravděpodobně netřeba zmiňovat, jak úchvatné výhledy se vám mohou naskytnout. Jedná se o horu vulkanického původu, což je fenomén, který se objevuje na celých Kapverdách.

Vinagre

Místem s možná trochu nečekaným prvkem je menší vesnička Vinagre. Nachází se ve východní části ostrova, přibližně 3 kilometry východně od hlavního města Vila Nova Sintra. Oním zajímavým prvkem je minerální pramen Nascente do Vinagre, který zde vyvěrá. Díky tomuto prameni se do již zmíněného městečka Furna dostává pitná voda.

Kulturní události a svátky

Podobně, jako je tomu u zbytku Kapverd, i ostrov Brava se několikrát do roka stane místem konání nejrůznějších akcí. Obvykle je spojuje náboženská tematika. A také to, že se na ně velice často vrací Kapverďané, kteří ostrovy opustili kvůli práci v zahraničí. Celý ostrov je pak místem opětovných setkání, veselé nálady, dobrého jídla a pití a v neposlední řadě hudby.

Mnohem vážněji než u nás se na ostrově Brava přistupuje k oslavám 6. ledna, kdy se slaví Den tří králů. Svátek svatého Antonína dne 13. června odstartuje slavnosti Junitas. Patronem ostrova je Jan Křtitel, jehož svátek padl na 24. červen. Tento svátek je pravděpodobně tím nejdůležitějším. Celé náboženské veselí a oslavy vrcholí na konci září.

Jak se dostat na ostrov Brava?

Některé z Kapverdských ostrovů (Sal, Boa Vista, São Vicente a Santiago) disponují letištěm pro mezinárodní lety. Další ostrovy mají letiště pro vnitrostátní lety mezi ostrovy. Ostrov Brava bohužel nemá ani jedno. Ačkoliv zde letiště bývalo ve městě Fajã d’Agua, bylo později zrušeno. Důvodem pro jeho zrušení byl silný vítr, který se zde velice často vyskytuje.

Dnes je možné se na ostrov Brava dostat lodí, která vyplouvá z ostrova Fogo. Vzdálenost mezi ostrovy není velká a loď ji překoná za pouhou hodinu. Na těchto stránkách se dozvíte přesné časy odjezdu lodí spolu s dalšími dostupnými spojeními. Nabízí se tedy možnost přicestovat vnitrostátním letem na ostrov Fogo a odtud pak lodí pokračovat na ostrov Brava.

Pokud byste přicestovali mezinárodním letem na ostrov Santiago, můžete si odsud zajistit trajekt přes Fogo až na ostrov Brava. V tomto případě trvá cesta zhruba 6 hodin.

2. Kde se ubytovat na ostrově Brava?

Dostat se na ostrov Brava s českou cestovní kanceláří se zdá být i po dlouhém hledání nemožné. A nejspíš tomu tak nebude jen v případě českých cestovek. Není nijak turisticky vytížený. Díky tomu si však mohl tento ostrov květin zachovat svůj netknutý charakter, který udržuje „pár“ místních. Při cestě sem nám nezbývá než tuto jeho vlastnost respektovat.

To, že na tomto ostrově prakticky neexistuje turismus, znamená, že ani není potřeba zde stavět hotely a resorty. Pár penzionů se zde ale přeci jen najde, a tak není problém na tomto místě strávit noc. Většina z nich se nachází v hlavním městě Vila Nova Sintra. Ruku v ruce s penziony jdou restaurace a menší obchůdky, které v tomto městě naleznete také.

Ubytování jsme jako již tradičně hledali přes oblíbený Booking. A rychle se nám potvrdily výše napsané řádky. Na celém ostrově se nám zobrazily pouze ubytovací zařízení v hlavním městě. Všechna mají nadprůměrně dobrá hodnocení, a proto nebylo tak složité z nich vybrat tři nejzajímavější. Našimi tipy si klademe za cíl vám usnadnit vaše rozhodování.

Nejlepší ubytování na Brava

Hotel Cruz Grande-Brava

Hotel Cruz Grande-Brava - brava

Lokalita: Vila Nova Sintra
Typ ubytování: hotel

Hotel Cruz Grande-Brava figuruje na našem seznamu z toho důvodu, že mezi vybranými ubytováními mělo nejvíce hodnocení. Což znamená, že je z nich také nejoblíbenější. A svědčí o tom i hodnocení 8,3, které takto vysoko vyšplhalo zejména díky přátelskému a ochotnému personálu. Na výběr máte z obyčejných pokojů, pro náročnější jsou připraveny apartmány.

Ubytování na Bookingu se mohou zapojit do věrnostního programu webu, který se nazývá Genius. Pro vás to znamená například výhodnější ceny. Ty si ale musíte zasloužit pravidelnými rezervacemi přes Booking. Proč o tom mluvíme? Protože toto ubytování to nabízí. Stejně tak, jako vám nabízí pomoc s organizací transferu na letiště (každému).

V okolí hotelu je několik restaurací, které můžete navštívit a ochutnat místní speciality. Kladně hodnocená je také lokalita hotelu, která vám umožňuje poznávat různá zákoutí hlavního města. Pokud se rozhodnete zapůjčit si automobil, můžete ho u hotelu pohodlně zaparkovat. Zapůjčený vůz vám umožní objevovat během pobytu celý ostrov.

Tento tříhvězdičkový hotel v hlavním městě si vás získá příjemnou atmosférou a pohodovým personálem, díky kterému bude pobyt v naklizených pokojích ještě o mnoho lepší.

Villa Vicente

Villa Vicente - brava

Lokalita: Vila Nova Sintra
Typ ubytování: bed and breakfast

Další možnost ubytování v hlavním městě ostrova Brava představuje Villa Vicente. Zde se vyšplhalo hodnocení téměř na 9 z 10 a my jsme z recenzí hostů rychle pochopili, proč tomu tak je. Začít můžeme hned u přivítání v přístavu, kde vás personál penzionu uvítá a převeze na místo. Menší rodinný penzion umožňuje přistupovat ke každému hostu individuálně.

K ubytování náleží terasa a pokoje vás uchvátí svými výhledy do zahrady nebo do hor. Hned po příjezdu vám tak bude jasné, kam budou vaše první kroky na ostrově směřovat. A když se vrátíte z náročné túry, bude vás na recepci opět vítat usměvavý personál, který je zde nepřetržitě. Díky tomu máte jistotu, že vám v případě nenadálé situace vždy někdo pomůže.

Ostrov Brava je malý, město Vila Nova Sintra ještě menší. Personál vám poradí s tím, jak se co nejjednodušeji dostat na druhou stranu ostrova a objevovat další jeho části. Pravděpodobně vám pomohou zařídit místní taxi službu. Z hlavního města je to jen pár kilometrů k nejkrásnějším zátokám na ostrově, které by měl vidět každý, kdo sem přijede.

V přilehlé zahradě můžete obdivovat ovocné stromy s banány či papájou. Ubytování sice není součástí programu Genius, zavázalo se ale usilovat o udržitelný způsob cestování.

Residensia Ka Denxu

Residensia Ka Denxu - Brava

Lokalita: Vila Nova Sintra
Typ ubytování: bed and breakfast

Ubytování na ostrově Brava mají podobný charakter i hodnocení a v mnohém se od sebe neliší. I ceny se zdají být nastavené na podobných úrovních. V recenzích se často kladně hodnotí podobné vlastnosti – čistota, lokalita a personál. Obvykle vše na jedničku. Zdá se, že místní si hostů velmi váží a díky absenci masového turismu si s nimi utvářejí pěkné vztahy.

U ubytování Residensia Ka Denxu tomu opět nebylo jinak. Hodnocení 8 z 10 reflektuje spokojenost hostů, kteří vyzdvihují přístup personálu, čistotu pokojů, ale i poměr ceny a kvality nabízených služeb. Ceny se většinou pohybují kolem 1 400 Kč na noc. V tomto ubytování máte možnost zvolit mezi dvoulůžkovým a jednolůžkovým pokojem.

Pokud zvolíte toto ubytování, budete bydlet zhruba 5 minut chůze od centra hlavního města. Jeho nejkrásnější místa tak můžete mít opravdu velmi blízko. A jelikož se jedná o hlavní město, i možnost sehnání odvozu na vzdálenější místa na ostrově tak bude jednodušší. I odsud však můžete podnikat aktivní turistiku. V okolí se nachází několik restaurací.

Přímo v ubytování můžete využít možnosti nabízených snídaní. Domluvíte se zde anglicky, španělsky a portugalsky a můžete čerpat i výhodnější ceny z programu Genius.