Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
>

Ostrov Fogo

Každý z Kapverdských ostrovů je něčím specifický. U ostrova Fogo je to jeho ohnivý charakter, který je dán přítomností činné sopky. Podle své povahy také získal svůj název. Fogo totiž v portugalštině znamená oheň. I tak se sem můžete vydat na dovolenou.

São Filipe

Krásné ubytování uprostřed přírody, ve kterém vás uvítají milí hostitelé a výtečné snídaně.

São Filipe

Pokoj s balkónem a výhledem na město, do něhož máte navíc zajištěný bezplatný transfer.

Portela

Ubytování přímo pod sopečnou horou Pico do Fogo, na které se můžete věnovat pěší turistice.

1. O ostrově Fogo

Na rozdíl od ostrovů Sal a Boa Vista patří Fogo do skupiny Sotavento, tedy Návětrných ostrovů. Se svými téměř 40 000 obyvateli je čtvrtým nejlidnatějším ostrovem Kapverd a logicky tedy i jeden z trvale obydlených. Podobně jako Santiago má i tento ostrov svá „nej“.

Nachází se na něm stratovulkán Pico do Fogo, který je s výškou přesahující 2 800 metrů nejvyšším vrcholem celého souostroví. Vlhkost je zde o něco vyšší než na zbytku ostrovů, a tak se zde poměrně daří hospodářství. Ostrov Fogo je největším vývozcem kávy Mosteiros. Kávovníky zde rostou v nadmořské výšce okolo 1 200 metrů, což přispívá k vynikající kvalitě této kávy. Káva Mosteiros je známá pro svou jemnost, delikátní chuťové tóny, nízkou kyselost a plnou chuť. Podobně jako kávě se zde daří i vínu, které dokonce nabylo celosvětového významu.

Jaká místa navštívit?

Kapverdské ostrovy jsou lákavé jako celek. Neuděláte chybu, ať už se vydáte kamkoliv. Pokud budou vaše kroky směřovat na ostrov Fogo, hodilo by se znát pár míst, jejichž návštěva vám dá možnost si udělat představu o tom, jaký je zbytek ostrova. Tak hurá na ně!

Pico do Fogo

Bezpochyby největším lákadlem ostrova je Pico do Fogo. Jedná se o nepřehlédnutelný stratovulkán, který je zároveň nejvyšším vrcholem celých Kapverd. Pojem stratovulkán označuje sopku, která vznikala postupným vrstvením lávy a různých hornin. Tento typ sopek se vyznačuje příkrými svahy a střídáním klidového a aktivního období sopečných erupcí.

Jak jsme již zmiňovali, jedná se o činnou sopku. Naposledy o sobě dala vědět v roce 2014, tehdy k události došlo poprvé od roku 1995. Ostrov se zahalil do dýmu a začaly rozsáhlé evakuace stovek osob. Láva se dotkla několika obcí na ostrově. I když se v takové situaci nedoporučuje na Fogo cestovat, ostatní ostrovy zůstávají bezpečné a otevřené turistům.

Hora sopečného původu Pico do Fogo je v klidovém období oblíbeným cílem turistů, kteří míří na tento ostrov. Aby taky ne, je to úchvatná podívaná. K sopce náleží ještě menší kráter zvaný Pico Pequeno. I ten je vyhledávaným místem pro turistiku. Události minulých let jsou zde všudypřítomné. Procházet po zaschlé lávě je něco, co jen tak někde nezažijete.

Národní park

Národní park na ostrově Fogo nás vrací zpět k již zmiňované sopce. Rozkládá se totiž kolem ní a v jejím bezprostředním okolí. Právě ona lávová pole, která zde po erupcích zůstala, jsou součástí tohoto národního parku. Procházka po tomto nezvyklém prostředí ve vás zanechá něco nepopsatelného, co ve vás bude doznívat ještě během cesty zpět domů.

Součástí národního parku ostrova je také menší vesnice Chã das Caldeiras. Její poloha v nitru kaldery způsobila, že se jí erupce roku 1995 nenávratně dotkla a způsobila šrámy, které jsou viditelné dodnes. Stojí zde jen velmi málo staveb, mezi nimi například obchůdek, restaurace či pár domů místních obyvatel. Ti se na tomto místě živí převážně pěstováním vína.

São Filipe

Hlavní město ostrova Fogo se nazývá São Filipe. Žije zde zhruba čtvrtina obyvatel celého ostrova. I zde na vás dýchne minulost, tentokrát v podobě původních domů portugalských kolonistů, kteří zde žili. Za procházku stojí zejména historické centrum městečka, kde se přesvědčíte o tom, že život tehdejších otroků nebyl ničím, co bychom si dnes přáli zažívat.

Pobřeží města lemují pláže pokryté černým pískem. Při návštěvě São Filipe nevynechejte rozhlednu Miradouro da Aguadinha. Pokud počasí dovolí, uvidíte z ní dalších z Kapverdských ostrovů – ostrov Brava. Jestliže se do města vydáte na konci dubna, zažijete festival Bandeira de São Filipe, při kterém se celé město rozezpívá a roztančí.

Mosteiros

Ostrov Fogo má pochopitelně více měst, a jedním z nich je také Mosteiros. Nachází se na pobřeží, zhruba 24 km od hlavního města São Filipe. Známé je především díky kávě, která se pěstuje v celé oblasti ve velkém. Ročně to dělá přibližně 100 tun. Pěstuje se v nadmořských výškách 350 až 1300 m.n.m. a díky tomu může profitovat z přítomnosti vulkanické půdy.

Pokud se vydáte do oblasti Mosteiros, určitě neminete pytle s kávou ani možnosti její ochutnávky. Káva pěstovaná na ostrově se nazývá Café de Fogo a na její počest je ve městě i muzeum. Možná nakonec ochutná i ten, kdo kávu běžně nepije. Na ulicích totiž narazíte na nejednu kavárnu nebo pouliční malbu, která znázorňuje kávová zrnka nebo šálek kávy.

Monte Velho

Vracíme se k přírodě, kterou má ostrov Fogo bezpochyby nezapomenutelnou. V souvislosti s oblastí národního parku bychom měli zmínit ještě Monte Velho. Jedná se o eukalyptový les s nádhernými a místy i obrovskými stromy, na které budete užasle koukat. Hlavně po procházce po zbytku ostrova, který je jinak kvůli přítomnosti sopky poměrně vyprahlý.

Concelho dos Mosteiros

Abychom seznam tipů na přírodu a města něčím „rozbili“, přidáváme kulturní záležitost. Tou je 13. květen, kdy se každoročně slaví den patronky Concelho dos Mosteiros. Na tuto událost se sjíždějí obyvatelé z celého ostrova, ale i z ostatních ostrovů. Jedná se o populární svátek s náboženskou tematikou. Ani během něj se nezapomíná na pití dobré kávy a místního vína.

Jak se dostat na ostrov Fogo?

Čtyři Kapverdské ostrovy mají mezinárodní letiště. Jedná se o ostrovy Sal, Boa Vista, São Vicente a Santiago. Ostrov Fogo mezi nimi bohužel nefiguruje. Neznamená to ovšem, že byste se na něj letecky nedostali. V hlavním městě São Filipe se nachází letiště, slouží však výhradně pro vnitrostátní spoje. Letů navíc není mnoho a poměrně rychle se vyprodají.

Mnohem lepší spojení na ostrov Fogo zajišťují trajekty. Tedy, mnohem je možná až příliš silný výraz. Vyplouvá se pouze z města Praia na ostrově Santiago. Nezapomeňte si přibalit knihu nebo sluchátka, cesta z ostrova Santiago na Fogo může trvat až 6 hodin. Cena za jízdenku se pohybuje kolem 600 Kč. Dostupná spojení a časy odjezdů lze zjistit zde.

2. Kde se ubytovat na ostrově Fogo?

Pokud se rozhodnete na ostrov Fogo vydat pouze na jednodenní výlet, pak pro vás otázka ubytování nebude důležitá. Možná jste se ale rozhodli na Kapverdy odcestovat na delší dobu, projet všechny jeho ostrovy a ještě na nich strávit několik dní. Čím menší ostrov, tím je náročnější najít vhodné ubytování. Inspirovat se můžete například naším výběrem hotelů níže.

Pro vyhledání ubytovacích zařízení jsme využili Booking. Na celém ostrově se nám objevilo dostupných pouze několik málo ubytování, bez problému však mezi nimi vyberete. Není žádným překvapením, že ubytování jsou dostupná v hlavním městě São Filipe. Vedle něj ovšem figuruje také město Portela, které bychom vám rádi ještě krátce představili.

Portela je malé městečko na okraji národního parku Fogo nedaleko Chã das Caldeiras. Tato unikátní destinace pro vás může být výchozím bodem při túrách po národním parku. Z oblasti dohlédnete na špičku sopky Pico do Fogo, která vás svým majestátním vzezřením naláká k tomu, aby bylo těch túr během pobytu na tomto ostrově co možná nejvíce.

Nejlepší ubytování na Fogo

La Fora Ecolodge

Hotel La Fora Ecolodge - fogo

Lokalita: São Filipe
Typ ubytování: hotel

La Fora Ecolodge je hotel s hodnocením 9,4 z 10. O jeho kvalitě svědčí více než 120 hodnocení od cestovatelů z různých koutů světa, převážně pak z Evropy. Nejčastěji si pochvalují jeho polohu, vybavenost a design ubytování, výtečné jídlo, ochotný personál a celkový dojem z místa. Pojďme se na tyto jednotlivé prvky teď podívat trochu blíže.

Poloha hotelu udělala návštěvníkům radost díky tomu, že je obklopený přírodou. Je zasazený do nezapomenutelné krajiny a vaše pocity ještě umocní západy slunce. Pokoje jsou čisté a disponují terasou s výhledem do okolních lesů a hor. V ceně za pokoj je také bohatá snídaně, přičemž personál se bude snažit maximálně vyhovět vašim stravovacím návykům.

Cestu na dosud neznámé místo může doprovázet strach, koho na ní potkáme. V případě tohoto ubytování se nemusíte bát. Majitelé i veškerý personál udělají maximum pro to, abyste se během svého pobytu cítili královsky. Na recepci pro vás bude neustále někdo k dispozici. Na hotelu se domluvíte anglicky, francouzsky a samozřejmě také portugalsky.

Ve městě São Filipe i jeho okolí se můžete věnovat turistice. Můžete si také zařídit taxi, které vás odveze nejen k tomuto hotelu, ale také do nejzajímavějších míst v jeho okolí.

Chez Albino Guest House

Hotel Chez Albino Guest House - fogo

Lokalita: São Filipe
Typ ubytování: prázdninový dům

Ubytování Chez Albino Guest House jsme do našeho seznamu zařadili z toho důvodu, že nás oslovilo svým poměrem ceny vůči kvalitě. Ubytováni budete v prázdninovém domku v hlavním městě São Filipe, 200 metrů od městské pláže. Každé ráno se můžete pozdravit s okolním světem na balkóně, ze kterého se vám naskytne výhled na probouzející se město.

Prázdninový domek disponuje TV i vybavenou kuchyní s lednicí, kávovarem či minibarem. Kvůli tomu sem ale pravděpodobně nepojedete. Jeho výhodná poloha přímo ve městě zajistí, že budete mít vše důležité poblíž. Na letiště jsou to dokonce pouhé 2 km. Váš komfort bude o to vyšší, až zjistíte, že pro vás ubytování zajistí bezplatný letištní transfer.

Podobně jako u ostatních ubytování, i zde se domluvíte anglicky, francouzsky a portugalsky. Personál (tím je rodina, které dům patří) vám mile rád poradí s místy, která můžete ve městě nebo jeho okolí navštívit a jak. Ostrov není velký, i tak by se ovšem hodilo zvážit pronajmutí automobilu. Národní park Fogo je totiž z tohoto místa vzdálen zhruba 16 km.

Hodnocení tohoto ubytování se vyšplhalo na 8,3 z 10. Je to zejména díky ochotným a nápomocným hostitelům. Podobně kladné hodnocení si zasloužily výborné snídaně.

Casa Marisa 2.0

Casa Marisa 2.0 - fogo kapverdy

Lokalita: Portela
Typ ubytování: pokoje a bungalovy

V těsné blízkosti vesničky Chã das Caldeiras se nachází jedna její menší část, které se říká Portela. A právě zde, uprostřed ničím a nikým nerušené krajiny, se nachází skromné ubytování Casa Marisa 2.0. Na Bookingu se jedná o jednu z nejoblíbenějších variant v této oblasti. Svědčí o tom i vysoké hodnocení, která si toto ubytování udrželo při více než 200 recenzích.

Na hosty udělal dojem v podstatě každý z hodnocených parametrů. Pokoje na vás dýchnou pohodlím, kvalitním vybavením i čistotou. Stejně tak si hosty získal i pracovitý a milý personál. Při hodnocení nejspíš vzali v potaz i neméně fascinující lokalitu. Ubytování se totiž nachází v těsné blízkosti místní sopky. Z pokojů máte výhled na tuto dechberoucí krásu kolem.

Během svého pobytu budete mít v ceně snídaně, které jsou dle hodnocení rovněž velice chutné. Místo je perfektním výchozím bodem pro turistiku. Může se ale stát, že budete mít línější den a nebude se vám chtít chodit, raději byste se projeli na kole. Pak si na ostrově půjčte automobil a využijte bezplatného parkoviště v rámci ubytování.

Za poplatek vám ubytování zajistí letišní transfer. Problém není ani s ubytováním vašich zvířecích miláčků, které vezmete na cestu s sebou. Samozřejmostí jsou rodinné pokoje a Wi-Fi.

Co dělat na Fogo?

Na ostrově Fogo se nachází aktivní sopka Pico de Fogo s vrcholem téměř 3 kilometry. Je to jeden ze 7 přírodních divů Kapverdských ostrovů a nabízí impozantní krajinu kolem kráteru. Kromě návštěvy sopky můžete v Chã das Caldeiras ochutnat místní vysoce kvalitní víno. Jedná se o malou komunitu s přibližně 700 obyvateli v žijících v kráteru sopky. Za návštěvu stojí i město São Felipe, které vám nabídne například muzeum Casa de Memória nebo kostel Igreja Nossa Senhora da Conceição.