Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí Světaznalec.cz - dovolená, studium a práce v zahraničí
Menu
Světaznalec » Evropa » Turecko

Alanya

Alanya je středně velké město, které tvoří východní okraj takzvané Turecké riviéry. Dříve slavné a význačné město dnes poněkud, k jeho škodě, ničí turismus. Bohužel, kromě historických památek si Alanya ze svých tradic nezachovala mnoho. Veškeré dění ve městě se podřizuje turistickému ruchu, ze kterého dnes město žije především. Na druhou stranu díky tomu nabízí Alanya dokonalé zázemí i těm nejnáročnějším zahraničním návštěvníkům. Se službami a vybaveností tak zde budete nejspíš spokojeni.

3 km od Alanye

Hotel ležící ve vzdálenosti 30 m od pláže. Na pláži se mísí písek s oblázky.

2 km od Alanye

Ubytování 50 m od Kleopatřiny pláže. Na hotelu čeká wellness centrum.

2 km od centra Alanye

Hotel ve vzdálenosti 100 m od pláže. Centrum města je vzdálené cca 2 kilometry.

1. O Alanyi

Přestože není Alanya tak metropolitní a tolik oblíbená jako Antalya, své příznivce si jistě najde. I zde je skvělé zázemí pro turisty. Ostatně, turistický ruch je hlavní průmysl, ze kterého toto město těží. Ať už se rozhodnete strávit zde opravdu horké léto nebo dáte přednost poněkud mírnějšímu jaru či podzimu, nudit se zde jistě nebudete. Alanya nabízí zázemí jak pro rodiny s dětmi, které zde najdou spoustu zábavy, tak i pro seniory. Ti mohou využít množství lázní, které jsou ve městě velmi oblíbené. A pokud vás poněkud provinční Alanya omrzí, můžete si udělat výlet do živější Antalye, která se odsud nachází pouhých 120 km.

Podle Heródotových zápisů začala migrace na poloostrov Alanya po skončení Trójské války. Samotné město bylo založeno 200 let př. n. l.  osadníky z ostrova Aegean. Díky své výhodné poloze a úrodné půdě však bylo místo osídleno v té době již několik tisíc let.

Svého prvního jména se však město dočkalo až v období římské říše, kdy se mu říkalo Korakesion. Jméno města se v průběhu staletí mnohokrát změnilo podle toho, kdo právě oblasti vládl. Alanyí bylo nazváno podle sultána Alanya Alaaddina Keykubata, který město ve 13. století dobyl a nechal zde vystavět loděnici a obrovskou pevnost.  V roce 1471 se stala Alanya součástí Osmanské říše a stala se tak oficiálně tureckým městem.

Antalya je opředena mnoha legendami, které se váží jak ke královně Kleopatře, tak k pirátské minulosti. Podle pověstí se na ostrově dokonce ukrývá pirátský poklad.

Alanya Turecko Světaznalec

2. Koupání – pláže a koupaliště

Alanya má poměrně velký výběr pláží, z toho jsou některé oceněny dokonce Modrou vlajkou. Takové pláže si musí tuto prestižní známku zasloužit nejen čistou vodou, ale i upraveností a čistotou pláže a vynikajícími službami pro své návštěvníky.

Kleopatřina pláž je nejznámější a nejvyhledávanější pláží Antalye. Získala ocenění Modrá vlajka. Jedná se o písečnou pláž, kde přechod do moře tvoří oblázky. Pro rodiny s dětmi nebo nepříliš dobré plavce doporučujeme spíše východní stranu pláže, kde je vstup do moře opravdu pozvolný. Na pláži je plná vybavenost, v blízkosti je i krásná promenáda plná restaurací a kaváren, kde se můžete občerstvit. Kleopatra nabízí i mnoho sportovního vyžití včetně několika venkovních posiloven.

Pláž Damlatas je na východ od pláže Kleopatra, na kterou volně navazuje. Tato pláž je velmi vhodná pro rodiny s dětmi a doporučujeme ji i pro invalidní návštěvníky. Zejména její opravdu pozvolný vstup do vody ocení obě skupiny návštěvníků. Pláž nabízí kromě sportovních aktivit i slunečníky a lehátka.

Alanya koupání a pláže

Pláž Keykubat je, stejně jako ostatní pláže v Alanyi, velmi dobře dostupná veřejnou dopravou. Také tato pláž má ocenění Modrá vlajka. Některé úseky pláže jsou volně přístupné, jiné placené. Pláž je písčitá, přechod do möře mohou tvořit oblázky. V nabídce je zde opravdu pestrý výběr vodních sportů a jiných sportovních aktivit.

Pláž Portakal (Oranžová) opět navazuje na předešlou pláž Keykubat. Na této pláži najdete i útesy, kde je ideální místo ke šnorchlování a pozorování podmořského světa. Oranžová pláž nabízí množství sportovních aktivit, jsou zde i posezení a dobře udržované cyklostezky. V blízkosti najdete i restaurace  a kavárny, kd se můžete občerstvit.

3. Příroda

Ani v okolí Alanye se nudit nebudete, Kdo netouží po povalování na pláži a raději poznává jiné přírodní krásy, jistě si v Alanyi přijde na své.  V nabídce cestovních kanceláří je mnoho výletů, které za poznáváním přírodních krás můžete absolvovat. Díky dobré místní dopravní infrastruktuře se hravě dostanete kamkoliv i na vlastní pěst.

Kaňon Sapadere můžete navštívit půjčeným autem nebo si objednat výlet v karavaně offroadů. Dostanete se tak do soutěsky s vodopády a křišťálovou, avšak velmi chladnou vodou. V jezírku se dá dokonce koupat. V místě můžete navštívit i krápníkovou jeskyni. Pokud využijete možnosti celodenního výletu, je v ceně i oběd. Pěší cesta vede po lávce podél skalní stěny. V místě je i možnost občerstvení a toalety.

Pokud toužíte po klidu a relaxu v přírodě, ale nechcete absolvovat náročnou túru nebo obětovat na výlet celý den, ideálním kompromisem pro vás budou Alanyjské zahrady. Tento park se nachází přímo v centru Alanye a kromě množství nádherných kvetoucích stromů, keřů a květinových záhonů zde naleznete i lavičky k odpočinku a velký výběr stánků s občerstvením.

Jeskyně Dim naleznete v horách u Antalye. Můžete využít jak místní autobusovou dopravu, kdy budete muset ještě kousek cesty absolvovat pěšky, nebo využít nabídku road safari. Jeskyně je poměrně malá, ale nádherně nasvícená a plná krápníků, které mají své kouzlo.  Ideální je spojit výlet i se zastávkou na řece Dimcay. Mimo návštěvy čajovníkových plantáží a několika originálních restaurací se zde můžete i vykoupat. Voda má však jen okolo deseti stupňů. I v horkém dni si nezapomeňte na návštěvu jeskyní přibalit teplejší svršky, je zde opravdu chladno.

Alanya příroda

4. Kam na výlet v Alanyi

Hrad Alanya

Hrad Alanya navazuje na městské hradby. Můžete se k němu udělat poněkud delší, ale zajímavou procházkou z přístaviště, nebo využít lanovku. V okolí hradu je mnoho možností nákupu suvenýrů i občerstvení. Zejména večer je to skvělý zážitek. Vidíte pod sebou celé rozsvícené město a nasvícený je i hrad, hradby a červená věž. Hrad pochází ze 14. století a stojí na kopci vystupujícím z moře.

Přístav

Přístav Iskele je důležitým místem ve městě. Ve večerních hodinách se stává srdcem zábavy, kam se stahuje celá Alanya. Součástí přístavu je historická loděnice z 13. století, kde Seldžukové kotvili své galéry. Má pět vstupů a hloubka zde může být až 40 metrů. Pokud nejste přílišným nadšencem do takových staveb, určitě pro vás bude zajímavá jen prohlídka z lodi při okružní jízdě. Můžete se odtud projít až k majáku.

Červená věž a Staré město

Kdo v Alanyi nenavštívil Červenou věž, jako by zde nebyl. Z přístavu k ní vede nádherná vycházka městem. Samotná věž je vevnitř velmi zdařile zrekonstruovaná a ukrývá i muzeum. Původně sloužila ke střežení a obraně Alanye i jako nádrž na vodu. Z věže je úchvatný výhled na mohutné městské hradby i do okolí. Staré město se může stát součástí vaší okružní procházky. Naleznete zde krásné kamenné domy.

Další zajímavá místa

Přímo v Alanyi:

V Alanyi můžete navštívit i Archeologické muzeum. Překvapí vás jak velmi nízkým vstupným, tak množstvím zajímavých exponátů přímo z Alanye a blízkého okolí.

Výlety do okolí:

Romantici i cestovatelé, kteří mají v oblibě historii, jistě ocení výlet do nedalekého města Side, kde si dávali romantická dostaveníčka již Antonius s Kleopatrou. V místě naleznete mnoho historických památek zejména z období antiky. Výlet můžete využít i k návštěvě místních okouzlujících písečných pláží.

Nedaleko Side se nachází další starověké město. Aspendos, kromě jiných antických památek, nabízí i unikátní návštěvu starého amfiteátru, který si stále zachováv jedinečnou akustiku. Pořádají se zde jak divadelní vystoupení pod širým nebem, tak koncerty různých  žánrů.

Pokud vás poměrně malé město Alanya začalo nudit a chcete si užít ruch a kouzlo velkoměsta, doporučujeme výlet do nedaleké Antalye. Toto milionové město nabízí množství kulturních zážitků a nepřebernou nabídku aktivit,obchodů a můžete navštívit i vyhlášený Antalyjský bazar.

Další zajímavé výlety můžete absolvovat pod záštitou Get Your Guide.

5. Sportovní a adrenalinové aktivity

Kromě obvyklých vodních sportů, které nabízí velké pláže, můžete absolvovat i kurzy potápění. V Alanyi je možné si objednat kurz podle vašich dosavadních zkušeností. Pořadatelé vás vyzvednou u hotelu a v ceně je celodenní instruktáž a potápění včetně obědu.

Na pláži Kleopatra nabízejí také tandemový paragliding. Před samotným letem dostanete instruktáž od zkušeného lektora a potom si užijete let v tandemu nad touto nádhernou pláží, asi 800 metrů nad hladinou moře, s výhledem na pohoří Taurus.

Alanyjský jezdecký klub, který se nachází asi 30 minut od města vám nabízí romantickou projížďku s průvodce do starověkého města Seydra. Na koních se dostanete až nad město, odkud budete mít skvělý výhled na celou Antalyi. Ideální jako romantický výlet pro dva.

Trochu více adrenalinu, který ocení i starší děti (nad 10 let) vám dopřejí instruktoři v kaňonu Koprulu na řece Kopru. Zde můžete absolvovat dvě raftingové trasy. Jednu klidnější v hlubokém kaňonu s teplou, pomaleji tekoucí vodou. Druhá trasa vede mezi zalesněnými břehy, proud je dravější a voda ne tak teplá.

Alanya sportovní aktivity

6. Aktivity pro děti

Nejen děti uchvátí návštěva parku Sealanya. Toto místo je unikátní kombinací mořského akvária a akvaparku. Máte možnost se zde potápět se žraloky, tropickými rybami, shlédnout vystoupení s delfíny a také se s nimi vyfotit nebo si i zaplavat.  K dispozici jsou i restaurace a dětský bazén s různými atrakcemi.

Jako správní piráti se můžete cítit vy i vaše děti. Výprava na korábu Baba Yacht kolem poloostrova, improvizovaná pirátská bitva na přídi, skákání z korábu do moře a koupání a prohlídka pobřeží. To vše nabízí vyhlídková jízda na replice pirátské lodi.

Pro děti i dospělé, kteří milují chlupaté mazlíky, bude park Kedi Evi přímo balzámem na duši. Tenhle kočičí park se nachází přímo v Antalyi. Můžete se procházet parkem a obdivovat a mazlit kočičky a koťata, která zde žijí.

7. Noční život v Alanyi

Klub Summer Garden si oblíbí všechny věkové kategorie návštěvníků. Tato jedinečná diskotéka pod širým nebem v nádherné zahradě zaujme už svým designově vyšperkovaným prostředím. Číšníci obsluhují po celé diskotéce, takže vás minou otravné fronty u baru. Kromě fantastické hudby návštěvníci oceňují i skvělou obsluhu a čistotu tohoto podniku.

Crazy Horse je podnik se skvělou hudbou a údajně nejlepšími barmany v celé Antalyi. Kromě výběrové hudby a nepřeberné nabídky míchaných drinků za příznivé ceny se zde i výborně najíte. Kromě klasické místní kuchyně nabízí i výbornou pizzu nebo třeba sushi.

Black Horse se nachází přímo ve středu města. Kromě skvělé hudby vás jistě potěší opravdu milá, pozorná a příjemná obsluha. Nabíádku různých alkoholických i nealkholických nápojů a drinků doplňuje  bohaté menu místní restaurace.

8. Počasí v Alanyi

Alanya se nachází na Turecké riviéře v mírném středomořském pásu. Tomu odpovídá i počasí. Léta jsou zde horká a suchá.  Sezóna koupání zde trvá v podstatě od dubna do listopadu. Přestože jsou leden a únor velmi deštivými měsíci, je Alanya navštěvována často po celý rok. Nejtepleji je zde však od července do září, což je i nejlepší doba na koupání. Průměrná teplota v této době je zde 31℃.

Také jaro a podzim jsou zde nakloněny turismu. I když se mohou objevit přeháňky, přesto zde není vyloženě špatné počasí. Naopak se teploty drží poměrně vysoko ve srovnání s Českou republikou, a nahrávají tak intenzivnější turistice – jak pěší, tak cykloturistice. Zimy jsou poněkud deštivější. Sněhové srážky jsou zde spíše vzácností. Přesto si v blízkém pohoří Taurus můžete užít sněhu dosyta. V zimě obvykle denní teploty neklesnou pod 14 stupňů. Jaro a podzim se pyšní teplotami okolo 23 stupňů.

V zimě zde můžete využít bohaté nabídky lázeňských procedur a klasických tureckých lázní.

9. ČTRNÁCT důvodů, proč (ne)jet na dovolenou do Alanye

Alanya je něco jako hlavním městem stejnojmenného okresu spadajícího do provincie Antalya. Vzhledem ke strategické poloze na poloostrově v Středozemním moři byla Alanya v minulosti významným centrem starověkých i středověkých civilizací. V současnosti je okres Alanya, se s svými 400 000 obyvateli na území o rozloze 1582 k㎡, oblíbeným turistickým letoviskem. A to nejen díky své bohaté historii. Mírné středozemní podnebí a nádherná příroda Alanye jsou také důvodem, proč se podílí na tureckém turistickém ruchu téměř devíti procenty.

JEDENÁCT důvodů, proč jet na dovolenou do Alanye

Jak do Alanye? Můžete si vybrat. Na místo se dostanete jak po vlastní ose autem nebo autobusem, tak i letadlem. Letiště je v nedaleké Antalyi.

Alanya není místem jen pro letní dovolenou. I když je tam v období prázdnin asi největší koncentrace turistů, můžete sem zavítat po celý rok a vždy se zde budete skvěle bavit.

Kromě zábavy nabízí Alanya i vzdělání. Množství historických památek přímo ve městě nebo v blízkém okolí je sen každé zvídavé duše. Zejména hrady a zříceniny z období antiky stojí za zmínku.

I pokud zrovna neholdujete pěší či cykloturistice, máme pro vás skvělou zprávu. Ani do přírody to nemáte z Alanye daleko. Ať už využijete některý z městských parků nebo se svezete autobusem na okraj města, vše máte tak říkajíc přímo u nosu.

V Alanyi funguje výborná infrastruktura dopravy. Využít můžete místní nebo meziměstskou autobusovou dopravu. Dostanete se tak prakticky kamkoliv potřebujete.

Celá turecká riviéra, jejíž je součástí i Antalya, se pyšní čistým a teplým mořem, kde se dá koupat téměř po celý rok.

Na plážích naleznete spoustu sportovních aktivit. Ať už holdujete vodním sportům nebo máte raději zábavu na souši či potřebujete adrenalin, vybere si skutečně každý.

Alanya nabízí svým návštěvníkům poměrně hustou síť lázeňských procedur. Na své si přijdou i milovníci poklidné dovolené s lázeňskou atmosférou.

Bohatý noční život ocení zejména mladší ročníky. Ve městě i blízkém okolí je množství klubů, kaváren i barů, kam se lze jít pobavit. Noční život se soustředí i na pláže.

Co se týče ubytování, tím, že Alanyu živí především turismus, máte téměř nepřeberné možnosti, kam složit hlavu. Na své si přijdou jak milovníci luxusu tak nenároční batůžkáři. Od luxusních hotelů až po pronajmutí soukromého pokoje nebo bytu – to vše zde bez problémů seženete.

Alanya myslí i na malé návštěvníky. S dětmi se zde rozhodně nudit nebudete. Ať už se jedná o množství aktivit přímo na pláži nebo zajímavosti ve městě, vaše děti si zde dovolenou nebo prázdniny užijí stejně jako vy.

TŘI důvody, proč nejet na dovolenou do Alanye

Pokud se rozhodnete jet do Alanye po vlastní ose, vezměte si raději pár dnů dovolené navíc. Nezvolíte-li leteckou dopravu, cesta autem nebo autobusem bude poněkud zdlouhavá.

I mezi vyhlášenými nočními kluby a bary musíte pečlivě vybírat. Může se lehce stát, že místo bouřlivé party budete v lepším případě jen znepokojeni, v tom horším se k vám místní majitelé klubů nebo ochranka nebudou chovat právě přívětivě.

Pokud hledáte dovolenou all inclusive za nízkou cenu, pravděpodobně v Alanyi příliš spokojeni s nabídkou nebudete.

10. Nejoblíbenější zájezdy do Alanye

Dle recenzí a zkušeností klientů různých cestovních kanceláří jsme sestavili seznam tří nejoblíbenějších míst, kam se jezdí do Alanye na dovolenou. Byť je v této destinaci i řada jiných dobrých resortů a hotelů, tyto patří mezi ty nejprodávanější:

Kaila Beach Hotel

Kaila Beach Hotel - alanya

Lokalita: Alanya
Kategorie hotelu: pětihvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Zhruba 500 m od centra Oby se rozkládá pětihvězdičkový hotel Kaila Beach. Nebojte, ani do centra Alanye to není daleko – pouze 3 km. S autobusovou zastávkou přímo u hotelu pro vás ale nic nebude příliš daleko. Pokud by se vám tedy do Alanye nechtělo pěšky, vyčkejte na autobus. Restaurace a obchody ale budete mít už 100 m od hotelu. To samé platí o barech, které zajistí večerní a noční vyžití.

Říkáte si, jak je to s pláží? Pak vás potěší, že je od hotelu vzdálená jen zhruba 30 m. Jedná se o písčito-oblázkovou pláž, u které si ale dejte pozor na vstup do moře, je totiž strmější. Zatímco na řadě jiných pláží musíte za lehátka a slunečníky platit, zde je máte k dispozici zcela zdarma. Pokud byste se v některý den rozhodli moře vynechat a zůstat u bazénu, pak můžete využít vnitřního i vnějšího bazénu.

Hotel Grand Okan

Hotel Grand Okan - alanya

Lokalita: Alanya
Kategorie hotelu: čtyřhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Čtyřhvězdičkové ubytování Hotel Grand Okan našlo své místo 2 km od centra Alanye. Na letiště to bude o mnoho dál, a sice 115 km, to ale ničemu nevadí. Tato cesta vás koneckonců čeká jen dvakrát. Mnohem častěji se ale pravděpodobně budete vydávat nejen na obhlídku Alanye, ale také do obchodů, restaurací nebo barů. Za tímto vyžitím vás čeká jen pár kroků, bude to totiž pouhých 50 m od hotelu.

Zdaleka nejlákavější je na tomto hotelu pláž. K té to budete mít pouze 50 m. Nabídne vám jemný písek a pozvolný vstup do moře. Ale už vás nebudeme déle napínat – jedná se o proslulou Kleopatřinu pláž, která se v tomto letovisku řadí k těm nejoblíbenějším. Na hotelu vás čekají bohaté animační programy, plážový volejbal, posilovna i sauna. Příjemné uvolnění vám poskytnou masáže či wellness centrum.

Hotel Kleopatra Blue Hawaii

Hotel Kleopatra Blue Hawaii - alanya turecko

Lokalita: Alanya
Kategorie hotelu: tříhvězdičkový hotel
Cestovní kancelář: Blue Style

Centrum města Alanya je od tohoto hotelu vzdálené zhruba 2 km. Pokud je pro vás důležitější, jak daleko to budete mít k nákupním možnostem, restauracím a barům, potěšíme vás. Jsou přímo v hotelu. Do okolí se ale určitě vydejte. Přibližně 2 km od hotelu se nachází lunapark, necelé 3 km od hotelu pak v parku stojí nápis Alanya. Proslulý hrad je vzdálený 4 km.

Pojďme se přesunout na pláž. Zhruba 100 m od hotelu na vás čeká pláž s jemným pískem a strmějším vstupem do moře. Počítejte s poplatkem za lehátka a slunečníky. Bazén disponuje částí pro dětské návštěvníky. Na hotelu si nezapomeňte zajít do wellness centra, využijte nabídky masáží i sauny. Wi-Fi je k dispozici zdarma ve veřejných prostorách hotelu.

Další tipy na dovolenou vás čekají v těchto článcích:

Město Side
Město Bodrum
Kapverdské ostrovy
Řecko